Bilinçaltımızı Nasıl Yıkıyorlar?

En son aşk ile ilgili yazdığım benceden sonra pek bilinmeyen konulara değinmek istedim. Arka planda Yaşar'dan Masal şarkısı çalıyor, ben de birşeyler karalıyım dedim, başlıyalım o zaman.

1-Zenginlik

Küçükken arabayla yolculuk yaparken güzel bir araba görüp ne kadar da güzel, lux bir araba diyip anne babanızdan "Biz zengin değiliz ama çok şükür daha mutluyuz onlar mutsuz oğlum" sözünü duydunuz mu? Sizi bilmem ben duydum. 5 yaşındaki çocuğun beynine zenginlik kötü, mutsuz bir şey virüsünü attınız teşekkürler.

Filmlere bakalım

Titanic filmini çoğunuz izlemiştir. Jack fakir ama bir o kadar mutlu, şanslı bir delikanlı. Bahsi kazanıp yolculuğa hak kazanır. Zenginlere bakalım Rose annesinin zoruyla zengin Caledon'la nişanlanmıştır ama nişanlısı para göz,sıkıcı beter bir adamdır. Yemek masalarında zenginler sıkıcı sohbetler yapar ama Jack sevgilisi Rose alıp 3.sınıf partiye götürür. Fakir insanlar çok eğlencelidir,hiçbir dertleri yoktur. Yine zenginliğin kötü bir şey olduğu beynimize tekrar tekrar verilir.Bilinç Altımızı Nasıl Yıkıyorlar?

20 yaşıma kadar 7 farklı eğitim kurumunda eğitim gördüm, hiçbir hocamın kendi işinizi kurun, proje yapın, zengin olun dediğini duymadım ki annem babam da öğretmen ne kadar ironik! Hepsinden iyi bir
maaşla işe gir, evini al, arabanı al tamam daha ne istiyeceksin mem'lerini(akıl virüsü) aldım.

Bugün üniversitelerde girişimcilik derslerine hayatında bir girişim yapmamış öğretmenler giriyor güler misin ağlar mısın?

2-Kahramanlık

Hadi biraz daha filmlerden gidelim. Örümcek Adam 2'de zengin ev sahibi büyükanne'yi evden atar, replik yine tekrar ediyor. Örümcek adam gelir kısa bir ağlamaklı sahneden sonra büyükanne felsefenin dibine
ve şu sözleri söyler:

"Bazen bütün dünyanın iyiliği için sevdiklerinden vazgeçmek zorunda kalabilirsin. Belki bu senin için çok acı olabilir ama insanlık için bunu yapman gerekebilir."

Yani sen mutsuz olcaksın,çocukluk aşkından vazgeçeceksin,insanların iyiliği için savaşacaksın,kahraman olacaksın ne kadar da duygusal! Filmlerin yüzde 95'inde zengin insanlar kötü, günahkar gösterilir fakir insanlar saf, temiz kalplidir. İnsanlar izledikten sonra neden zengin olmaması gerektiğini kendi içinde ikna eder. Tabii ki farkında değildir.

Özellikle erkekler beni daha iyi anlar,3-4 yıl önce 17 yaşlarımdayken özel harekata katılmayı düşünüyordum. Evlenmeyecek, aşık olmayacak, mutlu olmuyacak sadece savaşacak ve ölecektim çünkü ben kahramandım. Bilinç altımın bana oyununu sonradan öğrenene kadar bu sürdü.

Dip Not: Ülkem için canımı seve seve veririm, sözde vatan severler saldırmayın.

3-Dini boyut

Müslümanım, inanmayan insanlar bu bölüme saygı gösterirse sevinirim, bugün ramazan programlarında yüz binler kazanan Nihat Hocamız fakirliğin ne kadar güzel bir şey olduğunu anlatıyor. Helaliyle çok para kazanın insanlara daha fazla yardım edin neden hiçbir din görevlisi demiyor? Ben duymadım duyan varsa ne güzel. Biraz da kutsal kitabımıza bakalım. Neden fazla kazanıp daha fazla yardım etmiyelim?

Sana neyi infak edeceklerini sorarlar. De ki: "Hayır olarak infak edeceğiniz şey, anne-babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışadır. Hayır olarak her ne yaparsanız, Allah onu şüphesiz bilir."

(BAKARA SURESİ / 215)

Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). İşte bunlar, doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır.
(BAKARA SURESİ / 177)

Bugünlük bu kadar olsun belki başka bir zaman yine yazarım :)


0|1
54

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • O zenginliği kötü görenler zengin olduklarında ilk karılarını aldatacak insanlardır. İçlerinden hep sahip olamadıkları hayatı kötüleme geçer, kedi uzanamadığı cigere mındar dermiş.
  İnsanın temel ihtiyaçları vardır barınma, giyinme, seyahet ve sosyallik gibi asgari ücret bunun içindir. Bizim ülkemizde uygulanan kapitalizm değil kölelik, insanlar köleleştikçe üst seviyeye kin güdüyor.
  Bütün zenginler kötü değil hakkı ile kazananda var. Çevreme baktığımda hakkı ile kazanan patrona acımıyor çalışanlar, gariptir işkence yapan patrona daha çok bağlanıyorlar. İşte bu aşağılık kompleksinin sonucudur onlar patron olduğundada aynı durumu çalışanlarına yapacak. İyi dille çalışana söylediğinde seninle samimi oluyor daha az iş yapmak istiyor. Buda zamanla iyi davranan patronları kötüleştiriyor malesef.
  Annen ve baban vizyonları dar insanlarmış, vizyonları dar insanlar risk alamaz.
  Risk hayatın her alanında vardır sokağa çıktığında alkollü bir sürücünün çarpması, yatırım yaptığın paranın batma olasılığından daha yüksektir. Aynı şekilde merdivenden yuvarlandığında felç olmanda bir risktir, evde elektrikli aletten ötürü ölmende aynı şekilde.
  En ilginci kanser olma riskin para batırmandan daha yüksektir. Toplum bunu öğrenmeni istemez girişimci ruh kazanmanı istemez. Girimcilik aptallık değildir piyasa araştırması yapmak lazım direk market açmak veya ev almak kar getirmez. Kendi fikir ve projelerini zamanla uygulamaya koymak ve piyasada ihtiyaç olduğunda onu öne sürmek kesinlikle deli para getirecektir. Çevredeki şirket batıranların sorunu budur, şirketi adamlar ihtiyaca göre açmamış sadece kar gütmüş.
  Yine çevreye baktığında iyi zengin kısa vadede olmasada uzun vadede kazanır. Çalışanlarla iyi geçinen onlara saygı gösteren işveren gerçekten çalışanlar iyiyse mümkün değil aldatılmaz iş verimliliği düşmez.
  Bütün zenginlerin kötü görünme sebepleri bu işyerinde kin tutuyorlar bunuda sosyal hayatta zenginler kötü olarak gösteriyorlar.

  0|0
  0|0
  • Güzel yorum, teşekkürler.

  • Hepsini Göster
  • Kahramanlık arkasında amaç olduğu sürece doğrudur. Kahraman olsanda bir hayatın olmalı film ve dizilerde buna yer vermiyorlar, animelerde bu gayet yer buluyor normal insandan farkları olmuyor.
   Eğerki sana ailen, sevdiklerin ve vatanındaki insanlara zarar geleceğini söylerseler ve canından vazgeçersen bu kahramanlıktır, sana bir sosyal hayat sunmadan ot gibi vatanı savunmanı istiyorsa bu sadece karşılıklı anlaşmadır.

  • Birde kaptan amerikanın bir sözü var resmen sistemin ırzına geçmiş desem yeridir
   -Neden gelmiyorsun ilk kahramansın ülken için savaştın
   -Evet ülkem bana kendisi için savaşacağımı söyledi hep kazanacaklarımı anlattı ama bana asla neleri kaybeceklerimi söylemedi sende aynısını yapacaksın bana sadece neden katılmam gerektiğini söyle

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 4

 • Evet biz de buna istemeden de olsa izin veriyoruz

  Ellerinize sağlık

  0|0
  0|0
 • Güzel paylaşım olmuş. Elinize sağlık

  0|0
  0|0
 • Çok güzel bir bence eline sağlık 😊
  Keşke fotoğrafı koymasaydın :/ sabah sabah içim burkuldu 😞

  0|0
  0|0
 • Çok güzel özetlenmiş, gerçekler malesefki böyle

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

 • Oldukça kaliteli bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık :)

  0|0
  0|0
 • Özellikle üçüncü başlıkta çok güzel anlatmışsın.

  Eline sağlık.

  1|2
  0|0
 • Katılıyorum. Devamını getirmek isterim bilinçaltımızı sadece zenginlik kötü olarak telkinlemiyorlar...

  0|0
  0|0
Yükleniyor...