Güçlü İlişkiler İçin Öneriler

Merhaba,

İlişki demişken aklınıza sadece aşk meşk gelmesin. Aşağıdaki maddeler kurduğunuz her türlü ilişki için geçerli olabilir.. arkadaşlık, dostluk, aile.. gibi. Bunlar mutlaka bildiğiniz şeyler ama bazen bildiğimiz şeylere karşı farkındalık kaybı yaşıyoruz, amacım sadece hatırlatmak. Umarım seversiniz.

Güçlü İlişkiler İçin Öneriler

Negatif insanlardan uzaklaşın

Hepimizin sorunları oluyor her zaman çevremize karşı güler yüzlü ve pozitif olamıyoruz. Bu sorunları yakınlarımızla da yeri gelince paylaşıyoruz ve onlar da bizle paylaştığı zaman dinliyoruz..

Buraya kadar mesele yok.

Asıl sorun sürekli negatif gezen, doğuştan şanssız olduğuna inanan, yanında huzur bulamadığınız, hep kötü olasılıklardan söz eden insanlar. Bu tip insanlar siz fark etmeseniz bile zamanla sizin de hayatınızı olumsuz düşünceleriyle etkilemeye başlıyorlar.

Kimseyi zorla hayatınızda tutmaya çalışmayın

Buna kısa bir alıntı ile açıklama getirmek istiyorum.

Bırak hayatına eşlik etmek isteyenler gelsin seninle. Yolun bitimine kadar gelmeleri şart değil. Herkesin gidebileceği bir yol vardır. Sen yeter ki yanında yer almayı bil. Ne sen kimse için mecburi istikametsin ne de bir başkası senin için... Seninle gelmek isteyenleri yanına al. Belki beraber daha çok şey katabilirsiniz bu hayata. Yanındaki seni mutlu ettiği sürece kalsın hayatında zorlama kendini. -Bukowski

Tanımadığınız insanlara şans verin

Necip Fazıl'a sormuşlar..

-Kırılan kalp yine sever mi?

Evet demiş..

-Peki, siz hiç kırılan bardaktan su içtiniz mi?

Cevap vermiş; peki sen hiç bardak kırıldı diye su içmekten vazgeçtin mi?

Diyeceğim o ki, birisi sizi üzdü diye diğerlerinden de aynı şeyi beklemeyin. Yaşadıklarınızdan tecrübe edindiniz mi? edindiniz.. Peki bunlar sonucunda bir takım tedbirler aldınız mı? aldınız.. O halde daha iyi arkadaşlıkları, dostlukları ve aşkı hak ediyorsunuz demektir. Tanımak ve tanışmak için şans verin.

İnsanları olduğu gibi kabul edin

Hiç birimiz mükemmel değiliz gerçekçi olalım. Neden gözünün üstünde kaş var aşamasını da geçtiysek.. bağ kurduğumuz hiç bir insan mükemmel değil tıpkı bizim gibi, burada önemli olan ne biliyor musunuz? siz ikiniz beraber mükemmel misiniz? eğer cevap evet ise, olduğu gibi sevin o kişiyi.


Başkalarını cesaretlendirin ve onlara destek olun

Matematiğiniz iyi mi? yaşça küçük bir öğrenci sizden yardım mı istedi bu konuda? Yardım edin ve onu yapabileceği konusunda teşvik edip cesaretlendirin. Bilgi ve mutluluk paylaştıkça çoğalır. 'Yapamazsın, işin zor' diyen negatif insanlardan olmayın. Gerçekleri söyleyip motivasyon sağlayın.

İnsanları affedin ve yolunuza devam edin

Evet size haksızlık yaptılar, evet çok üzüldünüz. Fakat geçmişte yaşamak ve size yapılan kötülükleri/haksızlıkları her gün tekrar hatırlamak size ne kazandırabilir ki? Aklınızda olmayı bile hak etmeyen insanları düşünmeyi bırakın. Şu anınızı ve geleceğinizi şekillendirmek sizin elinize, önünüze bakın.

Unutmayın..

Affetmek ve unutmak iyi insanların intikamıdır. -Friedrich Schiller

Sizin için önemli insanlara daha çok vakit ayırın

Sevdiklerinizi ihmal etmeyin. Eğer yakınsanız yanlarına gidin görün sarılın öpün onları, uzaktaysanız arayın seslerini duyun. 'Keşke daha çok zaman ayırsaydım' demeyin ileride, zaman su gibi akıp giderken güzel anılar biriktirin sevdiklerinizle. Ömür çok kısa.

Sözlerinizi tutun ve gerçeği söyleyin

Güven arıyoruz değil mi hep ilişkilerimizde? Önce siz güvenilir olacaksınız ki karşınızda ki insanlardan da aynı şeyi beklemeye hakkınız olsun. Kalıcı ve sağlıklı ilişkilerde yalan en büyük düşmanınız olacaktır. Yalan üstüne kurulu ilişkilerde hep huzursuz hissedeceksiniz gerçekler eninde sonunda ortaya çıkacak ve yıkımlar olacak bu yüzden gerçekler acı bile olsa onları tercih edin.

Asla yapamayacağınız şeyleri söylemeyin.. ve asla gerçekleştiremeyeceğiniz sözler vermeyin.

Başkalarının kararlarına karışmayın

Herkesin kendi aklı var onlar adına karar vermek bizim haddimize değil. Sizden fikir istendiği zaman görüşünüzü söyleyin tabii.. ama daha ötesine gidip kendini görüşünüzü zorla kabul ettirmenin anlamı yok. 'Her şeyin en doğrusunu ben bilirim..' havasında da olmayın zira çok itici oluyor.

Doğrular ve yanlışlar gayet göreceli kavramlar..

Az konuşup çok dinleyin

En çok konuşan en çok bilen olmuyor. Az-öz konuşmak her daim daha güzel.. Konuştuğu kadar da dinlemeyi anlamayı bilmeli insan, empati kurmayı da bilmeli. Dinlemekten sıkılmayın ve dinlerken konuştuğunuz insanla göz teması kurun. Sözünü kesmeyin ve sözü bittikten sonra kendi fikrinizi belirtin.

Az söz erin yüküdür, çok söz hayvan yüküdür. -Yunus Emre

Önemsiz tartışmaları uzatmayın

Bazen incir çekirdiğini doldurmayan nedenlerden dolayı sevdiklerimizin kalbini kırıyoruz. İpe sapa gelmez mevzular büyüyor da büyüyor aramızda yok yere ilişkimizi zedeliyoruz. Böyle önemsiz konular üstünde durmayın. Arkanıza atıp devam etmeyi bilin, inanın kimin haklı olduğunun bir önemi yok.

İlişkilerinizde kendi davranışlarınıza dikkat edin

Bunu yapabilmek için kendinizi iyi tanıyor olmanız lazım. Örneğin, çok sinirli biri misiniz? bu size ve diğerlerine zarar veriyorsa kendinizce önlemler almanız gerek. Sinirliyken uzaklaşın ve siniriniz geçene kadar kimseyle konuşmayın mesela. Böylece kimseyi kırmadan, yanlış bir davranışta bulunmadan en az zararla işin içinden çıkmış olursunuz.

Yapıcı olmayan ağır yorumları görmezden gelin

Eleşiriye açık olmamız gerek. Eleştiriye kapalı insanların egoist olduğunu düşünüyorum.. Fakat eleştirinin de bir sınırı var gerçekten. Sizi rencide eden, hakaret sınırına dayanan eleştirileri gerçekten görmezden gelin. Bu kadarına kimsenin hakkı yok.. Eleştiriler yapıcı olmalı. Aynı şekilde sizde birini eleştirirken yapıcı olmaya özen gösterin. Size yapılmasını istemediğiniz şeyi başkasına yapmayın.

Öz eleştiri yapabilen çok az insan var. Başkalarının eleştirilerini dinlemeden önce siz kendinizin farkına varmaya çalışın. Çünkü sizi sizden daha iyi tanıyan bilen hiç kimse yok.. en derin korkularınızı, zayıf ve güçlü yönlerinizi bir tek siz biliyorsunuz.

Başkalarının sınırlarını ihlal etmeyin

Her insanın bir takım sınırları vardır ve bunlar ihlal edildiğinde rahatsız olur. Özellikle iyi tanıdığınız insanların bu yönlerini biliyor olmanız lazım.. Hesaba alınmamak, adam yerine konmamak buna örnek olabilir. Siz o kişiyi ezip geçerseniz sizi ne kadar dikkate alır ki bir daha? almaz.

Ne ekersen onu biçersin.


2|5
2424
Wishdropper KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Başyapıt gibi Bence yazmışsın. @ksbence bu yazıyı uzun süre popülerde tutmalısın. Sitenin misyonuna ve editörlere ayna olacak bir yazı. Arada sirada da olsa böyle nitelikli yazılar okumak umut veriyor bana.

  3|1
  1|0
  • Dostum teşekkürler.. yazmaya kaldığım yerden devam edicem, bu açılış bencem oldu. :)

En İyi Kız Görüşü

 • aslında olması gereken ama çoğu şeyi çoğu kişinin yapamadığı meseleler
  tecrübeyle sabittir
  ne kadar anlayışlı, insanları olduğu gibi kabul eden vs. biri oldukça o kadar yadırganıyor insan
  kibir olarak algılanmasın reca edicim lakin benzer şeyleri yaşadığım için söylüyorum
  bir de
  sanırım arızalı tiplere çok alışıyor insanalar ya da alışıyoruz bizde istemsizce
  aklı başında tiplere denk gelince noluyor lan kesin bir şey var diyoruz :))
  ama şu bir gerçek
  insan kendi akıl, ruh ve beden sağlını düşünmeli
  HER KİM OLURSA OLSUN seni mutsuz ediyorsa, huzurunu kaçırıyorsa üzüyorsa yavaştan hayatından çıkarmalısın
  kendine eziyetin bahanesi ama o seviyorum değer veriyorum o arkadaşım dostum sevgilim vs. vs. olmamalı

  1|0
  0|0
  • Haklısın.. kendini düşünmek bencillik değildir zaten kendini önemsemektir. Kişi kendini düşünmeli.
   Teşekkür ederim :)

  • öyle, bencillikle kendine değer vermek karıştırılıyor ne yazık ki
   reca ederim ne diimeehh :))

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 23

Kızlar Ne Diyor 23

Yükleniyor... ;