Sağlam Dostluğun 6 Göstergesi

Merhaba KS'canlar! İnsan ilişkileri iyi olduğum konulardan birisidir ve bunun temel sebebi aslında benim canım dostlarım... Çoğu insan gibi bir tane dostum yok, şanslıyım ki bende dört tane var! Dördünü de birbirinden ayırmam demem hepsini ayırırım :D Sebebi ise, hepsi farklı insanlar ve ayrı davrandığım için uyum yakalıyoruz! :)

Sağlam Dostluklar İçin Ne Yapabiliriz? Tarifi nedir? diyorsanız, başlıyoruz!

1- Samimiyet

Samimiyet nedir?
Dürüstlük. TDK sözlüğünde “doğruluk” olarak, diğer sözlüklerde ise “özü sözü bir olma”, “olanı olduğu gibi yansıtma", “gerçeği saklamama”, “bildiğinden, inandığından ve olduğundan başka türlü görünmeye veya göstermeye çalışmama” olarak tanımlanır. Tanımı aldığım yer için tıklayabilirsiniz :)Sağlam Dostluklar Tarifi!

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bir insana arkadaşlık niyetiyle yaklaşıyorsanız, samimiyetinizi görmezse kalbini size dönmez. Kıvrak yollarla, keskin virajlarla insanları yormak veyahut yıpratmak yerine samimiyetle içinizi dökerseniz, anlayabildiği kadar size tepki verecektir. Bu tepkilerle genel anlamda bir insanla dostluğunuz şekil almaya başlar :)

2- Sevgi

Bunu özellikle tarif etmeme gerek yok, zaten seversiniz dostunuzu ama şu noktalara dikkat edin bence ya, güzel olur :) :

Hiç bir zaman dostlarımı çok seviyorum diye onlara zarar vereceğimi bildiğim şeylere kalkışmadım. Mesela sıkısıkı sarılarak zarar vermişimdir ama sevdiğim için kıskançlığımla zehirlemedim, onu kısıtlamadım, gerekmedikçe müdehale etmedim ve bazen bazı şeyleri öğrenmesi için hata yaparken değil, hatasını telafi ederken , hatasını görmesi için yanında oldum. Unutmayın, onları seversiniz ve sarılırsınız ruhani anlamda ama onu boğamazsınız...

3- Umursamazlık

(Ama gerekli yerlerde :D )

Diyeceksiniz ki bu burada ne arıyor? Şu arıyor, efendim: Bir zamandan sonra dostlarınızda güven ortamı oluşacak, bazen size mesaj atmadığı, belli aralıklarla görüşmediğiniz olacak ama bu sizi sevmediği ya da sizden uzaklaşmak istediği anlamına gelmez. Zaten sizi gördüğünde kaldığınız yerden o iletişimin aynı tonda çaldığını fark edeceksiniz. Bu yüzden o dönemlerde sitem etmek yerinde gönlünüzü ferah tutup, umursamayın!

Daha öncesinde dost dediklerinizle süper zor şeyler yaşamış olabilirsiniz, dikkatli olun ama bunun acısını diğer ilişkilerinizi harcayarak çıkarmayın. Elbetteki en güzel elmayı bulabilmek için, öncesinde birkaç çürük elmayı daldan almalısınız :)

4- Empati

Unutmayın, karşınızdaki de bir insan. Hata yapacak, saçmalayacak, sizi kıracak, istemediğiniz şeyler yapacak ama pişman olacak...
Gözünüzde bazı şeyleri çok büyütmezseniz, onun gözlerinden ilişkinize bakabilirseniz, o gözlerle kendinizi yorumlayabilirseniz o ilişki sağlam olur, kardeşim! :)

5- Anılarınıza Önem Verin Ve Yeni Anılar Yaratın!

Dostunuza zaman ayırın, sevgili geldi dost gitti işine bulaşmayın, onunla geçirdiğiniz zamanı yad edin ve iletişiminize biraz eskilerle renk katın!

Dostlarınız aslında yanında en rahat olmanız gerek insanlardır, yani en azından sağlam bir temel oluşturduktan sonra... Bunun avantajı, olduğunuz tüm salak hallerinizi birlikte dalgaya vurabileceğiniz kişilerdir.
Yeri geldiği zaman suç ortağınız, yeri geldiğinde sizi sizden daha çok düşünen kişiler, hatta belirli ölçülerde ömrünüzün özetidir onlar. Bu yüzden değerlerinizi koruyun :) Belirli ritüeller, sözleşmeler, şakalar, günler sizi daha çok birbirinize bağlar!

6- İnsanların Dostluklarınıza Olumlu Anlamda Müdehale Etmesine İzin Verin

Aslında başlık ne demek istediğimi çok belli ediyor :D . Ve özellikle kız-erkek arkadaşlıklarında dostluğa geçiş dönemi çok eleştri alır. Hala kimilerince arkadaş kalamaz görüşü hakimken, kimilerinde ise daha sağlamdır. Bu kesinlikle öznel bir konu ve kendi hayatınızın bu kısmında olumlu müdehalelere izin verin!

Umarım eğlenmişsinizdir ve işinize yarar :) Dostu olmayan yalnızlara da selam olsun!

HAYAT İSTEDİĞİNİZİ VERİR UMARIM! YORUM YAPARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM! <3


0|1
22

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

  • Saglam dost dediginle gerekirse olmeye gerekirsede oldurmeye gidilir

    0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

  • Güzel bir yazı emeğine sağlık..

    0|0
    0|0
Yükleniyor... ;