Erkekler Arkadaşlık İlişkilerinde Daha Başarılı

Merhaba,

Kızlar üzgünüm ama bu konuda erkeklerin eline su dökemeyiz. Belki bir çok konuda maçı alırız ama iş arkadaşlığa gelince sezarın hakkını sezara verme taraftarıyım. Çok basit bir gözlem sonucu her iki cinsinde arkadaşlığını ve arkadaşlık anlayışını inceleyip kıyasladığım zaman açıkçası erkeklere imrendiğimi fark ettim.

Sizinle bu gözlem sonucunu paylaşmak istiyorum. Tabii, bunun genel bir gözlem olduğunu en başında belirtmeliyim. Farklı davranan kişiler her iki cinsten de vardır; ama bilirsiniz, istisnalar kaideyi bozmaz derler.

Onlar fesat değiller ve birbirlerini kıskanmıyorlar!

Erkekler Arkadaşlık İlişkilerinde Daha Başarılı

Aynı iş yerinde çalışan kadınların birbirini ne kadar kıskandığını ve aralarında ne oyunlar döndüğünü defalarca duymuşuzdur veya bizzat şahit olmuşuzdur. Hiç erkeklerle ilgili böyle bir şey duydunuz mu? ben duymadım.

Kızlar birbirinin kullandığı çantayı kıskanır, sevgilisini kıskanır, güzelliğini kıskanır, başarısını kıskanır, zekasını kıskanır.. ondan üstün olan hangi özelliği varsa sanki kıskanmaya programlanmış gibi kıskanır. Erkeklerin muhabbeti ise: ''Akşam çıkalım mı kanka?'' gibi şeylerden ibarettir.

İki erkek arkadaş düşünün, ikiside aynı kızı seviyor olsun. Bu nedenden dolayı kolay kolay arkadaşlıklarını bitirmezler, öncelikle kızın tercihini ve düşüncesini dikkate alırlar. Aynı senaryoyu kızlar için düşündüğümüz zaman sonuç çok iç açıcı görünmüyor, değil mi? Kızlar ipe sapa gelmez nedenlerden dolayı arkadaşlığını bitirken, erkekler büyük bir sorun olmadığı müddetçe ömür boyu arkadaş kalıyorlar.

Onlar bizim kadar detaylara takılıp kusur aramıyor!

Biz kızlar doğamız gereği daha yatkınız detaylara dikkat etmeye. Erkekler hayata daha düz mantık bakarken biz detaylar arasında kayboluyoruz. Düşündükçe ve derine indikçe kusur bulması da kolay oluyor haliyle. Biz, ''neden gözünün üstünde kaş var?'' tarzında incir çekirdiğini doldurmayacak konulardan birbirimize alınıp darılabiliyoruz, hatta tek sevgililerimize değil birbirimize de trip atıyoruz!

Erkekler böyle mi? onlar her şeyi olduğu gibi görüyorlar, hiç kurcalama gereği duymuyorlar. O nedenle yanlış anlaşılmalar, alınmalar veya küsmeler olmuyor aralarında. Bir sorunları varsa bunu da açıkça söylüyorlar birbirlerine.. ya hep, ya hiç! onlarda ortası yok.

Onların ilişkisi daha yüzeysel fakat daha güçlü!

''Çok muhabbet, tez ayrılık getirir'' derken atalarımız boşuna dememiş. Bu atasözlerinin cidden haklılık payı büyük hak vermemek elde değil. Onlar bizim kadar sık iletişim kurmuyor ve daha yüzeysel düşündükleri için arkadaşlıklarında da sorun minimum seviyede oluyor.

Gel gelelim hemcinslerime.. biz daha bir hafta önce tanıştığımız kıza hayat hikayemizden tut en derin yaralarımıza kadar anlatıyoruz. Sanki birbirimizi 40 yıldır tanıyormuşcasına havaya girdiğimiz için ilişkimizin alt yapısı çürük oluyor. Daha doğru düzgün tanımadığımız biriyle çok şey paylaşıyoruz sonra aramız bozlunca ellerine de koz vermiş oluyoruz. Aklımız sıra hemen açılarak yakın durarak samimiyet kurduğumuzu sanıyoruz ama ilişkiler zamanla kuvvetlenir bu noktayı hep es geçiyoruz. Erkekler bu hataya düşmüyor.

Onlar daha mantıklı davranıyorlar, birbirlerine hemen güvenmiyorlar ve zaman veriyorlar!

Bir önceki başlıkla bu başlık birbirini tamamlar nitelikte. Birbirlerine zaman verip hemen açılmadıkları için güvenleri daha sağlam temeller üzerine kurulu oluyor.

Kızlar bir araya gelince bir kahve alıp uzun uzadıya sohbet etmeye daha meraklılar. Erkekler yüzyüze gelince beraber aktivite yapmayı daha çok seviyorlar. Örneğin, halı saha maçı yapmayı bir çoğu seviyor. Birinde duygular ve sözcükler daha yoğunken, diğerinde mantık ve beraber hoş zaman geçirmek daha ön planda tutuluyor.. kızlarda paylaşım önemli, erkeklerde omuz omuza vermek önemli.

Bir erkek asla sevmediği, arkadaşlık yapmak istemediği ve ters düştüğü bir adamla arkadaşlık kurmuyor. Baktı ki anlaşamayacağı biri, baktı ki tehlikeli duruyor o zaman uzak durmayı tercih ediyor. Kızlara bakınca işin içine entrika giriyor. Mantıktan sapan kararlar alabiliyorlar. Sırf çıkarı söz konusu diye normalde bir kaşık suda boğmak istediği kızla anında kanka olabiliyorlar!

Onlar daha samimi ve açık sözlü davranıyorlar!

Onlar birbirlerini pohpohlama derdinde değiller. Neyse fikirleri onu açıkça söyleme özgürlüğüne sahipler. ''Şimdi bunu söylersem kırarım, üzülür.'' gibi düşünceleri yok bu nedenle daha samimi bir ilişkileri var. Birbirini çekememe, iftira atma, kıskançlık ve birbirinin kuyusunu kazma gibi konulardan uzak olmaları da samimiyetlerini arttıran bir başka etken.

Onlar dost acı söyler gerçeğinin farkındalar. İki kız düşünün. Biri diğerini eleştirince veya beğenmediği bir şeyi söyleyince eleştirilen kızımız hemen arkadaşı tarafından kıskanıldığını düşünüyor nedense. Üstelik bunlar yediği içtiği ayrı gitmeyen kızlar!

Gerçek düşüncelerini birbirine aktaramayan insanlar nasıl samimi olabilir ki? Kızlar eleştiriye ve gerçek düşüncelere daha kapalı oluyorlar.

İki cins arasında samimiyeti anlatan basit bir diyalog düşünelim.

Kızların samimiyeti ve arkadaşlığı:

-Nasıl olmuşum canım?

-Harika olmuşsun canım ne kadar güzel görünüyorsun!

Erkeklerin samimiyeti ve arkadaşlığı:

-Nasıl oldu?

-Olmamış lan bu ne!?

Şimdi sizden bir ricam var; elinizi vicdanınıza koyun ve düşünün, hangisi daha samimi?


21|27
4272
Wishdropper KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Heralde bir kadının yazdığı benceler konusunda sonuna kadar katıldığım ve mantıklı bulduğum yazı budur.

  Benim gözlemimce, erkekler hedef odaklı iken, kadınlar hedeften çok, o hedefe ulaşma şekline takılıyorlar.

  Markette kadının alacağı herşeyi aldıktan sonra halen daha reyonlar arasında dolanması mesela bir örnek.

  Erkek dediğin bir sorunla karşılaştığında, çözüm üretir, yan etkilerini falan kafasında planlamaz, bişeyi yapar, sonra çözümün getirdiklerini inceler, kadın ise çözüm değil, sorun odaklı olduğundan mantıklı karar vermekte zorlanır, çok fazla parametreyi hesap etmeye çalıştığından kafası karışır ve tutarlı olmayı bile beceremez.

  Erkek dediğin ilişkisinde senin de bahsettiğin gibi, beraber vakit geçirilecek, geyik yapılacak adam arar. Viking atasözünde söylenen 'İnsan insana meşgaledir' lafını benimsemiştir, kardeşim ayağı çekse de, genelde çok tanımadığı insanla fazla samimi olmaz, geyik yapar geçer. Üstelik erkek iletişimi o kadar gelenekselleşmiştir ki, Dünya'nın her yerinde geçebilecek bazı yazısız kurallar bile vardır. Örneğin erkeklerden 'En iyi arkadaşım sevgilisi olunca bana vakit ayırmaz oldu' lafını pek duymazsın, 'Kanka yenge nasıl' falan der, hemen kendisinin unutulduğunu düşünmez, arkadaşının sevgilisi vardır, haliyle başka işleri olur.

  Kadınların özellikle eleştiri konusunda inanılmaz kapalı olduğunu ben de düşünüyorum, bizim toplumda bu daha da belirgin. Louis Ck'in bir lafı vardı onu anlatayım yeter:

  'Geçen restoranda otururken böyle üniversite çağında iki tane kız gördüm. Erkeklerden konuşuyorlardı, biri öbürüne sevgilisinin hemen mesaj atmadığını falan söylüyordu. Öbürü, yani bunun arkadaşı şöyle cevap verdi 'Sen harikasın, o herif odunun teki, sen muhteşemsin' falan yağlamaya başladı ben de bu ne biçim arkadaş diye düşündüm. Hayata iyi bir bakış açısı değil bu, 'Ben ne süperim' zihniyetiyle dolaşmamalısınız, Nelson Mandela olmadığınıza göre siz de aleladesiniz' diye. Kızlar işte bunu anlamıyor.

  1|1
  0|0
  • Çok teşekkür ederim.. görüşünüz benceme değer kattı. Sizde güzel noktalara değinmişsiniz, zevkle okudum.

En İyi Kız Görüşü

 • Bundan önceki hayatımda kesin erkektim ben wish, düz mantık desen bende, ketumluk desen bende, açık sözlülük desen o da var. Kızların bir hatasına çok güzel değinmişsin çok laf anlatıyor çok koz veriyor. Bizim kız milleti de laf üstüne laf ekleyip o kozu lehine çok güzel kullanıyor.
  Emeğine sağlık, güzel yazı dememe gerek var mı, sen biliyorsun zaten ne düşündüğümü :)

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 71

 • Erkeklerin hayatını "doğrudan sonuca giderek" , kadınların "detaylarda" yaşadığını düşünmek yeterli aslında. Fakat istisna da olsa, birbirini kıskanan erkek arkadaşlıklar da yok değil. En azından tecrübem oldu diyebilirim. :)
  Emeğinize sağlık. Mantıklı tespitler.

  2|0
  0|0
 • Bu kadınların duygusallığından kaynaklanıyor bence. İlişkilerinde olduğu gibi arkadaşlıklarını da duygusal yaşamak istiyorlar. Güvenmek istiyorlar ve güveniyorlar. Sonra güvendiklerine pişman oluyorlar 😄

  Sonraki arkadaşlıkları da buna göre şekilleniyor. Seninde dediğin gibi 1 haftalık arkadaşına tüm içindekileri dökebiliyor kadınlar.

  Mükemmel tespitler. Ellerine sağlık

  1|0
  0|0
  • Evet onun da etkisi var. Erkekler sadece sevgilileriyle duygusallık yaşıyorlar ve gönül ilişkilerinde bunu arıyorlar. Kızlar, kız arkadaşlarıyla da bunu yakalamaya çalışıyorlar.. ama olmuyor tabii, mantıksız :)

   Teşekkür ederim.

 • Güzel noktalara değinmişsiniz itiraf mahiyetinde açıklamalar olmuş. Bunlar için teşekkür ediyorum. Ama bana biraz uzun geldi bence -.-

  2|0
  0|0
 • Erkeklere değer göstermeniz takdire şayan bence'nizi çok beğendim, evet erkeklerde birbirini kıskanma diye bir durum yok, hatta tanıdığımız erkeğin yanında dünya'nın en güzel kadını da olsa en ufak bir kıskanma duygusu yaşamıyoruz, gurur duyuyoruz bizi temsil ettiği için. Erkeklerde kesinlikle samimiyet üst düzeydedir yakışanı yakışmayanı açıkca söyleyebiliyoruz, Evlilik teklifinde, sevgili olma teklifinde, seni seviyorum deme de , aşığım itirafında hep erkeklerin samimiyeti vardır, kadınlar erkekleri her zaman kendilerinin bir seviye altına alıyorlar, bütün adımları erkekten bekliyorlar, erkekler kadınların önünde diz çöküyor, oysa erkekler çok akıllıdırlar, isteseylerdi samimiyetsiz olup kendilerini gizemli dolayısıyla da kızları peşinden koşturmayı bilirlerdi, kızlar ise gizemli olmaktan, ya da belki de samimiyetsiz olmaktan yana kullanırlar seçimini , aşkından ölse dahi söylemezler samimiyetsizliktir bu ! Kadın olmanın gereği bu değildir alışılmışlıktır sadece, naz işve cilve bunlar samimiyetsiz tavırlardır. ... Bence'niz çok güzel emeğinize sağlık..

  1|0
  0|0
 • Size erkeklerin bir arkadaşlık özelliğini söyleyeyim mi? Dost kazığı... Emin olun hiçbir kızın atmadığı kadar dost kazığı atarlar birbirilerine.

  3|1
  0|0
 • İlk defa bir benceyi tam olarak okudum ve müthiş görüş ve tespitler olduğunu hissettirdin. Bencen için ve bu tarz paylaşımlarının devamını bekliyoruz.

  1|0
  0|0
 • bir dost düşünün kapıdan kovuyorsun bacadan giriyor. :D yüzsüz herif :D bence onnumara olmuş.. severek okudum.

  1|0
  0|0
 • Samimi bir itiraf Bencesi olmuş. Beğendim :)

  1|0
  0|0
 • Haklısın bence.
  Içki masasında ki o içten ve samimi dostluk bunun göstergesi olabilir..

  1|0
  0|0
 • Egolarımız yok, samimiyiz, içimizden geldiği gibi davranıyoruz.. Oh mis.

  ~ Emeğine Sağlık ~

  1|0
  0|0
 • Çok güzel noktalara olabildiğince başarılı bir şekilde değinmişsin. Kızların tamamının bu gerçekleri anlayarak okumaları gerekir. Boşuna demiyorum, kızlar şeytanın gizli askerleridir diye.

  1|0
  0|0
 • Ölüme gidioz dediğimde niye değilde ne zaman diyen arkadaşlar var bizde :)

  1|1
  0|0
 • - Kanka saçım nasıl olmuş?
  + bir s*ke benzememiş moruk asdas :D

  1|1
  0|0
 • bir erkek arkadaşının üzerinde bir t-shirt gördüğünde "oha çok güzelmiş ne kadara aldın" tarzında bir soru sorar ve gidip aynısını almaya çalışmaz. veyahut "sen giyme, ben giyeyim" tavrına da bürünmez.

  ikisi bir kızdan hoşlanıyorsa, diğeri kesinlikle çekilir kenara. kadınlar gibi kuyu da kazmazlar.

  tarzında milyonlarca sebep.

  1|0
  0|0
 • Başarılı bir bence olmuş ellerinize sağlık, bende bir bence yazdım onaylanırsa ona bir göz atmanızı öneririm

  1|0
  0|0
 • Chandler ve Joey gifleriyle beni hüzünlendirdin :(

  Ve iyi bir gozlemcisin, güzel çıkarımlar da bulunmuşsun teşekkür ederim

  1|0
  0|0
 • Birde şu var..

  -Beyler.. Kalkın gidiyoz kavga var..
  +Kime dalıyoz reis?

  Kim haklı kim haksız, niye gidiyoz yok..
  Ucunda ölüm olsa gene gidiyoz..
  #Vesselam

  1|1
  0|0
 • Doğru Doğru... Ben henüz kızların mantıklı bir şey tartıştıklarına (konuştuklarına) şahit olmadım... Hepsi gereksiz saçma sapan... arkadaşlık uzun sürmez tabi ki...

  1|1
  0|0
 • İki erkek aynı elbiseyi giyerse kardeş
  iki kadın aynı elbiseyi giyerse düşman olur 😂😂

  2|1
  0|0
 • Erkekler doğası gereği birbirine ilgisizdir fakar kadınlar doğası gereği birbirine düşmandır. Arthur Schopenhaauer

  1|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  51

Kızlar Ne Diyor 41

 • Güzel ve kaliteli bir yazı okudum. Farklılıkları çok iyi anlatmissin. Erkeklerin kızlara göre daha kalıcı dostlukları var. bu dogru çünkü erkeklerde kapris yok. kadınlar da dili yüzünden kaybediyor. yüreğine sağlık canım.

  1|1
  0|0
 • KizlarSoruyor sosyal medya ekibi, bence'nizi KizlarSoruyor Facebook sayfasında paylaştı. Paylaşımlarınızın devamını heyecanla bekliyor, teşekkür ediyoruz.

  1|0
  0|0
 • Hep imrenirim onların arkadaşlığına :/
  Çok samimi arkadaşlıklar oluyor. Kaynaşmalarıda daha kolay oluyor.

  1|0
  0|0
 • Bence insanlarla arkadas olmak zor. Kizlarla arkadasliklarim iyi gitmedi. Erkeklerle arkadas oldum. Iclerine girince onlarin da ne mal oldugunu görüyorsun. Hep dedikodu herkes birbirini satiyor falan. Sonra bir sey yokmus gibi davraniyorlar. En azından kizlar bir kere yamuk yapinca irtibati kesiyor. Bunlar yüzsüz yüzsüz arkadaslar. (Herkes boyle degil tabiiki. Sonucta ben bir kizim erkek arkadasimda bir erkek. Genelleme yapamiyorum)

  1|0
  0|0
 • Evet benceye katılıyorum kızlar genelde çok kıskanç.
  Ellerine saglık

  1|1
  0|0
 • Bazen gerçekten erkeklerin arkadaşlıklarına çok özeniyorum.

  1|0
  0|0
 • Erkekler daha samimi 😁
  Katılıyorum

  1|0
  0|0
 • Kadınlar kendi aralarında çekişmeli çünkü

  1|0
  0|0
 • valla bunu mühendislik fakültesine gelince anladım ve iyiki çogunlugu erkek olan bır meslek secmısım :D resmen düzmantık yasadıkları için hayat daha kolay oluyor çok netler o konuda :)

  1|0
  0|0
 • Sana katılıyorum çünkü kızlar yüz yüze iken ay canım benim tatlım falan arkalarından ise hiç sevmiyorum bu kızı diye başlıyorlar. :) Güzel bence.

  1|0
  0|0
 • bence benim arkadaslarımda böyle.

  1|0
  0|0
 • Emegine saglik gayet dogru tespitler herzaman ve her yerde kadinlar arasinda kiskanclik fitne fesat oldugu icin is ve ozel hayatta isler karışıyor, erkekler o konuda acik ve net :-)

  1|0
  0|0
 • Erkeklerin arkadaşlığı kadinlardan daha iyi. Cekememezlik yapmıyorlar bir kere. En iyi kız arkadaş bile yeri geldiğinde anlamsız kiskancliklar yapabiliyor. Keşke erkek olsaydım.

  1|0
  0|0
 • bence kızlar aynı erkeği sevseler bile bile anlaşamazlara katılmıyorum çünkü orta 1den beri sevdiğim çocuğu kankilerim alıp sevdiklerini kıskandırmıştı

  1|0
  0|0
 • Evet çok haklısın. Kızlarla kurulan arkadaşlıklar pek sağlam olmuyor yani illa erkek ile erkek arasındaki arkadaşlık değil bu. Erkeğin her iki cinsle kurduğu arkadaşlık da kızlara göre çok daha iyi.

  1|0
  0|0
 • Evet katılıyorum o yüzden en iyi arkadaşlarım erkek.

  2|0
  0|0
 • katılıyorum sana kızlar bile bence erkek arkadaşları olursa (sevgili olarak değil) daha iyi anlaşırlar

  1|0
  0|0
 • Çok doğru tespitler, emeğinize sağlık güzeldi.

  1|0
  0|0
 • O zaman kankamla biz erkeğiz 😂 Ellerine sağlık 👍

  1|0
  0|0
 • Bir kiz olarak acik sözlüyüm kiskanmam kiskanildigimi düşünmem fikrini sorduğumda yani bu kızların yaptığını yapmıyorum erkeklerin arkadaşlığındaki gibiyim işte

  1|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  21
Yükleniyor... ;