Aile Nedir, Ne Değildir? Politikacıların Ağzına Sakız Olan Kavram Hakkında Düşünceler!

luminoa

"Aile kutsaldır" gibi lafları politik figürlerden çok duyarız. İnansak da inanmasak da konuşmalarından buna ne kadar önem verdikleri hakkında bir cümle hiç eksik olmaz, ve son zamanlarda ailenin LGBT vatandaşlara sanki karşıt bir kavram gibi sunulmasının arttığını görüyoruz. Peki ne demek istiyorlar? Aile nedir ve ne değildir?

Aile olarak tekrarladıkları kavram, tabii ki ilk 19. yüzyılda kırsaldan kente göç ile belirginleşen erkek egemen nükleer ailedir. Burada bir erkek, daha güçsüz bir kadın ve ondan da güçsüz çocuklarından bahsediyoruz. Bu nükleer aile modeli dünyada otoriter politikacıların favorisidir: göçlerle insanlar yüzyıllardır yaşadığı imece ve yardımlaşma hayat tarzından kopmuş, her evin kendini geçirmek için çabaladığı, bugünlerde geniş aile yakınlarda yaşasa bile eskisine göre destek sistemlerinde erozyon görülen atomize kapitalist sisteme geçmiştir. Liderler için bu ailenin fazla eğitim almaması iyidir—çok çocuk sahibi olmalıdırlar ki geleceğin oy tabanı ve ucuz işçileri büyüsün, yerinde saymalılar ki hiç bir şey değişmesin, düzelmesin.

Bu bahsettiğimiz kelimenin tam anlamını kapsamaya yaklaşmıyor bile. Sadece LGBT çocuğunu sonuna kadar destekleyen sevgi dolu ailelerin varlığı sahte Aile-LGBT birey karşıtlığını darmaduman etmeye yeter; bu sevgisiz kanı tarafından reddedilip dostlarıyla manevi bir aile olanlarla yan yana var olur, zaman zaman birinin öz ailesinin diğerini desteklemesiyle iç içe geçer.

Kimi aileler çocuksuz bir çift, kimi tek ebeveynli, kimi üvey, kimi birlikte yaşayan uzak akrabadan oluşur, ama aile nefretçi söylemlere sığacak, erkek > kadın > çocuklar şeklinde değilse yok sayılacak bir kavram değildir. O dar anlayışta kutsal bir şey de yoktur: hesap verebilirliği olmayan, "aile işine karışılmaz" adı altında istismara kapıyı sonuna kadar açıp her gün televizyonda gördüğümüz kadın cinayetlerine katkısını sağlayan anlayıştır.

Herkesin bir ailesi var. Aramız iyi ve çok yakın olabilir, canımızı yakmışlar ve haklı bir şekilde iletişimi kesmiş olabiliriz, ama şu bir gerçek: ailelerimiz ağızlarına sakız olan bu tanımdan çok daha fazlası.

© Dazzling Diva Photography
© Dazzling Diva Photography
Aile Nedir, Ne Değildir? Politikacıların Ağzına Sakız Olan Kavram Hakkında Düşünceler!
3 Cevap