Darbe Gerçekleşseydi Sonumuz Ne Olurdu?

15 Temmuz akşamı itibariyle hava kuvvetleri ve jandarma kuvvetlerinin içinde bulunan bir kısım paralel örgütün askerlerle yaptığı darbe girişimi gerçekleşseydi sonuç ne olurdu, işte cevabı..

Sokağa çıkma yasağı olacaktı

Millet olarak esir altında evlerimizde kalıp, sokağa çıkamayacaktık. İşlerimize, okulumuza, tatilimize gidemeyecektik. Askerler evlerimizin önünde nöbet tutacak, dışarı izinsiz çıkanlar vurulacaktı.

Yağmalar gerçekleşecekti

Market, kuyumcu, manav, bankalar vb. yerler, kısaca yağma yapılacak bütün yerler yağma edilecek, çalınacak, gerekirse yakılacaktı. Halk birbirine karşı gelecek, belki çatışma çıkacaktı.

Banka hesaplarına el konulacaktı

Bütün halkın banka hesaplarına el konulacak hiç kimse parasını alamayacaktı. Dün gördüğüm manzara, herkes bu korku yüzünden banka atmleri önüne kuyruğa girdi.

Evlere baskın yapılacaktı

Her an evimize baskın olma tehlikesi ile karşı karşıya olacaktık. Gecenin yarısı, sabahın körü ya da gündüz farketmez. Bazılarımız evinden alınıp hapsedilecekti. Nedenini bile öğrenmeden, karşı gelemeden yapacaklardı.

Yiyecek sıkıntısı çekecektik

Evlerimizde esir kaldığımız için yiyecek, içecek sıkıntısı çekecektik. Eski zamandaki gibi sayıyla ekmek alma devri başlayacaktı. Evlerimizde aç, susuz kalacaktık.

Pkk ülkeyi tamamen esir alacaktı

Pkk ile şu halde bile zor idare ederken güçsüz olduğumuz bu dönemde her yerde onlarda olacaktı. Doğu bölgesi tamamen onların egemenliği altına bile gidebilirdi.

Haber ve internet kesintisi olacaktı

Haberler tek devlet kanalı olan Trt'den verilecek. İnternet bağlantısı kesilip, soysal medya tamamen erişime kapatılacak milletin dünyaya bağlantısı kesilecekti.

Elektrik su kesintisi olacaktı

Elektrik ve su kesintileri olacaktı. Belki günlerce verilmeyecekti bile. Rezillik içinde, pislik içinde sefil hayata merhaba diyecektik.

İdamlar başlayacaktı

Devlet büyükleri idam edilmeye başlayacaktı. Sadece onlar değil, bu duruma tepki gösteren masum halktanda idam edilenler olacaktı. Kısaca bir kaos olacaktı.

Ülke 20 yıl geri gidecekti

Ülke en az 20 yıl gerileyecekti. Bütün hayat duracak, dış ülkelerle irtibat kesilecek. Kısaca ülke artık dibe vuracaktı.

Yanlış bilinen gerçekler

Kimse Türk askerine karşı el kaldıramaz. Fakat askerlerin başındaki birkaç rütbeli emri üzerine halkın üzerine ateş açıldı. Bu olay sırasında askere tepki gösterilmiş olabilir. Aksi zaten mümkün değildir.

Tatbikat olarak kaldırıldığı olayı yalandır. Tatbikat olsa asker halka ateş açar mı? Ya da tatbikat olsa bombalar yağar mı üzerimize? Ya da TBMM vurulur mu? Bu nasıl tatbikat?

Halk askerin yanında oldu hep. Bayraklarla, tekbirlerle silahları bırakın teslim olun dedi. Polisle karşı karşıya gelmesin diye askerler, halk çok uğraştı.

Vatanı bölmek isteyen askerler polis merkezlerini bastı, kritik bölgeleri aldı, halkın üstüne ateş açtı, havadan bombalar yağdı.

Darbe olmasını bekleyenlerin yapması gerekenler

1 avuç tuz

Eline alıp önce bir yalasın.

1 bardak su

Sonra güzelce içsin suyu.

Güzel bir uyku

Şimdi uyuyun. Belki rüyanızda görürsünüz.

Birilerinin gayri meşru emriyle ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen kişiler cezasını en kısa zamanda alacaktır. Masum askerlerimiz elbet serbest kalacaktır.

Ama bu ülkeyi bölmek isteyen vatan hainidir.

Poliste bizim asker de bizim. Halk polisle asker karşı karşıya gelmesin diye çok emek verdi. İstediğini de aldı. Bu olaylar sırasında ölenlere Allah rahmet eylesin.

Darbe isteyenlerin gitmesi gerektiği ülkeler

Suriye, Mısır, Irak'a gidebilir.

Bazıları malesef bu görseldeki sözlere uygun hareket etti hala da ediyor. Amaçları yeter ki hükümet düşsün. Bilmiyor ki hükümet düşerse vatan da düşecek. En güzel cevabı onlara Atatürk vermiştir.

Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır.

Görüşlerin altında polemik yapanlar engellenecektir.

#DerinKuyu


117|46
121129
DerinKuyu KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Öncelikle; tarihte "şöyle olsaydı böyle olurdu" gibi bir önerme olamaz. Ne olacağını bilmemiz çok da mümkün değil zira yıllar önceki darbe ile bugünki darbenin aynı olmasını bekleyemeyiz. Kaldı ki, gerçek bir darbe girişimi olduğu durumda; halk değil, hükümet hedef alınır. Mevcut kandırmacayla alakası olmadığı gibi...

  Şimdi tepki alacağımı düşünerek belirtmek isterim; darbeyi destekliyor değilim. Özellikle askeri darbeyi..(bizzat asker çocuğu olarak) Ancak mevcut düzen emin olun, süreç boyunca hepimize daha çok zarar verecek. ve bugün, hiç düşünmeden, "darbeyi destekliyor" adı altında vatan haini diye sıfatlaştırdığınız insanlar bunu görebiliyor olabilirler. Kendisini güvene alıp da, halkı ateşin önüne atan bir "liderden"(!) bahsederken bile bunu düşünmek gerekir... Vatan ve vatan hainliği kavramlarını baştan okuyup anlamaya çağırıyorum halkı. Bazı gerçeklerle yüzleşmeye ihtiyacımız var!

  14|5
  0|1

En İyi Erkek Görüşü

 • Belki inanmazsın belki inanırsın bilemem trtden o açıklama geldikten sonra sokağa çıkma yasağı falan dediler düşündüm o kadar evde 4 makarna var kaç gün gider hesabı yaptım ve ne zaman evi bascaklar düşüncesine girdim sakal tıraşı olsam mı sorun olur mu diye düşündüm binler kafamda düşünce ürettim cidden zor bir durum korkusu bile yetti

  4|10
  2|1

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 120

 • Ve bunları bildiği halde halen darbeyi destekleyen ve kendinden başka herkesi cahil olarak gören zavallılara acıyorum.

  11|6
  1|1
 • Ustunuze ates acan askerin onunde koyun gibi yatmadik diye askere el kaldiran serefsizzzlerden oluyorsak olalim.

  Askerin kafasi kesilmismis
  Daha gercek asker olup olmadigindan bile emin degiliz oysaki.

  Tv de , tankla halka ates acan tankin onunde bagiran Allahon yok mu diye bagiran bir genc gorduk.
  Ama asker dediginiz hic durmadan ates acmaya devam etti.

  Evet seninde dedigin gibi bu nasil tatbikat?

  Verilen emir kanunsuz emirse kendi kafana sık kardeşim halkina sikacagina.
  Noldu simdi? Oldun.
  Serefsizz vatan haini diye aniliyor ismin.
  Babanin soyadina kara caldin.

  Iyimi oldu

  3|11
  3|2
  • Siz halki sagci solcu diye
   Turk kurt diye
   Bunlar laiklige karsi diye astiniz.
   O gunleri unutmafik 😉

  • Hepsini Göster
  • Aslinda ikimizde ayni seyi konusuyoruz.
   Sadece vijdani yon agir basiyor.
   Benim kizdigim tek nokta ates acilmasi
   Cunku yapilan kanunsuzluk ve hainlik.

   Halkinda askere yaptigi serefsizlik
   Ama gordugunuz gibi seriatcilarin oyununada gelindi.
   Allah allah diyerek kafa kesip bictiler.
   O kucucuk cocuklarada icim yaniyor.
   Cunku bir goruntude seriatcilar sokaga dokulmeden once biri bagiriyor yapmayon diye asker atese d3vam ediyor.
   Yani ne dusunelim sasirdik.
   Askerde bizim
   Vatandasta bizim
   bir elin 2 parmagi
   Hangisini kiralim
   Kiramadik
   Birbirimize kirdirttilar
   @MedeniyetYuları

  • Ayni seyler lakin seriatcilar kime zarar vermis

 • #Darbedeğiltiyatro, dur tahmin edeyim. Kafa kesenler arkadaşın mıydı? Değilse bile yandaşın. Koyun keser gibi emirleri uygulamak zorunda olqn ve eğitim diye kandırılan, darbeden bihaber askerimizi katlettiniz. Hiçbir şehite sela okunmamışken dün camilerden sokağa çıkın, ülkeyi koruyun adı altında cihat çağrısı yaptınız. Demokrasi yok zaten.
  Elektrik ve internet kesintisi sürekli oluyor.
  Ülke en gerilemiş ülkeler arasında.
  Pkk şehre inince onu kucaklayıp asker teslim olunca katlettiniz.
  Nefret kusan soyunuz tükensin!

  8|3
  1|3
  • Boş boş konuşma Türkiye daha bikaç ay önce büyüme hızı en yüksek ülkeler arasında ilk beşte gösterildi. Sadece buna bile bakarak dediklerinin ne kadar sallamasyon olduğunu anlıyabiliyoruz.

  • Hepsini Göster
  • @Boşboşgezen konuşmayalım. saygı çerçevesinde konuştuk, fikir alışverişi yaptık senin görüşün o benimki bu, iyi geceler

  • Tiyatro ha, evet evet tiyatro çok zekice gerçekten. Tiyatro olduğu için kafamızdan jetler geçe geçe Ankarayı meclisi bombaladılar. Vs vs...
   Askere gelince asker bizim canımız kanımız, ama tanla milletin sivil halkim bedenini ikiye ayıran unuiformali da Türk askeri falan değil bunu kabul et. Et et , etmeyeceksin de sen saksıyı çalıştır et. Gerçek er teslim olan cuntayı anlatan polise halka destek olup darbeye karşı çıkan erdir. O er başımızın tacıdır canımız kanımızdır.

 • Darbede olacaklar dışında kendi görüşüne bakarak tamamen taraflı bir yazı okudum.
  Darbeyi hiç birimiz istemiyoruz. Zannettiğiniz gibi kimsede çıkıp darbeye evet demedi. Belki darbe olmadı ama Türkiye alabileceği en büyük yarayı aldı. Halk askere bilendi. Polis kardeşinin elinden tuttu, halk kemer çıkarıp dövdü.
  Siz belki zafer kazanmış gibi hissediyorsunuz ama ben keşke ölseydim de bugünü görmeseydim dedim.

  11|2
  0|0
 • Çobanı koyunlara evde durun dedi durdular, sokağa çıkın dedi çıktılar. Sözde kendileri de meydanda olacaktı saldılar çayıra hadi otlayın dediler. Asker istese sizi topuyekün temizlerdi ama 20li yaşlardaki habersiz erleri kahramanlıklarıyla (!) savuşturdular. Darbe tabii ki bizi her zaman geriye götürür ama dün gece yaşananlar da demokrasi adı altında kabul edilecek şeyler değildir. İnsanlar demokrasiyi savunmaya değil, içinde tuttukları hayvani şiddeti dışarı aktarmak için sokağa çıktılar. Gezide sivil halkı vurun emriyle öldüren polisleri şanlı ilan edenler askerin girişimini şerefsizlik ve alçaklıkla suçluyor. Zamanında evli olduğu Fethullahla boşandıktan sonra çirkefleşmeye başladı. Bunun faturası da yönetilenlere kesiliyor işte.

  Sonumuz hayrolsun.

  6|6
  4|0
  • Asker istediyse niye yapamadı bir iki serseri istedi bir takım askerler devlet polis karşı çıktı pısıp s*ktroldulr

  • @calimera06 askee istese yapamaz mı sanıyorsun? Askeri itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Tsk'da temizlik istiyorlardı istedikleri de oldu

  • Tskda herks terorıst mı sanıyosun olanlarda kendini ifşa etti hapiste çürüsünler

 • Askere tepki göstermek ""BAŞINI KESMEK" mi? istese asker elek ederdi halkı. nerden bilecek ki nankörler

  12|9
  4|5
  • Askerde uymasaydı vatan hainlerinin sonu çok konuşma seninde kelleni alırlar

  • Allah allah senn mi karar veriyosun guzelim? Kullan diyorum hani.
   Basinin icindekini arada bir. Yasam belirtisi versin

  • Yok öyle başkesme falan asparagas haber

 • Evet neyse ki tank karsisinda tekbir getirerek darbeyi durdurduk <3 allam ya komiksiniz

  5|7
  2|3
 • O zaten darbe değildi, girişimde değildi, tamamen rte show du. ama makarna kafalılar anlamazki bunu. tayyip yine reis yine reis.

  9|3
  3|0
 • Başkanlık sistemi için oluşan trajikomik darbe senaryosuydu bildiğin. Darbe tabikide çok kötü birşey. Ama bu tamamıyla iktidarın oyunuydu açık net.

  9|6
  7|2
  • Tabi darbe değildi bu seneryo. darbe tabikide çok kötü bişeey zaten ben biliyoom 😱bu uzaydan geldi zaten trajikomik seneryo filmi çekildi onca zaman ölülerde rol yapıyoooo

  • @Aylin___ Hayır canım cumhur başkanımız yaptırdı bunu demek istiyorum emirde ondan geldi herşey ondan geldi suçsuz askerlerimizin canı gitti birsürü vatandaşımız yaralandı. Allah aşkına halkı meydana davet etmek mantıklı mı sence ortada çatışma varken halkı neden dışarı çağırıyor? Hem darbe o kadar ciddi bir durum ki askeriye darbe yapabileceğine emin olmadığı takdirde bu işe kalkışmaz neden birsürü askerimizi tehlikeye atsın? 1 saatte engellenecek bir olay değildi darbe denilen şey. Şimdi ne oldu herkes tapıyor iktidara darbeyi engelledi diye. Başkanlık sisteminin adımları bunlar.

 • Ya hu ne darbesi allah aşkına başkanlık için kurulan tezgah

  9|4
  7|4
  • tabi tabi

  • Hepsini Göster
  • @fikibuik birincisi kardeşim değil arkadaşım dedim, ikincisi o arkadasim da mecazi bir arkadaşım, gerxek hayatta aptllar ile arkadaşlık yapmıyorum. Sen feto cemaati ile ilgili ne biliyorsun arkadaşım, ben onların içinde kaldı 2 yıl. Askeriye yi ele geçirmek için neler yaptıklarını gözlerimle gördüm. Dün yapılan olaylarda nasıl bir strateji izlendi o güzel zekan ile anlatta bizde bilelim. Ordan burdan duydunuz bu bir oyun diye iki senaryo kendinizi strateji uzmanı sandiniz bir anda, papağan gibi aynı şeyi tekrarliyorsunuz

  • @fikibuik chpnin hangi dediği doğru çıkmışta bu çıkacak işinize geldiğinizi duyarsınız

 • Hiç kimseye bişey olmadı masum ana kuzusu askerler telef oldu sadece. O askerlerin ölümüne her kim sebep olduysa ve kim elini asker kanına buladiysa Allah belalarını versin yatacak yerleri yok !!!

  4|2
  0|0
 • Askerin bir emir kulu olduğu ve birkaç, özünde korkak, ş*erefsiz tarafından işkenceye maruz kaldığı aklım geldikçe deliriyorum.
  Ülkemize dönüp bir bakalım? Hani nerede demokrasi? Ben göremiyorum. Sanırım bende bir sorun var.
  80 de olmuş bir darbeyi tutup günümüze uyarlamak da gülünç.
  Bu arada şu cümleni şiddetle kınadım.
  "Vatanı bölmek isteyen askerler (!)"
  Asker bir emir kuludur, ona denileni yapar. Asker vatan bölmez, vatan için şehit olur ama vatan haini veya bölücü değildir! Yazıklar olsun...

  6|1
  0|2
  • Bilmeden konusma, emir kuluymuşmuş. Ne yani halki ez geç dese emre uymak zorunda mı asker?
   Burada bunu yazacagina kanunsuz emir ile ilgili madde 99'u araştır.

  • Hepsini Göster
  • Darbecilerin emrini dinleyip halki tankla ezen ve halka ateş açan askerler de vatan hainidir. Vatan hainliginin bahanesi olmaz ve bedeli bellidir.

  • Neyse boşversene amacına ulaşan ulaştı.
   Burada tartışmak çok mu yersiz ne
   Sözde ikimiz de vatanseveriz...
   Çok ap*tal bir tartışmadayız şu an.

 • görüşlerin nerdeyse hepsini okudum ve tam bir hayal kırıklığı.
  Pkk falan diyorsun sokağa çıkma yasaklansa terör örgütleri mi kalacak? Askerler hepsinin ve arkasındakilerin sonunu getirirdi ondan yana sıkıntın olmasın
  Darbe olsaydı tam olarak ne olurdu bilinmez fakat dün yaşananlarla geçmişteki darbeleri kıyaslayıp bir tutman çok saçma. Dün yaşananlar yönetime , adaletsizliklere, haksızlıklara karşı yapılmış bir eylemdi halka değil.

  Canımızı vatanımızı emanet ettiğimiz erlerin kafası kesiliyor ve buna tepki diyerek normalleştiriliyor hakettiler diyen bile var türk halkı ne ara bu hale geldi? halk tankların üstüne çıkıp yağmalıyor ama buna rağmen askerler bölgeden kaçıyor halbuki istese o tankla ordakileri yerle bir edebilir neyse çok fazla tartışmanın bir alemi yok

  Bu arada son derece boş bir bence.

  2|2
  1|0
  • Birşey öğrendik bundan. Olağanüstü hallerde insanlar kimseyi tanımayacak biri yönlendirecek ve o psikolojiyle insanlar oraya gidip katliam yapacak suçlu gördüklerini düşünmeden.

 • darbe olsaydı terör daha beter olmazdı asker terörü 24 saatte bitirirdi. suriyelileri geri gönderir suriyede mücadele verirdi. evlere baskın yapar herkesşn banka hesaplarına bakar kim haksız kazanç sağlamış kim çalmışsa cezalandırırdı.

  8|3
  2|4
 • Çok şükür. Dün gece dualarla geçirdik tüm geceyi uyumadan.
  Rabbim de ettiğimiz duaların yüzü suyu hürmetine ülkemizi korudu.
  Daha herşey tam bitmiş değil.
  Yine aynı geceyi yaşayabiliriz.
  Rabbim beterinden korusun..

  Emeğine sağlık..

  6|1
  1|0
 • Iyi olmuş çok şükür darbe falan olmadı.

  15|9
  9|8
 • Darbe girisimi yok bunlarin hepsi senaryo..

  7|4
  5|5
 • Allahu ekber diyerek cikip teslim olan askerin kafasini kesmek... Tebrik ediyorum

  9|1
  1|1
  • Belge, görüntü?
   Yok elinizde görüntü, neden biliyor musun çünkü öyle bir olay yok. Olayın aslını araştır internet güzeli.
   Şunu da unutma dışarıdaki Allahu ekber nidalı adamlar şu iki gündür sokağa dökülüp direnmese yarın bırak çocuğunun yaşayabileceği bir karış toprak, yiyecek ekmek bulamayacaktın. Çünkü öyle köpek sürelerinin eline geçecekti bu ülke.
   Ama onların dediği gibi ALLAHU EKBER. ALLAH EN BÜYÜKTÜR. Planladıkları gibi olmadı. Olmayacak.

  • videosunu aç da izle sende internet güzeli. videoda mı yalan? bırak ya kendi askerine köepk sürüsü diyen bir vatan hainisin sen. onların haberi bile yoktu nereye gittiklerinden. allahu ekber diyerek siyasetv yapılmaz. ülke git gide geriliyor yakında şeriatta gelecek.

 • Kaynim İstanbul'da asker dun zorla 2 kez tatbikat diyerek goturduler ne oldugunu anlayamadim bile darbeymis yenge diyor. Bizi tatbikat diye camiye goturduler sonra ezani susturun gerekirse imami oldurun dediler boyle diyince komutanimiz boyle tatbikat olmaz diye geri bizi askeriyeye getirdi dedi. :( hayirlisi sonumuz hayrolsun

  3|2
  0|0
  • Bende en çok o kardeşlerime acıdım hiç bir şeyden haberdar değiller ve tümüyle onların üzerine gidiliyor onlar bizim çocuklarımız abilerimiz kardeşlerimiz zaten ölümlere sebep olanlarda onlar değiller aralarında istisnalar vardır elbette ama çoğunluk bizim mehmetciğimiz yine Allah yardımcıları olsun

  • Hepsini Göster
  • @mrcosgun sonumuz hayrolsun henuz 1 dkka bile uyumadik

  • aynen sonumuz hayrolsun hiç iyi bir gece geçirmedik

 • Darbe olsa terör çıtını çıkaramazdı.
  Ayrıca Olmayan demokrasiye bayram yapıyolar şaka gibi. Kendi askerinin onurunu ayaklar altina aldi başkanlık sistemini de cebine kattı artık yaşasın şeriat dememizi bekliyolar.

  5|4
  1|5
 • Kızlar Devam
  100

Erkekler Ne Diyor 128

 • Darbe bitti, Erdoğan Şov başladı.

  12|8
  6|7
 • dediklerinin hepsi yanlış bilgiler
  1- sokağa çıkma yasağıyla pkk zayıflar
  2- kimse sokağa çıkmazsa kim yağma yapacak zaten orasını anlamadım
  öyle bir şey yok zaten uydurmuşsun
  3- askerin işi gücü yok senin evine niye baskın yapsın. napcak seni karakola götürüp okey mi oynayacak?
  yiyecek sıkıntısı olmaz çünkü fırınlar pastaneler falan yasaklardan muaftır.
  günlük ne kadar gıda üretimi varsa aynen devam eder
  devamını okumadım
  ama darbeden anlamadığın pek bir şey bilmediğin belli dostum.
  okuduğum kadarında tamamen uydurmuşsun

  8|4
  2|1
 • 36 sene önce ki darbe ile günümüzde olabiletesi olan bir olayın aynı şekilde değerlendirilmesi baştan aşağı saçmalık. Benzerleri yaşanabilirdi ancak aynısı olması mümkün değil.

  Tepki demişsiniz tepkiden kasıt kafası kesilip, köprüden atılan askerlerde dahil mi bu tepkiye? Hani şu aksi mümkün değil dediğiniz olaylar... İlginç kafalar demokrasiyi cübbeli hocalar allahu akbar diyerek kurtardı.

  14|7
  4|6
  • KAfa kesilme olayı tamamen sözcü gazetesinin uydurmasıdır. Ayrıca adli tıpın dosyasını da açıkladılar kafası kesilerek ölen kimse yok.. götünüzden uydurup yazmayın..

 • 10 yıl öncesine kadar tsk hep komutan asker ihraç ederdi.. 30 yılı aşkın olan bir sürede örgütlenen cemaati tsk kendi içinde temizlerdi. O temizleyen komutanlar askerler hep içeri atıldı, üst düzey komutanlıklara cemaatçiler yerleşti. (hep derim, türk siyasi tarihini 1950 sonrasını iyi ojuyun ve araştırın diye. )
  Dünkü olaylar, tsk nın içindeki örgütlenmenin sonucu. Bu örgütlemeyi temizleye çalışan Atatürkçü komutanların içeri atılmasının sonucu.. Dün tsk ya, devlete ve halka darbe yapılmaya çalışıldı. Dün sokakta olanların çoğu neden sivil darbeler karşısında evlerinde oturdu? Demokrasiyi savunuyorlardı ya?
  Kafa kesmek demokratik bir eylem mi?
  O erleri linç etmek demokratik bir eylem mi?
  Meydanlarda tekbir sesleri getirmek demokratik bir eylem mi?
  Daha dün şeriat diye kıç yırtanlar, dün demokrasiyi korumak için mi sokağa çıktı?
  Dünkü olaylar zaten başarısız olacaktı, belliydi..

  6|3
  0|0
 • Eline sağlık. ilk defa mantıklı bir bence görüyorum. Kimse bunun farkında değil. Bileyerek ya da bilmeyerek ülkelerine zarar vermekten başka bişey bilmiyor bazı kesimler. Bide bu yeni nesil 1982 ve 1960 darbesini hiç araştırmamış ya da kemal sunalın bazı filmlerinden ders almamış ekmek kuyruğu tiüp kuyruğu. Yine verilmiş sadakamız varmış. Bence için yüreğine sağlık.

  10|9
  3|2
 • Hala darbe demiyorlar mı bide, dünyanın en kısa fıkrası.
  O sokağa çıkma yasağını, yağma olaylarını zaten Türkiye normal haldeyken yaşayanlar var.
  İnternet kesintisini zaten her bomba patlatıldığında yaşıyoruz, güvenlik önlemiymiş, fakat o güvenlik önlemi nedense darbe olurken yapılmıyor.
  Ülke 20 yıl geriye gidecekmiş, 2+1 evin 900 bin lira olduğu ülke nereye gidebilir zaten? Doların, Euro'nun %100 arttığı ülke nereye gidebilir? Özelleştirme ve dünyanın en pahalı vergileriyle yönetilen ülkede bizim paralarımızla ekonomik krizi önlüyorlar her gün.
  Birde pkk mevzusu, hı hı tabi pkk ülkeyi ele geçirecekti. pkk'nın silah depolamasını sağlayıp, pkklıları alkışlarla karşılayıp, pkknın başındaki adamla görüşünce sorun yok, pkk güçsüz, ama şimdi darbe olsaydı pkk tüm ülkeyi ele geçirirdi. Peki hayran kaldım bu zekaya.
  Söz konusu vatansa, önce bir aynaya bakın da ne yapıyorlar bu vatan için diye düşünün. Darbenin hiç bir türlüsü iyi değildir de gelip böyle boş boş konuşmak da iyi değil bence.
  Askerin kafasını kesiyorlar, adam tepki gösterilmiş olabilir diyor, ne ara böyle iğrenç bir hale geldik, merak konusu.

  Zahmet etme ben seni engelleyeyim bu arada.

  6|2
  4|1
  • Senin düşüncene cevap bile yapmayacak kadar asil bir kişilik muhatap olduğun kişi asıl sen boşuna zahmet etme bence asdf

 • Darbenin ne oldugunu bilmeyen bir nesil
  açsın seksen darbesinde neler oldugunu okusun
  belki o zaman anlarlar Darbe olunca neler oluyor
  Güzel ve dogru sözler daha ne denir

  5|6
  3|2
 • 37|22
  4|8
  • İşte beklediğim yorum

  • Hepsini Göster
  • @Aequitas35 Halkı meydanlara toplamasında ki sebep zaten kend planı olan oyunun son perdesini hazırlamak kendi başlattı kendisi durdurdu sonrada yeni gün ile birlikte umut olarak ortaya çıktı düşüncesi uyandırmak ama bizim millet de istişare muhakeme tahayyül gibi öz düşünceler bulunmadığından cehalet leveli master seviye

  • @DorianGray1890 ya bir insan mantıklı düşünse olayı anlayacak 7 tane tank 350 tane asker İstanbul da değil darbe yapmak savunma bile yapamaz bunu idrak edemedi kimse yazıklar olsun feytullah diyorlar amerika kanıtı verin size teslim edelim diyor hani nerde kanıtları şu an heryerde kutlama yapıyorlar ülkeyi kurtadık halk kurtardı adı altında bu sabah evimden başka bir şehir e sınavım oldugu için evden çıktıgımda yüzüme doğrultulan sivil ekiplerin silahı ile güne başladım zor şartlarda gidebildiğim sınav hoş iptal edildi dediğin gibi bizim gibi düşünen insanlar azınlık ama sizleri görmek bana mutluluk veriyor en azından vicdanlı insanlar hala kalmış diyebiliyorum umarım bu kan davası bir son bulur umarım kendi ülkemizde mülteci gibi yaşamayız

 • Sen dediğin geçmişte olan darbe olayıdır. Günümüzün darbeleri böyle olmazdı.

  23|9
  8|8
  • Hahahahh nasıl olurdu?

  • @whatsupcorc Açıklayayım,

   arkadaşın yazdığı sırayla gidelim.

   * Sokağa çıkma yasağı olurdu ama 80 darbesi öncesi gibi sokaklarda kaos anarşi yoktu. Maksimum birkaç gün geceler yasak olurdu.
   * Yağmalama olayı falan dediğin savaş ortamı olan ülkelerde olur. Geçmişte sıkıntı yaşanırdı şimdi yağmalama diye birşey zor çünkü ortada askeri de olsa bir yönetim var
   * Banka hesaplarına el konulacaktı olayı gerçekleşebilirdi ama bu paralar elden alınırdı demek değil. Masum vatandaşın parası elinden alınmazdı, siyasiler için geçerli bu. Askeri darbe hükumete yapılır halka değil.
   * Evlere baskın falan yapılmazdı. 80'lerde sol-sağ çatışması vardı ve evlere anarşistlerin bölücülerin ülkenin polisine askerine silah uzatanların evine baskın yapılırdı. Kontrol amaçlı asayiş olabilirdi belki.
   * Yiyecek sıkıntısı olayı ya da kuyruk olayı zaten 80 darbesi öncesi de mevcuttu darbe ile hiç birşey değişmedi. Günümüzde ekmek kuyruğuna yiyecek kuyruğuna giren gördün mü hiç?
   ...

  • ...

   * PKK ülkeyi esir falan almazdı. 80'lerde ASALA vardı, koskoca Sovyetler vardı. Böyle birşey olmuş muydu? hayır. Üstelik darbe yapılıp ülke bir başına bırakılıp gidilmiyor ki, asker tüm ülkeyi koruyor. Sadece ortada meşru hükumet yok.
   * Telekominikasyonda evet sıkıntılar olabilirdi ama 80'de internet diye birşey olmadığına göre 2016'da da olmayacak diye bunu kıyaslamak doğru değil. O dönemler telegraf çekmek bile zorken şu an darbe oldu kelimesi Twitter'larda patlıyor. Böyle bir olasılık da yok.
   * Elektrik su kesintisi 80'ler öncesi de mevcuttu, darbe zamanı da devam etti. 2016'da da böyle sorunlar var ama darbeyi başka ülkenin Türkiyeyi işgal edeceği olarak göstermek yanlış. Böyle sıkıntı devamlı olmazdı.
   * 80'lerde idam cezası vardı. Şimdi yok. O yüzden bu kıyaslama da yanlış.
   * Ülke 20 yıl geri mi giderdi yoksa yerinde mi sayardı bunu da bilmek güç ama bayağa ekonomik sıkıntılar olacağı kesindir evet.

 • Gerçek darbe gerçekleşseydi dediğin bir nebze. Bu yaşanan şeyin adı danışıklı dövüş ve olan yine bize, askere, polise oldu. "Bu durumdan kim kazançlı çıktı?" diye tek bir soru soracağım size. Bu ülkenin vatandaşı mı? Polisi mi? Askeri mi? Hiçbiri. Tabi ki baştakiler kazançlı çıktı. Şimdi anons üstüne anons aman dışarı çıkın özellikle Kızılay da toplanın diye. Hadi toplandık pkk ya da işid geldi bir bomba patlattı. Bu savuna savuna bitiremediğiniz Tayip hepimize sahip mi çıkacak? Bu güne kadar kaç şehit ailesine sahip çıktı? 2 gün önce görüyorduk burda ki Suriyeli başlıklarını. Herif milletine sunmadığı şartları mülteciye sunacak, zamanında hak arayanlara çapulcu diyecek sonra işi düşünce de hadi milletim hadi aslanlarım sokağa dökülün diyecek. Yok öyle yağma kimse kusura bakmasın. Vatan sevgimizi de tayibin koyunu olmadık diye kimse sorgulamasın.

  3|1
  1|3
  • Ne ara ağacın hakkını savunacak kadar duyarlı oldunuz
   Koç ailesi yahudi bir ailedir ne hikmetse finansal destek propaganda
   Yabancı yerli basın organları sadece geziye destek verdi
   Amaç neydi gezi parkı olayında
   Ağaçmı yoksa tayyipin yapacağı ve yurt dışının totosunun sıkışacağı hizmetlermi
   Yav saçma sapan şeylerden dolayı milletin dükkanlarını yağmalıyo insanların huzurunu kaçırıyo
   Kıçımla güldüğüm sloganlar atıyo
   Bide hak hukuk çu bilmem ne özgürlükçüsü oluyosun
   Vampir ve yamyam yani çapulcudan başkası olamazsınız

 • hükümette rte olmasaydı, bunların hiç biri gerçekleşmezdi...

  7|4
  3|3
 • Lan kafa kesmek mi adalet diyen beyinden yoksunlar dun tankin altinda ezilenleri gordulermi bir fiil ya da uzerinize ates acildi mi hic klavyeden vatan kurtaran bir avuc ergen darbe olsa mictiginiz boku yerdiniz kafa kesmek asiri tepki bunu savunmuyorum lakin burda sevgiliniz sizi aldatti sorularinda adami oldurucem diyen ergen kesim gene kendini belli etmis tek soylenecek soz begenmiyosaniz miktirin gidin lan ulkeden mk vatansizlari

  21|13
  11|7
 • Muhtemelen malum parti yanlısı ve malum kıl dediğimiz kesimdensin...

  Madde madde gidersek, sokağ çıkma yasağı güvenlik açısından gerekli olacak fakat bu darbede fazla uzun sürmeyecekti.. Çünkü bu darbenin temelinde yatan amaç bürokratiktir.

  Sadece kısa bir süre belirli saatlerde alışverişe çıkabilecektik. Daha sonra hayat normale dönecekti.

  PKK, İŞİD, TAK vb. Gibi örgütler günümüz hükümetinin politikası sayesinde her yerde organizasyon yapabilmekteler zaten. Ülkenin sıkı yönetime girmesi ve bu durumda terörizm ile mücadele etmesi daha kolay olur. Ve askerin her yerde, her koşulda görev yapabilecek gücü olduğunu unutmamalıyız. Doğu da bizim, batı da..

  Haber ve internet kesintisi zaten Akp hükümeti tarafından her koşulda sağlanmaktadır. Özgür medya kavramı bitmiştir. Her olayın sonrasında engellenen sosyal medya huy edinilmiştir.. Bunları görelim.

  Su ve elektirik kesintisi alakasız olmuş. Halkın temel ihtiyaçları bittabi karşılanacaktır.

  Hak verebileceğim tek şey ülke 20 yıl geri gidebilirdi evet.. Her ne olursa olsun darbe kötü bir eylemdir.

  Bu darbe girişimi 68 ve 80 ile kıyaslanamaz/karşılaştırılamaz. O günki darbeler halkın sapkınlıkları ve kontrolsüz şiddet uygulanması ile sivillere yönelik yapılmıştır. Bugünki darbenin amacı laik cumhuriyet ilkelerinden sapmış Atatürk ilke ve inkılaplarını unutmuş, adalet ve hukukun üstünlüğü kavramlarını hiçe saymış, kendi çıkarları için hareket eden hükümeti değiştirmek ve anayasaya bağlı bir rejim anlayışı gütmekti. Yöntem yanlış o ayrı..

  Sen vatansever ağzıyla yorum yaparken ya da konu açarken hakkında defalarca vatan hainliği davaları açılan nfk'yı konuşara ekleme. Benden sana tavsiye. Etik olmuyor.

  Eğer Atatürl'ün söz konusu konuya olan cevabını merak edersen, Bursa Nutku'nu oku derim.

  Hadi eyvallah

  4|0
  0|0
 • Tek kelimeyle helal olsun hocam. Bazı kıt kafalılar da şu benceden bir kaç ders alsa iyi olur. Darbe çocuk oyuncağı değil!

  0|1
  1|0
 • Bazı hainler darbeci askerleri destekliyor hala.

  11|15
  12|6
  • O destekleyenler ya zengindir ya da darbeyi burada yazismayla karıştırıyor

  • Hepsini Göster
  • @Akreplihey ulke bizim sol goruslude olsa sag goruslude darbe demek ülkenin gerilemesi demek bunu idrak etseler keske

  • Sana 👎bu işateti verenler bu ks dekilerin çoğunluğu dinsiz milletsiz hain zaten bunu farķındayım

 • Hahaha çok iyi yazmışsın usta. Hepsi hain bunların.

  6|9
  5|6
 • Türk milleti kadar ahmak gerizekali bir millet yok bu dünyada 3000 yıllık tarih bu yasananlarla dolu ayni seyler bir dizinin tekrari gibi gerceklesiyor ve hala daha ders alamadi türk milleti. Bu millete hersey müstehak iyi olan hersey iyiye yorumlandiginda kötü bir sey oldugunda ortaya bahaneler çıkıyor. Cok komik açıklamalar oluyor. uyan artık Koyun milleti uyan. Apo çatır çatır salinacak... Dogu çatır çatır verilecek bu vatan catir catir bölünecek. Cok uzak degil bu yazdiklarim burda dursun yillar sonra dönün gelin bu yazıyı tekrar okuyun gerci türk milleti ders almayi yine bilmicek. En merak ettiğim şeyse bütün bunlar olduktan sonra ozamanki bahaneler ne olucak? Vermek zorundaydık verdik mi? Dış güçlerin oyunlari yuzunden verdik mi? Bu millet eskiden belki fakirdi belki standartlari bu kadar yüksek değildi ama en azindan guvenligi yerindeydi ulkeyi teror değil vatandas yönetiyordu. Ahmet kaya kürtçe şarkı yayinlicam demesiyle müebbet hapis yedi böylesine teröre taviz verilmezken simdi oglen saatlerinde rpg lerle sokakta geziniliyor hergun olaylar bombalar patlıyor baska bir kaos oluyor meclisdeyse terör yonetime karisiyor kısaca isteyen istedigi gibi at koşturuyor. Uyan Koyun millet uyann. Buraya yaziyorum gun gelicek bu dediklerim gerceklesirse bu kahpeleri buralara getiren herkezin Allah belasını versin hakkimi helal etmiyorum. Aldıkları nefes haram olsun. Kabir azabi ceksin insallah. Benim vatanimi bolecek olan bu din tüccarları eger bu dediklerimi gerceklestirilirse Ahiretde and olsun hepinizin pesindeyim!!!

  1|0
  0|0
 • Emek açısından tebrik ederim yazıyı uzun uzun anlatmışsın, ancak yazının en başta temeli yanlış. Görüşlerine de saygı duyarım bana göre bu olaylar tezgahtan ibaret.

  Bence değerlendirilmesine gelince... Ben de konuya dair bir bence yazdım. Tıpkı senin gibi sayın editör ben de bazı değerlendirmelerde bulundum, doğrudur yanlıştır ayrı mesele, ANCAK... @ksbence yönetimi bu benceyi süper bence dahi seçmedi, bencede tekbik bir kusur vs asla yok. Editörlük yaptığım için biliyor bencem, güncel süper bence kriterlerine de uyuyor. En az süper bence seçilen tüm benceler kadar uyuyor kriterlere... Değerlendirmelerim iktidar aleyhinde olduğu için midir yoksa adam kayırıldığından mıdır bilemem @ksbence mutlak bir şekilde emeklerimi karşılıksız bırakmıştır. Siz olayın darbe girişimi olduğunu düşünüyorsanız-ki haklılık payı elbette var- bizler de tezgah olduğunu düşünebilirz. Ancak bu düşünce özgürlüğü engellenmiştir arka planda tutulmuştur.

  Bunlar bir editör olduğun için sana ve @ksbence mesajlara cevap vermediği için onların yüzüne vurmak adına tüm sayfaya yönelik bilgilendirme için yazılmıştır, alakasız yorum değildir, kaba da değildir, sitemdir eleştiridir muhalefettir.

  Teşekkürler :)

  0|0
  0|0
 • Pkk tamamen keyi esir alacaktı remek nasıl bir cahilliktir aklın yok fikrinde olmasın bari sıkı yönetimde nereyi ele alıyor pkk tam tersine pkk temizlenirdi hiç mi eskiden olan darbeyi araştırmadın pkk ya destek veren parti vekilleri tamamen tutuklanıp sorgulanırdı aponun kardesi mecliste olamazdı İstanbul'da her gün uzun namlulularla eylem yapan dhkpc yok olurdu

  4|0
  1|1
  • eksi veren cahiller bu kadar açık bir doğru görüşe nasıl eksi veriyorsunuz düşünce gücünüzüde mi yitirdiniz

 • Hiç bu kadar uğraşmaya gerek yoktu. Çobana tek kurşun sıkıp sürüyü dağıtabirlerdi. Darbe yapacak asker, planlı programlı çalışır helede bu kadar üst kademe subay. Ne demişti Hakan Fidan Suriye ye 4 adam gönderirim , 8 füze atarlar Türkiye yi savaşa sokarım.

  Güzel bir film izledik , şimdi kendi asker ve yargı personellerini göreve getirecek. Suriyeli kardeşlerinize vatandaşlık ve ev verecek. Sonunda da başkan olacak. Bunları öyle güzel kılıflarla size sunacak ki her yaptığını destekleyeceksiniz :D

  3|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  108
Yükleniyor...