Daha Kaç Kişi Ölmeli?

Bugün internette gezinirken birkaç habere rastladım, bunun üzerine birkaç video izledim, biraz forumlarda gezindim araştırma yaptım. Maalesef içler acısı şeyler öğrendim. Ailesi, arkadaşları, çevresi, inancı yüzünden baskı görüp, hayatına son vererek her şeyi bitirmek isteyen o kadar çok genç arkadaşlarım varki buna inanamazsınız.
Eşcinsel intiharlarını araştırıyordum. İnsanların kabul edemediği bizler, neden intihar etmeye sürükleniyoruz, nasıl bir baskı altına giriyoruz? Topluluklarda da, aile içerisinde de bu durum aynı. Eğer hoşumuza gitmeyen bir şey olursa, bunu değiştirmek için üzerinde baskı kurmaya çalışıyoruz.
Eşcinsellerinde intihara sürükleniyor olmasını, onların kabul edilemiyor olmasınıda ben kabul edemiyorum. Ama bu konuda kimseye karşı baskı kuramıyorum.

İntihar etmek, bir yardım çığlığıdır. Ne olur kulak verin.Daha kaç kişi ölmeli?

Dünya üzerinde her kırk saniyede bir, bir intihar girişimi olduğu düşünülmektedir. Bu girişimlerin %30'u eşcinsel oldukları için ailesi, arkadaşları ve çevresinin homofobi ve baskısı yüzünden intihar ettikleri sanılmaktadır.
- Eşcinsel bireylerin, heteroseksüel bireylere göre üç kat daha fazla intihar meyillisi olduğu tespit edilmiştir.
- Her on eşcilsenden en az altısı, sözlü ya da fiziksel tacize uğramıştır. Neredeyse tamamı bu duruma sessiz kalmak zorunda kalmıştır.

Bugün İstanbul-Kadıköy belediyesi, 8 Mart dünya kadınlar günü için, eşcinsel bayanlar için hazırladığı billboard'u beğenmeyip change.org sitesinde homofobik ve nefret içerikli bir kampanya başlatıldığını gördüm. Billboard resmi aşağıda.

Billboard'ı beğenmeyen bir hanımefendi, homofobik içerikli bir kampanya başlatmıştır. Kampanyada, ahlaksızlık olarak belirttiği bu durumun, billboard aracılığı ile meşrulaştırılmaya çalıştığını ve derhal kaldırılmasını istediğini belirtmiş. Bunun için imza toplamaktadır, hatta gün içerisinde başlattığı bu kampanya için çoktan 3000 destekçi buldu bile.

Bizlerden istemiş olduğunuz şey nedir?

Bir kişinin intihara sürüklenebilmesi için çevresi tarafından değer görmediğine, kabul görmediğine, yasak ya da yanlış bir şey yapıyor olduğuna kanaat getirmesi gerekir. Ailesi tarafından anlanılmaya çalışmak yerine, sürekli yanlış olan ne sorularını duyan, arkadaşları tarafından dışlanan ve eğer inançlı bir çocuk ise, her yerde cehennemde yanacağını duyan çocuk maalesef kendisini kimse dinlemeyip anlamaya çalışmadığı için, kendisi farklı yöntemler türetmekte ve bu türeyen yöntemlerden biri ve en kötüsüde, intihar ederek her şeyi bitirmeye karar vermektir. Fakat bireyin bu kararı almasında bana sorarsanız tamamen çevresel faktörler etkili olmaktadır.

Bir anne ya da baba, çocuğunu anlamaya çalışmak yerine;

- Bu yaptığın tamamen sapkınlık, dine göre lanetlisin ve bundan kurtulmak için çok dua etmelisin.
- Acaba biz ebeveynlik görevimizi yerine getiremedik mi ?
- Yoksa birisi tarafından tacize mi uğradın ?
- Henüz çok küçüksün ve ne istediğini bilmiyorsun. Bu bir süreç ve yakın zamanda kurtulacaksın.
Ve bunlar gibi onlarca cümle ile çocuğu intiharın eşiğine kendi elleri ile iteklemektedirler.

Henüz kendisini yeni keşfetmiş ve tutunacak bir dal arayan birey, haliyle ailesine ya da en yakın arkadaşlarına sığınmaya çalışıyor. Sevdiklerine kendisini anlayamadığını, çok garip şeyler hissettiğini ya da yanlış giden birşey olduğunu söylemek istiyor. Bunları söylemeden önce kendi kendine bunu düzeltmek için çok çalıştı oysaki, fakat düzeltemedi ve sevdiklerinden yardım almaya karar verdi.
Sevdiklerinden yardım göremeyince ya da sevdikleri ona kötü davrandığında, hayatında kimsenin ona sevmediğini düşünen gencimiz maalesef tek çaresini sonsuz uykuya dalmakta arıyor.

Genç dostumuz inançları yüzünden ayrıca baskı görmektedir. Allah'ın ya da Tanrı'nın onu lanetlediğini ve cehennemde cezalandırılacağını düşünüyor. Ayrıca yaratıcısının onu düzeltmesi için her gün dua ediyor. Duaya yönelmesini sebebi, çevresinın doktorla, psikolog ile ya da istemek ile düzelebileceğini söylemesine ve gencimizin bunu denemesine rağmen sonuç alamamasıdır. Yaratıcı bu konuda değişim yapabilecek tek kişidir artık onun için.O size ben buna engel olamıyorum dedikçe; siz LUT kavmi dediniz ya da lanetlendin dediniz. Onu kucaklayıp, ona sarılmak ona bütün sevginizi vermek yerine sırtınızı döndünüz o minicik çocuğa. Anlayamadığı bu durum içerisinde onu tek başına bırakan siz, öldükten sonra üzülmeyecek misiniz?
Onun çevresine duvarlar ördüğünüzün farkına, onu kaybettikten sonra mı varacaksınız?
Onu toprağa gömebileceksiniz belki, kalbiniz her seferinde hüngür hüngür ağlamayacak mı? Keşke onu vaktinde anlasaydım, keşke ona bir kere daha sarılabilseydim demeyecek misiniz?
Sadece eşcinsel olduğu içinmi ona bunları yaptın sen ? Sadece eşcinsel olduğu için mi ona sırtını döndün?

Lütfen bunu yapma, sadece sevilmek ve bunu bilmek istiyor o çocuk.

Dünyada bu gibi çocuklar var. Siz bilmeseniz de her "amin" dediğinizde, sizi dinleyen ve yakında duaları susacak olan çocuklar… Onların Tanrı'ya yakarışları yalnızca anlayış ve kabul görmek için, sevginizi hak etmek için; ama nefretiniz, korkunuz ve 'eşcinsellik' kelimesine karşı bilgisizliğiniz bir gün bu duaların susmasına neden olacak. Bu yüzden evinizde ya da ibadethanelerde "amin" demeden önce düşünün. Düşünün ve hatırlayın; bir çocuk sizi dinliyor…

Eşcinsel olduğu için kendi çocuğunu dışlayan aileyi, arkadaşı ve çevreyi kabul edemiyorum. Ona sarılamayan, ona seni sen olduğun için seviyoruz biz diyemeyen, dinimiz bunu yasaklamıştır diyip mesafesini koyan insanları kabul edemiyorum. Kendi elleri ile boyunlarına ilmeği geçiren insanları kabul edemiyorum.

İnançları, Lut kavmini, cenneti ve cehennemi, sapkın düşünceleri bir kenara bırakıp ona sarılmak bu kadar mı zor?
Ben seni hala çok seviyorum diyebilmek çok mu zor?

Ne olduğun, nasıl göründüğün, neye inandığın hiç önemli değil. Ben seni çok seviyorum. Kollarımı açtım ve sarılmanı bekliyorum. Bana sarılır mısın?

Okuyan ve beni biraz da olsa anlamış olanlara teşekkür ederim. Umarım birileri için faydalı olabilmişimdir...


0|0
22

En İyi Kız Görüşü

  • Emeğinize sağlık çok güzel olmuş

    0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...