REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Gelin Adayları İçin Kayınvalideyi Öğrenme Kılavuzu!

Biliyorum, biliyorum. Başlık çok ilgi çekici peki ya Bence'yi okumaya ne dersin? 😉Cevabın 'evet' ise okuma gözlüğünü tak ve kahveyi kapıp gel sevgili KScan!

Önceki bencemin tutulduğunu görünce bir bence daha yazmak istedim. Ama bu sefer daha değişik bir yazı ile karşınıza çıkmak istedim. Kayınvalidesi ile anlaşamayan gelin adaylarımızın inşallah işine yarar. Bir gün sizin durumunuza ben düşersem bu benceyi tarihten yok edeceğim😃😃Şimdiden hürmetler efendim 🤓

1-Saygı, saygı ve her şeyin başı yine saygı

Ne iftira atsam bakışı😃
Ne iftira atsam bakışı😃

Kayın valideniz ne yaparsa yapsın asla saygınızı kaybetmeyin. O büyüktür deyip kenara çekilin. İlk görüşte de saygınızı kaybetmezseniz tabiri caizse 'hanım-hanımcık' kelimesini işitebilirsiniz. Tabi bu kelimeyi sadece melek gibi olan annelerden duyabilirsiniz. Sözünü kesmeyin ve ne laf sokarsa soksun sakin olun. Gün gelecek ben çok haksızlık etmişim diye sizden helallik dahi isteyebilir. Ama çokta beklemeyin o günler gelmeyedebilir.😂

2- Kılık kıyafetlerinize büyüklerin yanında dikkat edin.

O kıyafet nedir aman Allahım bakışı😃
O kıyafet nedir aman Allah'ım bakışı😃

Usturuplu giyinmeyen gelin adayları her zaman eleştirilir. Ne kadar modern bir aile olursa olsun her zaman fazla açık olmayan, edepli kıyafetler giyin. Bunu ben demiyorum. Bunu her gün gördüğüm anneler diyor. Gelininden dert yakınan ya da gelininin kıyafeti fazla açık diye kayın babası kızdığı için kıyafet değiştiren insanlardan duyuyorum. Evet ben de çok şaşırdım. Kayın babalar niye karışıyor diye. Ama her memleketin insanı farklı oluyor ve bazılarının örf ve adetine ters olduğu için herkes istediği şeyi giyinemiyor. O yüzden kılık kıyafetinize dikkat edin.

3- Aileniz ya da eşiniz(nişanlınız vs.) adına konuşmayın.

Gelin Adayları İçin Kayınvalideyi Öğrenme Kılavuzu!

Karşı tarafın ailesi sizden bir şey için söz isterse ama bu sadece sizi değil ailenizi veya sevgilinizi de ilgilendiriyorsa ve sizde tamam dediyseniz bunun daha geri dönüşü olmayabilir. Eğer yapılması imkansız bir şey ise bu durumda ne kadar anlatırsanız anlatın yalancı durumuna düşebilirsiniz. O yüzden vereceğiniz sözlere dikkat edin ve sadece kendi adınıza konuşun.

4- Muhabbetinize dikkat edin.

 • Bütün sırlarını anlatcam senin Fikret görürsün sen bakışı😲
  Bütün sırlarını anlatcam senin Fikret görürsün sen bakışı😲
 • Söylediğiniz cümlelere ve laflara dikkat edin.
 • Kendi öz ailenizi asla şikayet etmeyin.
 • Karşı tarafa kusurlarınızı ya da akla gelen ne varsa kötü olan şeyleri anlatmayın.
 • Dedikodu, gıybet yapmayın. Eğer kayın valideniz yapıyorsa onu da tatlı bir dil ile uyarın. Her lafınıza dikkat edin. Karşı tarafı tanımadan harekete geçmeyin. Sırlarınızı veya başka şeyleri anlatmayın.

5- Karşı tarafı düşman gibi görmeyin.

Çok öpenlerin bol olsun evladım
'Çok öpenlerin bol olsun evladım'

Belki de çoğu gelinin yaptığı hata olabilir. Karşı tarafı tanımadan hemen yargılamayın. İnsanlar size her saniye gülümsemek zorunda değil. Suratı asık diye suratsız demeyin. Yaştan ötürü insanların ağrıları da olabilir, başka sebeplerden dolayı dertleri de olabilir. Kayın valideniz sizi kızı olarak görüyorsa siz de onu anneniz olarak görün. Onun her lafına alınmayın. Bu durum içinizi yiyeceğine gidip yanına oturup ne olduğunu sorun. Kafanızı boş düşünceler ile doldurmayın.

6- Ezikleşmeyin.

Şunun haline bak🧐 bakışı
"Şunun haline bak🧐" bakışı

Senin istemediğin bir şeyi senden isterse karşı taraf, uygun bir dil ile bunu yapamayacağınızı söyleyin. Ardından sebeplerini, bunu yaparsanız sonuçlarını ya da nasıl hissedeceğinizi anlatın. Öyle bir anlatın ki hanımlar bu kız haklı demeli 😂😂Sakın ama sakın anlatırken sesinizi yükseltmeyin ve karşı tarafın kalbini kırmayın.

7-Eliniz yavaş olmasın ve annesi demeden her işi yapın.

taciiiii, ayıkla bakim şu zeytinin çekirdeğini
taciiiii, ayıkla bakim şu zeytinin çekirdeğini

Benim haftada 3 gün uğradığım bir yer vardı. Orada sadece 3 kişi benim yaşıtlarımda iken diğerleri annemin yaşlarındaydı. Onlara iş kalmasın diye diğer kızlar genç olduğu halde kalkıp iş yapmak dursun bardağı alıp şuradan şuraya bile koyduklarını görmediğim için ev işlerine ben el atmaya çalışıyordum. Teyzelerden biri de gelip gidip herkesin ortasında sık sık keşke gelinim olsaydı da kahve yapsaydı bana diyip yandan yandan bakış atıyordu. Bir iş olunca hadi kızım kalk yap diye beni gönderiyordu. Kendi evine gittiğimde kimseyi kaldırmadı tek benden yardım bekledi. Yani anlayacağınız gibi misafirliğe gitmiş gibi değil, kendi evinize gitmiş gibi davranmalısınız. Böylelikle gözlerine mutlaka girersiniz.

Buna göz boyama veya hizmetçilik denmiyor. Kendi annenize nasıl hizmet ediyorsanız, nasıl davranıyorsanız aynı şekilde onlara da yapmanızı istiyorlar. Böylelikle kayın valideniz için kıymetli bir gelin olacaksınız, o da size aynı anneniz gibi davranacaktır. Kızlar demem o ki; her şey sizde başlıyor. Eğer siz iyi olursanız, karşı tarafta iyi olur. Eğer siz ta en başından cephe alırsanız yıldızınız hiç barışmaz.

@ოરƨ-ოλτოλzєℓ
@ოરƨ-ოλτოλzєℓ
Gelin Adayları İçin Kayınvalideyi Öğrenme Kılavuzu!
30
20
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • pandahanimmm
  Ben KayınValidemle tam olarak anne kız gibiyim. Evlerine giderim beraber iş yaparız yemek yaparız bana gelinim değil kizim der ilk tanıştığımız zaman çok sevmisti zaten beni herşeyin başı saygı kesinlikle saygı olduktan sonra cok iyi anlaşabilir gelin ve KayınValideler evlenmeden önce evlenecek oldugun kisiyle kayunvaliden hakkında konuşurken kayınvalidecim veya anne diye hitap ederken evlendikten sonra senin anan dersen o zaman asla iyi olmaz. Diyelim KayınValidem bana kötü davranıyor sevmiyor ben yinede ona saygıda kusur etmem öncelikle büyüğüm ve o da bir anne ikinci olarak da sevdiğim adamı doğurmuş el bebek gül bebek büyütmüş bu yaşlara getirmiş benimle tanışıp evlenmemize vesile olmuş ben o kadına saygısızlık edemem zaten
  Görüş hala geçerli mi?
 • Elifderyaa
  Ben kayinvalideme asla kaynana demem hep anne derim sonuçta oda annem olacak valla ona mantı. Bile açarım annelerin hakki ödenmez istediği kadar laf soksun alınmam. Benim annemde sokuyor laf nolacak 2 laf soktuysa ölmeyiz ya. Herşeyden önce o bir büyük.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1830
 • canerozkum
  Ya ama mükemmel bir Bence olmuş.. Eline sağlık. :D Kesinlikle çoğu çok dosdoğru maddeler. Bazı kayınvalidelerin geçimsiz olduğunu da unutmamak lazım. Dikkat edilmesi püf şeyleri ne güzel anlatmışsın. :D Bence'lerinin devamını bekliyorum, tekrar tekrar eline sağlık. (:
 • SinirliBiber
  Kayınvalide de bir zamanlar gelindi. Bu kadar kasmaya ve abartmaya gerek yok. Saygı duyulması yeterli.
 • MrCaptainCaveman
  Eğer siz iyi olursanız karşı tarafta iyi olur 😊 sihirli kelimeyi bulmak için sonuna kadar okumak gerekiyor güzel bir bence ile gelmişsin yine teşekkür ederiz. Günümüzde kayınvalide deyince maalesef hep geçimsiz ve aksi bir tip geliyor ama aslında öyle değil her insan farklıdır işte o sihirli cümle ise bunu tasdikler nitelikte, eline, yüreğine sağlık 😊
 • Prof-PANDA
  Bazı insanlar yaşı gereği huysuzluk yapabiliyor. Bunları göz önünde bulundurup, biraz daha toleranslı davranmak gerekiyor. Yazılan maddeler çok yerinde tespitler. :D Eline sağlık. Süper bir bence...
 • Reoxy
  Allah herkese ponçik bir kaynana nasip etsin 😄, ülkemizde ki gelinler kaynanalarından çok çekiyor. Tabi şimdi ki gelinler kaynanasına gereken cevabı veriyor. Güzel hazırlamışsın eline saglık 😃
 • superpsikolog
  İnsanca yaklaşın ki insanlık dışı düşünenler sözden utansın.
  Gerçekten çok güzel bir bence olmuş.
 • delikanliturkerkek
  Damat adayları için kayınpederi öğrenme kılavuzu da lazım 😁
 • kesşovu
  Baya detaylı çok iyi hahah hep böyle ortamlarda bulunmuşsun sanji hzjanma
 • Mratt2535
  Bence güzel olmu S emeğine sağlık ama öyle yazıldığı gibi olmuyor kaynanayi mutlu etmek diye birşey yok tur kaynanayi çözmek cok zor heralim senin kaynanan yok bol keseden yazmışsın
 • Canyildirim66
  He saygı , kaç gelın var ya kaynanaya saygı duyan 😅😀😀
 • _Lancelot
  Tüh azıcık geç kaldık ama eline sağlık güzel olmuş 😹
 • AşkıოS01
  Bakışlarını beğenmedim bu kaynanalarım ama bence güzel olmuş.
 • Malukah_35
  ellerine sağlık yazını çok beğendim ve haklısın da hepsinde
 • Ne kadar geriden geliyoruz toplum olarak; hala gelin kaynana muhabbeti yapıyoruz, büyükler karşısında eşit hak aramayı saygısızlık olarak görüyoruz. Bir şeylerin yapılması konusunda dikteye maruz kalıyoruz, yapma mecburiyetinde olmasak da, yapmayınca edepsiz oluyoruz.

  Birlikte yaşamanın bile bir kaidesi, dengesi vardır ama bu durumda bile sözde kaynanaların ve had bilmez ailelerin baskın olduğunu görüyoruz.

  Yaşlarının verdiği tecrube ve nasihatlerine elbette genç nesiller olarak ihtiyaç duyduğumuz zamanlar oluyor. Ama bu da onların şımarırcasına bizleri cahil yerine koyup, yumruklarını başımız üstünde durdurmalarını gerektirmez.

  Özetle, bırakın da biz gençler, siz büyüklere hal ve hareketlerinizden dolayı saygı duyalım, dikteleriniz yüzünden zoraki saygıya başvurmayalım.
 • asihatuun_
  Böyle şeyler yaşayarak öğrenilir. Ne kadar nasihat verirsek verelim gelin ve gelin adayları yaşayarak öğrenir her şeyi Uyumlu olmayı seçenlerde olur, kendi bildiğini okumayı tercih edenlerde
 • bugencyazar
  bu maddelere dikkat ederseniz kayınvalideniz sizi sever. :D
 • Eddraziel32
  8- 7 maddenin özeti olarak yalakalık yapın
 • Rotasizgemi81
  Genel geçer kurallar pek etki etmez herkes farklı
 • _Deniz2
  Süper yaa 🤣🤣
 • Nisafairy
  Faydali oldu😹
 • BLACKQUEENGRANDE
  Harika bence olmuş, bayıldım 😂👍🌺
 • babyocconer
  Güzel paylaşım olmuş
 • Charlie_Luske
  Eline sağlık güzel olmuş :)
 • Handebilici
  Katiliyorum😀
 • SıkıntıdanGeldim
  Hepsi çok güzel tavsiyeler
 • hasat_ak21
  bence yapılmış en güzel klavuz 😅
 • wampirellax
  Güzel olmuş
 • Taurruus
  Güzel olmuş
 • Grininellitonu35
  Çok güzel tavsiyeler... 🙂
 • ShöVale
  Bilgilendirici
 • haticeyener
  Hiihii yaparlar
 • mertkaan07
  İyi olmuş.
 • Nilayyoo
  Kayinvalidemi baş tacı yapıcam valla canım anam
 • Mavis0090
  Emeğine sağlık güzel olmuş 🙃
 • Fuzuliadam1461
  Baya iyimiş
 • Fridaymoon
  Gelinler düsünsün valla beni ilgilendirmez.
 • kkkık
  Bence de her şeyin başı saygı ☺️
 • Atabarıkı
  Güzel
 • Herşey karşılıklı arkadaşlar
 • ali_kurtt
  Lütfen
 • Biyakışıklı
  Bakışlarından anlarsın herşeyi :d
 • Kmps211
  Eline sağlık güzel olmuş :)
 • Gizli Üye
  Kaynanam ile çok iyi arkadaş olacağımıza inanıyorum inşallah görümcelerimde olur
 • Gizli Üye
  Hepsi aklımda nedense 😄
  • 😂😂Nasıl yani

  • Gizli Üye

   Ezberlemek gibi bir niyetim yoktu okurken ama şu an hepsini öğrendim çok ilginç 😄 Sen de tam evlenilecek kızsın yani bravo 👏

  • Teşekkürler bayım☺️hayırlısı olsun. Benim pek ümidim kalmadı bir şeylerden ama işte 😒

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Teşekkürler
 • Gizli Üye
  Güzelmiş
 • Gizli Üye
  Gerçekten güzel ve dogrular olmus :)
 • Gizli Üye
  Kayınvalide ile iyi geçinen gelin, mutlu olur.
YÜKLENİYOR...