İnsanlar Acı Çekiyor, "İnsanlık" İse Sadece İzliyor

Suriye'liler yıllardır korkunç bir olayla yüz yüzeler. Hala daha. Düşünüyorum da, evimde kitaplarım, sıcacık yatağım, gitarım, abur cubur dolabım, televizyon, ailecek oturduğumuz salon... Birgün ansızın tepenize düşen bir bomba, tüm ışıklar gitmiş, enkazlar altında kalmış insanlar, en yakın olduğun insanlar...

Üniversite hayalleri kuruyordun, dünya iyisi bir insanla evlenecektin, boy boy çocukların olacaktı ve onları vatana faydalı bir birey olarak yetiştirecektin. Ama tüm hayallerin birden o sıcacık evin gibi yıkıldı. Yardım almak, geri dönene kadar kafanı sokacak bir yuva arıyorsun. Müslüman ülkedir, Türk'tür, onurlu, korumacıdır diyorsun ve sığınıyorsun. Aile falan kalmamış, yalnız başına kilometreleri üstündeki paçavralarla tepiyorsun.

Bir geliyorsun ki, hiç talep etmediğin ama sonuna kadar hak ettiğin (Çunku hayat sana kötü davrandı, artık hayattan iyi nasiplenebilme sırası sende.) ayrıcalıklar ellerine tutuşturuluyor. Sonra, bu bunca işkenceden sonra sana bunlar verilince insanlıktan nasibini alamayanlar "Suriye'lilerden nefret ediyorum. Çok pisler. Çok iticiler. Çok gericiler, geri kalmışlar." gibi laflar gevelesin, nefret odağı ol. İstenmeyen ol... Senin tek suçun Suriye'de doğmaktı.

Avrupa'lı olmalıydın, çok yüksek bir statüde olmalıydın. Gariban, acınası durumda olmamalıydın. Olay sadece Suriye'liler değil, onlar bize en yakın örnek olduğu için veriyorum. Kuzey Kore'lilerin suçu neydi? Neden orada dünyaya geldiler? KK'nin ort. yıllık milli geliri 600 küsür dolar. Güney Kore'nin açlıktan, fakirlikten taş yediklerini sanıyorlar. Oysa ki GK'nin yıllık milli geliri güncel olmayan bilgimle 30.000 dolara yakın.

Arkadaşlar, dünyada böyle bir sürü topluluk, insan, mezhep vs. var. Aciz bir insan gördüğünüzde ona nasıl yardım edeceğinizi düşünün, onun ne kadar ezik ve geri kafalı falan olduğunu değil. Ve onun Suriye'li, Çinli, İngiliz, Türk, İskandinav-Müslüman, Hristiyan, Musevi, Budist vs. olmasından ziyade, insan olduğunu hatırlayın.

Esen kalın, saygılar...


1|0
21

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

 • Eline sağlıkk

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 2

 • Bunun Suriyeli insanlarla ilgisi yok genel olarak bu böyle ayrıca şu an ülkemizde Suriyeli vatandaşlar bizden çok iyi şartlarda eğer birazcık geniş perfekstiften bakarsan kendi vatandaşlarımda çadırlarda tarlalarda çalışan veya 10 15 yıldır Kpss 'ya çalışıp atanamayan insanlar çok çok fazla..
  Ülkemiz zengin bir ülke fakat insanlarımız fakir bunu kabul edelim... Doğru belki suriyelilere çok iyi davranmiyoruz ama ben sevmiyorum çünkü bunların bir kısmı hak ediyor
  2011 yılında suriyedeki türk askerlerimize nasıl işkence ettiklerini asla unutmam

  0|0
  0|0
 • Yüregine saglik
  Herkez senin gibi dusunse keske

  0|0
  1|0
Yükleniyor...