Sadece Tek Çocuk Olanların Anlayabileceği Durumlar

Tek çocuk olmak her zaman tahmin edildiği kadar güzel değildir. Burada ailesinin tek çocuğu olan biri olarak şimdiye kadar içimde büyüttüğüm sıkıntılarımı yazmak istedim, bu yüzden oldukça olumsuz maddeler göreceksiniz. Hatta olumluların içinde bile olumsuz şeyler göreceksiniz. Ayrıca; şimdi bahsedeceğim durumlar, değişken olmakla beraber hemen hemen her tek çocuğun hissettikleri şeylerdir.

Tek çocuk şımarıktır

''Tek çocuklar şımarıktır, bencildir, egoisttir, herkesten ilgi bekler.'' ve benzeri ön yargılar tek çocukların sıklıkla duyduğu ve rahatsız olduğu cümlelerdendir, hatta çoğunlukla şehir efsaneleri diyebiliriz.

2- Asla dayı/amca/teyze/hala olamayacağınızı bilirsiniz

''Benim ablam dün doğum yaptı, teyze oldum eheheh.'' ve benzeri cümleleri duyduğunuzda içinizde burukluk hissedersiniz.

3- Aileniz her zaman fazla korumacıdır

4- ''Aaa, tek çocuk musun? Ne güzel!''

Karşınızdaki kişinin tek çocuk olduğunuzu öğrendiği an gözünün parlaması, size imrenmesi... Bunlar en kötü olanlarıdır. İçinizden ''Neresi güzel ulan?'' diye bağırmak geçer, ama yapamazsınız. Sade bir gülümsemeyle geçiştirirsiniz.

5- Kardeşine/ablasına/abisine kızanları görünce siz de onlara kızarsınız

Tabii içinizden. Onların bu kıymet bilmezliğine üzülürsünüz. Yine de bilirsiniz ama, bir sıkıntı olunca birbirlerine destek çıkacaklarını. Zaman zaman ''Keşke olsaydı da kavga etseydim...'' diye düşünürsünüz. Ama olamaz.

6- Yaşınız ilerledikçe kendinizi daha da yalnız hissedersiniz

Çünkü arkadaşlar, sevgililer gelip geçicidir; bilirsiniz.

7- İçinizde her an ''Ya annemi babamı kaybedersem...'' korkusu olur

Uykularınızı kaçırır bu düşünce bazen. Yaşınız ilerlese bile... Özellikle akrabalarınızla fazla haşır neşir değilseniz sizi kimsenin sahiplenmeyeceğini ve sizi seven son kişileri de kaybedeceğinizi bilirsiniz.

8- Arkadaşlarınızı hep kardeş yerine koyarsınız

Fazla güvenirsiniz, fazla seversiniz. Ama hep kazık yersiniz. Bazen samimi arkadaşlarınız da olur elbette, ama o hissettiğiniz boşluğu doldurmamaz.

Ve bir kez daha anlarsınız...

Kimse ''kardeş'' gibi olamaz.

9- Erken büyürsünüz, olgunlaşırsınız

Anne babanın kavgaları sırasında taraf olmayıp arayı yapmaya çalışan, denge kurmak için çaba harcayan kişi olursunuz hep. Aile içi problemlerle tek başınıza başa çıkmaya çalışırsınız, bazen ezilirsiniz bunun altında. Onlar kavga ederken düşünürsünüz, sorgularsınız, onları anlarsınız.

Ayrıca sürekli yetişkinlerin olduğu bir ortamda büyümenin de etkisi var bunda.
(Bkz: madde 14)

10- Anne babanın geleceğe dair tüm beklentisisinizdir

Bu yüzden belki de; üzülmek, hata yapmak gibi aslında çok normal olan davranışları yapamazsınız. Hep bunun ağırlığı, yükümlülüğü olur üzerinizde. Onlar üzülmesin diye hayatınızdan her daim ödün verirsiniz, fedakarlık yaparsınız. Çünkü onların tek değerli varlığı olduğunuzu bilirsiniz, kıyamazsınız onlara.

Çünkü siz ailenize bakacak tek insansınızdır, anne-babanıza destek olabilecek yegane kişisinizdir.

Canınız istediğinde her şeyi arkanızda bırakıp gitme gibi bir rahatlığınız, lüksünüz yoktur.

Açık söylemem gerekirse, bu çok farklı bir his. Ve çok ağır bir yük. İki koca dünyanın tek umudu olmak...

11- Anne babanıza anlatmak istemediğiniz sıkıntılarınızı paylaşacağınız bir ablanız/abiniz/kardeşiniz olmaz

Özellikle bir de anne-babanız çalışıyorsa yapayalnızsınızdır. Anlamadığınız derslerle tek başınıza ilgilenirsiniz mesela. Ergenlikte anne babanızla paylaşamadığınız, utandığınız durumlar olur; ama yardım isteyecek kimseniz yoktur. Kavga sırasında abiniz/ablanız size yardıma gelemez.

Okulda birileriyle takışmışsınızdır, içinizi dökmek ve fikir almak istersiniz. Ama kimse yoktur.
Dışarı çıkmak istediğinizde izin vermezler, çünkü size eşlik edecek ve yardımcı olacak bir ablanız/abiniz yoktur.

12- Hayal gücünüz çok geniştir

Yalnız kaldığınız vakit sayısıyla doğru orantı içindedir. Kendi kendinize oyunlar kurarsınız, hikayeler oluşturursunuz hatta yaşarsınız.

13- Kendi kendinize konuşursunuz

Özellikle ayna karşısında olur bu. Sizi dinleyecek çok fazla kişi yoktur hayatınızda, hele ki anne babanızın vakti oldukça kısıtlıysa.
Spiker rolü yaparsınız bazen; bazen de sunumlarınızı, münazaralarınızı vs. orada çalışırsınız. Sonra okula gidersiniz ve arkadaşınız ''Dün ablama anlattım, çok beğendi sunumumu ;))'' der. :(

14- Her sorununuzu kendiniz halledersiniz

Sorununuzu paylaşabilecek kimseniz olmadığı için her sorununuzu kendiniz halledersiniz. Zamanla gururlu yapar bu durum insanı, sertlik verir bir parça da. İstem dışıdır bunlar.

(Bu madde, 11. madde ile bağlantılıdır.)

15- Anne-babanız her anınızdan ve her şeyinizden haberdar olmak ister

Bıkarsınız yahu!

(Bu madde, 3. madde ile bağlantılıdır.)

16- ''Kardeşin olsun istemedin mi yavrum?''

Özellikle küçükken yaşlı teyzeler tarafından sık duyarsınız bunu.

He teyze, yaparken bana sordular da ben de yapmayın dedim!

BONUS


1|0
20

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Kızlar Ne Diyor 2

  • Güzel olmuş, ellerine sağlık. Yani güzel diyenler sanırım şu, abisi sürekli kızıyordur karışıyordur evde tek istediğini yapabiliyorsun felan ya. Tabi her şeyin olunca da sımarıklık oluyordur ama nasıl yetiştirdiğine bağlı benim kuzenım tek cocuk, ailesi de her şeyi alıyor ama şımarık değil sadece mısafir gelince gitmesini istemiyor, ağlıyor. Ama insan kardeşe mutlaka ihtiyaç duyuyor ya

    1|0
    0|0
  • Tebrik ederim çok güzel yazmissin 😍 hep merak etmişimdir yalnızlık hariç neden sevmezler tek çocuk olmayı diye.. sayende öğrenmiş oldum :)) Allah tek çocuklara sabır versin..

    1|0
    0|0
Yükleniyor...