Evleneceklerin Bilmesi Gerekenler

Merhaba arkadaşlar bu bencem de evlenecek olanların bilmesi gerekenlerdir .Hemen konuya girmek istiyorum. Nedir bu bilinmesi gerekenler ?

1.Evlilik yaşının gelmesiEvleneceklerin bilmesi gerekenler !

Blue çağına giren her insan evlenebilir ama kendini o olgunlukta hissetmiyor ise bu durum büyükleri tarafından verilebilir.Evlenmeye hazır hissetmeyen birine basklı yapılmamalı ve beklenmelidir.

2.Eş arayışına duygusallık en alt seviyeye indirilmelidir

Evlilik duygusallık sevgi aşk çerçevesinde gelişir ve bu şekilde muhabbet ve sohbet artar ama er arayışlarında duygusallıktan ziyade konuşulmalı istihare edilmeli ve çok aceleci davranılmamalıdır.

3.Büyüklere saygı ve tecrübelerinden yararlanılmalı

Eş arayışından zifafa olan zaman diliminde ebeveynleri dışlamamak bereketin kaynağıdır.Onların tevrübesi ve bilgeleği kaynak olarak korunmalıdır.

4.Hırs ve tamah ile eş aranmamalıdır

Bedene bir eş aranmalı hırs ile bedene eş aramanın en bariz farkı evlilikte ortaya çıkar .Gerek erkek gerekse bayan kendinlerini beğenmişler ise süslü bir düğün veya klasik sadece bir düğün onun evliliklerine bir şey katmayacaktır işte bu şekilde bulunmalıdır.

5.Hastalık ve gerçilen ameliyatların söylenmesi

Evlilikte sorun olunacak hastalıkların veya kalıcı durumların söylenmesi gerekilir ve tüm ailenin bu durum karşısında onaylı alınmalıdır. Çok özel durumlar ise buda konuşulmalı veya aracılar tarafından karşıda ki eş adayına aktarılmalıdır.

6. Eş adayları kesinlikle bir birlerini görmeli ve beğenmelidirler !

Dinimizde göz tatminliği vardır göze hoş gelen ile evlenilmelidir.

7.Yaşılanacak yer

Bir kadın isterse ayrı yerde yaşama hakkını eşine dile getirebilir bu hakkı kullandığı için kimse onu ayıplayamaz bu Allahın ona verdiği bir haktır. Evlilik budur , evlilik cihattır , evlilik cennete giden yoldur , evlilik dinin yarısıdır ,eclilik peygamber aleyhisellamın yoludur. Eksiklerim bulunduğunu kabul etmekle birlikte eklencek şeylerin olduğuna inanıyorum buna rağmen yardımcı olduğumu düşünüyorum :)

Hayırlı günler , iyi eğlenceler , Sonsuz mutluluklar dilerim.

#WhoIm


1|2
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Ebû Hüreyre’den rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber şöyle buyurdu: “Kadın dört sebepten biri için alınır: Malı, soyu, güzelliği ve dindarlığı. Sen (diğerlerini geç), dindar olanı seç. (Aksi halde) sıkıntıya düşersin.” (Buhârî, Nikâh 15, Müslim, Radâ 53)

  insanlar hayata adım attıktan sonra bazı duyguları da ister istemez yaşamaya başlar. Önce annesinden sevilmeyi öğrenir annesinin şefkatli kollarında hayata farklı bakar. Sonra gün gelir adaletli olmayı öğrenir adaletin getirilerini ve güzelliğini. Gün gelir saygıyı öğrenir saygının terbiye olduğunu her insanın saygıyı hak ettiğini öğrenir. Gün gelir aşkı öğrenir karşılıksız sevmenin zorluğunu ve her şeye rağmen güzelliğini öğrenir. Bu böyle uzar gider ama insanın en içten yaşadığı duygu nefrettir. Nefret gelir o güzelim duyguları siler ve geriye pişmanlıklar kalır . Olgunluk evresinde ise hayat gözden geçirilir ve daha sağlam adımlar atmaya başlanır .
  Evlilik günümüzde çok yanlış anlaşılıyor özellikle bireyler evliliği:30 yaşını doldurmuş olmak , iyi bir iş sahibi olmak, ev , araba olması , ve evliliğe hazır olmak sanıyor. Tamam evliliğe elbette hazır olacaksın ama bu saydıklarım kriter değildir. Çocuk nasıl yetiştirilir. çocuk pskolojisi nasıldır , eş arasındaki sorumluluk çocuk sorumluluğu bir evlilik nasıl ayakta tutulur bunlar çok önemli sorulardır daha da önemlisi eşlerin karakteridir. Eşler sabrı şükür etmeyi adaleti merhameti saygıyı her gün tekrar alevlenecek bir aşkı bilmelidir hatta hayatlarını bu şekilde yaşamalıdır. Yoksa yıllarca süren dillere destan bir aşk olsun karşılıklı iletişim anlayış yoksa biter. Ben olgunum artık dememeli araştırmalı ve objektif olmalıdır. Öfkeli ısrarcı inatçı saygısız sevgiyi bilmeyen eşler illaki boşanır .

  0|0
  0|0
 • Emeğine sağlık yararlı bilgiler için :)

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • Emeğine sağlık..

  0|0
  0|0
Yükleniyor...