Kişilik Analizi: İnsanlarda Dışadönüklük ve İçedönüklük

Dışadönüklük (D) ve İçedönüklük (İ)

Dünyaya karşı tutumunuzu gösteren bu iki etken sizin insanlar ve nesnelerden oluşan dış dünyayı mı, yoksa düşünceler ve tasarılardan oluşan iç dünyayı mı yeğlediğinizi gösterecektir. Bir şeyi yapabilecek enerjimizi bu tercihlerimizden alırız.

Dışadönükler ve içedönükler kendilerini harekete geçirmek ve enerjilerini şarj etmek için farklı çevrelere gerek duyarlar. Dışadönükler bunu insanlarla etkileşime girerken sağlarken içedönük kimseler bunu yalnız başlarınada çok iyi başarabilmektelerdir. İki zıt karakterlerdir aslında. D ler kendilerini kolayca ifade edip sevdire bilirken İ ler buna gerek dahi duymayabilirler. Yalnızlık onlar için vazgeçilmez bir etkendir bu yüzden tek başlarına yapılacak etkinliklere ihtiyaç her daim duyacaklardır. D ler toplum adamıdır. Bireysel pek başarılı olmaz, sıkılırlar. Fikirlerini paylaşacak kişilere ihtiyacı vardır. Biri kendini toplumdan uzaklaştırırken diğeri içinde olmak ister her daim..Kişilik Analizi - İnsanlarda Dışadönüklük ve İçedönüklük ( Part:2 )

Bu yüzden içedönük insanların arkadaşlığından ve sevgilerinden emin olabilirsiniz. Zira onların sizden başkasına ihtiyaç yoktur. Dışadönükler ise genelde tek bir insandan sıkılacak tipler olsada bu iş insanda bitiyor aslında. ( Yazar notu: önemli olan doğru insanı bulmak kısaca :D )

Dışadönük tipler, evde ya da içedönük tiplerle yapamazlar. Muhakkak dışarı çıkmaları, birileriyle konuşmaları, bir şeylerle uğraşmaları gerekir ama durum içedönüklere gelince tabii ki çok farklı sonuçlar göreceğiz. Onlara göre diğer insanlardan uzak geçirecekleri zaman çok değerlidir. Bu zamanda sorunları dikkatlice düşünürler ( Ama genelde uygulamaya geçmezler bu yüzdende işleri Dlere göre daha yavaş yaparlar :D ) ve detaylarına önem verirler. Evde veya işte D'ler varsa, bu durumu enerji tüketici bulurlar.


Özetle, Dışadönüklerin tutumu dışarıya doğruyken, içedönüklerin içeriye yönelik olduğunu görebiliriz. Birazdan vereceğim ifadelerle kendinizi veya tanımak istediğiniz kişiyi belirleyebilirsiniz.

Dışa Dönük Tutum

- İnsanlarla çalışmayı severler ve onlar olmazsa kendilerini yalnız hissedebilirler. Boş zamanlarını insanlarla geçirmeye yatırırlar.

- Grup içinde olmaktan hoşlanırlar ve genellikle konuşkan ve dost canlısıdırlar. Uzun süre yalnız kalırlarsa tükenebilirler.

- Herkes hakkında haber almayı sever, ilgi alanları geniş ve dışarı dönüktür.

- Genellikle düşündüklerini söylerler ve kolayca arkadaş edinirler, çok insan tanırlar.

- Enerjilerini diğer insanlara etkileşimden sağlarlar. Enerjiyi kolayca harcar yorulurlar.

- Diğer insanlarla beraberken duygu ve düşüncelerini iyi aktarabilen bu insanlar telefonla konuşmakta zorluk çekmezler.

- Dürtüsel davranırlar. Eyleme geçtikten sonra düşünürler.

- Kendileri ve görüşleri hakkında kolayca konuşurlar. İçedönüklerle çevrili olduklarında bundan rahatszı olabilirler, çünkü sessizlik onları huzursuz eder.

- Bir miktar içedönüşlük geliştirdiklerinde daha dengeli olurlar.

İçe Dönük Tutum

- Bazen insanlarla vakit geçirmeyi sevseler bile tek başlarına yapabilecekleri etkinliklere ihtiyaç duyarlar. Yalnız kalıp düşünebilecekleri, okuyabilecekleri ya da sessizlik içinde oturabilecekleri zamana ihtiyaç duyarlar.

- Az sayıda insanla buluşmayı yeğlerler ve insanlarla bire bir ilişkide daha iyidirler; çok sayıda insan onları için yorucu ve enerji tüketicidir.

- Diğer insanlardan haber alana dek bekleme eğilimindedirler. İçe dönerek düşünmek daha ilgi çekici gelir.

- Çekingendirler ve kolayca seslerini yükseltmezler. Çabuk arkadaş edinemedikleri için olan arkadaşlıklarınıda kaybetmek istemezler bu yüzden arkadaşlarına bağlıdırlar.

- Enerjilerini iç kaynaklardan alırlar ve bunu harcamak yerine korumak eğilimindedirler.

- Diğer insanlarla olduklarında fikir belitmeden önce düşünürler ( buna gereksinim duyarlar ). Diğerleri konuşuyorsa onlardan fırsat bulamayabilirler. Telefonda konuşamayabilirler.

- Eyleme geçmeden önce düşünmeyi severler. Bazen zamanında eyleme geçemeyebilirlerde.

- Kişiliklerinin büyük bir kısmı gizli kaldığı için tanımak daha zordur. Geveze dışadönüklerle çevrili olduklarında acı çekebilirler.

- Bir miktar dışadönüklük geliştirmek onları daha dengeli kılar.

ABD'de yapılan araştırmalara göre, genel toplumun %70-75 i Dışadönükken, %25-30'unda içedönüklük görülmektedir. D ve İ'lerin cinsiyete göre eşit dağıldığı düşünülmektedir.

( Önemli bir yazar notu: Dışadönük kimseler yalnız başlarına hayatta kalamayacakları için içedönük olmaları hiçte kolay olmaz hatta belki imkansız ( trajik olaylar sonucunda olmaları dışında ). Diğer yandan içedönük birisi olarak, içedönüklerin kendilerini tanımaları ve geliştirmeleri halinde Dışadönüklerden daha dışadönük olabileceklerini gözlemlemiş bulunmaktayım. Ama yinede o kendimize ayırdığımız saatlerce vakte her zaman ihtiyacımız var. )

D'ler genellikle İ'lere göre daha hızlı ve sesli hatta el hareketlerini daha çok kullanırlar.

D'lerin fikir ve düşünceleri bunlardan diğer insanlara söz ettikçe berraklaşırken İçedönükler bunu en iyi tek başına yapabilmektedirler. ( İki tarafında bu konuda şüphesiz kendilerini geliştirmeleri gerekir. )

Güçlü Dışadönükler yalnız başlarına kaldıklarında biraz daha gayret gösterebilirken, güçlü içedönükler toplumun içinde fazla bulundukların yalnız kalacak vakti bir an önce elde etmeye çalışırlar. İkisi içinde kısa sürede olsa isteklerini elde etmeleri iyi gelecektir.

Evde, D ve İ'ler birlikte yaşamakta zorlanabilirler. İkiside birbirlerine zıt şeyler isteyecekleri için zorlanabilirler. İhtiyaç duydukları kişisel alana herbiri kendi yöntemiyle baskı kuracağı için bundan rahatsız olabilirler. Burada benim tavsiyem arayol bulmaktır. ( Örneğin İçedönük bir kişiyle evliyseniz o kişinin yalnız kalma ihtiyacına saygı duymalısınız, siz herne kadarda konuşmak istesenizde. Burada ki ara yol ise şu olacaktır, gidersiniz yanına sarılır ya da yakınında olursunuz ama konuşmazsınız onu izler ama rahatsız etmezsiniz. Bir süre sonra ise dilediğiniz kadar çene yapabilirsiniz, çünkü İçedönük kimse enerjisini toplamıştır(ama siz yinede pek şey etmemeye bakın :D) )

D'ler ve İ'lerle karışık bir grupta ilk konuşan, ilk fikrini belli etmeye çalışan D olacaktır. Onuda diğer D'ler izler ve sıklıkla İ'ler dışarıda bırakılır. Bu kasıtlı değildir. D'ler isteseler İ'lerin konuşacağını düşünürler. Ancak, birçok İ, konuşmadan önce biraz sessiz ve sakin kalmaya ihtiyaç duyarlar. Çoğu toplantıda ve grupta böyle bir fırsat çıkmaz. Eğer karar erilmesi gerekiyorsa bunu en iyi İ'ler verebilir, kuşkusuz onlara fikirlerini düşünecek zaman verildikten sonra.

Biliyorum yoruldunuz ama dayanın, bir bencenin daha sonuna gelmek üzereyiz :)

İ'lerle karşılaştığınızda en iyi yönlerinin içlerinde olduğunu sakın unutmayın. Bunu açığa açığa çıkarmayı sevmedikleri gibi sadece belli başlı kişilere göstermeyi severler. Günlük iletişimle bu yönlerine ulaşamayız. Ancak İ'ler bize güvendikten, iyi tanıdıktan sonra bunları açığa çıkaracaklardır.

Tüm İ'ler yaşamlarını sürdürebilmek için D bir yan geliştirmişlerdir.Bir İ'nin önemli olduğunu düşündüğü bir şeyi başarmak için sesini yükseltmesi gerekirse bunu genellikle başarır. Dış dünyaya açıldığının farkındadır ve görevlerini yerine getirdikten sonra çabucak iç dünyalarına geri dönerler.

Birçok çiftin D ve İ tercihleri farklıdır. Çekici gelende tama olarak diğerinin tam ters varoluş şeklidir. D'ler İ'lerin sessiz gücüne çekilirken bunun onlara bir denge getirdiğini hissederler. İ'ler ise D'lerin açıklığına ve dost canlısı taraflarına çekilirler. Ne var ki ikiside farklı bir tutum sergileyeceklerinden, birlikte yaşamaları zordur. Bu yüzden bir eşin tutumunu anlamak, geçinmeyi kolaylaştırabilir.. :)

Hala okuyan varsa eğer sonuna kadar beni dinlediğiniz için teşekkür ederim :) Bir sonra ki " Duyumsama ve Sezgisellik " adlı bencemde görüşmek dileğiyle, esen kalın :) ( Yorumlarınızı eksik etmezseniz eğer çok sevinirim :) )

( Part 1- Kişilik analizine giriş: https://www.kizlarsoruyor.com/kisilik-karakter/a46176-kisilik-analizi-kendinizi-cevrenizdekileri-tanima )


2|0
74

En İyi Kız Görüşü

 • Emeğine sağlık çok emek harcamışsın ama bir solukta okudum ben dengeliyorum sanırım hem içe dönük hemde dışa dönük uyumlu biriyim yalnızlığı severim ama insanlarla beraber zaman geçirmekte hoşuma gider.
  Çevremde dışa dönük bir sürü arkadaşım en yakınlarım var onlarla çok iyi anlaşıyorum gecenin bir saati kalkıp seyahat edebiliyoruz özellikle abimle diğer tarafta en sevdiklerim içe dönükler onların ruh hallerini bildiğim için fazla konuşmak yerine onları yalnız bırakır bende kabuğuma çekilirim. :)
  Aslında bu konuda yazacak çok şeyler var ama seni yormak istemiyorum kısacası emeğine sağlık diğer Bence'ni merakla bekliyorum. :)

  1|1
  0|0
  • Yanlış düşünmüşsün. Ben beni yormanı dört gözle beklerim eğer senin için uygunsa?

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 6

 • Eline sağlık çok güzel olmus👍 bu arada ben de bir i yim..

  0|1
  0|0
 • Dışa dönük insanları sevmiyorum.

  0|1
  0|0
  • :) sadece bir iki adım atman yeterli ama

  • Hepsini Göster
  • Umursamamayı ve kulak ardı etmeyi öğrenmelisin, tüm olay bu aslında. Allah'a havale et. Bir şey yapınca inan daha çok kötü hissedersin kendini.. Hem Allah senden daha iyi bilir ne yapılacağını bunu unutma yeterli

  • ÇOk doğru diyosun sagol

 • Çok güzeldi 👍 emeğine sağlık.. Ve ben de o "İ" lerdenim :-) okurken kendimi gördüm..

  0|1
  0|0
  • EİG oranı yüksek olanlar genelde öyle oluyor :D :D Ben kendimi pek oturtamadım bu listede, bu araştırmaları okumaları daha yeni yaptığım için temel halimden biraz uzaklaşmışım :P Ama kritik bazı noktalardan " İ " çıkıyorum :)

  • Hepsini Göster
  • Bence güzel bir şey :D Dedim ya (yine :D) ne kadar D olarak gözüksekte bizim o küçük dünyamıza her zaman muhtaçız

 • Ellerine ve emeğine sağlık 😊 da niye bu kadar uzatiyosun yine kısa süreli baş dönmesi yaşadım okurken 😂

  0|1
  0|0
 • Ben hangisi olduğumu bilemedim 😅

  0|1
  0|0
 • Ice donugum ben :D

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

 • Bunu okuyan varsa cidden inci sözlükten bir haberdir 😂

  0|1
  0|0
 • Ellerine sağlık malesef bnde i lerdenim bu durumdan pek mutlu değilim açıkçası :(

  0|1
  0|0
 • İçe dönüğüm ben orası kesin :D

  0|1
  0|0
Yükleniyor...