Hayatı Çalınan Kadınların Bu Süreçteki Davranış Biçimi ve Psikolojik Nedenleri

Merhaba Arkadaşlar ;

Söz verdiğim gibi Hayatı Çalınan Kadınlar yazımın devamı olan "Kadının bu süreçteki davranış biçimi ve psikolojik nedenleri" yazımı biraz gecikmeli olarak size sunuyorum.Bu yazıyı psikolojik dönemle alakalı okuduğum uzman psikiyatristlerin yazıları ve çevremdeki acı tecrübelerden yola çıkarak fakat kendi düşünce ve dlimde yazıyorum.
Hazırsanız Başlayalım.

Kadınların küçük yaşta başlar hikayeleri. Nasıl mı? Şöyle ki;
Sevgisiz büyüyen çocuk dışarıya yönelir, içinde ki boşluğu-açlığı gidermek için.

 1. İçe kapanıklık,
 2. Gerekli-gereksiz bir sürü arkadaş,
 3. Sigara-alkol-uyuşturucu,
 4. Özel arkadaş (sevgili)...

gibi yönelimler sergiler.Bugün ki konumuz gereği Sevgili maddesinden yola çıkarak yazıma yön vericem. Edinilen bu arkadaşlık 1-2-3-4....diye listeyi uzatır çünkü o yaşlarda ki ÇOCUĞUN aşk yaşaması mümkün değildir. Heyecanlarını , hoşlantılarını "AŞK" sanarlar. böylelikle hatalar zinciri başlar.

>Sevgili olunur, canım cicim zamanları geçirilir, geçici mutluluklar daha da heveslendirerek bağlılığı artırır, okul-dersler ihmal edilir, aileyle anlaşmazlıkar artar, ona duyulan güven neredeyse sonsuzdur, talepleri istekleri gitgide artar...

 1. Yakınlaşmak ister,
 2. Dokunmak ister,
 3. Öpmek ister,
 4. Temas etmek ister,
 5. Soyunmak ister,
 6. Ona ait olmanı ister,
 7. Sevgini ona kanıtlamanı ister,

Küçük yaşın ve ailenden görmediğin sevgiyi ilgi alakayı ondan gördüğünü düşündüğün için ve sana sevginin cinsellik olduğunu öğrettiği için olmaması gerektiğini düşünsende sevgisini kaybetmemek adına teslim olursun ya da teslim olmaz isen o güne kadar geçen süreçle alakalı seni ifşa etmekle alakalı tehtit edip zora sokar. O da mı olmadı zorla sahip olur. Bir şekilde istediğini elde eder. Kendisinin hastalıklı ruhu emreder ona da bunları.

Artık kendini senin efendin gibi hisseder. Sen önceden onu kaybetme korkusu yaşarken üstüne bir de ailenin olanları öğrenmesinden korkarsın. Seni kapının önüne koyma, öldürme ihtimalleri masal gibi gelir yaşayacakları üzüntüyü düşündükçe. Onların bunu hak etmediğini düşündükçe.

Daha sonra onunla evleneceğin düşüncesi yüreğine su serper nasıl olsa beraber olacağız düşüncesi...
O da seninle aynı düşünür "Nasıl olsa benimle evlenmek zorunda" diyerek istediği haltı yeme hakkı tanır kendine.Bir zaman sonra davranışları ve huyları değiştikçe gitmek istesende gidemez durumda olursun çaresiz kalırsın. Ölmek istersin eğer yer yüzünden silinenin sen olursan herkesin rahat edeceğini düşünürsün.

Eğer intihar etmezler ise kurtulmak için ellerinden geleni yaparlar ve ayrılık sürecini başlatırlar. Fakat bu arkadaşımız bu evredede zorluklar çıkarır.

 1. Tehdit eder,
 2. Sevdiğine inandırmaya çalışır,
 3. Kısa bir dönem düzgün davranışlar sergiler,
 4. Kendine zarar vererek vicdan yapmanızı ister,
 5. Döver,

Onun bu davranışları sergilediği süreçte olur mu olmaz mı karmaşası yaşar fakat olmaması gerektiği kanısına en kısa sürede varırsınız. O ise bu nokta da tüm sırrınızı, özel anlarınızı ifşa eder. Ve evet artık çıkmazdasınız. Artık sahip olduğunuz 3 duygunuz vardır;

 1. Pişmanlık,
 2. Nefret,
 3. Korku,

Başka birşey hissetmezsiniz, hissedemezsiniz. Elinizde ki tüm hisler, duygular, anlamlar, kavramlar, herşey ama herşey çalınmışcasına size sadece bu üçü kalır. Ağır depresyon ve travma bu noktada yoğunluk göstererek kendini daha iyi hissettirir. Artık hiçbirşeyi net ve doğru düşünemezsiniz. Bundan sonra ki evrelerde gelecek olanlar sırasıyla sizi etkisi altına alır ve kendinizi bataklıkta gibi hissedersiniz. Her dakikanız bir mucizeyi bekler şekilde geçmeye başlar.


Ağır Depresyondan Dolayı;

 1. Uyku bozuklukları sıktır. Uykusuzluk, gece sık sık uykudan uyanma tekrar uykuya dalamama, sabah erken uyanıp tekrar uyuyamama veya fazla uyuma şeklinde olabilir.
 2. Yeme sorunları sıktır. Az yeme ve buna bağlı kilo kaybı veya fazla yemeye bağlı kilo alımı olabilir.
 3. Değersizlik, umutsuzluk ve suçluluk duyguları olur. Hastalar genelde bir işe yaramadıklarını düşünürler. Gelecek ümitsiz ve karanlıktır. Hiçbirşey iyiye gitmeyecektir. Depresyona bağlı oluşan üzüntü ve umutsuzluk o kadar şiddetlidir ki hastalar yaşama olan ilgisini kaybeder, hiçbir şeyden zevk alamaz olur. Hastalar çoğu zaman yataktan çıkmak ve yemek yemek istemezler. Cinsel isteksizlik görülür veya aksi olarak cinsel istekleri daha yoğundur ve kiminle ve nerde olduğuna bakmaksızın birliktelikler kurmak isterler. Bu arzularına engel olamadıklarından dolayı cinsel dürtü bozukluğu yani seks bağımlılığı oluşur.
 4. Hastaların kendini suçlama eğilimi yoğundur. Suçluluk duyguları genelde yersizdir. Örneğin çok eskiden yaşanmış olaylar ve yapılan hatalar tekrar hatırlanır ve bunlara karşı suçluluk duyguları hissedilir. Veya nedensiz yere bir takım olaylardan kendisinin sorumlu olduğu ve suçun kendisinde olduğu düşünceleri gelişir. Hastalar genelde bu düşüncelerden uzaklaşamadıklarını beyinlerinin sürekli eski hatalarla meşgul olduğunu bunun çok saçma olduğunu bildiklerini ancak düşüncelerini frenleyemediklerini söylerler.
 5. Konsantrasyon güçlüğü, karar verme güçlüğü vardır. İşe veya derse konsantre olmak güçleşmiştir. Örneğin hastalar ders çalışırken bir sayfanın sonuna geldiğinde dalıp gittiğini ve ne okuduğunu anlamamış olduğunu görür aynı sayfayı tekrar tekrar okurlar. En ufak konularda karar verme güçlüğü içinde olduklarını hissederler.
 6. Enerji azlığı, sürekli yorgun hissetme, herşeye karşı isteğini kaybetme, duygusal olarak birşey hissedememe. Genelde sabahları yataktan yorgun kalkılır.Gün boyunca yorgunluk hissi devam eder. Eskiden zevkle yaptıkları işleri yapmak istemez, yalnız kalmayı tercih ederler. Hastalar bazen yakın olduğu kişilere karşı birşey hissedemediklerini sanki duygularının öldüğünü söylerler ve bu durumdan dolayı suçluluk duyduklarını ifade ederler.
 7. Ölme isteği olabilir. En hafif şeklinde hastalar "allahım canımı al da kurtulayım" diye düşünürler. İntihar düşünceleri veya intihar girişimi olabilir. Çoğu hasta intihar düşüncelerinin yoğun olduğunu ancak dini açıdan intiharın kabul edilemez olduğunu bildikleri için girişimde bulunmadığını ifade eder.Bazıları ne yolla intihar edeceğinin planlarını yapar. Bazıları da ancak intihar girişiminde bulunduktan sonra tedaviye gelir.
  Kaynak: Majör Depresyon - Ağır Depresyon | izafet.netCopyright ©izafet.net (NOT: Alıntıda eksiltilen ve eklenen cümleler mevcuttur.)


Bu dönemde ki kadınlar için en acı olanı cinsel dürtü bozukluğudur. Çünkü;

 1. Çoğu zaman bir gün içerisinde farklı kişilerle birlikte olduklarını dile getirirler.
 2. Düzenli ve tek eşli bir ilişki sürdüremezler. Bir ilişkiye başlamış olsalar bile kadınlar/erkeklerle de cinsel ilişkiyi düşünürler.
 3. Genellikle seçtikleri cinsel partnerlerinin dış görünüşüne, kişiliğine vs. niteliklerine önem vermezler.
 4. Gün boyunca zihinlerini sürekli olarak cinsellik meşgul eder.
 5. Diğer dürtü bozukluklarında olduğu gibi cinsel dürtü bozukluğunda da yapılan eylem sonrası suçluluk hissi oluşur.
 6. Cinsel dürtü bozukluğu ilk olarak aşırı mastürbasyon ile başlar. Genç erişkinlik dönemlerinde aşırı mastürbasyona yönelen, pornografik ögelerle sürekli vakit geçiren kişi, bir süre sonra cinsel partnerlerle ilişkiye girmeye başlar. Bu ilişkilerde bir haz alma arzusu söz konusu değildir. Amaç cinsellik dürtüsünün verdiği huzursuzluğu gidermektir. Kontrol edilemeyen bir cinsellik dürtüsü vardır, düşünceleri sürekli cinsellikle ilgidir.

Aynen okuduğunuz gibidir bu hastalık. Bununla beraber yalan söyleme, stres bozukluğu, çalma ve kötü anıları ve ve kötüyü haturlatan bir çok şeyi unutma gibi diğer dürtü bozuklukları ve rahatsızlıklarda eşlik edebilir.

Unutmayalım ki bu kişiler kendi seçimlerini yapan özgür iradeli kişiler değildir. Bu bir hastalıktır ve atlatılabilinir. Tecavüz seksten uzaklaştırabileceği gibi aksi olarak bağımlılığa da neden olabilir. Umarım yazdıklarım size ışık olur. Lütfen bu durumda ki insanlara bir el uzatalım onların hatalarını yüzlerine vurmak, kınamak ve aşağılamak yerine tedavinin mümkün olduğuna ikna edelim ve bu psikolojik savaşlarında onlara yanında ve destek olduğumuzu hissettirelim. Hiç birini yapamıyorsanız lütfen sessiz kalın ve yaralarına dokunmayın.

#deişik


0|1
13

En İyi Erkek Görüşü

 • Eline sağlık yine güzel bir paylaşım yapmışsın ama ben farkına yine geç vardım. :/
  Sen yazmaya devam, bende okumaya devam.

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

 • Paylaşımların çok iyi, böyle devam edersen editör olabilirsin.

  ~ Emeğine Sağlık ~

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık güzel bir bence olmuş.

  1|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...