Kadın Kadının Kurdudur

Merhabalar :) İlk bencemle karşınızdayım umarım keyifle okursunuz.. Hayatımda sıkça karşılaştığım, yıllardır varolan ve insanların farklı şekillerde yorumladıkları bir konuya değinmek istedim.

'Kadın kadının kurdudur'

İnsan insanın kurdudur.

Diyerek insanların birbirleriyle sürekli bir çatışma, savaş, rekabet içinde olduklarını ve kendi çıkarları için başkalarını bir merdiven olarak kullanabileceklerini savunan Thomas Hobbes'un bu sözünü kadınlar için uyarladım.

Kadın kadının kurdudur.

Hayatımda bir çok kez şahit oldum ve olmaya da devam ediyorum. Kadınlar gerçekten birbirlerini çekemiyor, kıskanıyor. En yakınım dediklerinin bile kusurlarını arıyorlar.

Bu soruya bir çok kez farklı cevaplar verilmiştir. Kıskanmaktan kasıt nedir örnekler verelim:

- Arkadaşı kendisinden daha yüksek not alır, kadın kıskanır.

- Bir çok kişinin beğenebileceği fit,fiziği hoş bir dişi görür anında kıskanır.

- Erkeklerden

'Harbi iyi kızmış, off şu fiziğe bak manken gibi'

tarzı yorumlar duyduklarında anında gereksiz savunmaya geçerek

'Ay bu kızı mı beğendiniz, yok be sıska o sıska kadın dediğin dolgun olur'

tarzında kötü yorumlara başvururlar. Bu örnekler artırılabilir tabi. Özellikle bu sitede çoook rast geldiğim diğer bir duruma gelirsek;

Uzun kızlar kısa kızlara, kısalar uzunlara; sarışınlar esmerlere esmerler sarışınlara; şişmanlar zayıflara zayıflar şişmanlara; özellikle meme konusunda saçma bir anlaşmazlık da söz konusu. Memesi küçük kızlar büyüklere, büyük memeli kızlar da küçük memelilere sürekli laf atma çabasında.

Bir kız olarak hemcinsinizi sırf boyu kısa diye veya memesi büyük/küçük diye yerin dibine sokmak yerine onları savunun. Bir erkek

''Kısa/uzun, memesi küçük/büyük kız mı olur be?''

dediğinde

'Aynen ya bu da kız diyor kendine'

deyip kendinize pay çıkartmak yerine, azıcık empati yapıp orada ezilen kızı savunun..

Ha bir de şu var kendilerinde olanla hiçbir zaman yetinmez hep diğer kadınlarda olanlara göz dikerler.

En can alıcı konulardan biri de sevdiği,hoşlandığı adamın hayatında bir kadın varsa saygı duyup köşesine çekilmek yerine 'evli, bekar, nişanlı, sözlü' hiç farketmez adamı ele geçirmek için hemcinsine her şeyi yapabilirler.

Bu durum erkeklerde kadınların aksine 'köşeye çekilme,acıyı içe gömme,kendi haline bırakma,akışına bırakma' şeklinde görülür.

Ama kadınlar öyle mi zafere giden yolda her şey mübah kafasındalar neyin zaferiyse..

Sokakta, otobüste, sınıfta, kafede, dükkanda, alışverişte aklınıza gelebilecek her yerde diğer kadınları kendine rakip görürler. Tanımadığı kadınlara bile uyuz olabilir, rahatsız edici, ezici 'sen kimsin' der gibi bakışlar atabilirler.

Kadınlar da birbirlerini çok iyi tanıdıklarından olsa gerek sürekli yanındaki erkeği birilerinden koruma kollama gereği duyar uçan kuştan bile kıskanıp, gereksiz tavırlar sergileyebilirler..

Demem o ki sürekli başka kadınları çekememe ve kıskanma durumu mevcut maalesef. Kendini diğerlerinden üstün görme, her şeylerinin harika olduğunu zannetmeleri de cabası.

Sevgili kızlar, herkesi sevmeniz zaten imkansız ama saygı duyup bazı şeyleri de kabullenmemiz gerekiyor. Psikoloji'de bu durum şöyle değerlendirilir:

Bir kadın başka bir kadını hiç olmadık yerlerden vurmaya çalışıyor her şeyine bir kulp buluyorsa, kendiyle olan iç savaşından kaynaklanıyor demektir.

Yani siz her tabir-i caizse b*k atma çabasındaysanız, bu kendi özgüvensizliğinizden ve kendinizde eksik bulduğunuz şeyleri kabullenememenizden kaynaklanıyor.

Kendinizde eksik gördüğünüz yönlerinizi kabullenin düzeltilebilecek şeylerse çalışın çabalayın.Sizden daha zayıf fit bir kadını gördüğünüzde'

"Aaa sıska, aa kadın dediğin böyle mi olur canım?'

gibi saçma savunmalar yapmak yerine;

'Ya helal olsun kız emek vermiş spor yapmış çok iyi görünüyor, ben de yapmalıyım'

diyerek gerçekleri kabullenin ve harekete geçin. Önce kendinizle sonra da hemcinslerinizle barışın. İnsanları kendi ellerinde olmayan şeylerden dolayı yargılamayın

Yok boyu kısa, yok deve gibi, yok memesi küçük vs vs'

bunları yapmayın. Unutmayın hiçbirimiz harika değiliz.

Aksi halde çok mutlu görünen ama kendi içinde sorunlu ve üzgün bir insan olmaya mahkum olursunuz. Alçak gönüllü ve saygılı olmaya çalışın..

***Umarım söylemek istediklerim çarpıtılmadan yerine ulaşmıştır. Sıkılmadan okuduğunuzu umut ediyorum. Eksik, hata veya kusurlarım olduysa affola. İlk bencem ve herhangi bir hazırlık yapmadan bir solukta yazdım :)

Okuduğunuz için teşekkür ederim :)


0|0
22

En İyi Erkek Görüşü

 • Alçak gönüllülük o kadar güzel bir şeydir ki.. Belki siz gerçekten güzel meziyetler taşıyorsunuzdur ve bunun da farkındasınızdır ama dile getirmiyor veya biri size söyleyince de mütevazilik ediyorsanız işte bu mükemmel bir özelliktir. İnşallah artık bütün insanlar bu yönde kendilerini geliştirmeye yönelirler. Yönelenler de bu yoldan sapmazlar.

  İlk bencenize göre muhteşem bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık :)

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Bence kadın ya da erkek olmakla alakalı bir durum değil.
  Sadece kadınlar duygularını daha kolay açığa vuruyor.
  Kıskançlık, öz güvensizlikten kaynaklı birini aşağılamak cinsiyetle alakalı değil, erkeklerde de bu durum söz konusu.
  Haklılık payın var ama sorun erkeklerin beyninin farklı çalışmasından kaynaklı. Yani kadınları anlamak zor değil. Kadınlar sadakat ve beğenilmek istiyor özellikle bir erkeğin başka bir kadını övmesi ya da o kadına fazla ilgi göstermesi illaki rahatsız eder partnerini. İnsan kendisi için çabalamalı. Ama kıskançlık hırsı da besleyebilir. İnsanlar bireydir ve her koyun kendi bacağından asılır. Kadın ya da erkek olarak cinsiyetçi bir anlaşmalı kümelenmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Yazı böyle izlenim veriyor.

  1|0
  0|0
  • Tabi önemli olan ne yazdığın değil karşıya nasıl geçtiğidir. Ama ben genel anlamda gördüğüm şeyden bahsettim zaten yazının başında da belirttim kendi şahit olduklarım, kendi fikirlerim. Bu kıskançlığı da genelde kadınlarda gördüm erkeklerde pek rast gelmedim. Bu konuda bir çok başlık atılmış, tartışılmış dizilere filmlere bile konu olmuş, karikatürler yapılmıştır. Yani kadınlar hakkındaki bu düşünlerimde yalnız değilim. Psikoloji görmüş biri olarak da söylediğim şeyin destekçisiyim insan sürekli başkalarında hata buluyorsa öncelikle kendi içindeki sorunları çözmelidir. Her kadın ilgi bekler evet ama kendi sevgilisi olsa bile yetmiyor bazen bazılarına. Ama okuman bile güzel teşekkür ederim :)

  • Rica ederim. Belirttiğim gibi haklılık payın var. :)

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...