#KızGibi Yaparak En İyisini Yapan KScanlar'la Görüşlerini Paylaş!
Kapat
20 gü

Sosyal Yaşamı Etkileyen Faktörler!

Külyutmaz22

Evet arkadaşlar bu Bence'mde inceleyeceğim konu sosyal yaşamı etkileyen konular ve bunların sonuçları olacaktır. Ağırlıklı olarak kötü yanlarını inceleyeceğim ve öncesinde sosyal yaşamı en çok etkileyen faktörlere değineceğim bu yazıyı umarım beğenirsiniz.

Günümüzde Kültürü Arka Plandan Yöneten Faktörler

1) Sosyal Medya

Sosyal Yaşamı Etkileyen Faktörler!

Sosyal medya günümüz kültürünü etkileyen faktörlerden birisidir çünkü kültür mevcut yaşantımıza giren her şey olarak tanımlanabilir ve bunun sonucu olarak milyonlarca kullanıcı tarafından az veya çok etkilenen sosyal medya aracılığıyla farklı yerler görürüz, isteriz ve bazen rekabete dönüştürür ve bu medyanın merkezi olduğu hayali bir dünya içerisine gireriz.

2) Filmler, diziler ve reklamlar

Sosyal Yaşamı Etkileyen Faktörler!

Filmler, diziler ve reklamlar da yine aynı şekilde kültürümüze ve gündelik yaşantımıza gerek ön plandan gerek bilinçaltı yöntemlerle arka plandan bize sunulur ve biz de bazen farkında olarak bazen de olmayarak uygularız.

3) Arkadaş ortamı

Sosyal Yaşamı Etkileyen Faktörler!

Arkadaş ortamı da aynı şekilde bu yukarıda aldığımız etkileşimlerin uygulandığı, ve bunun sonucunda bir virüs gibi yayılmaya başladığı ortamlardır

Neden bunlara değiniyoruz?

Sosyal Yaşamı Etkileyen Faktörler!

Kültürü Etkileyen Etkenlerin Rutinleştirme Ve Metalaştırma Durumu

Bütün bunlara değiniyoruz çünkü bütün bunlar hem iyi hem de kötü sonuçlara sebep olabilecek şeylerdir ki yazının devamında değineceğim son konu rutinleşme ve metalaşma konusu olacaktır.

Sosyal Yaşamı Etkileyen Faktörler!

Sosyal medya çoğunluğun ilgisini belirli nesnelere, yaşantılara ve insanlara çekerek insanları belirli bir çizelgede olmaya zorluyor, bu sayede bu ortamdan etkilenen insanların iletişim kurduğu insanlara ve hayata karşı mental yönelimlerini zayıflatıp herşeyin rekabetçi ve obje gibi olduğu bir ortam sağlanıyor. Bunların sonucunda ise birçok kişi bulunduğu ortamda keyifli vakit geçirmek yerine itibar görmek umuduyla saçma denebilecek bir rekabete giriyor ve iletişim bu ortamdaki kimse farketmeden arka planda sıkıcı ve baltalanmış hale geliyor ve ayrıca bütün bu sosyal medya durumları sohbetleri de belirli konular içerisine hapsedip gelişim odaklı iletişim yerine rutin iletişime dönüştürüyor ve bunun sonucunda ortak masadaki insanlar ya ufak gruplar haline dönüşüyor ya da herkes telefonlarını açıyor ve bir süre sonra o gruplarda dağılıyor. Yine aynı şekilde diziler, reklamlar ve youtube kanalları da bazen bu durumu destekliyor ve bu kültürel bozulmaya katkısı oluyor. Bunları önlemek için ise yapabileceklerimiz sırasıyla şunlardır;

 • Yerel kültürümüze ait etkinliklere katılmak
 • Kitap okumak
 • Sorgulamak
 • Birçok konu hakkında genel kültür edinmeye çalışmak
 • Hobiler edinmek
 • Hedefler ve idealler edinmek

Toparlarsak, hayatta her şeyin iyi ve kötü yanları vardır yeter ki biz doğru kullanmayı bilelim.

Sosyal Yaşamı Etkileyen Faktörler!
0
2
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

02
 • baal-35
  Para pul san
 • Gizli Üye
  Afiyet olsun rr

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...