İnsanların Yüzündeki Maskeyi Nasıl İndirebiliriz? Yüz Okuma Sanatı

Merhaba arkadaşlar sizlere mikro ifadelerden bahsedeceğim hayatımızın her alanında kullandığımız ve insanların yüzündeki maskeye indirmemize yardımcı olacak bir bilim dalı ya da sözde bilim.

Kendi hayatımdaki birçok yalancıyı tespit etmeme yardımcı olduğunu ve gerçekten mükemmel derecede faydasını gördüğümü belirtmek isterim üşenmeyin okuyun

Mikro ifadeler saniyenin 1/15 de 1 i ya da 1/25 de biri gibi çook kısa ve anlık bir süre içersinde belirir ve iğrenme, kızgınlık, korku, üzüntü, mutluluk, şaşkınlık ve aşağılama gibi temel duyguları ifade eder.

Şimdi diyeceksiniz ki e ben karşımdaki insanın üzgün olduğunu zaten anlarım ne gerek var buna ne alaka falan ama öyle değil işte karşıdaki insana ilginç bir olay anlattınız ya da dedikodu ve bu kişi şaşırması gerekiyorken biran korku ifadesi verdi ve sonrasında şaşırmış gibi yapmaya başladı mesele burada. basittir ki bu arkadaş sizin hikayenizi daha önceden biliyormuş ve sizin bu hikayeyi öğrenmeniz onu korkutmuş.

Madem korku ve şaşkınlıktan örnek verdik buradan devam edelim

Şaşkınlık: Üst göz kapakları ve kaşlar yukarı kalkar ve çene açılarak aşağı düşer

Korku: Gözler açılır ve üst göz kapağı kalkar, kaşlar birbirine yaklaşır. Dudaklar yanlara doğru gerilir.

Korku: anında yüzümüzün bembeyaz olmasının sebebiyse vücüdün kendini kaçmaya programlaması ve tüm kanı bacaklara pompalamasıdır. Yüzde kan kalmayınca haliyle bem beyaz oluyoruz :)

Bu 2 ifade birbirine en çok karıştırılan ifadelerdir aralarındaki ince fark ise çene duruşu. şaşkın kişinin çenesi aşağıya doğru sallanır ve düşer korkanınki ise gerilir ve sıkı durur. Buna ek olarak birde Sahte Şaşkınlık var. Gerçek şaşkınlık ancak 1 saniye sürer eüer karşınızdaki insan 1 sn. den fazla şaşırma ifadesi vermişse bilin ki o kişi konuyu daha önceden biliyordu ve şaşırmış gibi yaptı...

Sıra gelelim Üzüntü...

Üzüntü: Kaşların iç köşeleri yukarı kalkarken göz kapakları sarkar. Yoğun üzüntü durumunda kaşlar birbirine yaklaşır. Dudakların köşeleri aşağı sarkar ve alt dudak yukarı ve ileriye doğru uzar. Alın kırışır

Arkadaşlar püf nokta olarak alındaki kırışıklıklarn e kadar derin ve fazlaysa üzüntü de o kadar yoğun hissediliyordur bilmenizi isterim.

Öfke: Kaşlar alçalıp birbirine yaklaşırken, üst ve alt göz kapakları kısılır. Yoğun öfke üst göz kapaklarının kalkmasına yol açar. Çene ileri doğru uzar, dudaklar sıkılır, alt dudak biraz ileri çıkar

Ek bilgi olarak karşınızdaki kişi yumruğunu sıkmış bir vaziyette dukdakları gergin ve hafiften vücüdunu ya da kafasını ileri geri sallıyorsa oradan kaçın bilinki birazda olay çıkacak.

Peki ya Sahte Öfke ? Öfke anında kişiler biranda celallenir sesi falan biranda yükselir her şey bir anlık olur ama sahte öfkede kişi kendi kendini sürekli doldurusa getirip kafasında plan kurduğu için bu olaylar yavaş yavaş olur ve bilirsiniz öfkelenince masaya falan vururuz elimizi. Gerçek Öfkede hem bağırıp hemde elimizi aynı anda masaya vururuz ama Sahte Öfke de önce bağırır sonra elimizi vururuz. Beyin Yalan söylemeye çalıştığı için ya da yalandan davranmaya calıstıgı için konuşma ve beden dili koordinesi sağlanamaz.

Ve sırada benim en sevdiğim ve yakalaması en kolay ifade var

Küçük görme-aşağılama: Üst dudağın yarısı yukarı doğru kalkarak sıkıca kapanır.

Karşınızda bunu gördüyseniz yapan kişiyi dövmek için iyi bir sebebiniz var demektir... Aman ha şaka yaptım kavga çözüm değil :))

Nefret / Tiksinti: Üst dudak yukarı kalkar, alt dudak ileri çıkar. Burunda kırışıklıklar oluşur.

Özelikle bayanlar sevgilinize yemek yaptınız ilk kaşığı aldıktan sonraki yüz ifadesine iyi bakın :) Bu ifade tencereyi başındna aşağı boşaltmak için iyi bir neden :)

Ve Sırada En Güzel Duygu ...

Mutluluk: Dudakların köşeleri yukarı kalkar. Göz kapakları kısılırken, yanaklar yükselir ve kaşların dış köşeleri aşağı iner. Göz kenarları kırışır.

Malesef ki bu mükemmel duygunun da sahtesi var. Sahte Mutlulukta Göz kenarları kırışmaz dudak kenarları tam olarak yukarı çıkmaz dudak çizgisi düz kalır. Yakalamanın en kolay yolu göz kenarlarına bakmak fakat karşıdaki kişi botoksluysa anlaşılmaz.

Ek bigi olarak UTANMA :)

UTANMA: Utanan kişi bir şekilde yüzünü kapatır ya elindeki bardağı yüzüne doğru tutar ya kasıyla gözüyle oynar bir şekilde yüzünü gizlemek ister ve karşısındaki insan ile arasına set kurmaya çalışır ne bilim aranıza kalemlik koymak bile olabilir yani ufacık bişi bile koysa olur psikolojik olarak o bir settir. Ve utanan kişi gözlerini sol aşağıya doğru kaçırır bu önemli bir ayrıntı ben flört ettiğim kızlarda buluşunca bunu çok fazla yakalıyorum :)

Şimdi gelelim sizin en sevdiğinize YALAN YAKALAMA...

Arkadaşlar ilk olarak bilinenin aksine yalan söyleyen kişi gözlerini kaçırmaz aksine göz kontağı kırmaya çalışır, boğazı düğümlenir yutkunur, sesi tizleşmeye ve hafiften titremeye başlar ve sol yukarı doğru bakar bunun anlamı beynin hayal gücü ve üretkenlik kısmının çalıştığı ve su an bişeyler uydurmaya calıstığıdır. Huzursuz bacak sendromu gibi elini kolunu sallama bacagını titretme gibi davranışlar sergiler olabildiğince az yer kaplayıp büzülmeye başlar. kendine sarılır ya da elni okşar bir şekilde kendine dokunur bu kendı kendini teselli edip destek verme çabasıdır. Son olarak siz kişinin yalanına inandığınız da ya da inandığınızı düşündüğü anda dudak kenarları yukarı doğru hafiften güler gibi yukarı kalkar bu bastırılmış mutluluk belirtisidir. Kişi yalanına inandıgınız için mutlu olur.

Son olarak peki ya ben bu bilgileri nereden edindim?

Bir arkadasımın tavsiyesi üzere Lie to me adlı bir dizi var ona başladım ve birçok ifadeyi zaten dizi izleyerek öğrendim peşini bırakmadım kitaplarını aldım size aralarda verdiğim püf noktalar kitaptan alıntı hatırladığım şeyler tabiki de hepsini yazmaya üşendiğim ve sizin de okumanızı faydalanmanızı istediğim için bazı noktaları es geçtim

Arkadaşlar yalan yakalama kısmında da bahsi geçtiği gibi bastırılmış mutluluk dedim bu duyguların bu şekillde birçok kompleks durumu vardır. üzüntü gizlenmeye çalışırken ki mutluluk gibi vs vs. çeşitleri çok fazla. bunları bahsettiğim kitaplarda rahatlıkla bulabilirsiniz...

Oğuz benlioğlu mikro ifadeler önerebileceğim bir kitaptır D&R da var. 16 TL

https://www.dr.com.tr/Kitap/Mikro-Ifadeler/Oguz-Benlioglu/Egitim-Basvuru/Kisisel-Gelisim/urunno=0000000641515

Bunaek olarak bu bilimin asıl dahisi Paul ekmandır D&R da aramaya paul ekman yazarsanız onunda birçok kitabi var ben birkaçını okudum onlarda kesinlikle tavsiyemdir.

Mimiklerinize dikkat edin iyi günler... :)


2|1
51

En İyi Kız Görüşü

 • Kendimi 1. sinif cocugu gibi hissettim biz zatten bunlari biliyoruz ekstra bisey degil yinede emeginesaglik

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 4

 • Emegine saglik faydali bir bence olmus :)

  0|1
  0|0
 • Harika bir yazı olmuş. Diğer Kitapları da inceleyeceğim.
  Ellerinize sağlık. 😊😊

  0|1
  0|0
 • Harika bir yazı olmuş.

  0|1
  0|0
 • ellerine sağlık muhtesemsin

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor... ;