Bazı Sözlerin Anlamları ve Hikayesi

Selamün Aleyküm arkadaşlar bu bencem de bazı sözlerin anlamlarını çıkış hikayesini dilim dönüğünce anlatmaya çalışacağım.

1.Anladıysam arap olayım

Bu söz sahane döneminde Peygamber efendimize hakaret etmek için söylenmiştir bildiğiniz gibi peygamber efendimiz Arap idi. Bu sözü şaka amacıyla kullanan insanlar bu zamana kadar getirmişler peki ama bu sözü kullanmak ne kadar doğru ?

2.Güzele bakmak sevaptır

Bu söze dayanarak bir çok erkek ve belki bir çok kız helali olmayan karşı cinse bakışlarda bulunuyor ama bu söz evli erkekler için söylenmiştir ve hanımına bakması onu güzel bulması ve bunu dile getirmesinin sevap olduğunu bilinmelidir.

3.Kaka R.a

Büyük komutan büyük sahabe ve yahudilerin en cok nefret ettiği sahabelerden biri KAKA r.a Yahudiler çocuklarını lavaboya götürdüklerinde hz.KAKAya kin kusarak çocuklarinin yaptığina KAKA dediler bizlerde hiç araştırmadan kaka dedik ...

4.Her koyun kendi bacağından asılır

Bu sözün dinimizde pek yeri yoktur. İnsan bireysel olarak sadece ibadetini edip diğer yoldan çıkmış insanları uyarmaması doğru bir şey değildir. Uyarını yap Allaha yönlendir eyer öyle devam ediyorsa kendi haline bırakılması daha iyidir.

5.Ateş olmayan yerden duman çıkmaz

Eskiden çıkmıştır bu söz belki eski zamanda yalancılık iftiracı olanlar yoktu ve bir şey gerçekten olunca ona bağlı olarak olaylar oluyordu ama şu zamanda yalancılık iftira atan insanlar o kadar çoğaldı ki bence bu sözünde bir anlamı kalmadı sadece kötü insanların ön yargılı insanların kullandığu bir sözdür bunuda bilmenizde fayda var.

Bu bencem bu kadar bildiğim hatırladığım kadarıyla uyarmaya çalıştım siz müslüman kardeşlerimi . Hayırlı günler iyi eğlenceler dilerim Allah'a emanet olun :)


1|2
31

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

  • Güzel bakmak sevaptır diye biliyordum 😊 asilmile olmuş

    0|1
    0|0
  • Çok faydalı olmuş ellerine sağlık

    0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...