Boşanma Oranlarının Artmasına Sebep Olan Temel Faktörler!

Son zamanlarda aile kavramında en çok duyduğumuz soruların başında ''Neden boşanmalar arttı?'' sorusu gelmektedir. Kimileri sevgi ve saygıya günümüzde daha az kıymet verildiğini, kimileri geçim sıkıntısının daha yüksek olduğunu, kimileri ise aldatma oranlarının daha yüksek olduğunu vurgulamaktadır. Bu Bence'mde, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerini referans alarak boşanma oranlarının artmasındaki temel faktörlere değineceğim.

Kadınların İş Gücüne Olan Katılımı

Boşanma Oranlarının Artmasına Sebep Olan Temel Faktörler!

Aslında buradaki temel sebep kadının çalışması değil elbette. TÜİK verilerine göre lisans ve üzeri çiftlerdeki boşanma oranı, ilkokul mezunu çiftlerdeki boşanma oranından tam iki kat daha yüksek. Bunun sebebi ise çalışan kadının maddi yönden başkalarına muhtaç olmayıp ekonomik güce sahip olmasından kaynaklıdır. Ancak ilkokul ve ortaokul mezunu birçok kadın çalışmadığı için kendisine hatta çocuklarına bakabilecek ekonomik güce sahip değildir. Bu sebeple Türkiye'de şiddet görmesine rağmen ekonomik kaygılar yüzünden boşanamayan binlerce kadın vardır.

Flört Ve Çeşitli Eğlencelerin Artış Göstermesi

Boşanma Oranlarının Artmasına Sebep Olan Temel Faktörler!

Sosyal medya uygulamaları, çeşitli tanışma siteleri; bar, pavyon, gazino gibi mekânlara olan talep boşanma oranlarının artmasına neden olmaktadır. Aldatmaların büyük bir kısmı sosyal medya üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ayrıca evlenmeden önce birçok insanla flört etmiş ve çeşitli zevkleri yaşamış insanların birçoğu evlilik heyecanı yaşamadığından kısa sürede monotonlaştığını düşünüp aldatma ya da boşanmaya meyillilik gösterebilmektedir. TÜİK verilerine göre kadınların aldatma nedeniyle boşanma oranı %32,2 iken, erkeklerin aldatma nedeniyle boşanma oranı ise %8.7'dir. Yani boşanan her 10 kadının 3'ü, kocası tarafından aldatıldığı için boşanma davası açmıştır. Ayrıca boşanmaların %29.6'sı terk etme kaynaklıdır. Bu oranlar hafife alınacak kadar küçük değerler ihtiva etmemektedir.

İstanbul Sözleşmesi'nin Kadınları Güvence Altına Almasıyla Daha Rahat Boşanabilmeleri

Boşanma Oranlarının Artmasına Sebep Olan Temel Faktörler!

Türkiye'de şiddet görmesine rağmen ne yazık ki belli sebepler yüzünden boşanamayan ve boşanmaya korkan kadınlar var. Ancak İstanbul Sözleşmesi'nin en iyi yönlerinden birisi de şiddet gören kadınlar için sığınma evleri oluşturmasıdır. Bu sayede şiddet gören kadınlar ''Nereye giderim?'' endişesi gütmeden sığınma evlerinde kalabilmektedirler. Ayrıca eskiden eşine şiddet gösteren erkek, eşi tarafından şikâyet edilmediği sürece ceza almazdı. Birçok kadın da eşini şikâyet etmeye korkardı. Ancak İstanbul Sözleşmesi ile artık şiddet gören kadın şikâyetçi olmasa bile şiddet gösteren koca cezaya çarptırılacaktır. Bu ve boşanma yönünde kadına sağlanan kolaylıklar, şiddet gören kadınların daha kolay boşanmasına imkân sağlamaktadır. Bu da boşanma oranlarını artıran bir nedendir ki her şiddet gören kadın boşanabilseydi eminim ki boşanma oranları çok daha yüksek olurdu. Günümüzde boşanmaların %38.9'u şiddet ve kötü muameleden kaynaklanmaktadır.

Alkol Kullanımının Giderek Artması

Boşanma Oranlarının Artmasına Sebep Olan Temel Faktörler!

Son 30 yılda alkollü içkilerin tüketilmesi ciddi derecede artış göstermiştir. Ancak alkollü içkiler yuva yıkan en büyük nedenler arasında yer almaktadır. Alkolün; kadına ve çocuğa olan şiddete neden olup aile içi huzuru bozmasındaki payı oldukça büyüktür. Türkiye'deki boşanma oranlarının %26.5'i alkol yüzünden kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu oran, şiddet yüzünden kaynaklanan %38.9'luk boşanma oranının artmasında da etki göstermiştir. Yani şiddet yüzünden gerçekleşen %38.9'luk orana sahip boşanmanın içerisinde alkolün de rolü vardır.

Ekonomik Yönden Yaşanan Geçim Sıkıntısı

Boşanma Oranlarının Artmasına Sebep Olan Temel Faktörler!

Boşanma oranlarının artış göstermesindeki en büyük nedenlerden biri de ekonomik yönden yaşanılan sıkıntılardır. Boşanma davası açan kadınların neredeyse yarısı, boşanma nedenleri arasında ekonomik sıkıntıları da dile getirmiştir.

En Büyük Neden: Sorumsuz Ve İlgisiz Davranma

Boşanma Oranlarının Artmasına Sebep Olan Temel Faktörler!

TÜİK verilerinde, boşanma davalarında 10 kadından 6'sının eşinin gerekli sorumluluklarını yerine getirmeyip yeterli ilgiyi göstermediği yer almaktadır. Aynı şekilde her 10 erkekten 4'ü de açtığı boşanma davasında bu konuya değinmektedir. Günümüzde boşanmaların artmasına sebep olan en büyük neden, çiftlerin birbirlerine olan sorumluluklarını yerine getirmeyip ilgisiz davranmalarıdır.

Boşanma Oranlarının Artmasına Sebep Olan Temel Faktörler!
9
19
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • SunshineofNefertiti
  Valla bu konuda okuduğum en güzel bence idi..
  Her bir nokta ayrı ayrı önem arz etmekte. İletişim kopukluğu, çiftlerin evlilikten neler beklediğini bilmemeleri de eklenince kaçınılmaz son yaklaşıyor.
  Bu konuda bir detay daha var ki, ailede 3. kişi diye sıfatlandırdığımız kayınbaba, kayınvalide, ağbi, şu ve bu gibi kimselerin müdahil olmasını da ekleyebiliriz.

  Emeğine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Kesinlikle diğer aile bireylerinin müdahalesi de boşanma nedenleri arasında. Onu da ekleyecektim ancak en öne çıkanlar bunlar olduğu için fazla uzun olmasını istemedim. Teşekkür ederim vakit ayırıp okuduğun ve güzel görüşün için :)

  • Valla keyifle, sıkılmadan okudum. Teşekkür ederiz.

  • Eyvallah dostum :)

En İyi Kız Görüşü

 • Gulrüya96
  Güzel bir bence olmuş sıkılmadan okudum
  Emeklerine sağlık
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

818
 • İnsanlar birbirlerini anlamak için çoğu zaman yeterince çaba sarf etmiyor ne yazık ki, hep kendi düşüncelerini karşı tarafa benimsetmeye çalışıyorlar ve karşıt bir durumda anlaşmazlıklar çıkıyor iş büyüyor. Empati yapabilmek ve karşılıklı saygılı olmak ilgili davranmak çok önemli. Güzel bir konuya değinmişsiniz emeğinize sağlık.
 • bettyplus
  İnsanlar evlenince sürekli birlikte olmak zorunda gibi hissediyolar ama her iki tarafın da bu evlilik dışında bir sosyal hayatı olsa, ara sıra ayrı kalsalar bence boşanmalar bu kadar çok olmaz. Bunun en büyük kanıtı da pandemi maalesef. Ne kadar çok uzun birlikte kalırsan o kadar sıkılıyorsun
 • İstanbul sözleşmesini destekliyom kurban. Diğer öbürleri çok haklısın
  • İstanbul Sözleşmesi'ni ben de destekliyorum abi. Bu sözleşme sayesinde şiddet gören kadınlar daha kolay boşanabildiği için oranın artmasına neden oluyor. Detayda belirttim zaten :)

 • cruze42
  Kadına güçlü kadın ayakları nı beslediler. Yuvasını yıkan çocuklarına işkence yapan dolandıran önüne gelen le yatana güçlü kadın dediler. Evlilik yapınca kafın eski müşteri lerini asla bırakmaz iletişim yatma huzur bulamassın ız. Kanunları da beceriler kendi oyunlarına göre devlet destekli yuva yıkılır. Hayırlı sı. Aile olmayınca devlette olmaz bunu ne zaman anlıycak lar bakalım
  • cruze42

   Yazdıklarım çok koymuş tekerine çomak sokmuş belli. Şeytan yerine şytan yazınca sen bunun şeytan oldugunu bak gbi anlıyon.

 • Abazaprens
  Güzel bir bence olmuş emeğinize sağlık. Aklımdan geçen ve etkisinin azımsanacak kadar çok olduğunu düşündüğüm konuyu da es geçmemişsiniz. Tebrik ederim 🙏🏻
 • Orkinos48
  Kesinlikle Cep telefonu ve o içindeki internet ama en çok da kişinin içindeki şahsiyet kişi şahsiyetsiz ise sen naparsan yap aldatacaktır sonrqda boşanmaya gidecektir konu
 • Necro12345
  Ekonomik yönden geçim sıkıntısı her şeyi etkiler
  Sorumsuz Ve İlgisiz Davranma da aynı şekilde.
  Alkol zaten zaten zararlı. Kumar, gece hayatı, sigara gibi
 • robustgürbüz
  Her şeyin temelinde saygı ve sevgi kıtlığı yatmaktadır. Eskiden gül gibi geçinip giden aileler, bizden daha mı rahat yaşıyorlardı. Söylemeden geçemeyeceğim, alkol uyuşturucu kullan, o bar senin bu pavyon benim paraları harca, olmadı birde başkası ile ilişkiye gir, ona pahalı hediyeler al, evde hanım eve ihtiyaç birşeyler isteyincede şiddet uygula. Kusura bakmayın ama bu islami kurallara uymama sonucu ortaya çıkıyor. Hanımda aynı şekilde kanâatkar değil, en iyi evde oturayım, iyi yiyeyim iyi giyineyim , havalı bir telefonum olsun, duruma göre iyi bir arabam olsun.
 • anastaberata
  Flört ve sevgililik gibi şeylerin aşırı artması sorumluluğu kaldıramama insanların tahammülsüzleşmesi
 • boşanmaların artmasındaki en büyük neden evlenmelerdir
 • muhammetcmrt
  itoplumumuzun bozulması batıya özenme ve dinden uzaklaşma bunun en büyük sebepleri
 • kumsalgrlr
  Birbirlerini iyi tanıyamama ve zamanla yabancilasip kavga cikmasi ve sonuç boşanma
 • Seytan222
  Neden evlendi9ğni bilmiyor , aileden kaçmak için evleniyor
 • Armagans
  İnsanların birbirini tanımadan evlenmeleri ilk sebeplerden.
 • yanlızbirbal
  Sessiz şiddet en büyük sıkıntı aslında
 • mnk34
  Bence en büyük sebep ilgisizlik ve güven
 • Yesimcik__
  Doğru hepsi gerçekten
 • Power_MAN
  İlişkinin cinsellik üzerine kurulu olması.
 • asbrk
  Sosyal medya büyük etken
 • DemirBilek_
  Çok hoş olmuş emeğine sağlık.
 • Kokleyicikayseri
  İlgisizlik sevimsizlik isteksizlik
 • EmmaOlivia
  Sevgi saygi ilgi olmayin ca bitiyor ilişkiler..
 • papciburcu
  Sosyal medyada yapılan flörtlesme ve tık tok
 • Makınelıtufek
  Gecım sıkıntısı
 • Nuclear91
  Aile faktörünü kimse dile getirmemiş nedense...
 • Gizli Üye
  Kadın dırdırı ve paragöz kadınlar yüzünden
YÜKLENİYOR...