Gerçek Hayatta Gizli Kullanıcı Olmak

Birçoğumuz ismimiz yerine bir kullanıcı adı belirledik ve profil fotoğraflarımız da bize ait fotoğraflar değil. Hadi açık açık adı ile siteye kaydolan, profil fotoğrafı olarak kendi fotoğrafını kullanan kişilerin bazı soruları gizli kullanıcı olarak sormalarını veya bazı sorulara gizli kullanıcı olarak yorum yapmalarını bir nebze anlıyorum da; diğer üyeler neden ve/veya kimden çekiniyorlar anlayamıyorum.

Zaten insanoğlunun ne zaman gerçekten olduğu gibi davranmayı öğreneceğini de çok merak ediyorum. Lafta çoğu kişi müslüman, ama çok azı Mevlana'nın "Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol." öğüdüne uyuyor. Ben biraz sivri bir karakterim. Düşüncelerimi korkusuzca paylaştığım için hayatta başıma bir sürü sıkıntılı durumlar da açtım. Buna rağmen bir an olsun kendim olmaktan vazgeçmedim.

Kimse beni sevmek zorunda değil. Kimse bana hak vermek zorunda değil. Kimse beni alkışlamak zorunda değil. Kimsenin de bana sırf kendisi gibi düşünmediğim, davranmadığım, giyinmediğim, yemediğim, içmediğim, inanmadığım için hakaret etmeye hakkı yok.

Fakat yine de; ben ne zaman toplumun geneline aykırı bir şey söylesem veya yapsam işitmediğim laf kalmıyor. Peki bu beni caydırıyor mu? Hayır. Kendim olmaktan vazgeçiyor muyum? Hayır.

Gerçek hayatta gizli kullanıcı olmak...

Ey gizli kullanıcılar; çekincelerinizi anlıyorum. Fakat lütfen şunu bir düşünün: Tüm insanlar kendileri gibi davransa, düşüncelerini korkmadan, özgürce paylaşsa neler farklı olurdu? Bu sitede gizli kullanıcı olmaya devam edin, ne umurumda olur, ne de bir zararı dokunur...

Hatta bu paylaşımı gizli kullanıcılara açık bırakıyorum. Ama lütfen gerçek yaşamda gizli kullanıcı olmayın. Ses çıkarmaktan, renginizi belli etmekten korkmayın. Ne kadar az insan korkarsa; o kadar çok insan daha iyi şartlarda yaşayabilecektir. Düşünün: Herkesin cinsel kimliğini özgürce açıklayabildiği ve yaşayabildiği bir dünya...

Politik düşünceleri yüzünden gencecik yaşında idam edilmemiş Erdal ve Deniz gibileri... Anayasanın 34. maddesinin verdiği hakkı kullanarak istediği her konuda toplanma ve protesto etme hakkını kullanabilen yüzbinler... Taciz, tecavüz, şiddet gibi suç unsurlarına maruz kalsalar bile, tepki görmekten ve karalanmaktan korkmadan, kendi rızasının olduğunu iddia edebilecek tek bir kişi veya kurum dahi olmayacağından emin; şikayetçi olabilen, hakkını arayabilen kadınlar...

Başka bir ırka, dine/mezhebe, ten rengine sahip olsa bile, sevdiği adamla evlenmek istediğini ailesine gönül rahatlığı ile söyleyebilen genç kızlar... Okumak istediğini, küçücük yaşında gelin (!) olmak istemediğini dile getirebilen kız çocukları...

Bu listeyi uzatmak hepimizin elinde. Sadece kendimiz olmalı ve SES çıkarmalıyız. Korkuyu yenebildiğimiz gün; yukarıda yazdıklarım ve daha nicelerinin gerçek olmaması için hiçbir neden yok. Dünyayı değiştirmek istiyorsanız değişime önce kendinizden başlayın. Gizli kullanıcı kabuğunuzu kırarak...

Sevgilerimle,

siyahtukenmezkalem


3|3
4680

En İyi Erkek Görüşü

 • İsmet İnönü'nün bir sözü vardır''NAMUSLULARDA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA'' her şeyin açıklamasıdır.. Toplum olarak hep baskılar, ayıplar ve günahlarla büyütüldük.. Asla giyecek alınırken bile bir çoğumuza çocukluğunda fikrimiz sorulmadı.. Okullarda gereksiz baskı gördük yıldırıldık.. Çoğu çocuk bu yüzden hep ikincilikte ve geride kalmayı tercih etti ne yazık ki iş hayatına da atıldığında devam ettirdi geride durma tarzını.., Kızlar bu baskıların 4-5 misli daha fazlasını yaşadı, çoğu her şeyi gizli yapmaya çalıştı ve ona alıştı..
  Şimdi yazılan bir çok şeyi kendi gerçek adı ile ve resmi ile yazsa hemen elbiseli konuşan hayvanlarca taciz edilecek o da bir gerçek.. Ben asla bu konuda kızlara suç bulmuyorum.. zaten yorumları beğenen ve bilgi almak isteyen hemen gerçek kimliği ile özelden açıp soruyor ve konuşuyor.. Ne yazık ki toplumun genel kültür ve ahlak yapısı son derece noksan olduğu için, aslın da bu sitede soru sormak ve yorum yapmakta bir cesaret işi...
  Fakat şunu bilin ki burada aslın da en aşağılık kişiler erkek olduğu halde kız gibi ve kız olduğu halde erkek gibi yazanlardır..
  Aslında cesaretle bu konunun üzerine gidip çürük elmaları site yönetimce ayıklatmak olmalıdır.
  Cesareti ve öz güveni olmayan kişilerin de toplumların da geleceği yoktur..

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Sadece tek taraflı düşünüyorsunuz. Rahatsız etmekten ne kadar zevk alan insan var. Hepiniz mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Bunların bir kısmı sorduğunuz soru yüzünden sizleri rahatsız etmeye bayılırlar. Hele ki gizli kullanıcı değil ve de cevabınızın dürüstçe açık seçik olması gerekiyorsa. Bu yüzden görüşünüze katılmıyorum. Hem bu kadar çok rahatsız olmanızın sebebini asla anlayamadım. Tamam cinsel kimliğini açıklasın korkmasın diyorsunuz ama düşünsenize ben buraya "Ben bir lezbiyenim." yazsam olabilecekleri. 10 dakika sonra 20 kişi mesaj atar: "N'aber güzelim?", "Ooo bende ne zamandır 2 kız arıyordum grup için müsait misin bir aralar?" vs vs... O kadar çok örnek var ki... Ya da cinsellik hakkında bir soru sorulur ve detaylı yazman gerekir. 5 dakika sonra "Sen bu işleri iyi biliyorsun sanırım. Gel bir ara bana da öğret." gibi gibi. Ya da bir yakınınız ölmüştür ya da hastadır. Ama bunun hakkında konuşmak istemezsiniz. Sadece sizinle aynı acıları paylaşmak üzere olan birini hazırlarsınız. Ama kendini bilmez birçok insandan sadece biri sizin bu durumunuzla alay geçercesine soru sorar ve sizi üzer.

  Tamam bazen o kadar saçma gelen konularda gizlemiştir ki kendini, dalga bile geçersiniz. Ama o insanın o olayla daha önce başına neler geldiğini biliyor musunuz ki? Bana kalırsa tek taraflı düşünmemeye çalışın bu hayatta.

  3|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 79

 • Kokracağım ya da çekineceğim düşüncelerim yoktur. Saklanana saygı duyarım ama saklanıp da ne konuştuğunu bilmeyenden de nefret ederim.

  0|0
  0|0
 • Tok açın halinden ne anlar? diyelimki anladı.. ne derece ve ne sürece bu açlığı çekti?

  Her kim olursa olsun, hangi konuda olursa olsun :kendi doğrusuyla değil... esas doğruyla gelir, vede esas doğruyu derse? ona hak veririm !

  Aksi olursa : üslubunca iyi niyetle uyarırım,''sağır, kör ve dilsizi''oynarsa..''sükut eder ve ondan uzaklaşırım.

  Güzel bir ata sözü var :

  Her doğru, her yerde söylenmez.

  Hatasız kul yok ! hatasında ısrarlı kul var :(.

  Hatalı ve günahkar kula kızıyoruz, ancak aynı olmasada, benzer veya değişik konularda bizlerin hatası yokmu? empati. öz eleştiri, olumlu yönde kendimizi güncelleme, başkalarınada faydamızın dokunması gerekmezmi?

  Her sakallı dedemiz olmadığı gibi, her insanda kendimiz gibi olamıyacağı gerçeğini hatırda tutmalı.

  Önce aklını, akabinde ruh ve bedenini kullanıcan..

  Tüm sorularımda aşikar kullanıcı oldum,1 tanesini gizliye çevirdim nedenmi :

  Benzer veya aynı üzücü ve detaylı yaşanmışlığı olmıyanlardan bazıları, konu üzeri muhattaplık misafirliğine : ön yargı, bencillik, peşin hüküm, hakim vari sualler , yalancı şahit misali haksız olan taraf karşısındaki misafirmiş gibi.. sözünü tokat misali atıp, kapısını kapatıp, hayatına devam ettiğine şahit olursan, vb. insanların çoğalmasıyla tek başına mücadele eder ama.. konuşarak bile dilinden anlanmadığını ve yargısız infaz misali insanların topluca hücum ettiğini görünce vb. başkalarıda çoğunluğa bakarak benzer modda saldırmasın diye emniyet yöntemi olabilir !!!

  Lafını haksızlığı ve bencilliğine rağmen sokupta ''şahsını engelleyenler'' olmaması adına, psikolojini deymeyecek insanlarla meşgul edip üzmemek adına, hatalı ve eksik, yanlış anlaşılmalara müsayit, ince düşünceli insan işi olup, benzerlerinin anlayacağı tarzda paylaşımların vb. varsa : gizli olabilirsin.

  İnsanların özünü çözene kadar, benzer dozda özünden yansımalar yapmak lazım.

  Özünde : Rabbini, kendini, haddini bilmek ve düşe kalkada olsa mücadele varsa asıl olan budur.

  İnsan siması ve bakışı az çok aşikar eder gidişatını. neysem oyum.

  0|0
  0|0
 • "gerçek yaşamda gizli kullanıcı olmayın. Ses çıkarmaktan, renginizi belli etmekten korkmayın. Ne kadar az insan korkarsa; o kadar çok insan daha iyi şartlarda yaşayabilecektir."

  cünkü

  Devlet halkini sindirmis. karar almayi unutturmus. sadece alinan kararlara uymayi belleklerine islemis. eski programi da silmis. o yüzdendir ki günümüzde insanlarimiz koyun gibi olmuslar. kisiliklerini kaybetmisler. korkularindan ne yapacagini sasirip siddete basvurmalarinin sebebi de bu sanki. ben devletten korkmuyorum. kendimden korkuyorum ama! zaten devlette benden korkuyor. o yüzdendir ki sesimi yükselttigimde beni (yani sadece bir kisiyi bile yani) polisle yaslarla susturuyor. düsünsenize bir korkak kim? korku icinizde hep olsun ama hain kurttan korkmayin asla!

  1|0
  0|0
 • keşke dediğin gibi olabilmek kolay olsaydı. keşke düşüncelerimizi özgürce haykırabileydik.
  keşke sen sen olabilseydin , ben ben olabilseydim. keşke kendimiz olabilseydik. ama olmuyor ne yazık kı. biz biz olduğumuzu anlamadan toplum bizi kendi kurallarına göre işlemeye başlıyor. kurallar kundaktan kurtuldugumuz zaman başlıyor.. bize bir yön , biryol gösteriliyor. o yolda o yönde gitmek zorundasın. kurallar bir bir önüne konmaya başlar.. seniniçin sınırlar konur. o sınırları zorlayamzsın. sen sen olamazsın. toplum nasıl istiyorsa öyle olmak zorundasın. sınırları zorlayamazsın.. sınırları zorladıgın zaman darbeler yumruklar yağmur gibi yağmaya başlar. kendi ayıplarının üstünü kapatanlar senin olmayan ayıplarını icat etmeye çalışırlar. gelen yumruklardan darbelerden korunmaya çalışsanda korunazmazsın. ahlaksız yumrugu, edepsiz, sahtekar, hırsız. namussuz, alçak, ırz duşmanı. nekadar kötü sıfat varsa hepsini yüklerler sırtına.. sıkıysa toplumun sana biçtiği rolü oynama. örnegin ben 63 yaşında bir insanım. şurada açık kimliğimle yazsam hele birde tanık birisine rastlasam! neler söylenmez ki hakkımda. adam azmış ya. internette karı kız peşinde. kırkından sonra azanı teneşir paklarmış. daha neler neler söylerler. kusura bakma. toplum içinde hepimiz birer kukla. toplumun bize uygun gördüğü rolü oynuyoruz. senin ipin benim elimde benim ipim senin elinde. karşımızdakine rol biçiyoruz habire. kendimiz olamıyoruz nedense.

  0|0
  0|0
 • internet ortamı bu, bazı paylaşımlar da gerekebilir, foto da nick de farklı olsa da, özel paylaşım yapmak isteyen üyeler oluyor, benim %3-5 paylaşımım vardır, yerinde kullanılmalı

  0|0
  0|0
 • Helal olsun sana be ne kadad guzel yazmissin ellerine saglik

  0|0
  0|0
 • Eline sağlık

  0|0
  0|0
 • Eline sağlık

  0|0
  0|0
 • Şimdiye kadar bir kez bile gizli kullanıcı olarak soru sormadım. Türbanlı ateist gibi geliyor onlar bana...

  0|0
  0|0
 • güzel bir paylaşım gizlenmeden açıkca söylemek gerek ne düşündüğümüzü ne hissettiğimizi... en fazla ne olabilir ki... neden korkarız ki...

  0|0
  0|0
 • Kesinlikle haklısınız.
  İki yüzlülük kimseye yakışmaz. İnsanları her zaman korkuları yönetir. Herkes ne yapması gerektiğini bilse belki ne kurallara ne yasaklara neden o yasakların getirdiği sonuçlara gerek kalırdı. Bir şeyi yapmadan önce sorgulamalıyız, evet ben bunu yapıyorum ama benim açımdan iyimi olur kötü mü olur diye düşünmeliyiz. İşte burası hayvanlardan ayrıldığımız üstün noktadır aklın ve fikrin birleştiği yer.

  Paylaşım için teşekkürler.

  0|0
  0|0
 • Sevgili meslektaşım
  Söylediklerinde haklısın ama burasının Türkiye olduğunu unutuyorsun.
  burada doğruları söyleyeni dokuz köyden kovuyorlar.
  Ben doğruları söylediğim için çalıştığım kurumun genel merkezinden ayrılmak zorunda kaldım. Bir Allah ın kulu çıkıpta haklsın demedi.
  Huylu huyundan vazgeçmiş derler. Gene söylüyorum amam bu sefer korkarak.
  bazen çeneni tut diyorum.
  Biz daha o seviyelere gelmemize çok var...

  0|0
  0|0
 • Guzel paylasim olmus.

  0|0
  0|0
 • güzel yazı teşekkür ederim

  0|0
  0|0
 • Gizliden kastınız olduğundan farklı görünmekse yazınız çok güzel,
  Ama bazı şeylerin gizli kalması gerektiğine inanıyorum ki bu da benim karakterimin bir parçası..
  Yani kendim olacaksam gizli kalmalıyım..

  0|0
  0|0
 • Öyle bir yazmışsınki tüm gizli kullanıcılar foyasını dökmüş
  (tek bir kez g. kullanıcı oldum o da dini konuydu :D çok karışıktı ama)

  0|0
  0|0
 • Güzel

  0|0
  0|0
 • Paylaşım için teşekkürler bu hayatta gizli kullanıcı olmak zor birşey.

  0|0
  0|0
 • Kalemine sağlık. Güzel yazmışsın

  0|0
  0|0
 • Güzel bir yazı olmuş ve yararlı bir yazı eline emeğine sağlık. :)

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  59

Kızlar Ne Diyor 45

 • O gizlilerin amacı çoğunlukla gizliden xper kasmak ya da trollemek

  Yoksa bir nick arkasındayız, kafamızda kese kağıdı gibi bir şey bir nevi, neden durduk yere gizli olalım.

  Evliyim başkasına aşık oldum bile troll çünkü. Gerçekten yazanlar çok az...

  0|0
  0|0
 • Teşekkürler güzel bence olmuş :)

  0|0
  0|0
 • Güzel... :-)

  0|0
  0|0
 • Sen simdi gizliden sormayarak kendin oldugunumu saniyorsun abi sizene ya isteyen gizli takilir isteyen gizsiz takilir sonucta insanlara bu hak verilmis degil mi? ben sahsen kimseyle muhatap olmak istemedigim icin gizli takiliyorum ama bunun aciklamasini yapmak zorunda miyim sana veya bir baskasina yani bu insanin kendisiyle ilgili ve kimseyi ilgildndirmez biraz egonuzu cekin ya harbiden nedir bu

  2|0
  0|0
 • Gizlenmem hiç bir zaman. Saklanmak neden? Kim ne düşünürse düşünsün yani bana ne? Buradaki insanlar benim dostum değil ailem değil. Günlük hayatta görüştüğüm insanlar değil. Ben normalde nasılsam ne düşünüyorsam burada da öyleyim. Hadi bazı insanlar utanir anlarım. Fakat sıradan bir soruda gizlenmek veya gizlenip hakaret etmek nedir? Buna saygı duymam.

  0|0
  0|0
 • çok haklısın bence ben kendi adımı ve arkadaşımın adını yazdım nickname olarak ama kendi adım elena benim adım Aleyna arkadaşımın adı :)) bence gerçekten haklısın düşünceler hakkında olduğumuz kişi ve davranmak konusunda yazın gerçekten harika çok güzel yazmışsın :)) kaleminin tükenmemesi dileğiyle :))

  0|0
  0|0
 • Ben de sizin gibileri anlamıyorum yazının başını okudum sadece ama burası "kızlarsoruyor" adında bir site yani soru sormak cevap vermek önemli ayrıca gizli kullanıcı olarak cevap verme diye bir hak tanınmış ki bu durumdan memnun değilsen niçin burdasın?

  1|1
  0|0
 • Buradayım, bir takma adım ve bana ait bir fotoğrafım var... Ne düşünüyorsam "gizlenmeden" yazıyorum ki sadece buradan ibaret değilim; kendi sitemde yazıyorum, sosyal medyada paylaşımlarım var ve dahası gerçek hayatta da böyleyim...
  Homurdanmak, sessizce fısırdamak yerine sesimi yükseltiyorum, konuşuyorum...
  Yani burada artist gerçekte silik değilim...
  Neysem oyum, olmaya da devam edeceğim...
  Sizi de sesiniz çıktığı için tebrik ederim...

  0|0
  0|0
 • Gizli sormayınca mesaj atıp rahatsız ediyorlar

  1|0
  0|0
 • her yerde düşüncelerini paylaşamazsın bile bile ölüme gitmek aptallıktır şöyle düşün mhp toplantısına girmiş pkk lı gibi. ama bu doğruları söylemek yanlışları uyarmak konusunda herkesin dürüst davranması gerektiğini savunuyorum. güzel paylaşım teşekkürler

  0|0
  0|0
 • Muhtesem bir yazi olmus harika otesi ozellikle konuyu dusunce ozgurlugu ve denizlerimize erdallarimiza getirmene bayildim tesekkurler

  0|0
  0|0
 • Neden bu konu bazı üyeleri bu kadar geriyor ki :D Sizene isteyen gizli olur, isteyen gizlenmez..

  0|0
  0|0
 • Öyle lskin imsan aciz. bir şeylere ihtiyaç duyuyor ve onu bilenler de bunu kullanip, insanin ümüğünü sıkıyor.
  Buna rağmen dik durmak gerek elden geldikçe..

  0|0
  0|0
 • Ben kartları daima açık oynarım. Cahil olup bilge davranan aptallara, suskun ve korkak insanlara tahammülüm yok hepsine tasma hediye edesim geliyor :) hayatları boyunca güdülecek ve çizilen yolda ilerleyecekler bari aksesuarları olsun.

  0|0
  0|0
 • teşekkürler

  0|0
  0|0
 • Bu söylediklerin doğru evet. Fakat şu dikkatimi çekiyor bunları söylerken sende gizlide sayılıyorsun. Şimdi senin bu yaptığın biraz tezat olamdı mı?:D

  0|1
  0|0
 • Bnce olay kendini kandırmamakta , varsın kimse ne gerçekte ya da sosyal medyada tanısın ama sen kendini bil , değiş , değiştir dünya değişir ama gizlensende gizlenmesende sen farkındaysan olanların gerisinin pek bir önemi yok bnce. Bir kişinin fikirleri herşeyi değiştirebilir sadece korkmamak gerek sanırım kaçmadan başkalarının ne söylediği umrunda olmadan yaz söyle bağır konuş koş yürü takla at kısacası yaşa

  0|0
  0|0
 • Hayatlar sanallaştı bu bir gerçek. Cesaretler azaldı bu da bir gerçek. Ama böyle bir sitede gerçek ad kullanmaya gerek var mı bu tartışılır. Gerçek hayatta edebi müsade ermiyodur. Merak ediyodur. Soruyodur. İçinde mi kalsın?

  0|0
  0|0
 • Doğallıktan yanayım.. özgürlük benm içn olmazsa olmaz.. O yüzden gizli kullanıcı adıyla soru sormadm yorum yapmadm.. Özgür olun :)

  0|0
  0|0
 • Gizlenmek mi o da ne

  0|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  25
Yükleniyor...