Batılı Türklerin Damat Adayına Masraf Çıkarmaması Hatası

Usemind
Batılı Türklerin Damat Adayına Masraf Çıkarmaması Hatası

Batılı Türkler incelendiğinde gelinlerin büyük çoğunluğunun damat adayına masraf çıkarmadığını ve iki basit bilezige razı olduklarını görüyoruz.

Bu çok büyük bir hata aslında!

Son yıllarda her ne kadar "hayat müşterektir" düşüncesine kapılmışsak bile hayat aynı çatı altında muşterektir ama kapıdan ayağını dısarıya attın mı müştereklik kalmaz.
Bir çekirdek aile de evin geçimini erkek üstlenmek zorundadır. Kadınında çalışacağı düşüncesiyle evlenen erkek her halükarda hatalıdır.
Doğa biyolojik olarak homosapiens dişisine, yani kadın dediğimiz canlıya milyon yıllık evrimsel sürecte dışarda çalışma zorunluluğu getirmemiştir. Doğa üreme gibi çok ağır bir yükü dişiye yüklemiştir. Bu nedenle kadın çalışıyorsa bile heran çalışamayacak hale gelebilir. Bu, bir doğumda yaşanan biyolojik veya psikolojik bir nedenden de kaynaklanabilir, çocuklarıyla duygusal olarak daha fazla zaman geçirmek istemesiyle gönüllü olarak calışmaması da olabilir veya herhangi baska bir nedenle de olabilir. Temel kural, "kadın hiçbir zaman çalışmaya zorlanamaz." Bunu göz ardı etmek ağır cehalettir.
Erkekten günümüzde en az yarım kğ altın alınmalıdır. İlkel çağlarda erkek iyi bir avcı olmayana kadar evlenemezdi. Günümüzde erkeğin iyi bir avcı olmasının yolu para kazanabilme yetisiyle örtüsür. Eğer ki evlenene kadar yarım kğ altın bir araya getirememişse onun aile bakabileceğinin garantisi de yoktur.
Diğer taraftan milyon yıllık evrimsel süreçte, günümüzde toplumsal ahlak yapısıyla monogamik olarak düzenlenmişse bile homosapiens erkeği elinden geldiğince sperm dağıtmaya, dişisi ise en güçlü erkekten sperm almaya programlanmıştır. Bu nedenle dişi seçen taraftır ve içgudusel olarak iri, güçlü ve kaslı erkek istemektedir. Hiçbir dişi hayatta kalma olasılığı duşük, elenme ihtimali yüksek genleri gelecek nesillere taşımak istemez.
Bu bağlamda erkek; aileden, dişiden çok daha kolay vazgeçebilmektedir çünkü sperm dağıtma içgüdüsü en sadık erkeğin bile içdünyasında karmaşa yaratmaktadır.
Konuyu bilimsel sıçmık haline getirmeden gelelim asıl konuya.
Bir ayrılık durumunda; Çeketini alıp giderken geriyi düşünmeyecek kadar hayvani içgüdülerle hareket eden, insanlık yolundaki gelişimini henüz tamamlayamamış erkeklerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.
Evlilik öncesi alınan altın kadının bu gibi durumlardaki garantisidir.
İki çocukla başbaşa kalan kadın çalısamayacak hale gelir. Çocuğa bakıcı tutsa maaş bakıcıya gidecek, bakıcı tutmasa Anne evine dönecek ve anne evinde üçüncü sınıf insan muamelesi görecek.
Kadının altınları kadının ve doğacak çocukların en büyük güvencesidir. Ne şérri hukukta ne de demokratik hukukta erkek kadının altınlarına katti suretle dokunamaz. Hatta şérri nikahta, nikah sahitler huzurunda altın ortaya konularak yapılır.
Kadın yıllar içinde erkeğe tam olarak güvenirse altınlarını ev veya başka bir yatırıma dönüştürebilir ve şérri hukuk alınan evi kadının malı olarak görür ama demokratik yasalar evlilik birliği içinde alınan malları herhangi bir olumsuzlukta ortak kılar. Anca evin takılarla alındığı kanıtlanırsa bir sekilde mülk üzerinde tam hak iddia edilebilir.

Bu gibi konuları daha bu yaşta çok iyi düşünmenizi öneririm. O bakmaya doyamadığınız, öpmeye kıyamadığınız aşkitonuz evlendikten sonra karşınızda koltukta her akşam don atlet oturdu mu sıradanlaşıyor ve beyniniz daha önce duygularınızın (hormonların) size düşündüremediği tüm olumsuzlukları tek tek gözünüze sokarcasına ortaya çıkarıyor. Hele bir de maddi zorluklar yaşandı mı erkek artık kadının gözünde değerini ciddi anlamda yitiriyor ve kadın bilincinin evrimi her insanda olan iyi ve kötü tarafların sadece kötü taraflarını ortaya çıkarıyor.

Unutmayın! En korkunç nefret, hayal kırıklıklarıyla sevginin dönüşüme uğradigı nefrettir.

Not-1: Şu yazı da beni cehaletle yaftalayanlar olabilir. Fikirlerine saygı duyarım ama yazı iyi incelenirse Hem teolojiye, hem evrimsel biyolojiye, hem bilincin evrimine, hem de doğa anamızın kanunlarına karşıt tek bir oaragraf içermemektedir.

Not-2: Şu yazıya ve "bence" doğru olan gerçeklere kulak tıkıyıp saldıran ve hakaret eden erkekler olabilir. Peşin peşin söyliyim!

Mizah diye daha önce kadınlara defalarca giydirdim. Tek tük azılı feminist saldırısı dısında hakarete uğramadım. Olurda erkekler saldırırsa and olsun ki bir hafta boyunca azılı bir feminist olurum ve erkek canlısının tüm içdünyasını (bilinçaltını) buraya dökerim😀

Batılı Türklerin Damat Adayına Masraf Çıkarmaması Hatası
14
8
Görüşünü yaz
14Kız Görüşü
8Erkek Görüşü
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Ümitsizimişte
  Ellerine sağlık sonuna bir imza atmayı unutmuşsun ama 👏🏻👏🏻 şimdi kız istemede şöyle bizim geleneklerimizde bir başlık parası istenir evet ama o istenilen başlık parasına gelinden başka kimse dokunmaz bu yüzden öyle abartılı bir şey istenmez altın kemerler gerdanlıklar Burmalılar gibi ağır takılar istenmez misal durumu uygunsa karşılayacak gücü varsa en az 15 tam altın istenir ve gelin adayı bunu ihtiyaçları çehizi için harcar ve gelelim nikahta gelinin isteyeceği mehire yukarıda zaten belirtmişsin gelin ne kadar altın isterse damat bunu vermek zorunda ama hemen değil zamla zaten buna durumu müsait ise hemen çıkarıp verir ve kadın eğer isterse bu mehir altınını eşiyle paylaşır ya da kendine bir güvence olarak bir yere yatırır ya da saklar yani demem o ki olurda bir gün evlenirsem acaba 😅 mehir olarak ağırlığımca altın mı istesem 🤭
  Görüş hala geçerli mi?
  • Usemind

   Başlık parası yanlış ve terkedilmiş bir uugulama. Mehir altınını alın, alında fazla abartmayın. Tamam güzel ahlak mehiri arttırır ama en az 60 kğ'sin sen. Herkes defolsun demek olur ağırlığınca altın istemek. Abartma😀😀😀

  • Yok yok istiyim😜

  • Şaka yapıyorum ya bana kalsa bir kuruş bile istemem hem kimse ağırlığımca altın verecek kadar zengin değil 😅

En İyi Erkek Görüşleri

 • SiyahMaskeli
  Paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık ama ben bu dediklerini katılmıyorum neden sadece 1 bilezikle düğün yapmak insanlara hafif geliyor Ben bunu anlamıyorum biz yakın zamanda yaptık tanıştıkları günden bu yana cebimizden para döküldü yani bu kadar parayı israf etmenin ne gereği var Ben bu kadar parayı bir düğünde harcamaktan za nişanda sözde harcamaktan sa eşimle birlikte gezmeyi tozmayı o parayı başka şeylerle değerlendirmeyi tercih ederim. Ben hayatta bir sefer evleniyorum bahanesiyle insanların üzerine maddi yükleri yüklüyorlar da yüklüyorlar yok arabadan inme parası yok kapı açma parası yok şu parası yok mu parası insanlar parayı kolay kazanmıyor zaten kolay kazanan insan da helal yoldan kazanmıyor O yüzden bence en güzelini yapıyorlar O hani beğenmedikleri gavur lar var ya gavur lar bile bizimkilerin yaptığını yapmıyor müslümanız deriz ama en büyük israfı da biz yaparız onun için insanlar evlenmiyor gerçekten dünya kadar saçmalık
  Görüş hala geçerli mi?
  • Usemind

   Dikkat ederseniz kadına güvence olarak alınacak altından bahsettim. Boş masraf gerekli değil tabiki.

 • aerolite
  Emeğine sağlık, akıcı keyifli bir bence olmuş bu. Ama belirttiğin durum, her sosyal statüdeki insanlar için ayni olmaz.
  Evlilik akdi zaten ozellikle kadin için belli şeyleri garanti altina alıyor. Ama yetmez elbette. Herseyden evvel ahlak sahibi, empatik, düzgün insanlar olmalıyız. Yoksa düğünde kadına ne verilirse verilsin sonrasinda aile ortami icinde istismar edilip bu varlıklar kolayca geri alınabiliyor.
  Ve bu bağlamda kadının da emekli olabileceği bir işi olmalı. Erkek bu konuda bencillik etmeden elinden gelen destegi vermeli. Mesela ben emekli oldugumda eşim çalışmaya basladi ve ben. evin her işini yaptım. Kazancinin da 1 kurusuna dokunmadan onun hesabina yatırmasini sagladim. Parasi hala ondadir ve öyle de kalsin istedim.
  Gercek sevgi emek ister. Ama cakma sevgi ise bencildir. Karsisindakini düşünür gibi yapip aslinda sadece kendi önceliklerini düşünür.
  Umarım bekar genç arkadaşlar bunu okur ve faydalanirlar.
  Görüş hala geçerli mi?
 • superpsikolog
  Her durumda evlenen çiftlerin birbirine sadakat garantisi vermesi, yuvanın temellerinin sağlamlaştırılması şarttır. Temellerden biride ki günümüzde en büyük etkenler arasında maddi kayıplar vardır. İşin şiçinde para, mal bölüşümü, kadının düğün hediyesi (mihir) vs gibi şeyler erkeği bağlayabiliyor. Evlenen kadının adına evin, arabanın ve banka hesabının ortak yapılması fikrini sunan aileleri takdirle karşılıyorum. Bir kaç aylık evlilik ardından boşanan sayısındaki rekoru durdurdan madde malalrın eşit bölüşümü oldu. evlenen kadının kendini garantiye alması için para, mal, altın vs istemesini takdir ve saygıyla karşılıyorum.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Usemind

   Yorumunuz yazıdan kat kat daha güzel. Özellikle aile ilişkileri konusunda ki yorumlarınız gerçekten çok kaliteli.

  • Estağfurullah, teşekkür ederim.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

135
 • Ms26Ms
  Bahsettiğiniz başlık mecburiyetler çercevesinde yaşamda yer bulabilmek adına çıkartılan adetler ve buna karşı koymak isteyen farkındalık sahibi bireylerin karmaşası hiç bitmeyecek.
  Birinci notunuza katılıyorum. Bu değindiğiniz konulardan toplumca uzaklaştıkça iç karışıklık ve psikolojik burhanlar artacaktır. Biz biz olmaktan çıkıyoruz ve bu hiç hayırlı değil.
  Bakış açısını dikkate alınca farkındalık dolu bir bencenin iç yüzü görülebilinir. 👒
  Emeğinize sağlık.🌺
  • Usemind

   Teşekkür ederim. Yorumunuz benceden daha güzel.🙏🙏🙏

  • Ms26Ms

   Teşekkür ederim😊

 • GÜZEŞTEGAN
  Açıkcası bahsettiğim konu mantıklı olsa da bunu bazı kadınlar çıkarı için kullanırken, bazı erkekler de yüzsüzlüğe veriyor. Bence taviz verilmemeli ve olması gerektiği gibi işlemeli bu süreç. Ben evlenirken kendi mizacına çok ters bir eşkilde evlendim ama şimdilerde ki evlilikleri görünce iyiki öyle olmuş diyorum. Bir kadınla evlenen adam çalışırsa şöyle olur gibibir plan yaparak yuva kurması çok saçma. Kadını evi çekip çevirdin diye almak da çok saçma. Bazı kadınlar da çalışmayı sevmiyor kadınlığını kullanarak yan gelip yatma düşüncesinde. Bütün bunlar aslında ekonuminin insanı çaresiz bırakmasından kaynaklanıyor. Gençliğimizi üzülüyorum, kendilerini akıllı sanıp en akılsızca davrananlar da yine kendileri
  • Usemind

   Çok doğru bir yorum. Sistem kadını da, erkeği de, hatta gelişmemiş ülkelerde çocukları dahi köleleştirme yolunda ilerliyor.

  • Sistem diye bir şey yok, sistem biziz, sen ben diğerleri , çocukalr kadınlar erkekler... Sistem bizim üzerimize kurulmuş, bizim davranışlarımızla şekilleniyor. Bizim dışımızda bir şey değil. Sinir oluyorum bu bakış açısına

  • Usemind

   Sistem tek vucut haline gelmiş devasa bir makine ve biz sadece basit birer dislisiyiz. Tarih boyunca efendiler ve köleler varolmustur. Efendiler makinanın sahipleridir. Eskiden şarteller elimizdeyken şimdi artık değil. Sistem burjuva düzenidir.

  • Hepsini Göster
 • marjinalgirl2367
  Yazıyı okudum gerçekten mantıklı geldi ellerine sağlık
 • Che__Guevara
  Bilimsel sıçmık :D haklısın abi evet bence de erkeğin evi geçindirecek kadar kazanması gerek en azından yani kadının gelirine bel bağlanmamalı ekstradan gelir olarak düşünülmeli, çünkü kadının işi bırakma riski hep var. Çocuk olunca zaten çalışmasın 7 yıl falan bi zahmet... Ayrıca kadın zaten evde çalışıyor abi işi o yani evi temizliyor çocuğa bakıyor falan, isterse başka bir is yapar ve diğer bu işler için birini tutmak zorunda kalır bu da saçma yani, bilmiyorum işte... Sağ ol bu arada sayende erkekleri tanıyoz
 • Karamelaaaa
  Abim benim sen ne dersen doğrudur 🥳🐣🥳🐣🥳🐣 çok haklısın yine beni senden istesin kim isticekse artik
  • Usemind

   😀😀😀😀😀

  • Sana saldıranlar nasıl da mutlu olmuş benceni görünce ama sksksk

  • Usemind

   Gelmediler çünkü direk engel yediler

 • restinerest
  Bizde adettir damat iliği kuruyana kadar sömürülecek
 • itsmedeniz
  Tabii oyle olacak ya dag basinda mi yapıyorsunuz iyi ki batili turkum
 • robustgürbüz
  Tabii ağırlığınca altın takılmalı.
  Hele birde 4 . Eş ise.
 • kanatlarikirikkus
  ya abi ne dion butun dertler bitti bi bu mi kaldi ya of bktim sizden
 • ruhkasifiyim
  Sondaki eklemeler harika olmuş 🤣

  ~Elinize sağlık harika bir bence ✨
  • Usemind

   Teşekkür ederim. Sağolun, varolun.

 • semxsem
  Keyifle gülerek okudum eline sağlık😃
  • Usemind

   Eyvallah ustadım.🙏🙏🙏

 • Yagizzge
  Altına imzamı atacağım bir bence olmuş 👌👏👏👏👏 hepsini tek tek yaşadım ve aynen de böyle arkadaşlar vallahi laf eden kör olur 😀
  • Usemind

   Çok teşekkür ederim. 🙏🙏🙏

 • Urielll
  Bunları bir erkekten duymak ne hoş 😃 objektif bir bakış açışı olmuş teşekkür ederiz:)
  • Usemind

   Rica ederim. Ben de teşekkür ederim🙏🙏🙏

 • NeyyyyMıstaamNeyyyy
  Tam benim kafadan bunlar.
 • Neyzenahmet
  Sen kesinlikle doğulusun
 • Hissiz72
  Ama çok uzun yazmışsın yahu 😂😂😂
  • Usemind

   Telefonla yazıyorum ve üşenmeden siz okumaya üşeniyorsunuz.

  • Hissiz72

   Tamam okuyacağım ya alınma hemen aşk olsun 🥰🥰🥰😁

  • Usemind

   Hadi beş dakika veriyorum😀

 • hayalmee
  Biraz okuyayım dedim ama yok hiç sarmadı soru
 • yasin_s
  Hakli
YÜKLENİYOR...