Sohbet 1 ay

Fenomenler Yanıtlıyor: Bayramı Bayram Yapan En Önemli Etken Nedir?

Ramazan Bayramı Arifesi'nde olduğumuz şu günlerde sitemizin değerli fenomenlerinden mesaj atabildiklerime, attığım mesaja dönebilenlere, dönüp davetimi karşılıksız bırakmayanlara yönelttiğim tek soru tek cevap sohbetimize hepiniz hoş geldiniz!

Her birine görüşleri için ayrı ayrı teşekkür eder, herkese bayram gibi bayram dilerim. Sevdiklerinizle nice bayram göresiniz!

Sence Bayramı Bayram Yapan En Önemli Etken Nedir?

@Semih6934:

Bence bayramı bayram yapan en önemli etken, ailemiz ve sevdiklerimizle beraber olduğumuz en özel günlerden olmasıdır.

@Degisik_-_:

Arife akşamı evi saran yemek tatlı kokuları ve hep beraber yapılan sabah kahvaltısı.

@BirazAgresif:

Bayramı bayram yapan çocuk olmaktır, çocuk olmaktır bana göre. Benim için çocukluk yıllarımda bayram ayrı bir öneme sahipti, bayram geliyor diye heyecanlanırdım.

Artık benim için normalde bir selam dahi vermeyen insanların samimiyetsizce arayıp hal hatır sorduğu bir gün haline geldi.

Fenomenler Yanıtlıyor: Bayramı Bayram Yapan En Önemli Etken Nedir?

@HeartofFire:

Bayramı bayram yapan bir arada olmaktır. Bütün olmaktır.

@AlmanPrens:

Bayramların bayram yapan en önemli etken Muhabbettir. Toplumun bir araya gelerek Çocukları hediye 🧧 Harçlık gibi şeylere sevindirirken, Yaşlıları da ziyaret ederek sevindirdiğimiz Kıyafetleriyle Yemekleriyle özel ve güzel bir gündür Bayram Günü. Vefa, Neşe, Barış gibi unutulan bir çok olgunun hatırlanır, Küs kalanlar barışır, Toplumdaki Muhabbetsizlik giderilir.

Tüm Filmlerde Sevgi her şeyi çözer demiyor mu? Herkes Sevgi dolu bir Toplum dilemiyor mu ? İşte Bayram Toplumda bu Muhabbet ve Sevginin oluşmasını sağlayan özel Günlerdir

@UykuHuzurr0o:

Yani abartıyor gibi olmasın ama hiç bayramı yaşayamadım. Biz öyle misafirliklere gitmezdik bize de gelmezlerdi babam yüzünden. Bayram ile ilgili söyleyebileceğim bir şey yok pek ama bence bayramı bayram yapan "bayram sabahı yapılan ailecek kahvaltı, masada gülüşmelerin eksik olmadığı" hayalimdir yani bu.

@MrKuzey:

Bayramı bayram yapan sevdiklerimiz ve ailemizle birlikte olmaktır. Bayram demek küskünlükleri gidermek demek. Şeker toplayan ve harçlık alan çocukların yüzünde ki o mutluluğu görüp mutlu olmak demektir benim için bayramı özel ve anlamlı kılan şey budur..

Fenomenler Yanıtlıyor: Bayramı Bayram Yapan En Önemli Etken Nedir?

@-Felaketce-:

Gelenekleri sahiplenmekle başlıyor benimsediğinizde içinde bulunduğunuz toplumun bir parçası hissettiğinizde bayram yaşanır. İçinde bulunduğunuz çevre bu kültürü benimsemiyorsa buda sizi etkiler ama kültürüne bağlı biri hayatındaki seçimlerini bu yönde değerlendireceğinden olanakları her zaman yaratabilir Her yerden herkesten uzak kalmak zorunda bile olsa bir arada bayram geçirmeye engel olmaz bazen. Bayram büyük bir bağın göstergesidir. Ait olma hissini en güzel şekilde yaşatır.

@Kimikio:

Bayramı bayram yapan kalabalıktır, bayramı bayram yapan genelin beğenmediği ve tatile kaçtığı akraba ziyaretleridir. Her geçen gün azalıyoruz, misal bizim dolaştığımız kapı sayısı her sene azalmaya başladı. Hastalık, ölüm vs. Biz istesek de istemesek de çok yakında bayram tatlısı yemek için gideceğimiz bir kapıyı bile zor bulacağız. Vakit varken, bu zamanlar geçmeden azalmaya yalnızlaşmaya değil de kalabalıklaşmaya, kalabalık bayramların son demlerinde birlikte olmaya çalışsak ne güzel oluyor. Herkese musmutlu bayramlar diliyorum. 🤗🍀

@_Süveyda:

Selamlar,
Bana göre bayramı bayram yapan en önemli etken;
Tüm ailenin bir arada olması çünkü bayram demek coşku ve bütünleşmektir benim için.
Aile sadece kan bağından ibaret değildir. Zaman içinde hayatımıza kattığımız insanlar da aileden olur onları da bu özel ve güzel günde unutmamak gerek. Şeker tadında güzel bir bayram dilerim herkese, iyi bayramlar 🥳😀

Fenomenler Yanıtlıyor: Bayramı Bayram Yapan En Önemli Etken Nedir?

@Luccᴀ:

Teknolojinin ilerlemesiyle, global köy kavramının aile içi dinamikleri bile soyutlaştırmaya başladığı bir ortamda; hoşgörü, barış, inanç ve birliktelik kültürlerinin anımsandığı değer kavramı bana göre.

@ɾҽժ_աօʍɑղ:

Benim için bayramı bayram yapan en önemli etken, sevdiklerimle bir arada olmaktır. Özellikle anne, baba ve akrabalarla birlikte geçirilen zaman bayramın gerçek anlamını daha çok hissettirir. Sevdiklerimle bir araya gelmek bence bayramın ruhunu tamamlıyor ve özel bir anlam katıyor. Başka türlü, eksik hissediyor insan, sanki gerçek bir bayram havası oluşmuyor. Bu yüzden, sevdiklerimle birlikte geçirdiğim zamanlar benim için bayramın en değerli yanıdır. Hepimizin sevdikleriyle güzel bir bayram geçirmenizi diliyorum. Hayırlı bayramlarınız olsun..

Son Söz :

Bir pide kuyruğu, bir tas çorba, bir sofra bezi, sıcacık soba, tüten ocaklar, bitmeyen muhabbet.. Ramazan'ın keyfi bunlarla çıkardı. Sonra yıllar girdi araya ve değişmeyen tek şey pide kuyruğu kaldı, alelacele alınan.. Hepsi değişti, arife suyunun bile sıcaklığı yok artık. Ne ayakkabısı ile uyuyan nesil, ne kırışacak diye kıyafetini gözü gibi sakınanlar... Ne çok anlam yüklemişiz biz yaşama... Herkes bir ailenin sıcaklığından bahsederken, kaç kişi haberdar ailesinden? Kaç kişi görüyor ailesini bir arada? Bilinmezlik ve huzurla süregelen arifeleriniz bol, huzurunuz daim olsun. Bayramlarımız aynı heyecanla bir arada, bol kahkahalı, aynı hevesle hayat bulsun. Kırışmasın elbiseler, eskimesin ayakkabılar ve bitmesin muhabbetler. Bayramları bayram yapan en hakiki gerçek olan aile hep var olsun. Bayramınız bayram, yarınlarınız umut olsun.

Yüreklerinize sağlık :)

Fenomenler Yanıtlıyor: Bayramı Bayram Yapan En Önemli Etken Nedir?
Cevapla