"Cennete Sadace Müslüman Olanlar Girer"

Sual: İnsanlara da hizmet etmek sevap mıdır? Sevapsa, bazı kâfirlerin hizmetleri pek çoktur. Onların da Cennete gitmesi gerekmez mi? Sayısız iyilikleri, cami yaptırmak gibi ibadetleri ve insanlığa büyük hizmetleri olan çok cömert bir kâfir, zulüm ve işkence görüp, mazlum olarak öldürülse, Cennete gitmez mi? Cevap: İmanı olmayanın hiçbir amelinin kıymeti yoktur. İbadetler ve bütün iyi işler kıymetli ise de, bunları yapmak, imanın yanında ikinci derecede kalır. İman temel, iyi işleri yapmak, ikinci derecededir, imandan sonra gelir. İmanın ve iman ile birlikte olan iyi işlerin dünyada da, ahirette de faydaları vardır. İnsanı saadete ulaştırırlar. İmansız olan iyi işler, insanı, dünyada saadete kavuşturabilir. Ahirette faydası olamaz.

Evet, bugun aklıma çok takılan ve benim mantık sınırlarımı zorlayan bir konuyu size aktarmak istiyorum. Din büyüklerimize göre cennete sadece müslümanlar gidebilecek, günahkar olan müslümanlar da günahlarının bedelini ödedikten sonra cennete gidecekler; peki bu dünyayı diğer insanlar için cehenneme çeviren bir müslüman günahlarının bedelini ödeyip cennete gidebilecekken, insanlığa çok büyük faydaları olmuş, bakın insanlık diyorum; yani müslümanı, hristiyanı, musevisi hatta herhangi bir dini görüşü olmayan herkese çok büyük faydası olmuş bir gayr-ı müslümün ömür boyu cehennem azabı çekmesi benim mantık sınırlarımı şiddetle zorluyor. Örneğin Louis Pasteur, kuduz aşısını bulan ve milyonlarca insanın hayatını kurtaran bir gayr-ı müslüm, tecavüzcü sapık bir müslümandan daha mı çok layıktır cehenneme?

İslam kimsenin tekelinde değildir, kimsede islamı tek başına sembolize edemez, ama şu an hemen dibimizde kendi dininden (?) çocukları hunharca katleden IŞID üyesi bir müslüman günahlarının bedelini ödeyip cennete gidebilecekken, birazdan aşağıda bahsedeceğim, kendisiyle hiç ilgisi olmayan bir çocuğu yaşatmaya çalışan bu kadının yeri cehennem mi olmalıdır?,,

Anja Ringgren Loven

Hayatını Nijerya'da yaşam mücadelesi veren çocukları kurtarmaya adayan Danirmarka asıllı bir gönüllü. Büyük bir kahraman ve onun gibi birçok kişi var...

Nijerya'da iki yaşındaki bir çocuk ailesi tarafından 'cadı' olduğu düşüncesiyle sokağa terk edildi. 8 ay boyunca sokaklarda yaşam mücadelesi veren çocuğa, bölgede gönüllü yardım hizmeti vermek için bulunan Danimarkalı kadın el uzattı. Yardım ekibi, açlıkla savaşan iki yaşındaki çocuğu solucanlar tarafından her yeri kemirilmiş ve yaralanmış halde bulundu. "Hope/Umut" ismini verdikleri çocuğu Danimarkalı yardım sever Anja Ringgren Loven, hastaneye kaldırdı. Huffington Post'un haberine göre küçük çocuk, kaybettiği gücünü toplaması, vücudundaki solucanlardan arınması için kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı. Anja Ringgren Loven'ın kendi oğlu ile her gün ziyaret ettiği ve yakından ilgilendiği çocuğun tüm masrafları yine Loven tarafından karşılanıyor.Kendi yemeğini yiyebilen, yardım almadan doğrulup oturabilen ve sağlık durumu şimdilik iyi yönde stabil olan çocuk, hayata döndü ve etrafına gülücükler saçtı.


Müslümanlığı ile gurur duyan bir çok toplumda insanların kendi akrabalarına bile hayrı dokunmazken, bu dünyada Anja Ringgren Loven gibi kendisiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan insanlara hayat veren bir meleğin cehenneme gidecek olması, bir müslüman olarak benim vicdanımı sızlatıyor...

Sevgiyle Kalın...


0|1
712
iskoc_hakem KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • :(( valla ben de hep düşünüyorum bunu ,,
  ama --İmansızların yaptıkları faydalı işler, fırtınalı bir günde rüzgârın savurduğu kül gibidir. Ahirette o işlerin hiçbir faydası olmaz. [İbrahim 18]

  3|3
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • her iyi insan cennete gidecek deseler kimse din için savaşmazdı ki :D

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 6

 • Siz iki ayrı şeyi sanırsam birbiri ile karıştırmışsınız :) Allah'u Teala sizce sizin bile bu benceye yazarken bu kadar merhametli düşünürken.. Size o merhamet duygusunu verenmi (sümme haşa) kuluna azap etmek için bahane arayacak. Allah'ın gönderdiği son kitap'da son peygamber'in Hz Muhammed s. a. v olduğu ve ona tabi olunması gerektiği açıkça belirtilmekde. Bu devirde yaşayan her insan Allah'ın bu emrine tabi olmak zorundadır. Uyar ya da uymaz kendi bileceği şeydir insanın :) Fakat uymayana da sırf insanlığa yararlı olduğu için tolerans tanınacak torpil geçilecek değil herhalde :)
  https://i.hizliresim.com/PP8nmv.png

  0|1
  0|0
  • "Halka hizmet hakka hizmettir". Senin tuttuğun orucun, kıldığın namazın Allah'a bir faydası yok, ihtiyacıda yok, sadece faydası kendine, islam dini iyiliği emrederken ve dünyada bu kadar zalim müslüman varken ve de eninde sonunda cennete gidecekken, belki ileride yaptığı bir sağlık hizmetiyle senin çocugunu kurtaracak, ailenden birine büyük hayrı dokunacak bir insanın sırf dinin inancından dolayı cehenneme gidecek olmasına duydugum üzüntüyü dile getiriyorum.

  • Yazımda bahsettiğim gibi. Hissiyatınızı farkettim ama Cennet'e gitmesini sorgulamak bizim haddimiz değil. Bunu en iyi bilen sizi, bizi, ve onu yaratan Allahdır. O yüzden bunu sorgulamamanız Allah'ın adaletine bırakmanız daha doğru bir düşünce biçimi olacaktır. 🌺

 • BAKARA-62: Şüphesiz, inananlar (Müslümanlar) ile Yahudiler, Hıristiyanlar ve Sâbiîlerden (her bir grubun kendi şeriatında) “Allah’a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için Rableri katında mükâfat vardır; onlar korkuya uğramayacaklar, mahzun da olmayacaklardır” (diye hükmedilmiştir).

  0|1
  0|0
 • Katılıyorum.

  0|0
  0|0
 • kimin ne olacağı belli olmaz. bişeyleri cennete gitmek için yapıyorsan zaten samimiyetsiz olur. iyi insan her zaman iyidir. dindar olunca illa cennete gidicek die bir kaide yok dindar olmayıp da sadece müslümanlar ya da allaha inanlar giriyorsa biz girmicek miyiz die ağlamanın da manası yok çünkü bir insan inançlı deilse böyle şeyleri zaten düşünmez , bunları zaten dert etmez.

  0|0
  0|0
 • O kadar kötü insan var ki onlara bakınca kesin ben cennetlik bir insanım dediğim çok olmuştur :)

  0|0
  0|0
 • Kur'an a olan inancımın zayıflamasının sebebinden biri de bu. İyi bir insan ve sonsuz azap, nerede merhamet?

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 11

 • Sorunuzun cevabını kendiniz bulmuşsunuz zaten ama karınca kararınca ben de birkaç cümle yazayım. Baştaki cevapta da belirtildiği gibi İslâm'da esas olan imandır. Zira bunun manevî bir kıymeti vardır. İman insanın, Cennet'e yahut Cehennem'e gitmesini, amelleri de buralardaki derecesini tayin eder. İman, bölünmez bir bütündür. İslâmî tabirle "gayr-i kabil-i tecezzî"dir. Hocamdan öğrendiğim şu örneği her yerde ben de anlatırım:

  Düşünün ki bir köy ağasısınız ve köyünüzde şu an mevcut olan teknolojik gelişmelerin hiç biri bulunmuyor. Üstelik böyle şeylerden hiç bir köy sakininin de haberi yok. Günün birinde bir adam çıkagelse ve köydeki vaziyete bakıp "Yahu falan ağa, dünyada böyle böyle gelişmler var. Siz bu kadar eziyeti niye çekiyorsunuz? Ben size bunların hepsini getiririm. Su için çeşmeye, çamaşır yıkamak için dereye gitmenize gerek kalmaz." vs. vs... Kısaca bugün ihtiyaç olan tüm teknolojiyi köye getirse, tüm köy ne kadar memnun olur değil mi? Siz de köyün ağası olarak bu iyilikleri yaptığı için o adam adına bir ziyafet tertip ettiniz diyelim. Her şey çok güzel... Tam yemeğe başladığınız anda kaşığı ağzınıza götürürken o adam size dönüp "Yahu falan ağa, senin annen için (kötü kadın) diyorlar. Doğru mu bu?" diye sorsa. Kaşığı ağzınıza mı götürürsünüz, adamın kafasına mı geçirirsiniz? O adama bir tepki vereceğiniz muhakkak. Yaptığı tüm iyilikler bir anda gözünüzden silinir. Çünkü burada manevî bir tecavüz söz konusu. Böyle bir şeyin soru şeklinde dile getirilmesi bile hissiyatınıza dokunur. İman da buna benzer. Çünkü imanda Allah'ın otoritesini tanımak, ona ram olmak vardır. Babanız bir bardak su istediği zaman getirmemenizle bir başkası istediğinde getirmemeniz arasında fark vardır. Ya da baba su istediği zaman getirmekle istemediği zaman getirmek başka şeylerdir mânâ olarak.

  Velhasıl-ı kelam; iman etmeyen kimse Cennet'e gidemeyecektir. Velev ki 7/24 başını secde yerinden kaldırmasın... O ilmî keşifleri yapan gayr-i müslimlerin azabı daha hafif olur.

  3|1
  0|0
 • Bahsettiğiniz kötülükleri yapan "Müslüman'ların" cennete girip girmeyeceği hakkında bir sorgulama yapmanız gayet vicdani ve haklı bir durum. Ama meseleye bu yönden bakmanın faydalı olacağını düşünmüyorum.

  1- İslam'ın Kutsal Kitabında cennete girmenin kriterleri aşağı yukarı bellidir. Ama Bu kriterlere uyulup uyulmadığını bilemeyiz. Söz konusu ayetler sadece uyulması gereken kaideleri öğretir; cenneti hak edip hak etmeme değerlendirmesinin nasıl yapılacağını söylemez.

  2- Bu yüzden, cennete kimin girip kimin girmeyeceğini bilmemiz mümkün değil; elimizde buna kanıt oluşturacak bir veri yok. Şahısların nasıl bir ahiret hayatı olacağı bizim tarafımızdan tahmin edilemez.

  - Cennet'e Müslüman olmayanların girip giremeyeceği konusuna gelirsek;

  * Böyle bir soru sorulamaz. (Mantığın "Özleşlik" ilkeleri bunu engeller)

  Çünkü Müslüman olmayan bir kişinin Müslümanlar'ın cennetine girmek gibi bir gayesi yoktur. Dolayısıyla, onlar böyle bir şeyi dert edinmezler. Çünkü onlar için "cennet" zaten yoktur veya başka bir dine mensuplarsa "kendilerine ait" bir cennetleri vardır.

  - Müslümanları eleştirmek için böyle bir soru soruluyorsa;

  * Böyle bir soru yine sorulamaz. (İnanmayan biri "inancı" sorguluyorsa, bu inancın kaidelerine göre sorularını şekillendirmelidir. Sorular bağlamın dışında ise manasız hale gelir) Örnek: Hindu olmayan birinin "Hindular ineğe tapıyorlar" demesi kadar saçmadır. Çünkü onlar ineğe tapmazlar. Önce Hinduizm'in kaidelerini bilmek gerekir.

  Çünkü, bir insan Müslüman olmakla "iyi bir insana dönüşüvermez". (Müslüman'ın iyi olması beklenir, bu başka bir konudur)
  Suç işleyen bir Müslüman, Müslümanlıktan çıkmaz. Ama mahkemeye çıkartılır. Alacağı ceza günahlarını azaltmaz, sadece toplumsal adalet sağlanmış olur.
  Yine, bir Müslüman'ın cennete girip girmeyeceği, hangi koşullarda gireceği veya bu değerlendirmenin nasıl yapılacağı bizim bilebileceğimiz bir konu değildir.

  0|1
  0|0
 • Her müslüman cennete girmeyecek, kalbinde hardal tanesi kadar iman bulunan her mü'min suçunun cezasını çekip cennete girecek..

  Bu iman ise ben müslümanım demekle mümkün olmuyor, bahsi geçen iman taklidi iman değil tahkiki iman. O yüzden müslümanlığı eleştirilen müslümanlar er ya da geç cennete girmeyecek. İmanlı ölmek kolay değil, imanlı ölebilen bir müslüman ise zaten tüm insanlığın gözettiği bir insanlık modelini sergiler.

  3|3
  0|0
 • öncelikle insanlara hizmet etmek elbette sevaptır ama bir sıkıntı var hz. isa zamanında tüm hristiyanlara israiloğullarına benden sonra bir peygamber daha yeryüzüne inecek ve tüm peygamberlerin ve tüm insanların peygamberidir o demiştir hz. MUHAMMET S. A. V inanıp iman edenler cennetle mukafatlandırılacaklardır inanmayanlar ne yaparsa yapsın cennet yüzü göremeyeceklerdir buyurmuştur.. not ( bende malesef hristiyanım )

  0|2
  0|0
 • İnanmak ya da inanmamak, işte bütün mes-ele bu :)

  Işid'e gelince, "ALLAHUAKBAR" demekle müslüman olunmaz.

  Güzel yazınız için teşekkürler.

  1|2
  0|0
 • Cok iyi olmalarina ragmen iman etmeyip olenler cehennemde daha az cezalara tabii olacaklardir

  0|1
  0|0
 • İşidi müslüman olarak görene ne denebilir ki?

  2|0
  0|0
 • Bu kadar zor işleri beceriyorlar da Müslüman olmayı neden beceremiyorlar?
  Çok mu zor Müslüman olmak?

  2|2
  0|0
 • tamam oda bizden geçsin denmesinimi bekliyosun?

  1|0
  0|0
 • eline sağlık arkadaşım güzel paylaşım!!!

  0|1
  0|0
 • Kafirlerin iyiliklerini Allah bu dünyada verir. Allah'ın Rahman ve Rahim isimleri vardır. Rahman bu dünyada herkese rızık veren anlamındadır. Rahim ahirette sadece Müslümanlara merhamet eden anlamındadır. Allah herkese akıl vermiş. Burası iman ve inanç kısmıyla alakalı. Dediklerin kişinin zaten ''İnsanlık'' görevidir.

  2|2
  0|0
Yükleniyor... ;