Günümüze Kadar Varlığını Sürdüren Kabileler

Herkese merhabalar,

Arkadaşlar bu bilgiyi anlatırken bugün NTV de kabileler ile ilgili bir paylaşım gördüm hemen ilgimi çekti internete girdim ve biraz bilgi sahibi olmak istedim. Edindiğim bilgi ölçüsünde sizlere aktarmak istediklerim var. Umarım paylaşımımı beğenirsiniz.

Biliyorsunuz sene 2015 olmasına rağmen halen ormanlarda ve belirli bölgelerde kabile hayatı var. Bunların birçoğu işaret ile anlaşıyor yani çok eskiler anlayacağanız. Konuşmayı ve giymeyi dahi bilmiyorlar. Geçen sene bir haberde görmüştüm, adamlar çırılçıplak. Oraya haber ekipleri gidiyor ancak kameramanlara saldırıyorlar. Anlayacağınız o ki maalesef insanlıktan uzaklar.Günümüze Kadar Varlığını Sürdüren Kabileler

Günümüzde şuana kadar bilinen 10 kabile türü varmış şimdi size onlar hakkında bilgi vereceğim daha keşfedilmemiş birçok kabile var araştırılıyor.

Gelelim kabilelere ;

1-EL MOLO KABİLESİ

Bu kabileyi ben 2 sene önce Samanyolu Tv de izlemiştim. Önce inanamadım adamlar o çadırlarda nasıl yaşıyorlar anlam veremedim. Arkadaşlar bu kabile kenyada bulunur. Bu kabilelerin sayısı çok çok az sayıdaymış. Özellikle çevresindekiler tarafından tacize uğruyorlarmış. O sebeple küçük bir yerde yaşamlarını sürdürüyorlarmış. Hayvanlı ürünlerle yaşamlarını sürdürüyorlarmış. Nüfuslarıda gittikçe azalmaktadır.

2- PİRAHA KABİLESİ

Bunların cinsel hayatı yok denecek kadar az bulunuyormuş. Brezilya çevresinde halen günümüzde yaşamlarını sürdürmektelermiş. Arkadaşlar bir bilgi vermek istiyorum dikkatimi çekti PİRAHA adı altında dilleri varmış ancak pek fazla kelime bulundurulmuyormuş. Ancak kendilerine has dilleri varmış bunu belirtmek istiyorum.Bu arada en eski kabilelerin başında geliyormuş kendilerine özel kültürleri varmış.

3- DUKHA KABİLESİ

Moğalistan çevresinde halen azda olsa hayatlarını sürdürmekteler. İşin ilginç yanı bunlar GEYİK kabilesi olarakta bilinmektedir. Bu kabilenin diğer kabilelerden farkı göçebelerdir. Aynı zamanda süt,yoğurt gibi gıdasal ürünleride elde etmektedirler. Yani kendilerini biraz insanlaştırmışlar :D Bu arada Dukha geyiklerinin nesli tükenmektedir.

4- TAKUU ATOLL KABİLESİ :

İsmi biraz ilginç gibi sanki :D O ne öyle futbol atak takımı gibi :D Şaka bir yana da bunların tarihi çok eski. Bunlar liderlik adı altında yaşamlarını sürdürüyorlar yani bir yöneticileri var başlarında. Şöyle durumu özetleyeyim sizlere ; Polinezya bölgesinde yaşamaktadırlar ancak yaşadıkları bölge biraz tehlikelidir. Boğulma ve alanlarını su basma riski ile sürekli karşı karşıyalar. Arkadaşlar bunlar sürekli dans ederler ve birçok şarkı barındırırlar kültürlerinde ve yaşam tarzlarında. Resimde de gördüğünüz üzere biraz normal insan yaşamına özgü kendilerini şartlandırmışlar.

5- SPİNİFEX KABİLESİ

Yaşadıkları iklim çok soğuktur. İşte ben bunu araştırır ve okurken hayret ettim hayat hikayeleri biraz öteki kabilelerden farklı. Nüfusları az sayıda ancak Avrupalılar ile Avusturyalılar ile arasında geçen bir itişme var bulundukları konumdan uzaklaştırılmak istenmişler ancak direnerek onlara karşı savaşmışlar. Zamanında bulundukları yeri terketmişler ancak bıraktığı eserler halen günümüzde bilinmektedir. şu an halen hayatlarını sürdürmekteler ama dağılmışlar. Victoria Çölü çevresinde yaşamaktalardır.

6- BATAK KABİLESİ

Filipinler’in Palawan Adasında bulunuyorlarmış. Bunların ırkları afrikalılardan uzak ancak çok benzedikleri söyleniyor. Zamanın da Asya kıtasından göç ederek adaya yerleştikleri düşünülüyor. Karakter yapıları, utangaç ve gayet sakin bir toplulukmuş.Adının batak olması şu sebepten dolayı ; tarlalara ve bitkilere pek fazla önem vermiyor, onları yakıyorlarmış bu da aç kalmalarına sebebiyet veriyormuş.

7- ANDAMANESE KABİLESİ :

Bu kabile afrikadan göç eden ilk insanlar olarak biliniyor. Diğer kabilelere göre daha düzgün giyimleri var.

NOT : Bunların soyu tükenmiş olduğu söyleniyor. 2010 yılında BO adında kabilenin son üyesi hayatını kaybetmiştir. Diğer kabilelere göre av yetenekleri gelişmiştir özellikle hanımları bu konuda ustalaşmıştır.

8- KALASH KABİLESİ :

Bu kabile diğer kabilelerden çok çok farklıdır. Sebebi ise diğer kabilelere göre BEYAZ tenli olmalarıdır. Pakistan dağlarında yaşamaktadırlar. Giyimleri eski kültürlere nazaran şıktır. Yani çırılçıplak değillerdir :D renkli gözlü ve sarı saçlılardır. Ayrıca bunlar müslüman oldukları biliniyor. Ancak nedense Çok tanrılı inançları var bunada ben anlam veremedim :D

9- CAHUİLLA KABİLESİ :

Bu kabile diğer kabilelere göre biraz daha fazla nüfusa sahiptir. Cocahella Valley adı verilen yerde yaşamaktadırlar. Birçok kez hastalıklarla mücadele etmişlerdir. Birde şunun bilgisini vermek istiyorum bilinen 9 kızılderili soyundan geldiği söyleniyor.

10- KAYAPO KABİLESİ :

Brezilyalı bir kabiledirler. Nehir çevresinde yaşamlarını sürdürmektedirler. şu an en fazla nüfusa sahip kabile olarakta bilinmektedirler. Birçok köy yaşamıyla aynı çatı altında yaşamaktadırlar. Anlayacağınız o ki diğer kabilelere göre yaşam alanları daha geniş ve daha gelişmiş.


Arkadaşlar sizler için biraz araştırdım. Bilgim ölçüsünde aktardığımı düşünüyorum umarım az bir şeyde olsa sizlere bu BENCE'mde faydalı bir sunum yapmışımdır.

Teşekkürler,

Emeğe Saygı #SarısınaKırmızı


0|0
51

En İyi Kız Görüşü

 • İnsanliktan uzak olmaları bir artı bence. Biz medeniyetimi yaşıyoruz sence. Birbirimizi diri diri yiyeceğiz o derece

  0|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Kardeşim batak kabilesine beni de alsınlar la eşli oynarım ihaleli oynarım her türlü batak oynarım ben :D

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 4

 • Çok değişik. .

  0|0
  0|0
 • Çok ama çok güzel bir bence olmuş.
  Kabilelere benim de merakım vardı ve bir çok kabileyi araştırmıştım.
  En değişik geleni Mursi Kabilesi ve Yali Kabilesi idi :)

  0|0
  0|0
 • ilginçmişşş

  0|0
  0|0
 • ne kadar tuhaf insanlar

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...