Atatürk’ün Liyakate Verdiği Değer!

tastycock

Atatürk’ün liyakate verdiği değer.

Atatürk’ün Liyakate Verdiği Değer!

Toplumsal gelişme ve ilerlemenin birinci kuralı liyakate önem vermektir. Atatürk ilk askerlik yıllarından itibaren hep liyakate önem veren amirleri tarafından rütbesinin üzerinde görevler almış üstün zeka sahibi bir Türk subayı idi.

Atatürk’ün Liyakate Verdiği Değer!

Gerek askerlik yıllarında gerekse sivil hayatında her zaman liyakate çok büyük önem ve değer veren birisiydi. Size Atatürk’ün liyakate verdiği değeri anlatacak üç hikaye paylaşıyorum.

Albay Mustafa Kazım Özalp

Albay Köprülü Kazım Fikri
Albay Köprülü Kazım Fikri

Atatürk’ün anadoluya geçişinde beraberinde bulunan 32 kişilik kurmay subay ekibi içersinde bulunanlardan birisi de albay Köprülü Kazım (Özalp)’tir. Kazım Bey’in vazifesi gün boyu Mustafa Kemal Paşa’ya Anadolu’daki askeri birliklerden gelen bilgilerin rapor haline getirilip sunulması ve Mustafa Kemal Paşa’nın emirlerinin de yazılı hale getirilerek Anadolu’daki askeri birliklere iletilmesidir.

TBMM başkanı Kazım Özalp Atarürk’ü meclis kapısında yolcu ediyor
TBMM başkanı Kazım Özalp Atarürk’ü meclis kapısında yolcu ediyor

Erzurum kongresi öncesinde 9 Temmuz 1919 gecesi telgrafla padişah Vahdettin ve sadrazam Damat Ferit paşaya askerlikten istifa ettiğini bildirip Erzurum Valisinden temin edilen takım elbiseyi giyip sivil hayata başlamıştı. 10 Temmuz sabahı albay Köprülü Kazım Atatürk’ün karşısına çıkarak siz artık asker değilsiniz raporlarımı kime sunayım demiştir. Atatürk oturduğu koltukta kazım beye “Öyle mi efendim peki efendim. Raporlarınızı Kazım Karabekir paşaya sunun demiştir.

Kazım Özalp Atatürk’le beraber
Kazım Özalp Atatürk’le beraber

Kazım karabekir Paşa’ya çıkan Kazım bey raporlarını ona sunmak isteyince karabekir paşa “senin amirin Mustafa Kemal beydir yine raporlarını ona sunacaksın” der. Atatürk albay Kazım beyi hor görmemiştir. Kendisinin terfisine engel olmamış, cumhurbaşkanlığı döneminde Kazım beye Özalp soyadını verip Orgeneralliğe kadar terfi ettirmiş ve 1924-1935 yılları arasunda da aralıksız TBMM başkanlığı yaptırmıştır.

Çankaya Sofrasında Sarhoş Olan Reşit Galip Bey

İlkokulda okuduğumuz andımız Reşit Galip Bey’in kaleminden çıkmıştır
İlkokulda okuduğumuz andımız Reşit Galip Bey’in kaleminden çıkmıştır

Atatürk’ün meşhur Çankaya Sofralarını duymuşsunızdur. Derin fikir tartışmalarını yaptığı yemeklerde alkol kullanılmakla beraber Atatürk sarhoşluğa kesinlikle müsaade etmezdi. Bir gün bir Çankaya sofrasında Reşit Galip bey sarhoş olur. Eğer misafirlerden birisi alkolün dozunu kaçırıp sarhoş olmaya başladıysa Atatürk kendisini efendim yoruldunuz isterseniz arkadaşlar sizi evinize götürsün istirahat edin diyerek kibarca masadan kalkmasını isterdi.

Atatürk Çankaya sofrasında Türk Dil Kurumu Yöneticileriyle
Atatürk Çankaya sofrasında Türk Dil Kurumu Yöneticileriyle

Reşit Galip beye de böyle söylemiş, Reşit Galip bey Atarürk’ün bu sözüne karşılık olarak Burası milletin sofrasıdır sen beni buradan kaldıramazsın der. Atatürk’te o zaman milletimiz yemeğine devam etsin ben müsade alıyorum deyip masadan kalkar. Fakat Reşit Galip bey Atatürk’ü çok seven cumhuriyeti aşık Türk devleti için ölecek kadar da yürekli biridir.

Reşit Galip bey Atatürk’ün elini öperken
Reşit Galip bey Atatürk’ün elini öperken

O zamana kadar radyolarda halkı Cumhuriyet’e sahip çıkma ve Cumhuriyet rejimini halka anlatma konusunda konferanslar veren Reşit Galip bey yine bu konferanslarına devam etmiş ve gün gelmiş Atatürk tarafından milli eğitim Bakanlığı’na atanmıştır.

Şark Bülbülü Celal Güzelses

Atatürk’ün Liyakate Verdiği Değer!

1937 yılıdır Atatürk Diyarbakır’a gitmiş, gece Dicle nehrine nazır Gazi köşkünde istirahat etmekteyken uzaktan gelen bir türkü duyar, kulak kabartır ardından yaverini çağırıp kimdir bu der yaver “paşan rahatsız olduysanız gidip susturayım” der. Atatürk böyle güzel ses susturulur mu ben sana kim bu dedim der.

Atatürk’ün Liyakate Verdiği Değer!

Yaver dışarı çıkar, Gazi köşkünde çalışanlardan kim olduğunu öğrenir. İçeri gelip “Paşam Şark bülbülü Celal’miş emredin hemen alıp getireyim” der. Atatürk şöyle der: Böyşe güzel ses ayağa çağırılmaz yaver efendi. Böyle sesin ayağına gidilir. Kalkıp üstünü giyer, nehir kenarındaki şark bülbülünün yanına gider, hem onun güzel türkülerini dinler, hem de beraber sigara içer sohbet ederler.

Şark bülbülü Celal Güzelses
Şark bülbülü Celal Güzelses
Atatürk’ün Liyakate Verdiği Değer!
11
9
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Cumhuriyetin ilk yıllarında, yabancı dilde kullanılan ama Türkçe kökenli olduğunu ispatlayanlara ödül mahiyetinde para veriliyordu. Bir gün buna Mustafa Kemal Atatürk de katılmıştır ve gelenleri dinlemektedir.

  Adamın biri, ABD'deki ''Teksas'' eyaletinin isminin aslında Türkçeden geldiğini öne sunmuştur. Tabii Atatürk dahil oradakiler merak içinde dinlemektedir. Bunun kanıtını istediklerinde ise adam şu şekilde mukabelede bulunmuştur:

  ABD'de bugünkü Teksas'ın olduğu bölgede bir Türk ozan yaşardı ve adamın bir de sazı vardı. Saz çalmasıyla ünlüydü ve tek bir sazı olduğu için de adama tek sazlı denmiş. Sonra bölge ismi ''tek saz'' isminde ''Texas'' olarak değiştirilmiştir.

  Bunu duyan Atatürk ve yanındakiler şaşırmış. Atatürk, şaşkınlığını gizledikten sonra ''Verin şu namussuzun parasını gitsin, bir daha da buraya gelme'' demiş.

  Çok eskiden okuduğum bir hikâyeydi ufak tefek farklılıklar olabilir belki. Konuyla alakalı olunca ben de eklemek istedim. Eline sağlık, çok güzel Bence olmuş.
  Görüş hala geçerli mi?
  • tastycock

   Atatürk'le ilgili belki 100'den fazla kitap okudum. Bu hikaye de o dediğin şey veya benzeri bir durum da olmamıştır. Atatürk öyle sözler söylemeyecek kadar nazik bir adamdır.
   Senin bu anlattığın bir laz fıkrasının bir parçası.
   Dallaz
   Arkansaz
   Teksaz
   Amma uzun
   Kuzey karalahana
   Güney karalahana gibi isimlerin bizim lazlar tarafından amerikan eyalet isimleri olarak verildiğinin anlatıldığı bir fıkradır o.

  • Hayır senin yazdığın kelimeler esasen 1930'da ortaya atılan ''Güneş Dil Teorisi''nde Türkçe olması muhtemel kelimelerdir. Hatta bu teoriye göre, dünya üzerindeki tüm dillerin Türkçeden türemiştir. Kısaca bunlar bir fıkra ya da hikâye değildir. 200'den fazla cumhuriyet tarihini anlatan kitap okumuşumdur ama benim de hâlâ yeni duyduğum bilgiler olabiliyor.

  • tastycock

   Kılıç Ali, Yaveri Atatürk'ü anlatıyor, Atatürk'ün uşağı idim, Atatürk'ün sofrası, Çankaya, Atatürk'ün söylev ve demeçleri, Bana Atatürk'ü anlattılar gibi direk halkla veya çevresindeki insanlarla ikili sohbetlerini içseren kitaplarda Atatürk'ün böyle nezaket dışı bir sözcüğü hiç geçmiyor. Ama sen illa da bu söz Atatürk'e ait diyorsan sen yine öyle bilmeye devam et.

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk her konuda her alanda yeteneğini yeterliliğini ortaya koymuş ve Türk gencinden de bunu beklemiştir. Türk gencine sonsuz güvenmiştir. Güzel bir içerik olmuş eline sağlık
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

108
 • Kıyamam ben ona ya kıymetini o kadar bilemiyoruz ki bizim için yaptığı onca şeyden sonra hak etmiyor çoğu şeyi
 • superpsikolog
  Liyakatli kişilerle yol yürünmeseydi ve liyakata değer verilmemiş olsaydı devlet kurulamazdı zaten.
 • yaseminaydin
  biz nasıl hak ettik onca yaptığı iyiliği bilemiyorum
 • doanylmz
  Keşke açıp gözünü insnalar ön yargılarından kurtulup baksalar bu gerçeklere
 • fangoria
  liyakat her iş içn en aranılan özellik olmalıdır
 • Atamızı bu yüzden seviyorum
 • AdilOlmayanYıldırım
  dünya bile ders çıkarmış
 • 48kumsal48
  teşekkür ederim
 • Thalia27
  asla h,ç bir lider atam gibi olmaz olamaz.
 • Hüseyin_33
  liyakat her iş için en aranılan özellik olmalı.
 • İlişmeBabaYorgun
  Liyakat önemli tabiki
 • Gizli Üye
  ne büyük devlet adamıymışsın atam
 • Gizli Üye
  Büyük Lider.🙂
 • Gizli Üye
  Keşke herkes Atatürk gibi olabilse...
 • Gizli Üye
  Büyük lider 😍❤️♥️
 • Gizli Üye
  Keşke şuanki millet vekilleri ust duzey yöneticiler de böyle olsa
 • Gizli Üye
  Büyük lider
 • Gizli Üye
  büyük lider.
YÜKLENİYOR...