Dostlarımızla Kavgaya Sebebiyet Verebilecek 6 Durum

Merhaba, her birey hayatında en az bir kere arkadaşıyla tartışmış veyahut kavga etmiştir. Kadın-erkek fark etmeksizin her iki cinsiyeti de ele alan arkadaşların arasını açan birbirlerine karşı negatifleşmelerine sebep olan maddeleri irdeleyeceğiz bu bencemde.

1-Spor Sohbeti

Dostlarımızla Kavgaya Sebebiyet Verebilecek 6 Durum

Dünya insanlarının genelinde spor takımı tutma sevdası vardır lakin bizim kendi milletimizde özellikle İstanbul takımları olmak üzere akan kan yerinde durmaz misali br fanatiklik mevcuttur. Bu sadece erkeklerde değil gayet fanatik bayan taraftarlar da mevcut. Evde olsun arkadaş ortamında olsun okulda kahvede, dolmuşta nerede olursa olsun arkadaşlar arasında maç muhabbetine girildiyse hele ki bu muhabbet edenler farklı takımları tutuyorsa tartışma kaçınılmaz oluyor. Sözlü sataşmalar kendini kavgaya, kavgalar ise maalesef ki yaralamalara -ölümlere yol açıyor.

Tv'lerde bile koskoca adamlar bile, mesela topluma mal olmuş geçmişinde fifa kokartı takan hakemler ya da üç büyüklerde oynayan eski futbolcular olsun. Ne sert diyaloglar kuruyorlar bazen yumruk yumruğa milyonların gözü önünde kavgaya tutuşuyorlar. Maç muhabbeti eş,dost tanımadan kavga sebebi günümüzde maalesef.


2- Siyaset - Parti Muhabbeti

Fotoğrafımızdanda anlaşılacağı üzere devletin en tepesindekiler bile kendinden bir haber birbirlerine pervasızca saldırmaktadır. Bizim oylarımızla oraya gelenler milleti temsil etme görevi verilen insanlar nedense millete tevazu, centilmenlik, hoşgorü, empati anlamında iyi bir örnek olacaklarına kavga, küfür, tartışma faşistlik kavramlarında örnek oluyorlar.

Milletimiz kendi iradesini yansıtması için seçtiği bu adamların lakayit, kavgacı, ayrıştırıcı olan tutumları zamanla halka sirayet etmiş. Bizleri de kendilerine benzetmişlerdir. Boşuna dememişler 'Kılavuzu karga olanın burnu boktan kurtulmazmış ''diye.

Buradan İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşundan sonra kapıda ezilmesi için bırakan Yunan bayrağını saygıdan kaldırtan, her şeyiyle bize güzel örnek olan büyük önder M.Kemal Atatürk' ü anmadan geçemeyeceğim.

Ne zaman bir yerde siyaset konuşulsa hele ki farklı görüş ya da partiyi savunuyorsanız. O konuşmanın ipinin ucu kaçıyor önce sözlü sataşmaya sonra yumruk yumruğa kavgaya dönüyor. Siyaset ne dost tanıyor ne kardeş. Bu tartışmalar yaralamaya ve ölümlere bile neden olabiliyor günümüzde .

3- Dedikodu - Laf Taşıma

Günümüzde özellikle bazı kadınlarda bu çok yaygın şekilde erkeklerde yok mu elbette ki bizlerde de var. Bu kimi zaman ayak üstü yapılan bir konuşma esnasında kimi zamanda altıngünü, düğün, nişan, okul, kahvehane, işyeri gibi yerlerde olsun yapılır.

Ortamda dedikodudan rahatsızlık duyan biri olduğundaki olur genelde o zaman tartışmalar kavgalar çıkabilir bu yüzden. Günümüzde dedikodu öyle yoğunlaşmış ki cami cemaati arasında bile yapılıyor. Kime sorsanız ben dedikodu yapmam diyor lakin ortada dolaşan onca lafı, iftirayı, kuruntuyu, gıybeti leylekler taşımıyor herhalde :D

Hepinizin insanların ağzı torba değil ki büzesin serzenişlerini duyar gibiyim. Lakin gıybet dedikodu yapmak hem günahtır hem haramdır. Günümüzde bu tarz şeyler kavganın yanında bir ailenin parçalanmasına, bir masumun işten atılmasına, ya da hiç suç işlememiş birinin hapse girmesine kadar uzanıyor. Dedikodu tehlikelidir, ucunun nereye dokunacağını bilemeyiz net !!!

4- Alacak - Verecek Mevzusu

Para ahh şu lanet olası materyal insanların hayatıyla, ülkelerin kaderleriyle oynayan masumların üzerine atılan bombaların sorumlusu, ailelerin yıkılmasına neden olan sebep güzelim arkadaşlıkların katili sen yokmusun sen. Bu arada suçu tek başına bir kağıt parçasına ya da bir metal parçasına yüklemek biraz da ahmaklığa kaçar sanırım. O yüzden işin diğer kısmına bizi ilgilendiren kendi yüreğimiz kısmına gelelim. Para bazı insanları dindende imandan da çıkarmakla kalmıyor onu bir palyanço, sistemin kölesi haline getiriyor. Ve bu kişi en sevdiğini annesini, babasını, kardeşini, arkadaşını, can yoldaşını bile bu yolda öldürebiliyor yaralayabiliyor, en masumundan kalp kırabiliyor.

Para muhabbeti, borç isteme-verme, ortak iş yapma, define arama gibi onlarca ornek verebilirim sizlere bunların hepsi can ciğer arkadaşların bile arasını açablecek mevzular. Ve hepsinin kökeni paradır.

5- El-Kol Şakası, Sözlü Şakalar

Evet, arkadaşlar arasında; gerek samimiyetten olsun gerekse aşırı cıvıklıktan ve sonu düşünülmeden yapılan şakalar ağır hasarlar vermektedir. Bu cıvık ve boş insanlar arkadaşlarını deney kobayı gibi görüp, umulmadık şaka ve göndermeler yaparlar. Bu şakaların sonu tartışmaya, kavgaya, hatta ölüme bile neden olabilir. Şaka elbetteki yapılır lakin dozajında ve abartmadan yapılır. Karşınızdakini tanıyarak yapılır. Epilepsi olan ya da paranoyak olan bir insanı korkutarak şaka yaparsanız bunun sonucu çok ağır olabilir.

6- Dilimize Hakim Olamamak - Argo Ve Aşırı Küfür

Bir insanın kullandığı dili, kelimeleri kullanımdaki seçiçiliği onu arkadaşının ya da bir başkasının gözünde vezirde yapabilir rezil rüsvada edebilir. O yüzden bununla ilgili klişeleşmiş güzel bir söz vardır. "Diline hakim olamayan insandan dost.Gözüne hakim olamayan insandan eş olmazmış"

Bazen sabrımız sınansa her şey üstümüze gelse bile karşımızdakinin nihayetinde etten tırnaktan bizim gibi bir insan olduğunu herşeyden önce kırılan tamirinin çok zor olacağını bilerek davranmalı, ağzıma her geleni söleyeceğimize yutmalı empati kurmalıyız.

Bencem genelleme içermemektedir. İstisnalar mevcut olup bu maddeler illaki kötü sonuçlar doğuracak diye bir kaide yoktur. Lakin bunlar olasılıktır. Dikkate değer mevzulardır. Okuduğunuz için teşekkür ederken dostluklarınızın, muhabbetinizin hep sürmesi, sevdiklerinizin her daim yanınızda olması dileğiyle. Sürç-i lisan ettiysek affola ..


0|1
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;