Hitler'in Yardımcıları ve Generalleri Kimlerdi?

Adolf Hitler'i herkes hayatının bir döneminde duymuş, okumuş veya araştırmıştır. En çok bilinen şey Yahudilere olan düşmanlığı ve onlara uygulattığı işkencelerdir. Tarihe damgasını vurmuş (!) olan Adolf Hitler'i biliyoruz, ya peki Yardımcılarını ve Generallerini?

Hitlerin beyin takımı; soldan sağa Göring, Keitel, Himmler, Hitler..
Hitler'in beyin takımı; soldan sağa Göring, Keitel, Himmler, Hitler..

Hermann Göring

Hitlerin Yardımcıları ve Generalleri Kimlerdi?

Birinci Dünya Savaşı'nda bir savaş kahramanı olan Göring, Hava Kuvvetleri Komutanı olması yanı sıra Nazi Almanyası'nda en üst rütbeli subaydır. Reichmareşal ünvanı sadece kendisine verilmiştir. Adolf Hitler'in en güvendiği askeri şahıs olup, Hitler kendisi öldükten sonra yerine geçecek kişinin Göring olmasını direktif vermiştir. Gestapo'nun kurucusu kendisidir. Almanlar savaşı kaybettiklerinde Nuremberg'te yargılanmış ve idama mahkum edilmiştir. Fakat kendisi idam edilmeden kendi yaşamına son vermiştir.

Joseph Goebbels

Hitlerin Yardımcıları ve Generalleri Kimlerdi?

Goebbels Nazi Almanyası'nda Propaganda Bakanlığı yapmıştır. Goebbels'in Nazi partisiyle tanışması 1923 yılında olmuştur. 1927 yılında Goebbels, Atak (Der Angriff) adlı haftalık Nasyonel Sosyalist gazetesini çıkartmaya başlamıştır. 1927 yılındaki girişiminden sonra Adolf Hitler Goebbels'i partinin propaganda yöneticisi olarak atamıştır. Bu dönemde Goebbels çok etkili çalışmış Adolf Hitler'i Führer olarak sunmaya başlamıştır. Halka naziliği, antisemitistliği radyoyu, gazeteleri, filmleri, tiyatroları, kitapları kısacası medyanın her alanını kullanarak aşılamıştır. Günlük propagandalar yapan Goebbels Nazi Partisi'nin en etkili isimlerinden birisi olmuştur. 1932 yılında Hitler'in emri üzerine Yahudi boykotunu başlatmış ve halkı bu boykotta peşinden sürüklemeyi başarmıştır. Hitler intihar ettikten sonra bir günlüğüne Alman Şansölyesi olmuştur. Fakat Goebbels eşi ve çocuklarıyla beraber Ruslara teslim olmadan intihar etmiştir.

Rudolf Hess

Hitlerin Yardımcıları ve Generalleri Kimlerdi?

Hitler'in partideki yardımcısı olan Hess, Birahane Darbesi'nde Hitler'in yanıbaşındaydı. Alman İşçi Partisi iktidara yürüdüğünde SS liderliği yapmıştır. Hitler'in Kavgam kitabı'nın yazım işini kendisi yapmıştır. Birahane Darbesi sonrası hapis cezasına çarptırılan Hess, çıktıktan sonra Hitler'in sekreteri olmuştur. Zaman içerisinde partideki etkinliği kaybolmaya başlayan Hess, Almanya'nın Birleşik Krallık ile olan savaşından rahatsızdı. Görüşmeler yapmak için gizlice,1941 yılında kendi kullandığı uçakla İskoçya'ya inmiş ve yakalanmıştır.

Heinrich Himmler

Hitlerin Yardımcıları ve Generalleri Kimlerdi?

Himmler, Üçüncü Reich döneminin en etkili liderlerinden biriydi. SS liderliği yapmış olan Himmler, yahudi soykırımının başrollerinden birini oynamıştır. Göring Gestapo liderliğini Himmler'e bırakmış ve Himmler Alman polisi üzerinde tam yetkili olarak nüfusunu fazlasıyla genişletmiştir. Hem Gestapo hem SS onun emri altındaydı. Nasyonel sosyalizm karşıtı olan herkesi yoketmeyi kendisine görev bilen Himmler, Hitler'in çok güvendiği bir kaç kişiden biridir. Fakat Birleşik Krallık ile savaş Hess gibi onu da endişelendiriyordu. Bu sebeple İsveç ve Danimarka'da görüşmeler yapması onun Reich'te ki sonu oldu. Olanları duyan Hitler onu vatan haini ilan etti ve tüm yetkilerini elinden aldı. Bu durum yaşanırken Himmler, Alman Polis Şefi, İçişleri Bakanı, Ordu Komutanı ve Hükümet Temsilcisi görevlerindeydi. Onun sonuda diğerleri gibi intihar ederek ölmekti.

Wilhelm Keitel

Hitlerin Yardımcıları ve Generalleri Kimlerdi?

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu Wehrmacht'ın En Yüksek Komutanı. Bütün Alman Ordularının Genel Başkanı Feldmareşal. Keitel bir çok generalden daha pasif bir kişilik olmasına karşın, Hitler'e olan sadık duruşu sayesinde bu göreve getirilmiştir. Doğuda ve Batıda bir çok operasyonu bizzat yönetmiş olan Keitel, Almanya'nın kayıtsız şartsız teslim belgesini imzalayan kişidir.

Erwin Rommel

Hitlerin Yardımcıları ve Generalleri Kimlerdi?

İkinci Dünya Savaşı'nda Alman Afrika Kolordusunun komutanı olan mareşal. Afrika çöllerinde İngilizlere karşı kazandığı zaferlerle kendisine "Çöl Tilkisi" lakabı takılmış olan Rommel, taktik bir dehaydı. Kendisine ordu içerisinde büyük bir sempati vardı hatta düşmanları tarafından bile kendisine büyük bir saygı duyuluyordu. Ordu içerisinde Hitler'in durdurulması gerektiğine inanan askerlerden olan Rommel , Hitler'e karşı girişilen başarısız suikast girişiminden dolayı soruşturma geçirmiştir. Ona göre Hitler yargılanmalı ve halk önünde hesap vermeliydi. Keitel tarafından görevlendirilen iki general kendisini evinden alıp araca bindirmiş ve suikasti gerçekleştirmiştir. Rommel üzerinde mareşallik asasıyla ölmüştür.

Alman Ordusu Wehrmacht içerisinde döneme damga vurmuş bir çok Mareşal ve General bulunmaktaydı. Dönemin en iyi yetişmiş subayları Nazi Almanyası'nda görev yapmıştır. Bunların bazıları Prusya geleneğinden gelmekteydi. Felmareşal Erich von Manstein, General Heinz Guderian, General Alfred Jodl, Mareşal Walther von Brauchitsch, General Franz Halder, Feldmareşal Fedor von Bock, Feldmareşal Gerd von Rundstedt bunlardan bazılarıdır.

Hitler'in Yardımcıları ve Generalleri Kimlerdi?
0
7
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • RuuDy_RuuD
  Dünyaya meydan okuyan kadro...

  Hepsi bir şekilde ruh hastasıymış ve güçlüymüş...
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gebzelii41
  Bizene hititlerden
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

05
 • Professional58
  Hitler'i severim
 • Bendim
 • Joseph Mengele' de olmalıydı.
 • uçanTürko
  Çöl tilkisi Rommel
 • Gizli Üye
  Hitler'i öldüren kişi kahramanımdır.

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...