Günümüz Toplumunun Kanayan Yarası: Güven

Bazılarımız hatta birçoğumuz insanlara çok çabuk güvendiğinden ötürü hep darbe yemiştir. Onların tek suçu çabucak güveniyor olmalarıdır. Etraflarında hiçbir şekilde koruma kalkanı oluşturmak gibi bir düşünceleri yoktur bu kişilerin. Dolayısıyla karşı taraftan gelecek olan tehlikelere de her daim hazırlıksız yakalanırlar ortada öylece bırakılırlar ama ne hikmetse düzelmez bunlar.

Ne kadar hırpalansalar da ne kadar acı çekseler de ne kadar canları yansa da hep olaya iyi tarafından bakmaya olumlu bir yanını görmeye çalışırlar. Güven nedir öncelikle bunu konuşmak lazım aslında. İnsanlara ne derece güvenebilirsiniz? Onları hayatınıza dahil etme kriterleriniz nelerdir? Çabuk mu bağlanırsınız yoksa zamanla mı tanımaya çalışırsınız? Bunların hepsine tek tek cevap verirsek hatanın nereden kaynaklandığını bulabilir pansumanın nereye yapılması gerektiğini kestirebiliriz. güven, insanlara karşı yaşadığımız olaylar neticesinde içimizde oluşturduğumuz duygular bütünüdür.

Karşımızdaki insanın bize zarar vermeyeceğinden emin olmaktır. Bazen yanılıyoruz hatalar yapıyoruz. Yanlış insanları hayatımıza dahil ediyoruz. Bunların hepsi bir zaman sonra birikiyor ve bize zarar olarak geri dönüyor ama bazende bilerek dahil ediyoruz bu kişileri ve beklemeye koyuluyoruz. Birtakım insanlara karşı yaptıkları yanlıştan pişman olduklarını düşünüp aynı yanlışı bize yapmayacaklarını düşünmek olaya daha pozitif bakmak istiyoruz ama bu her zaman gerçekleşmiyor. Kötüler hep kötü kalıyor düzelmeleri mümkün olmuyor. Sizin zayıf bir anınızı bulmaya çalışıyorlar sizi alaşağı ederek yaşadığınız acıyla mutlu oluyorlar. Onların beslenme kaynağı başkalarının ne yazık ki acı çekmesi ve onları bu halde görmek. Bundan büyük bir haz alıyorlar. Gel zaman git zaman artık farklı davranıyoruz.

Bu kötü kişileri gördükçe iyi insanlara karşı da aramızda bir mesafe oluşturuyoruz. Çünkü birinden darbe yediyse eğer bir kişi toparlanması, düzelmesi, eskisi gibi olması çok zor olur. Daima ürkek ve tedirgindir artık kolay kolay yanına kimseyi yaklaştırmaz. Günümüz toplumunda kıza da erkeğe de güvenmek çok zorlaştı. Kızlar, acaba benden daha güzelini bulunca beni bırakır mı diye düşünürken; erkekler, benden daha yakışıklısını görürse bana bakmaz bu diye düşünür oldular. Eşler arasındaki güvende artık pamuk ipliğine sarılı. Eşiyle yaşadığı sorundan ötürü onu gizlice aldatan kadınların ve erkeklerin sayısı çok fazla. Bir anlık kararla evlenen bu kişiler zamanla birbirlerine karşı güven sorunu yaşıyorlar ve ayrılma noktasına gelene kadar türlü kötü işlere pis olaylara bulaşıyorlar. Demek ki bir insana güvenmek ondan olumlu sinyaller almak bu kadar kolay değilmiş onu anlıyoruz.

Bir insanı tanımak için bazısına 5 dakika yeterli olurken kimisi için haftalar hatta aylar gerekebilir. Acele etmek bu noktada vereceğim son tavsiye olur. İnsanları öncelikle iyi tanıyın. Karşınızda bulunan göz göze geldiğiniz bir insanı kolaylıkla tanıyabilir yalan söyleyip söylemediğini anlayabilirsiniz. Dolayısıyla internet ortamında söylenen güzel gözlerin edilen iltifatların bence bir hükmü, bir geçerliliği kalmıyor. Çünkü biri size iltifat ediyorsa onun gözlerindeki ışıltı, o parıltısı size en büyük güveni verir. Daha çok soru sorun! Daha iyi bilgiler almaya çalışın! Didik didik edin. Sizden sakladığı bir şey olmadığından emin olana dek sorun! Baktınız kaçamak cevaplar veriyor, kısa kesmeye çalışıyor, rahatsız edilmek istemiyor, o zaman ayrılmak istediğinizi, konuşmayı sonlandırmak zorunda olduğunuzu söyleyin. Çünkü başlangıçta hadi rastgele diye başlayacağınız ilişkinin sonunda en çok zararı yine siz göreceksiniz. Bundan dolayı ilişkinizi sağlam temeller üzerine oturtun.

Anlık Durumlara göre insanlara güven derecesi:

1- Neşeli İnsanlar

Bu insanlara sonuna kadar güvenebilirsiniz. Sürekli gülen insan hayattan keyif alıyor demektir. Dolayısıyla sizi üzmek gibi bir düşüncesi olamaz. Aklında fitne fesat düşünceler yoktur. Gülümsemesi bile size huzur verir. Onun yanındayken kendinizi güvende hissedersiniz ve bütün dertlerinizi ona rahatlıkla anlatabilirsiniz. Bir insanın gülüşü size huzur veriyorsa ondan çekinmenize gerek yoktur.

2- Üzgün İnsanlar

Geldik en karmaşık noktaya. Üzgün insanlara iki şekilde yaklaşacağız. Bunlara da güvenebilirsiniz size zarar vermezler çünkü daima birilerine güvendikleri için canları yanmıştır. Onların tek suçu sebepsiz yere birilerine güvenmek olmuştur ama başlangıçta yaptığım açıklama neticesinde hep olumsuz insanlarla karşılaştıkları için üzülen yine onlar olmuştur.

Ama bir dakika.. Bu insanlar bazen tehlikeli olabilirler. Yani kendileri acı çektiği için bir sonraki insana bilenebilirler ve ona misliyle bu yaşadığı acıyı geri ödetme kararı alabilirler. Bunu yapacak olduğu kişi kendisine acı çektiren kişi değil çevresindeki bütün kişiler olabilir çünkü psikolojileri alt üst olmuştur. İnsanlara artık güvenleri kalmamıştır dolayısıyla çok fazla üzülen insanlara karşı birazcık mesafeyi korumakta yarar olduğunu düşünüyorum.

3- Yalancı İnsanlar

Geldik en tehlikeli insanlara. Bu insanlardan olabildiğince uzak duruyoruz arkadaşlar. Yalanın küçüğü, büyüğü, beyazı, pembesi, karası olmaz. Yalan yalandır. Bir kere alışıldı mı sonunda hafif sıyrıklarla atlatılabilecek bir olayda bile insan hemen yalana başvurur çünkü alışmıştır ve yalanın kendisini koruduğuna inanmıştır ama bilmez ki yalan bir zaman sonra ayağına dolaşacak onun başına daha büyük felaketler açacak. Anlık kurtulmaların uzun vadede onun nasıl canını yakacağını kestiremediği içinde kendini kârlı sanır.

4- Fitne Fücur İnsanlar

En az yalan söyleyen insanlar kadar tehlikeli olan insan modeli fitne fücur insanlardır. Bunlar belkide yalancılardan daha tehlikelidirler. Çünkü bunlara rahat batar ne yapsam da şunu şundan ayırsam diye uğraşırlar. Kendilerinin elde edemediği arkadaşlık kuramadığı insanlarla bir başkası kolaylıkla anlaşıyorsa onları hemen ayırmaya çalışırlar. Başkalarının saadetlerinde gözleri vardır. Bundan dolayı akılları hep fesatlığa çalışır. Kendileri de hayatta hiç mutlu olamazlar.

5- Engelli İnsanlar

Geldik en sonuncusuna engelli insanlara. Bu kişiler hakkında 2 satırlık yazının yeterli olamayacağını ama sözü de fazla uzatmak istemediğim için bununla yetinmek zorunda kalacağınızı üzülerek en başta söylemek istiyorum. Bu kişilere acıyarak bakmamanız sizden ilk ricam çünkü onlarında sizden benden bir farkı yok aslında. Sadece ve sadece toplumda saygın bir konumda olmak diğer insanların sahip oldukları hakka kavuşmak tek istedikleri şey. Acı dolu gözlerle birilerinin onlara bakması birazcık empatiyle belkide isteyecekleri en son şey.

Düşünsenize hayatları normal seyrinde devam ederken talihsiz bir olay neticesinde tekerlekli sandalyeye veya koltuk değneğine mahkum olan bir insanın bizden bir farkı olduğunu iddia etmek sizce de acımasızlık olmaz mı? Bu insanlara daima güvenebilirsiniz bunların aklından nasıl birine zarar veririm düşüncesi yerine karşı taraf ne yaparsam benden kaçmaz benimle 2 dakika daha zaman geçirir ''BANA KATLANIR'' düşüncesi vardır. Onun için onlara güvenle sırtınızı yaslayabilirsiniz.

Evet arkadaşlar geldik bir bencemizin daha sonuna. Yukarıda saymış olduğum insan modellerinin haricinde elbette farklı modellerde mevcut ama en belirgin olanlarını sayarak sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Elbette ben bunları yazdım diye hepsinin doğru olacağını söylemek intihar olur arada istisnai durumlarda çıkacaktır.

Ben sadece öngörülerimi sizlerle paylaşmak istedim ne kadar doğru olduğuna okuduktan sonra kendi kendinize düşünüp siz karar verin. Hayatınıza daima iyi insanlar girsin. Unutmayın nasıl bir hayat yaşatırsanız aynı hayatı yaşarsınız. İyi olun ki iyi insanların size ayıracak zamanı olsun. Kötü olursanız başkaları bana iyi davransın deme hakkınız zaten olmaz.

Esenlikler dilerim..


0|0
11
Battista KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...