Sevmediğiniz Hiçbir İnsanı Hayatınızda Bulundurmak Zorunda Değilsiniz!

Bundan 5 yıl önce, 2011 yılında annem ameliyat olmuştu. Hastaneden eve döndük, e tabi annemin biraz daha fazla dikkat etmesi gerekiyordu kendine.

Günde 2 pakete yakın sigara içiyordu ve artık bırakmalıydı.

Ameliyat olması bunu biraz sağlamıştı, o günden sonra bir süre hiç içmedi. Bir gün eve halam geldi, annemlerle balkonda oturuyorlar. Yanlarına gittiğimde gizli gizli "at at!" dedi anneme, anlamıştım sigara içtiğini.

Annemin sağlığının bozulmasına yol açarken bir de çok iyi bir şey yapmış, onu koruyormuş gibi bana çıkıştı.

Önümde masa vardı devirdim üstüne doğru. "Tam da bana benzedin" dedi. "Ben sen değil senin gibileri tedavi edenlerden olacağım" dedim. Hakkını yemeyeyim istediğim bölümü kazanmama bu sekilde de yardımcı oldu😅

Bunun üstüne tabi ki annem, amcam, babam kızdı bana.

O halan da bilmem ne de bilmem ne. Hiçbir zaman hala sevdalısı biri olmadım, hiçbir zaman sevmedim zaten, bu olay üstüne tuz biber olmuştu sadece. Kuzenim desen "benim telefonumu tutma sen ezik huhaha" diyen biriydi. Ona da ses çıkarmadım.

Biraz zor günlerden geçtik, babama "para lazım mı abi?" dedi.

Babam da kimseden borç alan bir adam değildir, ama gerçekten sıkışık durumdaydık. Olur dedi. Bir iki gün sonra "param yok" diye geldi halam, dalga geçer gibi.

Sonrasında babam vefat etti.

Kardeş ya, evde yas tutması gerekirken baş sağlığına gelenlerle kakara kikiri yaptı. Benim için zaten eksilerde olan kadın bu davranışları ile nefret ettiğim insana dönüştü artık. Evde annem, amcam, dedem ve ben kalıyorduk. Amcam babama çok düşkündü, dolayısıyla bizi ondan emanet görüp ona göre davrandı. Önceden az buz kavgamız varsa da artık "siz bana abimin emanetisiniz" dedi ve kavgalar son buldu.

Sonrasında dedem hastalandı.

1 kere geldi hastaneye. Üniversite 2. sınıftaydım, hastaneden okula okuldan hastaneye gidiyordum. Eve sadece duş almak için uğrar olmuştum ama hastaneye sadece 1 kere geldi. Onda da zaten refakatçi koltuğunda horul horul uyudu, eksik olmasın. Ha söylemeden geçemeyeceğim, dedeme bakan bizdik; emeklilik maaşı yattığı zaman misafir eden ise halam. Dedem onlarda iken hastalandığında ise bizi çağırmıştı hastaneye götürelim diye, evinin yanında hastane olmasına rağmen.

"Yengen bizi hastaneden kovdu" dedi.

Hani dedim ya, amcam bize emanet olarak bakıyor diye. Aklı sıra kavga çıkartacaktı. Annem öyle dememesine rağmen(zaten ne zaman diyecekti, 1 kere gördük hastanede) böyle şeyler uydurdu. Ona da eyvallah dedik, unuttuk.

Sonrasında dedem vefat etti.

Evde 3 kişi kalmıştık artık. Hem birbirimize, hem onlara ihtiyacımız vardı, bir olmalıydık. Aynı kandandık ya ne olsa! Ama güvenmiyorduk ona, bir gün test ettik.

Annem halamı arayıp "kardeşine söylesene işe gitsin" dedi.

Amcama böyle bir şey söylemesini istedik. Sonrasında halam amcamı aradı, ve bizi şoke eden bir sey söyledi... "Boş ver kardeşim, yat evde dinlen sen". Sonrasında annemi arayıp "söyledim" dedi...

Ve bu bizim için son vukuat oldu.

Tabi ki hiçbir insanı boş yere hayatınızdan çıkarmayın. Ama size zararı olan, zararı olduğunu bildiğiniz hissettiğiniz insanları hayatınızda tutmayın. Bu hayata bir kez gelirken kimse için kendini kötü hissetmeye gerek yok, kimsenin kahrını çekmek zorunda değilsiniz, en yakınınız bile olsa. Şu an yaklaşık 2 senedir hiçbir şekilde diyaloğumuz yok, ne halamla ne kuzenlerimle. Burada anlattığım kadarı size pek bir şey ifade etmiyor ve "ne var bunda" diyor olabilirsiniz, ancak olayların bu kadarla sınırlı kalmadığını tahmin ediyorsunuzdur. Ve bizim hayatımızda gerçekten yara açmaya çalışan bir aileydi, belki yansıtamasam da. Ne babamın ne dedemin mezarını bir kere olsun ziyaret etmediler o zamandan sonra. Evet, geniş bir ailem ben de olsun isterdim ancak şu "akraba değil akbaba" olayını kendi yaşamımda gördüm... Ben onları çok uzun zaman önce hayatımdan çıkarmıştım, sadece ailecek uzaklaşmamız biraz daha uzun sürdü. Hiçbir zaman pişman olmadım, hiçbir zaman da olacağımı düşünmüyorum. Bu yüzden biz 3 kişilik bir aileyiz ve birbirimize yeteriz.


2|3
413

En İyi Erkek Görüşü

 • Yazınızı okurken farkettim de çok ilginç, hayatlar hep birbirinin kopyası gibi sadece kişiler ve olaylar farklılaşabiliyor. Sonuçlar, çıkarımlar daima aynı kalıyor. Benzer şeyleri bende yaşadım, farklı şekillerde. Sigara muhabbeti özellikle oldukça benzer. Fakat bir insanda rahatsız eden bir şeyler sezdiğinde hayatından silmeye başlayan, ilk davranışından sonra ikinci bir şans vermeyen bir insandım. Sizinde yazınız sayesinde ne kadar doğru bir şey yaptığımı bir defa daha öğrenmiş oldum.
  Bazı insanları anlamak gerçekten mümkün olamayabiliyor ama en garibi de buna rağmen onları anlamaya çalışmamız, bu da bizim iyi olma çabamızdan mı kaynaklı bilmiyorum. Oysa anlam verilemeyecek hareketleri anlamlandırmaya çalışmak demek sadece kendi ömrümüzden kaybettiğimiz vakitler demek. Buna da sizin de belirttiğiniz gibi hiç gerek yok.
  Bu arada dedeniz ve babanız için başınız sağolsun.
  Söylenebilecek fazla söz yok. Halanız uzattığı sigaranın da, fesat saçan bir insan olmanında bedelini yaşantısında ödeyecektir. Buna hiç şüphe yok. Yapılanlar sahibini dönüp dolaşıp buluyor. Bunu hayatında bir çok kez görmüş birisi olarak söylüyorum. Son olarak herhalde şu söylenebilir ki; Çevremizde kendini insan sanan 1000 kişi olmasındansa insan gibi insan, 3 kişi yeterde artar bile. Ailenizle birlikte mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum.

  1|0
  0|0
  • Yazıyı gerçekten okuyup, gerçekten içten bir görüş paylaşmanız sevindirdi beni gerçekten. Dediğiniz gibi, herkesin dersi kendine büyük görünse de çoğumuz benzer şeyleri yaşıyoruz aslında. Baş sağlığınız için de teşekkür ederim, bahsettiğimiz kişilerin ikinci şansı hak etmemesine seviniyorum...

   Tekrar teşekkürler, size de kürklü huzurlu bir hayat dilerim :)

  • Hepsini Göster
  • Kürklü deyince bir afalladım :) Keşke yaşamasak ama yaşıyoruz. Önemli olan bunlardan çıkarılması gereken dersleri çıkartmak ki siz bunu gerek meslek seçiminiz, istediğiniz okulu kazanmanız, gerekse bu yaşanılanlar üzerinde düşünüp, geleceğe ve gelecekte hayatınızda olacak insanlara dair çıkarımlarda bulunmanız ile başarmış görünüyorsunuz.
   Umarım bu süreçten sonra hayatınıza giren insanlar sizler için birer vakit kaybı değil, iyi ki yanımda diyebileceğiniz, 1 günlük ömür süresini 1 asra bedel yapan insanlar olur.

  • Sözcük tamamlama sağ olsun :)

   Onu yaşamasak başka bir olay yaşayacağız. Sanmam ki şu dünya üzerinde dertsiz insan olsun. Herkesin kendince bir şeyleri oluyor. Bize de bu düşmüş, önemli olan başa çıkabilmek ki bunun için elimizden geleni yapıyoruz sanırım :)

   Teşekkürler tekrar ve tekrardan.

En İyi Kız Görüşü

 • Valla cok uzuldum canim benimde akrabalarim benzer osellikle baba tarafi ne tesaduf ki halam bize cok cektirdi bizde iliskimizi kestik zorunlu haller disinda gorusmuyorum akraba degil akrep diyorum ben

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 12

 • Bence gayet akıcı yazmışsın hatta başlarda alıntı bir hikaye gibi hissettiğim doğru, tamamını okudum. Bunlar herkesin anlatabileceği şeyler değil senin ne kadar güçlü bir insan olduğunu bir kez daha anladım. Anlattıklarını da düşünürsek baya dolmuşsun güvenin azalmış sarsılmışsın ama yine de zor günlerin üstesinden gelmeyi başarmışsınız, kolay şeyler değil bunlar çoğu insan senin kadar güçlü kalamazdı diye düşünüyorum. Bu arada ben de Halalarımla yıllardır görüşmüyorum en son gördümlerimde 10-11 yaşında falandım yüzlerini bile pek hatırlamam. Çok büyük bir eksiklik olarak görmedim açıkçası olmamaları daha iyi düşünüyorum. Çok güzel bir bence olmuş eline emeğine sağlık hep dediğim gibi "sen çok iyisin😊"( kendimden alıntı yaptım😅)

  1|0
  0|0
  • Yok öyle büyük bir güç gerektiren durum değildi, sen bana acıdıgın için öyle diyorsun 😋 sorun yok, eksiklik değil :)

   Teşekkürler.

  • Canım bu cevabında bile ne kadar güçlü olduğun belli oluyor 😅 Aaa kim acıyor yok öyle birşey 😛 Kesinlikle bence de 😊

   Ricalar (insan sende der 😅)

 • Başından sonuna kadar aralıksız okudum bazı kısımları iki kere okuduğum da doğrudur
  Bunu yaptığım ikinci bence bu sitede.
  İçini döküp rahatlamak için konulu ve birbirinden alakasız olay örgüsü olmayan bir yazım şekli helal olsun dedim. Hem ders niteliği hem de içini döküp rahatlama sebebi olmuş bir yazı. Baban için başın sağolsun mekanı cennet olsun diyorum. Konu için de bence hayatınızdan çıkarmak için geç bile kalmışsınız ve bu kadar hayatınıza sokmanız da bilhassa saçma gibi geldi bana yine de saygıdandır insanlıktır diye belki ses etmemişsinizdir diye düşünüyorum
  Yazı için teşekkür ederim kendi adıma

  1|0
  0|0
  • Aslında haklısın, okurken benimle muhatap dahi olmayan kuzenimin okul bitince bir anda iyilik meleği kesilmesi üzerine biraz iç doluluğu ile yazdığım bir yazı. Teşekkür ederim düşüncelerin için, işte akraba dedik iyiligimizi düşünüyor dedik belki biraz fazla pollyannacilik yaptık ama sonunda doğru yolu bulduk en azından :)

   Ben teşekkür ederim. Okuyan ve muhtemelen de tamamını okuyacak olan nadir kişilerdensin diye düşünüyorum.

 • Dinen akrabaların ne kadar önemi olduğunu bilsek de ailemin şehirlerde olduğundan ötürü, baba tarafını hiç tanımam. Anne tarafınıda 2-3 senede bir görürüm. En son cenazede görmüştüm. Hiç anlayamam o yüzden akrabalık ilişkilerinden. O yüzden, amaan niye bu kadar beklediniz ki en başta atacaktınız hayatınızdan diyebilirdim, ama diyemiyorum çünkü bilmiyorum. Ama okuduğuma göre konuşmak bile ziyan gibi duruyor o şahısla.

  1|0
  0|0
  • Dinen elbet önemlidir ama hayatımızda zarara yol açacak bir insanın da önemli olduğunu düşünmüyorum... haklısın o yüzden, gereği yok olmasının.

 • Benim de baba tarafımla aram öyle. Prosedür icabı konuşuyoruz. Babamla ve diğer kardeşleriyle olan ilişkileri de öyle. Hep bir yapmacıklık ve maddiyat üstüne kurulu. Elinize sağlık :)

  1|0
  0|0
  • Işte biz "böyle olacağına hiç olmasın" dedik ve daha iyi oldu :)

   Teşekkürler :)

  • En doğrusunu siz yapmışsınız tabiki. Ben babamın hatrına konuşuyorum onlarla :)

   Elinize sağlık :)

 • Bazı insanları hayatından çıkartmak gerçekten daha iyi oluyor..
  Kangren olan kolu kesmek gibi.
  Yokluğu varlığından daha hayırlı..
  Ve onlardan kurtulduğun zaman eksiklik değil huzur oluyor hayatında..

  1|0
  0|0
 • Ya uzuldum ama 😔😔Bende amcamlari, Halamlari hicbirini sevmem, Nefret ederim, Sendeki durumun yaklasik olqrak aynisini yasadik umursamamak lazim 😔😔

  1|0
  0|0
 • Halanı tutuklayalım mı? :)

  1|0
  0|0
 • Bu gerçekten senin hayat hikayen mi? :o
  Başın sağolsun :(
  Ben de bir meslek sahibi olunca annemi çıkarmayı düşünüyorum Hayatımdan

  1|0
  0|0
 • Sevmediğim insanlara belli ederim onlarla samimi olamam benimde bu tarz olaylar yaşadığım teyzem var hiç sevmiyorum

  1|0
  0|0
  • Genelde "ama akraba" lafı çıkar böyle durumlarda, akraba diye her şeyi hoş görmemiz gerekmiyor, haklısınız.

 • Kardeşim benim.. Dinime imanıma bizim ailenin benzeri.. Benim de abim ablam kardeşim yok amcalar desen herkes kendi yoluna devam ediyor, ölümlü dünya

  1|0
  0|0
  • Diyorum ya, 3 kişi yeteriz sorun yok :)

  • Oysa ki bilirsin geniş aile her zaman seviliyor da ne bileyim tek olunca bizim stres daha fazla bu yaşta bile bazen rahatlamak için ağlarım :)

 • Geçmiş olsun.
  Son paragrafında yazanları hayatımda uyguluyorum :D

  1|0
  0|0
 • Roman yazssaydın. Biyografik. 😄 İyiydi emeğe saygı

  1|0
  0|0
  • 3bin karakteri de okuyamayan bir site ise bu, bir işe yaramaz demek ki :)

   Teşekkürler, ama paylaşalı 2 dk oldu. Okudugunuza emin misiniz?

  • Teesuf ederim. 3 tane süperbencem var siz bunları farkettınız mı evet benceler okunmuyor. Okumayan bir mılletız

Kızlar Ne Diyor 3

 • Hayatınızdan çıkarabilmeniz ne güzel.. Amcamlar babam yürüyemezken "hediye ayakkabı gönderelim mi?" Diyecek kadar karaktersiz insanlar hâla akraba sıfatıyla bunlarla görüşmek benim için çok zor bayramların bu yönünü sevmiyorum..

  1|0
  0|0
  • Çıkarabilmek için ne yazık ki sizin ailenizin birlik olması gerekiyor. Yani tek başıma cikaramazdim elbette, sadece görmezden gelebilirdim. Siz de öyle yapın en iyisi, canınızı sikmayin böyle şeyler, kişiler için.

 • Iyi yapmissin bence. Cok guzel benceydi. Eline saglik:)

  1|0
  0|0
 • İşte bu yüzden yalnızım 😌
  Ayrıca, çok güzel bir bence olmuş. Ellerine sağlık 😊

  1|0
  0|0
  • Yalnız olmak gereksiz insanları hayatında tutarak üzülmekten kat kat daha iyi :)

   Teşekkür ederim😌

Yükleniyor...