Küçüklüğümüzden beri bizlere okul sıralarında insanı diğer varlıklardan ayıran en büyük özelliğin düşünebilme kabiliyeti olduğu söylenmiştir.Ben bu konuyu kendi görüşlerimle ele almak istedim.

İnsanlar Ve Hayvanlar

İnsan oğlu yaradılışından beri kendisine özgür düşüne bilme kabiliyeti ve hür irade verilmiştir.Bunun sebebi insanların var olan doğru veya yanlış gerçeklere sorgulayıp. En iyi ve en doğru yolu bulup ona yönelmesini sağlamaktır.

İşte insana armağan edilen bu düşünce kabiliyeti sayesinde insanı diğer varlıklardan bitkilerden, hayvanlardan ayıran asıl özellik ortaya çıkmıştır.Peki günümüzde niye hiç düşünmeyen sadece doğuştan gelen iç güdülerle yaşamlarını sürdüren hayvanlar insanlardan daha zeki durumda? Ben bu olayı şöyle değerlendiriyorum. İnsan oğlu artık düşünme kabiliyetini bir kenara bırakmıştır. Artık geçmişte ortaya atılan düşüncelere körü körüne bağlanıp kendi düşüncesi imiş gibi savunmamaktadır. Hiç bir zaman savundukları düşüncelerin yanlışlarını kabul etmez duruma gelmişlerdir. Cahilleşmişler dir. Beyinlerini köreltmişler dir. Biri ortaya çıkar biz maymundan geldik der. Arkasından binlerece insan atlar evet biz maymundan geldik der. Niye insanlara oturup düşünmek ağır gelir. Niye yanlışlar suratlarına vurulduğunda bunları kabul etmek ağır gelir. Beyinleri bu insanlara süs niyetine mi verilmiştir? Haşa yaradan size bu beyinleri alın kafanızın içi boş kalmasın diye mi vermiştir?

Lise sıralarına oturduğumuz anda hayatımız farklı bir evreye girdi bize insanların bilimde hayvanlar aleminde yer aldığını söylemeye başladılar. İnsanlarımız buna karşı çıktı nasıl olur da biz düşünme kabiliyetine sahip bile olmayan hayvanlar ile aynı alemde yer alabiliriz diye böbürlenmeye başladılar.Yarın öbür gün bilim hayvanları insanlardan daha üstün konuma çıkarırsa hiç şaşırmam, hatta bu çok isabetli bir karar olur.

Çağımızda Köpekler insanlardan daha sadık , kediler insanlardan daha az nankör , yunuslar insanlardan daha zeki , maymunlar insandan daha çok 'insan' iken; İnsan oğlunu kendini hala daha üstün tutma çabası neye anlam veremiyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler. :)


0|0
30

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Guzel paylasim eline saglik

  0|1
  0|0
 • Güzel olmus begendim..

  0|1
  0|0
 • Güzel Bence emeğine sağlık fakat insanlar her zaman yaratılmışların en üstünüdür unutma hayvanları ehlileştiren eğiten bizleriz aslında.
  Teşekkürler.

  0|1
  0|0
  • İşte sorun orada bence insan oğlu üstünlüğünü kendini belirler istersek meleklerden dahi üstünüz , istersek yaratılmışların en alçağı oluruz bu çağda ise maalesef meleklerden üstün olarak gösterilebilecek insan bir elin parmağını geçmez

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...