İstismar Davalarında Gizlilik ve Mahremiyeti Korumanın Önemi!

İstismar Davalarında Gizlilik ve Mahremiyeti Korumanın Önemi!

Hepimizin bildiği ve içimizi acıtan istismar dosyalarından bir tanesi de geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yayınlanan resim, mektup ve ses kayıtları ile yeniden gündeme gelen elmalı davasıdır.

Bu konu ile ilgili herkes bir şeyler söyledi, sosyal medyada ön sıralarda yer aldı ve kamu kurumlarından açıklamalar peş peşe geldi.

Konu hepimizin canını yakan ve derin bir infiale sebep olan çocuğun cinsel istismarı olunca haliyle tepkiler de sert oluyor. OLMALI DA...

Ancak bu tür dosyalarda yargılamaların gizliliği esastır ve bu gizliliğin amacı failleri korumak değil aksine çocuğu korumaktır. Gerek iç hukukumuzda ve gerekse de uluslararası sözleşmelerde çocuğun mahremiyetini ve üstün yararını korumak için gizliliğe sıkı sıkıya uyulmasına dair hükümler bulunmaktadır.

Kamuoyu baskısı oluşturmak adına gizliliğe uyulmayarak, dosyaya ve mağdur çocuğa dair bilgilerin, suça karşı duyulan öfke ile yayılması, soruşturmanın gizliliğini ve çocuğun mahremiyetini ağır bir şekilde ihlal etmekte ve en başta çocuğa zarar vermekte ve çocuğun ikincil örselenmelerine sebep olmaktadır.

Bu türden çocuğun mahremiyetini ihlal eden paylaşımlar aynı zamanda çocuğun "UNUTULMA HAKKINI DA" ihlal etmektedir. Yapılan paylaşımlardaki çocuğun mahremiyetine zarar veren bilgi ve belgelerin internet ortamında ve arama motorlarında kaybolmayacağı gerçeği karşısında, mağdur çocuğu gelecek yaşantısında da takip edecektir. Bu anlamda da bu tür yargılamaların gizlilik esasında yürütülmesi ve verilen tepkilerin ve paylaşımların, çocukların mahremiyetine duyarlı olmalıdır.

Ayrıca bu tür paylaşımları internet ortamında diğer çocukların da görebileceği gerçeğini de göz ardı etmemek gerekmektedir.

Bu konuda hepimize rehber olabilecek olan, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve İstanbul Barosunun konu ile ilgili açıklamalarına dair bağlantı linklerini aşağıda paylaşıyorum.

El ele vererek başarabiliriz...

Bu gönderiyi Instagram'da görüntüleyin

İstismar Davalarında Gizlilik ve Mahremiyeti Korumanın Önemi!
23 Görüş