Cinsiyet Ayrımcılığı Testi: Ne Kadar Cinsiyetçisin, Test Et Öğren!

Cinsiyetçilik, diğer adıyla cinsiyet ayrımcılığı, yoğun olarak kadınların maruz kaldığı bir tür ayrımcılık türü, o yüzden burada kadınlara yönelik cinsiyet ayrımcılığını ele alacağım. Başka bir yazımda, erkeklere yönelik cinsiyet ayrımcılığı konusunu ve erkeklerin çektiği sıkıntıları da ele almak istiyorum elbette... Yani onlar için de bir test hazırlayacağım.

Kadına yönelik fiziksel şiddeti, tacizi, tecavüzü ve namus cinayetlerini yeşertip, teşvik eden şeydir cinsiyetçilik.

Yalnızca erkekler değil, kadınlar da kadınlara karşı cinsiyetçi yaklaşıyor!

Örneğin, kendi hemcinsine kaşar diyebilen kadın da cinsiyetçidir. Burada kadınlar tarafından sorulmuş, kendi hemcinslerini "kaşar" olarak niteleyen tonlarca soruya rastlayabilirsiniz. Toplumumuz düşünme ve sorgulama motivasyonuna sahip değil, o yüzden bu tip soruların burada görülmesi şaşırtmıyor.

Cinsiyetçilik, günlük yaşamın içinde kullanılan, masum gibi duran yakıştırmalarla ve ifadelerle kendini gösterir.

Cinsiyet Ayrımcılığı Testi: Ne Kadar Cinsiyetçisin, Test Et Öğren!

Ataerkil kültürden kaynaklanan kadına biçilmiş roller, cinsiyet ayrımcılığının temelini ailede atar. Kadın, kendi hayatını sorugulamadığı için anne olduktan sonra oğlunu yetiştirme biçimi de çarpık olur. Onun oğlu da diğer kadınları hizmetçi gibi görecektir. Tabi onun kızı da eğer durumu sorgulamazsa, kendisinin erkeğe hizmetle yükümlü olduğunu düşünecektir. Bu yanlışlık, nesilden nesile geçerek bugüne kadar geldi maalesef.

"Kızım çayı demle", "Oğlum karnın aç mı?"... Bu ifadeler çok masum gibi görünürler, oysa cinsiyet ayrımcılığının aile içinde temellerini atan devasa hatalardan başka bir şey değiller.

Gelelim testimize... İşte evet-hayır şeklinde cevaplaman gereken sorular:

1- Kadınlara; kaşar, motor, yollu gibi sıfatlar yakıştırıyor musun?

2- "Bir kadın olarak sus" ifadesi sana normal geliyor mu?

3- "Kadınlar dırdırcıdır", "kadınlar dedikoducudur", "kadınlar paragözdür" gibi ifadeler sarfediyor musun?

4- "Bir erkek aldatıyorsa sorumlusu kadındır, kocasını elinde tutmalı" ifadesine katılıyor musun?

5- Tacize ya da tecavüze uğrayan bir kadınla ilgili yorum yapmadan önce kadının kılık kıyafetine bakıyor musun? (Açık veya kapalı bütün kadınlarımız tacize ve tecavüze uğruyor da! Sadece haberin olsun istedim.)

6- "Kadın dediğin..." şeklinde cümleler kuruyor musun?

7- "Kadın" sözcüğünü kullanmaktan kaçınıyor ve yerine çoğunlukla "bayan" sözcüğünü mü kullanıyorsun? (Bekaret üzerinden kadınlara değer biçmek anlamına geliyor, o açıdan bu testte önemli bir soru...)

8- Arkadaşlarına "karı gibi gülme", "karı gibi kırıtma" şeklinde tepkiler veriyor musun? (Bu aynı zamanda homofobi...)

9- "Kadından bilgisayar programcısı olmaz", "kadından inşaat mühendisi olmaz", "kadından şoför olmaz" gibi mesleki ve toplumsal önyargıların var mı?

10- Kadınların dış görünüşüyle dalga geçen ifadeler kullanıyor musun?

11- "Bilim insanı" demek yerine, "bilim adamı" demekte hala ısrarcı mısın?

SONUÇ:

Bu soruların birine ya da birden fazlasına "evet" dediysen, üzgünüm ama cinsiyetçilik hatasına sen de düşmüşsün. Özellikle de hemcinsim isen bu çok çok üzücü. Ama hiçbir şey için geç değil. Silkinip kendimize gelelim ve günlük hayatımızın içindeki bu tür yanlışlıklara son verelim. Hemen şimdi yukarıdaki soruların hepsine "hayır" diyebilebilene kadar zihniyetimizi ve davranışlarımızı değişitirebiliriz. Güzel çocuklar yetiştirebiliriz.

Bu arada 9. soruya evet diyenler için: Tarihteki ilk bilgisayar programcısı kadındır.

Programlamanın ilkelerini bulan kişi, gayet de süslü püslü bu Ada Lovelace adındaki kadındır.

Bugunku wi-fi ve bluetooth teknolojisini, aşağıda fotoğrafını gördüğünüz Hedy Lemarr'a borçluyuz.

"Frekans Atlamalı Geniş Spektrum" metodunu o keşfetti. O hem bir Hollywood ikonu hem de bir matematikci. Hatta bir mucit!


14|3
100134
kaktüskafa KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Kızlar, erkeklerin yorumlarını okudunuz mu? "Evet kadınlar dedikoducudur, siz bu dünyaya erkeklere itaat etmek için geldiniz, kadın erkeksiz bir hiçtir, kadına kalk su getir dediğimde bana suyumu getirmezse napayım ben öyle kadını, analitik düşünceden yoksunsunuz arabayı park edemiyorsunuz..." ve bunlar gibi birsürü yazı daha yazılmış erkekler tarafından. Bence sorun, çüküm var öyleyse her istediğimi yaptırabilirim diyen beyin yoksunlarında değil onları 'paşam çayını getireyim mi, paşam sen istediğin saatte eve gel Kız kardeşin dışarı çıkamaz ama, erkekler sofra kurar mı hiç' diye yetiştiren anne babalarda. Ailesinde paşalar gibi yetiştiği her istediği önüne konduğu için evlendiğinde de aynı şeyi eşini bir hizmetçi gibi kullanmayı bekliyor. Biz bunu nasıl düzeltebiliriz? Anladık bu nesilden bir b. k olmayacak. Ama kızlar, kendi çocuklarımızı düzgün yetiştirelim. Gelecek nesillerin erkekler böyle olmasın. Oğlumuz olursa kız erkek eşitliğini, ev işlerini paylaşmayı, kendi işini kendi yapması gerektiğini öğretelim. Kızımız olursa kimsenin ondan üstün olmadığını, cinsiyetin bir avantaj veya dezavantaj olmadığını, bağımsız ve ayakları üstünde durmayı, böyle hanzo zihniyete sahip erkeklerden de uzak durmayı öğretelim... Bu kokuşmuş zihniyeti beraber düzeltelim.

  18|2
  0|1
  • yanlış anlaşılmasın bende eşitlikçi biriyim ama
   gelecek nesilin evlilik oranları çok düşecek,
   yani feministlerin bir çoğunun evlenmediğini düşünecek olursak
   bu zihniyette çocuk yetiştirmeleride zor olucak gibi,
   ama tabi sperm bankasından yaparsalar o ayrı.

  • Aynen :) oglum olursa dedigin gibi yetistiricem.

  • Var ya nasıl güzel yazmışsın ya👌🏻

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 133

 • Bana göre bayanlar gerçekten kutsaldır. Anne olma duygusunu yaşıyorlar hatta. Hepsine HAYIR dedim ve beni tanıyan tanır, her zaman bayanlara baylardan daha çok saygı duyarım. @kaktüskafa burada şimdiye dek okuduğum en iyi bence olmuş ancak kız arkadaşlarına, eşlerine karışan erkekler varken hala onların anlayacağını pek sanmıyorum 😕

  12|0
  0|3
 • 1- Kadınlara o sıfatları kendileri yakıştırıyor. Açık seçik giyinmeyi, gözüne kesen erkekle sözümona "sevgili" olup 1 hafta sonra ayrılmayı, ciddi duygusal ilişkiler yerine seks partnerliği, moda deyimle "fuckbuddy"liği, ortam-piyasa meraklısı olmayı görev bilmiş hemcinslerinizi eleştirin. 18-25 yaş grubunda yığınla mevcuttur. Bu ülkede kütüphaneler ödev-sınav zamanı harici dolmuyor ama barlar kafeler diskolar hep dolu, kızların "ortam merakı" sağolsun...

  2- Hayır. Zaten Bülent Arınç'la tek ortak noktamız var, o da hayatın içki ve seks demek olmadığıdır...

  3- Evet, çünkü gerçekten öyle kadınlar mevcut.

  4- Evet. Ama aynısı kadının aldatmasında da geçerli.

  5- Kılık kıyafetine bakmıyorum. Olay yeri önemli. Mesela geceyarısı barlarda ne işi var diye sorgularım.. Ya da normal bir arkadaşının evinde niye alkol aldığını? Geçenlerde bir kız "ayağım kırıldı, evime gidemedim, arkadaşımda kaldık, alkolün etkisiyle sevişmişiz" yazmış, ben buna alkış tutacak değilim... Yobazlık dersiniz siz gerçi. Modernlik artık istediğini yapmak, istediğinle sevişmek olmuş...

  6- Hayır. "Erkek dediğin" şeklinde de cümleler kurmam...

  7- Hayır. Bayan diye bir cinsiyet yok, Bay diye de... İsmi + Bey veya Hanım diye hitap ederim insanlara.

  8- Hayır."Erkek ol biraz" gibi de konuşmuyorum...

  9- Kadınların yapamayacağı meslekler mevcuttur, erkeklerin de öyle...

  10- Hayır.

  11- "Bilim insanı" demeyi de sevmiyorum, "bilimci" demek daha iyi. Bazı dangalaklar "kilimciler" diye dalga geçse de...

  Ee, kadın düşmanı mı olduk şimdi?

  5|3
  9|1
  • Şu 9 eksinin, hiç düşünmeden kafasına eseni yapmakla kendini "özgür" sanan o uçuk-kaçık hippi-punk tiplerden geldiğine eminim... Zamanla bazı şeyleri öğrenecekler elbet...

 • Bitek benim annem sizin kafada heralde beni hic oğlum acmisin yemek yermisin demez disiplinli kadın yemeği yapar yiyen yer yemeyen kendi bilir mantelitesiyle büyütmüş kendi yemeğimi kendim ısıtmış kendi odamı çocukluktan beri ben toplantısımdir hatta yemek yapmasını bilirim arada yaparım bazen temizlik icin evi 2 ye ayırıyoruz annemle bir yarısını o temizliyor bir yarısını ben :)

  9|0
  0|0
  • Benimle evlenir misin :D şaka tabiki ama boyle biriyle evlenmek istiyorum. Ce oglum olursa boyle yetistiricem :)

  • Annem bana zaten hamarat erkeksin evde kalmazsin hemen bir görücü cikar diyo :D

 • Hepsine hayır dedim! Cinsiyetçiler psikolojik olarak rahatsızdır...

  13|0
  1|1
 • HEPSİNE HAYIR DEDİM. ÖNEMLİ OLAN CİNSİYET DEĞİL ŞAHISTIR. VE DE HEPİMİZ UNUTMAYALIM BİZİ DÜNYAYA GETİREN BİR KADINDIR. HER KADIN BİR ANNE ADAYIDIR. ADEM E BİLE TANRI KADINI YOLLAMIŞTIR YANİ HAVVA ANNEMİZİ. İLK YARATILAN KADIN CENNETTEN İNMİŞTİR BİZİM NESLİMİZ GİBİ ÇAMURDAN YARATILMAMIŞTIR. EĞER KADIN ŞEYTAN OLSAYDI ALLAH CENNETİ ANNELERİMİZİN AYAKLARI ALTINA SERMEZDİ UNUTMAYIN. KADINLARIMIZIN NASIL GİYİNDİĞİ ÖNEMLİ DEĞİL ONLARA KENDİNİ ADAM SANANLARININ BAKIŞ VE HOR GÖRME AYIPLAMA ŞEKLİ SORUNDUR.

  6|0
  0|0
 • Erkek egemen dünyada normal bu. Namusu iki bacak arasında arayan bir dar beyinden nasıl düşünmesini bekliyorsun? Şimdi bu ve buna benzer toplumlar dini kitapları okudukça kafa dumanlaniyor arkadaş. Kadinin erkekten aşağı bir yaratık olduğu, hatta erkeğin kadın uzerinde daha buyuk hakkı vardır diyor. Bunu okuyan mümin kardeşim de ne yapsın, zaten bahane arıyordu, şimdi kendince kanunlasmis oldu mesele. Amazon deyimini hiç duymamış bunlar. Kadının bir zamanlar doğuran ve doyuran özelliğinden ötürü erkekten daha kutsal olduğundan da bihaberler. Zannediyirlar ki bu musluklar hep bu ellerdeydi. Bence kadın eğer kendi başına doğurma özelliğini kazabilse de tüm erkekler yok olsa dünyadan. Çünkü tüm kötülük biz erkeklerden turuyor.

  7|0
  0|1
 • Kadin kapansin tesetturlu olsun dersiniz tamam bu hoş guzel birsey ama unutmayin ki ilk tesettur ayeti erkegin göz kapaklarina inmiştir

  8|0
  0|0
 • Çok beğendim eline sağlık :) Bende karşıyım '' Karı gibi gülme '' '' Karı gibi konuşma '' ''Karı gibi yürüme '' ''Karı gibi vuruyorsun '' vs vs şeyler aslında hep aşağılayıcı şeyler malesef günlük konuşmada çok kullanılıyor bunlar.

  7|1
  0|1
 • 1- Kadınlara; kaşar, motor, yollu gibi sıfatlar yakıştırıyor musun?

  Hayır ve kullanmamaya çalışırım.

  2- "Bir kadın olarak sus" ifadesi sana normal geliyor mu?

  Hayır

  3- "Kadınlar dırdırcıdır", "kadınlar dedikoducudur", "kadınlar paragözdür" gibi ifadeler sarfediyor musun?

  Hayır çünkü erkekler daha dedikoducu

  4- "Bir erkek aldatıyorsa sorumlusu kadındır, kocasını elinde tutmalı" ifadesine katılıyor musun?

  Hayır, bence suç iki tarafındır

  5- Tacize ya da tecavüze uğrayan bir kadınla ilgili yorum yapmadan önce kadının kılık kıyafetine bakıyor musun? (Açık veya kapalı bütün kadınlarımız tacize ve tecavüze uğruyor da! Sadece haberin olsun istedim.)

  hayır, çıplak gezse ona bakıp laf atmak bile hakkımız değil

  6- "Kadın dediğin..." şeklinde cümleler kuruyor musun?

  hayır

  7- "Kadın" sözcüğünü kullanmaktan kaçınıyor ve yerine çoğunlukla "bayan" sözcüğünü mü kullanıyorsun? (Bekaret üzerinden kadınlara değer biçmek anlamına geliyor, o açıdan bu testte önemli bir soru...)

  daha önceye kimseye bayan dediğimi hatırlamıyorum :/

  8- Arkadaşlarına "karı gibi gülme", "karı gibi kırıtma" şeklinde tepkiler veriyor musun? (Bu aynı zamanda homofobi...)

  hayır

  9- "Kadından bilgisayar programcısı olmaz", "kadından inşaat mühendisi olmaz", "kadından şoför olmaz" gibi mesleki ve toplumsal önyargıların var mı?

  hayır, bence kadın şoförlere daha çok saygı gösterilmeli

  10- Kadınların dış görünüşüyle dalga geçen ifadeler kullanıyor musun?

  normal biriyse hayır duruma göre

  11- "Bilim insanı" demek yerine, "bilim adamı" demekte hala ısrarcı mısın?

  evet, küçüklükten gelen bir alışkanlık

  3|1
  0|0
 • Bu tür konularda herkes cinsiyetçilik yapar en basit örneği bugün hangi kadın evlenme teklifi eder ya da bunun oranı % kaçtır? Sen elinde güllerle kocasına gül almış bir kadın gördün mü? ya da bugün sahiplenmek duygusunu istemeyen kaç tane kadın var? Bende erkek olarak sahiplenilmek istiyorum o zaman :)

  Yukarıdakiler basit örneklerdir tabi ki bu şu anlamı taşımıyor kadınlar ikinci plandır bu yanlış erkeğin seviyesi ne ise kadında aynı noktadadır ama bazı şeyler içgüdüsel ve doğuştan cinsiyetlere işlenilmiş duygulardır. Herkes insan gibi yaşasa aslında hiç bir problem yaşanmayacak, cinsiyetçilikten çok bu konuda büyük sıkıntılar var. Pis bir insan olmuşuz kendi pisliğimizi bile temizlemekten aciz durumdayız üstüne batırdıkça batırıyoruz, yaşamayı bile bilmiyoruz insanlıktan uzaklaşmışız vicdan olarak bitmişiz yoksa kadınmış erkekmiş adammış kızmış bayanmış bunlar sadece basit kelimeler insan gibi yaşadıktan sonra tartışacak konu kalmaz.

  Senin şıklarını cevaplamaya çalışayım şimdi

  1) Yakıştırmıyorum ama cinselliğini pazarlayan ve bunu zevkle yapan bir sürü kadın var bu tür örneklerde o kadınlar baz alınarak söylenmiş olur.
  2) Mimikler önemlidir yoksa bazı susar mısın!! söylenişleri bile sus! tan sert olabiliyor.
  3) Şu bir gerçek kadınlar her zaman erkekten çok konuşur ve zaten bir çoğu kendisi söyler toplanıp dedikodu yapalım diye.
  4) Direk bu cümleyi kuran zaten insanlıktan nasibini almamıştır ama genelde aldatılma karşı tarafın sorunları yüzünden olur kadın neyse erkekte odur.
  5) Tecavüz olayı zaten başlı başına şerefsizliktir olası tahrikte erkek erkeği öldürür zıt cinsiyettede tecavüz olur aslında ikiside tecavüzdür.
  6) Kadın dediğin cümlesi çok saçma olmuş evet kuruyorum kadın dediğin hanımefendi olur erkek dediğin beyfendi olur nesi yanlış?
  7) Şartlara göre kullanıyorum gidipte üst seviye yöneticisi olan birine şu kadının adı ne diye sormak öküzce olmaz mı sence?
  8) Kullanılması doğru olmayan cümleler.
  9) Çok saçma bir düşünce olur
  10 - 11 hayır

  0|0
  0|0
 • Emeğine sağlık güzel paylaşım :) ve kendimi cinsiyet ayrımcısı olarak görmüyorum çünkü daha önce ırk ayrımcılığı gördüğüm için ayrımcılık ne demek çok iyi anlarım :)

  3|1
  0|0
 • hepsine HAYIR !

  10|0
  0|0
 • 7. soru dışında hayır dedim. Çünkü kadın kelimesini kullanmaktan kaçındığım yerler var çünkü o yerlerde biraz kaba karşılanabilir. Otobüste bayana yer verir misiniz derim, kadına demem. Bu sadece bir örnekti. Bencen çok güzel emeğine sağlık.

  7|0
  2|0
 • Sorulara cevap vereyim.

  1-Evet. Çünkü bu sözcükler dışında başka sözcük yok. Ve bende bu sözcükleri kullanıyorum. Kim hangi değeri hak ediyorsa ona o değeri veriyorum.

  2-Gramer ve anlam bakımından saçma olduğundan dolayı normal gelmiyor.

  3-Başa "bazı" kelimesini koyarak o cümleleri söylüyorum.

  4-Hayır. Aldatan her insan; şerefsiz, onursuz ve haysiyetsizdir. Maalesef ki o cümlenin tersini "feminist"lerden duyuyorum ve okuyorum.

  5-Taciz ve tecavüz olaylarında hiç yorum yapmamaya çalışıyorum çünkü olayın iç ve dış yüzü anlatılmadan; yüzeysel olarak üstünden geçildiği için olay hakkında yorum yapmak imkansız oluyor.

  6-Evet.

  7-Evet. Bekaretle alakası yok. Sizin vajinanıza ne olup olmadığı zerre umrumda değil. Ben bayan derken; ortama saygı ve biraz da resmiyet katmaya çalışıyorum.

  8-Hayır. Ama bunun homofobi olduğunu söylemek affedersiniz ama salaklıktır. Kadın gibi davranan erkek homo olamaz. Trans olur. Buna karşı çıkmakta transfobidir.

  9-Ön yargılarım var ve bu ön yargılar bireysel değil ortalama ve genele bakarak kurduğum ön yargılar. Ki zaten araştırmalar benim ön yargılarımı kanıtladığından bir sorun yok.

  10-İnsanların dış görünüşleriyle dalga geçmem. Hayatım boyunca hiç dalga geçmedim. Ama benle dalga geçtiler.

  11-Kesinlikle ısrarcıyım. Ben bu dile ve kelimelerine önem veriyorum. Sırf bir avuç salak "adam" kelimesini erkek anlamında kullandı diye bu kelimenin anlamı değişecek diye bir şey yok. Adam, Adem'den gelir insan demektir. Arapça kökenlidir. Kadınlara da erkeklere de adam diyorum. Hatta bir kadını yaptığı saçma hareketten dolayı eleştirirken: "Bu adam napıyor ya?" diyorum.

  Cinsiyetçi değilim. Ama eşitlikçide değilim. Herşeyciyim. Herşeyin bir önemi ve kullanılması gereken bir yönü vardır. Sonuç olarak cinsiyetçilik ne kadar saçmaysa bunun tersi eşitlikçilikte o kadar saçmadır.

  0|0
  0|0
 • 1- Kadınlara; kaşar, motor, yollu gibi sıfatlar yakıştırıyor musun?

  Erkeğe de kadına da derim.

  2- "Bir kadın olarak sus" ifadesi sana normal geliyor mu?

  Normal gelmiyor

  3- "Kadınlar dırdırcıdır", "kadınlar dedikoducudur", "kadınlar paragözdür" gibi ifadeler sarfediyor musun?

  Hayır

  4- "Bir erkek aldatıyorsa sorumlusu kadındır, kocasını elinde tutmalı" ifadesine katılıyor musun?

  Hayır

  5- Tacize ya da tecavüze uğrayan bir kadınla ilgili yorum yapmadan önce kadının kılık kıyafetine bakıyor musun? (Açık veya kapalı bütün kadınlarımız tacize ve tecavüze uğruyor da! Sadece haberin olsun istedim.)

  Bakmıyorum. Zira tecavüzün kapalısı açığı yoktur tecavüz tecavüzdür ister açığa ister kapalıya yapılsın ve cezası idam olmalıdır.

  6- "Kadın dediğin..." şeklinde cümleler kuruyor musun?

  Kurarım zira oturup kalkmasını bilmeli çünkü günümüzde bilmeyen çok insan var

  7- "Kadın" sözcüğünü kullanmaktan kaçınıyor ve yerine çoğunlukla "bayan" sözcüğünü mü kullanıyorsun? (Bekaret üzerinden kadınlara değer biçmek anlamına geliyor, o açıdan bu testte önemli bir soru...)

  Hayır kadın derim Gender veya seks olarak ayrılan iki kavram vardır literatürde birinde dişi geçer diğerinde kadın... Bayan sıfattır.

  8- Arkadaşlarına "karı gibi gülme", "karı gibi kırıtma" şeklinde tepkiler veriyor musun? (Bu aynı zamanda homofobi...)

  Yok karı demem başka bir şey derim.

  9- "Kadından bilgisayar programcısı olmaz", "kadından inşaat mühendisi olmaz", "kadından şoför olmaz" gibi mesleki ve toplumsal önyargıların var mı?

  Yoktur gayette güzel programcı ve mühendis olurlar estetik algıları gelişmiştir.

  10- Kadınların dış görünüşüyle dalga geçen ifadeler kullanıyor musun?

  Bunu kullanırım zira estetik anlayış toplumumuzda sıfır.

  11- "Bilim insanı" demek yerine, "bilim adamı" demekte hala ısrarcı mısın?

  Bilim insanı derim...

  Yalnız bu soruları okurken şunu farkettim bu sorular da gayet sexist yazılmış genel hatlarıyla iki parçaya ayırsaydın keşke biri erkek biri kadın.

  0|1
  2|0
 • şu yazdığın bile başlı başına bir cinsiyetçilik farkında değilsiniz. Çünkü yetiştirildiğiniz egemen sistemin klikleri sizin beyinlerinize işlemiş durumda siz ne kadar kadın haklarından bahsettiğinizi iddia etseniz de erkek egemen toplumun baskıcı ve yer yer şiddet içeren argümanları ile kadının üstünlüğünü savunuyorsunuz sizin kadın erkek eşitliği gibi bir gayeniz yok açıkçası yazılan yazılar zaten sistemin size dayattıkları siz yeni bir şeyler söylediğiniz zaman eşit olduğunuzu ispatlarsınız bu çeşit isyanlar sadece mevcut sistemin eksiklikleridir ve bir şekilde giderilerek sizin ağzınıza bir parmak bal sürerler. fakat cinsiyetsiz bir toplum yaratmak bambaşka bir mevzudur ve ben şu zamana dek hiç bir şekilde cinsiyetsiz bir toplum iddiasında olan insan göremedim. kendini feminist sananlar ise erkek egemenlerin çüksüz halleridir çükleri olsa en şiddetli cinsiyetçi onlar olur.

  0|5
  6|0
 • Erkekler abaza odun öküz kaba duygusuz
  Bunu diyen karşı cins cinsiyet ayrımının kralını yapıyor

  0|5
  7|0
 • Cok sacma olmuş bnim görüşümce tabikii kadınlarda insan erkeklerle eşit bence fakat bazıları size cok yüklenildigini düşünüyor sende dahil.. aynı şeyler erkekler içinde gecerli.. herkes yapılması gerekeni yapıyor.. erkek evin diregi tabiri vardır.. bir bayan çalışsa bir erkeğin ona ev işlerini yap deme gibi bir lüksü yoktur.. fakat bayan çalışmassa ve erkek çalışırsa ev işlerinide bir zahmet yapıverin.. düşüncen cok sacma herseyi erkekmi yapcak.. kadın gibi gülme atasözü gibi bişe bazıları öyle öğrenip diyeblir bumu koyuyo size.. adamların diline bile karısmaya baslamıssınız.. bayan mucitler olabilir saygımız sonsuz tek onlaa değil bütün bayanlara.. fakat kasar motor at gibi tabir demişsin bayanlarda sırf görünüşünden ötürü bir erkeğe piç tabirini kullanabiliyo.. ki bu bir küfürdür hemde anaya.. sebebi piçin acılımı babası belli olmayan cocuk yani zina cocugu anlamına gelir.. bu tür biçok örnek verebilirim.. benceni fazla okumadm cok sacmaladıgınız ve gereksız yerlerden gereksız cümle kurarak bize sanki dnyayı kadınlar kurmus gibi gsterdıgın için ;)

  1|0
  0|0
 • Erkeklerin cogu ne kadar da evet dese sunun farkinda herkes kadinlar ve erkekler artik esitler hatta kadin guzelligini falan kullanarak (cok asagilik bir davranis) erkekten bir tik daha onde, ve zeki olduklari asikar. erkeklerin sadece cinsel zaaflarini kullanarak (erkek olmadan bilemezsin bu zaafi) erkekleri it gibi kullanabilen bir potansiyele sahipler. Gunumuze bakacak olursak kadinlarin yapmadigi is yok heryerde her konumda varlar. Ama siz hala feminist gibi esit oldugumuz halde bunla yetinmeyip erkekleri daha da ezmek daha cok kadin hakimiyeti istiyosunuz. Ama malesef okumayan ot gibi yetisen mal gibi bir nesille karsi karsiyayiz ancak birbirimizi yer dururuz, wifi yi bluetot u birak kürdan bile yapacak "bilim insani" cikmaz

  1|2
  0|0
 • 1. Erkeğinde kaşarı kadınında kaşarı vardır. Kim hangi sıfatı alırsa

  2. Bülent arınç ı şiddetle kınıyoruz.

  3. Malesef kadınlar dırdırcı paragöz ve dedikoducu dur.

  4. Kadında erkekte aldatır, ikiside şerefsizdir.

  5. Tacizi tecavüzü iki bayan türü de yaşar ama fazla açık giyinen kadınlar daha teşvik edici olur.

  6. Ve 7. Maddeyi pas geçtim. Cevaplarımdan belli

  8. Fazla duygusal veya kadınsı hareketler yapan arkadaşlarıma "karı gibi... yapma" ifadeler kullanarak onu uyarırım. Erkek dediğin erkek gibi davranır bence.

  9. Ve 10. Madde ye hayır dedim.

  11. Bilim adamı dediğim zaman aklıma kadınlarda geliyor ama madem darılıyorsunuz bilim insanı diyelim artık :)

  7|2
  16|0
 • Erkekler Devam
  113

Kızlar Ne Diyor 99

 • Erkeklerin hepsi kadınlara köpek gibi muhtaçlar. Her konuda. Banane kardeşim kabul etmiyorum beyinleriyle çükleri yer değiştirmiş bir cinsiyet benden üstün olamaz. !

  13|2
  1|4
  • Hadi ama bu egoistlik de ne? Gerçekçi ol biraz :/
   twitter.com/.../500394045613801472

  • Hepsini Göster
  • Kadınları daha üstün görüyorum. Narsist misin yoksa sen? Gerçi seninki bir genelleme doğru...
   Bunu neye dayanarak mı söylüyorum? :/ Kaynağa pek de gerek yok bence. Ama eğer açıklama isteyeceksen bu tatlı tartışmayı burada sonlandıralım.

   Bize sapık demeye çalıştın? Neden çalışıyorsun ne demek istiyorsan açıkça söyle. Kadın ve Erkeğin yaratılışından dolayı erkeklere çok ağır ithamlarda bulunuyorsunuz ama bir gerçek var ki 100 kişilik bir erkek topluluğunu 1 kadın baştan çıkarabilir. Tam tersini düşün kendi kendine güleceksin. Bence bize sapık demeden önce kendi cinsinizin yaptıklarını bir kabul et. Ve bu üstünlük değil kahpeliktir.

  • Ya arkadaşım sanane? İnsanların düşünceleri seni neden bu kadar geriyor? Hiçbirimiz aynı fabrikadan çıkmadık, aynı düşüncelerde olmak zorunda değiliz. Elalemin herifi erkek daha üstündür dediğinde bu anormal olmuyor ama? Bilmem farkında mısın ama senden başka hiçbir hemcinsin yazmamış. Bence sende milletin görüşlerine atlamasan daha iyi bir hayatın olur. Ayrıca senin kafandakilet bir tecavüz vakasında kadını suçlar neymiş tahrik etmiş. Şimdiye kadar ne kadar erkek tanıdıysam hepsi sapıktı. O yüzden genellemede yaparım. İstisnalarda kaideyi bozmaz. Yani anlamıyorum insanlar senden farklı görüşe sahip olduğunda sen iflas mı ediyorsun? Kolun mu kopuyor? Başın mı ağrıyor? Herkesin istediğini düşünme hakkı var. Ve senin burada boş yere konuşman fikrimi en ufak bir şekilde değiştirmiyecek. Bırakta insanlar düşüncelerini rahatça söyleyebilsinler. Kimse senin iğrenç hencinsini sevmek zorunda değil. Sanane kardeşim benim hayatım, benim düşüncelerim. !!

 • Eril erk*kler yine yorumlara doluşmuş. Kabul edin siz kadınları gerçekten sevmiyorsunuz, sadece onu bir mal gibi görüyorsunuz

  13|0
  1|3
 • Eline sağlık.
  Hatta kuaför de bayan kuaförü diyolar ya sinir oluyorum. Kadın demek çok mu zor? Ayıp bir şey mi? Ama erkeğe gelince bay kuaförü filan degil.

  11|0
  1|0
  • Yok erkekse berber kadinsa kuaför net basina bisey koymaya gerek yok duz mantik

  • Hepsini Göster
  • Yaw he he daha da yazma boşsun

  • @gerired bayan kelimesi kadının cinselliğini ve sosyalliğini yok ederek, kadını kimliksiz ve cinsiyetsiz bırakmasıdır. Güya kibarlıktan bunu söylüyorlarmış ne alakaysa sanki kadın demek ayıp bir şey.
   Ve merak etme mavili kadın yazılsaydı neden bayan yazılmadı demezdim beni kendinizle karıştırmayın lütfen.

 • Orgutlu bir feminist olarak seni alkisliyorum, bu sitede salak sacma seyler disinda boyle kendine donup de ben napiyorum diye sordurtacak seylere ihtiyacimiz var, emegine saglik:)

  8|1
  0|0
 • Kadın günümüzde cinsel obje olarak görülüyor. Bu sitenin adı bile KızlarSoruyor. Daha çok erkek çekmek için bu adın konulduğunu düşünüyorum.

  9|2
  1|1
 • Harika bir bence👏👏 bu konuda hala "gelenek, görenek toplum yapısı" diyen cahil insanlar görüyorum. Toplum yapısı degisebilen bir şeydir kadının görevi çay demlemek değildir. Toplumun bu saçma sapan yapısını değiştirmek de bizim elimizde olan bir şey zaten. Erkekler de çay demleyebilir, kadınlar da para kazanabilir. Hiçbir insan başka yetişkin bir insanın karnını doyurmak zorunda değildir. Evlilik erkekler için eşini hizmetçi gibi kullanma, kadınlar için de eşinin parasını yeme durumu değildir bu cahil kafasıdır ve ne kadar cahil varsa bu siteye doluşmuş anlaşılan görüşleri okuduğumda utandım özellikle bir cahil kızımızın "kadınlar narin, kadınlar tripli" yorumunu okuduğumda yerin dibine geçtim

  7|0
  0|0
  • toplumsal yapının değişmesi mümkün olmakla birlikte zaman alır ve kolay da değildir. bunun değişebilmesi için de kadınların "biz haksızlığa uğruyruz" deyip durmaları yerine eşit yük yklenmeye hazır olmaları gerekir. evet çalışan kadınlar var ve para da kazanıyorlar ama bunu sırf kendi ekonomik özgürlüklerini ellerinde tutmak için bir araç olarak görmek istiyorar ve ailenin ekoonomik sorumluluğunu paylaşmak istemiyorlar. aileye katkı yapsalar bile bunu sorumluluğunu paylaşmak olarak görmüyorlar. yani icbında aileye katkı yapmayabilme veya çalışmaktan vazgeçebilme lüksünü ellerinde tutmaya kararlılar. evlenince işi bırakan onca kadının hepsi koca baskısıyla mı işi bırakıyor zannediyorsun. bir çoğu maddi olanağı daha iyi biriyle evlendikten sonra çalışma zahmetine katlanmaya devam etme zorunluluu hissetmiyor. ama tüm bunlar vaka iken kalkıp da biz eziliyoruz, niye çay demliyoruz diye bağırmaktan da geri durmuyorlar

  • Hepsini Göster
  • vaktim yok daha fazla yazmayacağım dedim ama iki mesajı yolladıktan sonra senin diğer mesajını gördüm ve içim acıdı... ben erkekler bulaşık yıkamayı biliyor veya bilmiyor mu dedim... böyle bir iddiam mı oldu. okuldan arkadaşım "kızıma okuması için baskı yapmıycam para kazanmasına gerek yok kocası baksın" dediğinde gayet de modern kızlardan hiç tepki gelmedi, gayet doğal karşılandı ama ben "ben orada kalkıp ben de oğlum ev işlerini öğrensin diye teşvik etmiycem varsın öğrenmesin evlenince karısına yaptırsın" desem heralde ki tepki alırdım; öğretecek olan ben, annesi veya bir başkası konu o mu? ... kadınlar o iş bölümünün endilerini kayıran taraflarının farkında ve bunların devamını da gayet normal karşılıyor, ama bunun karşılığında aynı işbölümünün kendilerine yüklediği yükler ve erkeklerin avantajlı taraflarına gelince tutumları aynı olmuyor... sen kalkmışsın erkek mi oğluna bulaşık yıkamayı tarafındasın :) ikisi arasındaki farkı dahi anlamamışsın... vay küçüm vah ki ne vah

  • "bu arada 19 yaşında olduğunu da yeni öğrendim... ben de diyorum bu neden okumuyor okuduğunu dahi anlamıyor" şu cumlenizden sonra gerçekten okumaya tenezzül bile etmedim çünkü sizin yazdiklariniz bana en fazla ne katabilir? Gençlere destek çıkarak ne kadar büyük bir abimiz olduğunuzu gerçekten kanıtladınız 👏👏👏👏

 • Özellikle ülkemizde şu maddelere "hayır" cevabı verecek insanların artması dileğiyle, ellerine sağlık.

  7|0
  0|0
 • ''Yalnızca erkekler değil, kadınlar da kadınlara karşı cinsiyetçi yaklaşıyor!''
  İşte buna kesinlikle katılıyorum. Erkektir yapar, o erkek sonuçta, erkeğin elinin kiri vs vs bu liste uzar gider. Böyle söyleyenlerin sayısı azımsanmayacak derecede fazla.

  6|0
  0|0
 • Ben bir feministim ve her an kadın erkek ayrımcılığı yapılınca hemen olaya müdahale ediyorum zaten bizim evde erkeğe oranla kız çok olunca ve babam annem geç saatlere kadar çalıştığı için yemekle çamaşırla ilgilenince kadın erkek ayrımını asla görmedim güzel bir bence

  8|0
  1|0
 • Erkekler de düşünce biçimini değiştirse, saygı gösterse, anne babalar olarak çocukları daha bilinçli, ayrım yapmadan yetiştirilse, eğitim teşvik edilse, bireyler gelişime açık olsa, ataerkil söylem ve eylemlerden uzak durulsa, kendini ezdirmeyen, mücadele eden, haklarına arayan kadına feminist damgası yapıştırılmasa, egolar yarışmasa dünya cennet olur zaten.
  Günümüzde kadınların zaten eşleri yok, gardiyanları var. Daha dünyaya nasıl geldiğini bilmeden çocuk yaşta gelin olan var... Ne verim alınır kendisinden ne bilgi verebilir çocuğuna?

  Kızını dövmeyen dizini döver diye bir atasözümüz var adı üstünde ATaerkil. Potansiyel suçluymuş da, her an nükleer etkisi yaşatacak bir varlık da, dizginlenmesi gereken kişi olarak görülür. Yok efendim dişi köpek kuyruk sallamazsa erkek yanaşmazmış gibi biz kadınları hayvanlardan aşağı gören söylemler ve eylemlerle karşılaşıyoruz. Halbuki kuyruk sallayanın erkekler olduğunun toplum olarak farkına vardıramamışız.

  Kızını dövmeyen değil de kızını eğitmeyen, cahil kalan soyu için üzülmeli, dert etmeli insanoğlu.

  Yetiştiren anneler, erkek arkadaş grupları da hata yapıyor; "Oğlum kız gibi ağlama," "erkekler ağlamaz" diye bir söz tutturulmuş. Oysa ağlamanın kızı erkeği yok, canlıya özgüdür. Ağlamak da gülmek de...

  0|0
  0|0
  • Hatta bir yorumda gizli üye paylaşmış. Dul biriyle evlenir misiniz? sorusuna verdiği cevap!

   "dul dediğin motor durup dururken neden boşansın ve ben motorla niye evleneyim"

   Artık motor ne anlama geliyorsa.. Dul boşanmaz, motor ne alaka! Düşüncelerimiz bile çok kirli maalesef.

 • yine herkes atarlanacak ama bunun sorumlusu erkekler değil islam dinidir. bence suçu biraz orda ara

  11|1
  3|4
  • @laurapiggott Ne alaka islam diniyle şimdi

  • Hepsini Göster
  • Eğer erkekler İslam dinine uysaydi bunların hiçbiri olmazdi.

  • @laurapiggott
   Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım. Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla..
   .
   https://m.youtube.com/watch?v=8uRNzlVJ1gk
   Bir şeytan görünce bunları yaparım, sen bana tekrar hatırlattın bu duayı -.+

 • Bilgisayar programcisiyim :)) bu arada oglum kalk cay koy da gayet guzel bir kelimedir ve erkeğin de kaşarı yollusu var.

  6|1
  0|0
  • Programcısın ne kullanıyorsun. C plus mı visual basic mi bunları yapanlar erkekler bilgin olsun. İnternet html nin babası olan berners lee tarafından bulunmuştur. Günümüzde yazılımlara bak kadının faydası 0
   Microsoft
   Oracle
   Google
   Facebook
   Alexa
   Ebay
   Amazon
   N11
   Gittigidiyor

   Öff yoruldum daha ne kadar örnek vermem lazım

  • Hepsini Göster
  • Kayda değer olmadıktan sonra kütüphane programı yapmışlıktan farkı yok.

   Gta V gibi oyunlara bak sonra yorum yap

  • erkek muhendisler 15 yıldır pardus le ugraşsınlar beceremesinler, daha iki yıllık mezunu bile olmayan bir kız çocuğu (19 yaşında falandı sanırım) kendi en baştan işletim sistemi yazsın ödev olarak okula götürsün (tabi sonrası microsoft aldı onu burs bağladı amerikada okutuyor o da ayrı hikaye :)) )

 • Bu konunun sonunda açılmasına o kadar sevindim ki. Bu sitede nerede görsem kadın, erkek fark etmez herkeste cinsiyetçi ifadeler. Klavyelerden dökülen şeyler hep bunlar. Sürekli "erkek dediğin nasıl olur?" "kadın dediğin nasıl olur?" başlıkları var. Ben kimsenin şimdiye kadar "insan dediğin nasıl olur?" gibi güzel bir şey başlattığını görmedim ki bunu yapacağım sanırım. Konunun dile getirilmesine ne kadar mutlu oldum, bu başlığı gördüğüme ne kadar sevindim anlatamam. Teşekkürler @kaktüskafa

  2|0
  0|0
 • Test mükemmel herkesin en azından bir kere üşenmeyip okuması gerekir. Bende sadece bilim adamı diye dilime takîlmış gidiyor o haricinde pek cinsiyetçiliğim yokmuş hemcinslerime yakıştırmalar yapmam özellikle. Tabi kendini bilerek o duruma geitrenler dışında. Gelelim şu 'Kızım çayı demle!'
  'Oğlum açmısın?' Konusuna Yer yüzündeki neredeyse tüm ailelerde (benim ailem dahil) hep bu şey var. Bence bunu bizler değil annelerimiz okumalı. Ellerine sağlık süper bence 👍.

  1|0
  0|0
 • yorumları okumadım ama eminim ki erkeği yücelten kızlar bile vardır burada. emeğine sağlık burdaki milleti bilinçlendirmeye çalışman çok büyük cesaret. öğrenmeye korkuyorlar çünkü.

  6|0
  0|1
 • Tüm cevapları hayır olan insanla bir ömür geçirilir

  7|0
  0|0
 • KS gibi ağırlıkla küçük yaşlara hitap eden bir sitenin böyle içerikler barındırması güzel bir adım.
  Tebrikler arkadaşım. :)

  İlave olarak yüceltme sıfatları olarak "adam gibi", "adam olmak" gibi ifadeler de bu listede yer bulabilir kendisine.

  2|0
  0|0
 • Ellerine sağlık. En yakınımda ailemde bile bu cinsiyet ayrımcılığı var. Sen kızsın düzgün otur. O erkek sofrayı seremez. Kızlar çok konuşmaz. O erkek hem döver hem sever. Böyle bir şey yok ya. Gerçekten bu zihniyete nasıl büründüysek uyanalım bir an önce

  4|0
  0|0
 • Böyle bir paylaşıma ilk defa denk geldim bu sitede. Takdir ettim ve tabiki soruların hepsine hayır dedim.

  3|1
  0|1
 • Bu sitede çok fazla cinsiyetçi insan var -sanırım biraz eğitim seviyesiyle ilintili-. O yüzden yorumlara hiç bakmayacağım, ellerine sağlık hoş bir bence.

  4|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  79
Yükleniyor... ;