Türk Kadınları Olmasaydı...

Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milletinde Anadolu köylü kadınının üstünde kadın çalışmasını zikretmeye imkan yoktur ve dünyada hiçbir milletin kadını “Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim” diyemez.

Mustafa Kemal Atatürk

Geçmişimizde ne kadar kahraman annelerimizin var olduğunu biliyor musunuz?
Başka ulusların kadınları da bu kadar cefakar mıdır?
Hanımlar,onlara layık torunlar olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Türklerin yaklaşık bin yıldır hakimi olduğu Anadolu toprakları,birçok devletin ilgisini hep çekmiştir.Bu nedenle,savaş,bu topraklardan eksik olmamıştır.Savaşları sadece dedelerimizle değil ninelerimizle de kazandığımızı düşünüyorum.İşte tarihe adını kazımış kahraman Türk kadınları...

1.Nene Hatun

Türk Kadınları Olmasaydı...

Amerikan Generali Ridgway'in elini öptüğü annemizdir...Kendisi Erzurum doğumlu olup daha yirmi yaşındayken Türk-Rus savaşına katılıp elinde ateşli silah olmadan taşla,sopayla mücadele etmiştir.Bu kahraman kadın,doksan sekiz yaşına kadar yaşamış olup oğlu Çanakkale'de şehit olmuştur.Kendisine 3. Ordunun Nenesi ünvanı verilip küçük bir miktar maaşa bağlanmıştır.İsmi,İstanbul'daki bir hastaneye verilmiştir.Nene Hatun,makalelere ve filmlere konu olmuştur.

2.Halide Edip Adıvar

Sadece cephede değil edebiyat alanında da vatana hizmet etmiştir.Başarılı bir yazardır,çok sayıda eseri mevcuttur.Bu özelliklerinin yanında,usta bir hatiptir.İngiliz işgaline karşı yaptığı etkili konuşmalarla tanınmıştır.Atatürk'le temas halinde olmuştur ve tıpkı Atatürk gibi kadının toplumda önemli bir yere sahip olması gerektiğini düşünmüş bu yolda çok çaba sarf etmiştir.Kendisi sadece bir asker ve yazar değildir.Profesörlük unvanı almış bir akademisyen,milletvekilliği yapmış bir siyasetçidir.Tam bir cumhuriyet kadınıdır.

3.Şerife Bacı

Ders kitaplarında adına sıkça rastladığımız kahramanlık öyküsü filmlere konu olmuş bir fedaidir.Kastamonu'da cepheye kağnıyla mermi taşırken çocuğuyla birlikte donarak hayatını kaybedip Kastamonu'nun simgelerinden biri olmuştur.Heykeli,Kastamonu'da,Seydiler Belediyesi'nin önünde bulunmaktadır.

4.Fatma Seher Erden

Cepheden cepheye koşmakla geçmiştir hayatı...İstiklal madalyası sahibidir.Eşi de kendisi gibi subaydır.Balkan Savaşı'na,Birinci Dünya Savaşı'na katılmıştır.İzmir'in işgali üzerine İzmir'e geçmiş burada da savaşmıştır.Atatürk'le görüşmek üzere Sivas Kongre'sinde bulunmuştur.Pek ünlü olmasa da tarihimizin en başarılı kadın savaşçılarındandır.İstiklal Harbi kapsamındaki çoğu savaşta bulunmuştur.Kadın direnişçilere liderlik yapmıştır.Biri subay yirmi beş Yunan askerini esir alan birliğin komutanlığını yapmıştır.Düşmana esir düşüp kendi imkanlarıyla kurtulmuştur.

Fatma Analar,Nene Hatunlar,Şerife Bacılar...Saymakla bitmeyecek çok geniş bir yelpazedir bu kahramanlık öyküleri...KS'de sorulan sorulara bile bakarak onlardan ne kadar uzakta olduğumuzu görebiliyoruz.Kadın erkek çatışması yaratmak yerine herkesin hemfikir olacağı bir konuya değindiğim bencemin sonun geliyorum...

Esen kalın...


0|0
22

En İyi Kız Görüşü

 • Ben çok gurur duyuyorum, aslında biz millet olarak kadın ve erkek hiç değişmeyiz, sadece şart ve durumlar bizi mlli karekteristlik özelliklerden uzaklaştık gibi gösteriyor ama öyle değil biz kadını ve erkeğiyle bir bütünüz. Hele ki şu -izmlere (feminizm.) tarihini ve kimlere hizmet ettiğini bilmeden birçok görüşü sırf farklılık ve aykırılık olsun diye savunup kendine kişilik oluşturanlara çok ayrı kızıyorum. Tarihini bilmeyen devletler yıkılmaya mahkumdur. Ben o kadınların torunuyum, onlara layık olmak için de çabalayacağım. Eğer onlar geçmişte bu kadar korkusuz savaşmışsa bugün ben de bir PKKlıdan korkmam ya da işid ölüm ölüm dediğimiz ne ki bir kurşunla saniyelik ölürsün yeterki bu topraklara maddi ve manevi hizmet et ve katkın olsun

  0|0
  0|0
  • açıkçası sizin gibi kadınların şerife bacılarla kıyaslanamayacağını düşünüyorum. soyunup nasılım diyen insanlara hakaretler yağdıran kadınlar yumağı haline geldi bu ülke

  • Hepsini Göster
  • Herkes aynı düşünmek zorunda değil, herkesin partisi, eğitimi, kişiliği farklıdır, ben neden benim gibi düşünmüyor diyem ki? Kimseyi bu yüzden yargılayamam.

  • sonuç olarak?

En İyi Erkek Görüşü

 • güzel olmuş

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • güzel bir paylaşım

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • Türk kadını kutsaldır, güzel paylaşım kandaşım.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...