Bir Pazarcının İyi Niyeti ve Bizim Dalgınlığımız

Uzun süredir görüşmediğim bir kardeşimle buluşup yaşadığımız gerçek bir olay

İnsanın başına ne zaman ne geleceği belli olmuyor. Spordan çıkmış olan kardeşimle evin yakınlarında olan bir kafeye kahve içmeye doğru yöneldik. Sohbet sohbeti açarken pazartesi günleri yoğun olan bir cadde olduğu için "Abi bu ne yoğunluk?" demesi ile "İleride bir pazar kurulu, ondan bugün böyle olur hep" dedim.

Şeytan sanki bizi hemen pazara yönlendirdi. Spordan çıkanlar bilir balık en büyük takviyedir. Abi balık varsa balık alayım demesiyle pazara girdik.

Balık bölümünde umduğumuzu bulamadık.

Sezonu olmadığını bildiğimiz için pek umut yoktu aslında. Normalde 10 tezgah olan yerde 1 tezgah vardı ve üstten mavi ışıkla balıkları tazeymiş gibi gösteriyorlardı. Ben bu balıklardan almam diyen kardeşimle, muz bakmaya gittik.

Muz muz diye muz ararken pazarda...

Muz aramaya başladıktan bir süre sonra karşıdan bir muzcu olduğunu söyledim ve kalabalığın arasından geçip oraya yöneldik. Öyle bir kilo falan da muz almayacaktık. Kişi başı 1 tane ve elma aldık. Ben elma yemeyeceğim dediğim için de iki muz, bir elma almıştık.

1.75 tl tutunca bozuk para var mı diye ceplerimize baktık.

Bende olmayınca cüzdanı elmaların üstüne bırakan arkadaşım bende vardı bir saniye diyerek. Cepleri yoklamaya başladı ve 2 tl para çıktı. O arada pazarcının da bir elma da al tam olsun demesi ile kardeşim bir elma daha seçmek için hamle yaptı.

Tabi biz ikimiz de farkında değiliz o arada cüzdanı elmaların üstüne bıraktığını. Arkadaşım zaten unutmuş bile. Bir elma daha seçip kafeye yöneldik.

Sipariş verildi, aklı başa geldi

Cüzdanın olmadığını fark etmemizle hızla pazara yöneldik. İnsanın kazandığı parayı bir anlık dalgınlıkla bırakması çok üzüyor açıkçası. Baya da para olduğunu söyledi kardeşim. Hemen soluğu pazarda aldık çünkü tek orası vardı aklımızda. Yolda düşse veya sağda solda düşse çoktan biri alırdı ve cebe atar uzaklaşırdı oradan. İyilik mi kaldı bu devir de öyle değil mi?

Derin bir nefes aldık...

Pazarcının elinde bir cüzdan vardı. O bizim cüzdandı ve gerçekten bir oh çekmiştik. Pazarcının sözleri güzeldi hoşuma gitmişti aslında.

Tam cüzdanı açıyordum, bir numara falan varsa arayacaktım, siz geldiniz!

diye. Teşekkürlerimizi çok söyledik amcaya ama. Her şey bir şans mıydı acaba? Oradan geçen biri bir anda cüzdanı alabilirdi anlık bir olay. Pazarcı amca görmese 2 tl yüzünden milyarlar gidecekti. Amca bizi o anda uyarmış bile hatta, biz fark edememişiz.

O cüzdanı oradan alın bak unutacaksınız!

diye. Güzel bir sohbetimiz oldu. Daha önce de böyle bir olay yaşadığını tanıdıklarını arayıp başka şehirden cüzdanı almaya geldiklerini söylemişti.

Hala iyi insanların olduğunu bilmek güzel.

Ne olursa olsun başkasının malına hata da yapsa göz dikmeyelim. Bırakın para huzur zamanla gelir.

Detaya fazla girip uzamasını istemedim.

Teşekkürler.


1|1
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Evet iyi insanlar hala varlar ve bunu bilmek güzel güç veriyor 😊 emeğine sağlık

  0|1
  0|0
 • Avmden alışveriş yaparım genelde. Pazarcılar daha sıcak kanlı ve daha dürüst gibime geliyo pazarda haftada bir kuruluyo burda mecburen avmden alıyom çoğu zaman :D

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • helal para kaybolmuyo be dostum 2hafta once teyzemlerle carsiya demokrasi nobetine giderken cebimde 400tl vardi aracimin anaktarini cikarirken 200 u dusurdum carsida aradim taradim yok umudu kestim meydanda saatlerce durduk gecenin bir yarisi tam geldik eve kardesim abi bak paran buraya dusmus dedi dusen yerde bina girisi hic kimse girip cikmiyosa bir 20kisi girip cikmistir o saatte

  0|2
  0|0
Yükleniyor... ;