Sizin en büyük mirasınız organlarınız olacak mı?Organ Bağışı denildiğinde insanlarda, yıllardan beridir bir öğreti ile içimize işlenen "HAYIR" yanıtı yankılanmaktadır.

İslam inanışına ve mezheplerin kaidelerine göre tek parça halinde gelip yine tek parça halinde gitmek bir esastır. İşte bu sebepten ötürü ülkemizde organ bağışı bekleyen on binlerce insan yavaş yavaş acıyla ölüp gitmiştir.

Din İşleri Yüksek Kurulu 06.03.1980 tarih ve 396/13 sayılı kararında organ ve doku naklinin caiz olacağı sonucuna varmıştır.

Ama...

Kendine din alimleri ve hocaları diyen bir grup her fırsatta çevresini perdeleyen insanlara, organ bağışının caiz olmadığını ve cehennem ateşlerinde yanabilecekleri konusunda yerli yersiz ikazlarda bulunmuşlardır. Öyle ki, bu işi haber bültenlerine, gazetelere ve radyolara yansıtanlar bile oldu.

Sizin en büyük mirasınız organlarınız olacak mı?

Son birkaç yılda bu algı bir nebze de olsun kırılabilmiş olsa da yine de yetersizdir. Çünkü, Müslüman bir ülkede organlar vazgeçilmez bir bütün timsalini oluşturmaktadır.

Oysa o sözde din alimleri ve bilginler hayata tutunmaya çalışırken bir makineye bağlanarak yıllarca yaşamanın ne denli çileli bir şey olduğunu bilmez. Bilseler bile hep görmezden gelmişlerdir. Çünkü, zihinlerine mıh gibi çakılan öğretileri sökmezler.

İlerleyen zaman dilimleri içerisinde toplumsal duyarlılık ve sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa çalışması ile organ bağışı konusunda yeterli bilincin oluşturulmasına yönelik radyo, televizyon, internet ve gazete üzerinden reklam çalışmaları her geçen gün daha da artmaktadır.

Bu duyarlılığı oluşturmak için pek çok sanatçının olduğu reklam filmleri hazırlanmıştır.


Tabii sadece iş reklamlar ile bitmedi ve bitmemeli. Bu toplumsal duyarlılığı kitlesel olarak aile fertlerimiz, yakın arkadaşlarımız, iş arkadaşlarımız ve mahallemizdeki insanlar ile de paylaşmalı ve bilinçlendirmeye yönelik adımları atmayılız.

"Peki, hangi organlar bağışlanabilir?"

Bu sorunun pek çok cevabı var. Zira insan bedeni içeriğinde inanılmaz makineleri taşıyan bir fabrikaya benzemektedir. Her fabrika bir organı temsil eder ve her organ, modern teknolojinin bile zorlandığı işleri yaratılış mucizesi olarak inanılmaz bir şekilde yapmaktadır.

Şimdi o muazzam organları tanıyalım:

KALP: Nehirler misali damarlardan içine giren sadece kan değil aynı zamanda yıllarca biriken duyguların merkezi. Hayati fonksiyonunu saymıyorum bile... Göğüs kafesimizin ardında saklanan bu hayati organ için sırada bekleyen insanları daha da önemlisi çocukları düşünün.

AKCİĞER: İçimize çektiğimiz her derin nefesin zerreler halindeki değerini belli eden mükemmel bir yapıtaşımız... Eğer spor yapıyor ya da sigara kullanmıyorsanız o akciğer muhtaç olan kişi için kutsal bir armağan...

KARACİĞER: En önemli organlarımızdan biridir. Yediğiniz, içtiğiniz her şeyin ayrıştırılıp benliğinize kazandırılması işte bu en ağır organ sayesindedir.

PANKREAS: Salgıladığı İnsülin, bedenimiz içindeki şeker dengesi açısından hayati değer taşıdığından böylesi şahane bir organın değeri ölçülemez.

İNCE BAĞIRSAK: Eminim bazılarınız şaşırmıştır ve bunun bir şaka olduğunu sanıyorsunuzdur. Oysa İnce bağırsak da bağış edilebilen organlarımız arasında yer alır. Besinlerin ve yağların emilimi yapıldığı için çok değerli bir organdır.

KALP KAPAKLARI: Zaten bir mühendislik ve yaratılış harikası olan kalp, içerdiği kapakçıklar ile de önemli bir önem sağlar. Eğer uygun nakil şartları sağlanmışsa kalp kapağı bekleyen pek çok insanımız var.

KEMİK İLİĞİ: Aslında tam anlamıyla bir organ sayılmasa da çoğunlukla kanser hastaları için bir umut ışığıdır kemik iliği...

KORNEA: Gözlerimizin en ön kısmında bulunan ışığı odaklamak ve gözü dış etkenlerden korumak için oluşmuş bu saydam doku, pek çok insan için gereksinimdir. Tıpkı kemik iliği gibi organ değil de bir nevi nakli yapılabilen doku özelliği taşır.

"Peki, organ bağışı nereye ve nasıl yapılır?"

- Sağlık Müdürlüklerinde,
- Hastanelerde,
- Emniyet Müdürlüklerinde (Ehliyet Alımı Sırasında),
- Organ Nakli Yapan Merkezlerde,
- Organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek vs. kuruluşlara giderek...

Müracaat yapabilirsiniz.

Organ bağışında bulunabilmek için; organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır.Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. Aklınıza takılan ve buraya yazamayacağım bazı noktalar var. Bunlara ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz...

Eğer olur da bağışınızdan vazgeçerseniz, organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmeli ve bu kararını ailenize bildirin. (Ama lütfen vazgeçmeyin)

Son olarak, ölüm denilen şeyden hiçbir şekilde kurtuluşumuzun olmadığını hepimiz biliyoruz. Eğer sağlıklı ve kendine bakan bir bireyseniz organlarınız, umut ışığı bekleyen binlerce insanlardan oluşan denize düşecek kutsal birer damla niteliğinde olacaktır. Bence, yaşadığınız hayat boyunca dini olarak işleyeceğiniz en büyük sevap bu bağışınız olacaktır. Onları sizinle birlikte çürüyüp, börtü böcek yemi olmak için ne olur tutmayın ve armağan edin!

Nihayetinde gideceğimiz yer belli...

Umarım, bir nebze de olsa bu toplumsal duyarlılık konusunda size yardımcı olmuş ve bilinçlenmeyi sağlayabilmişimdir. Şimdiden, okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Ve bir not:Xper puanlarını kazanmak için "teşekkürler" diye yazıp geçen arkadaşlar, lütfen birkaç dakikanızı ayırıp burada yazılanları dikkatlice okuyun. Çünkü, burada yazılanlar size, sevdiğiniz bir aile üyenize ya da arkadaşınız hatta eşinizin bile başına gelebilir. Bu bilince sahip olmanız dileğimle...


0|3
5328
Mandarinia KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • Yahu senin cok ihtiyacin olsa bile kardesinle paylasmani emreden bir din, kendisi ac gezip elindeki tek hurmayi bile baskasina veren bir peygamber nasil olur da organ bagisina 'caiz degil' diyebilir ki? İslam, kendinden once baskalarini dusunmeni emrederken sen nasil olur da artik ihtiyacin olmayan bir seyi bile kardesine vermeyi reddedersin?
  Organ bagisi bekleyen insanlari onlarin ailelerini hic mi dusunmuyorsun? Boyle gormezden gelmek, nasilsa ben saglikliyim diyip bencilce davranmak birak musluman olmayi insan olana yakismaz be! Yaziklar olsun size. Yasarken faydam olmadi en azindan ölüm bir ise yarasin diyeceginize ben ben diyip duruyorsunuz. Cehaletiniz de, bencilliginiz de, o size ait olmayan organlarla curusun gitsin. Umarim boyle insanlar muhtac duruma dusmez.

  Ben 18imi doldurur doldurmaz basvuracagim. Annem de bagisladi oyle cok zor bir sey degil zaten. Televizyonda sosyal medyada organ nakli bekleyen insanlari gorunce onlara aciyip ah cok yaziik demekle olmuyor. Harekete gecin.

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Paylaştıgınız konu çok güzel ve yararlı bir konu benim bahse konu kartım yok en kısa sürede bende sizin vesileniz ile başvurucam Allah razı olsun hatırıma yerleştirdiğiniz için bu güzel konuyu. İslama aykırı oldugunu düşünen arkadaslar sezdim sanki alttaki yorumlarda. islam dini mantık dinidir. Organ bağışı İslama gayet tabikide uygundur. Yüce dinimiz dinimiz bir organı kurtarmak hayatı kurtarmak gibi zaruridir buyurur. Dinimiz gereksiz ölünün ya da dirinin vücuduna yapılan eziyeti yasak kılar. Zaruret olunca birçok yasaklar mubah olur. Ölünün de, dirinin de, bir yerini kesmek haramdır, ona eziyettir, fakat zaruret olunca, bu haramlık kalkar, çünkü dinimizde, ZARURETLER YASAK OLANI MÜBAH KILAR kuralı vardır. İmam-ı a’zam hazretleri ölmüş bir kadının karnının yarılıp çocuğun çıkarılmasını emretmiş kurtarılan çocuk uzun yıllar yaşamıştır. Ölüye eziyet olur diye annenin karnı yarılmaktan vazgeçilmemiştir. Cahiller, imam-ı azam hazretlerine ölüye eziyet etti diye ateş püskürse de o annecik yavrum kurtuldu diye ne kadar çok sevinmiştir. Ölünün ya da dirinin bir organını almak kesmek v. s gibi durumlar organ nakli gibi bir durum yoksa haramdır. Ancak kesilen ya da vücuddan alınan organ bir baska insanın sağlığı için gerekli ise bu organı alınan ölü ya da diri için ne güzel ne hayırlı ameldir. Parasını kaybeden kimse, üzülür, fakat parasını isteyerek bir muhtaca veren ise buna sevinir. Bir kimse birine iyilik etmek için çok yorulsa, yorulmasından şikâyet etmez aksine Hizmet ettim iyilik ettim diye zevk alır. Buradan ne anlıyoruz demek ki dinimize uygun hareket edilince eziyet edilmiş olmaz aksine faydalı iş yapılmış olur. İslam=mantıkdır. @haydek isimli arkadaşımız ise dirilişimizde dikişli organsız olacağımızdan bahisle yanlış bir yorum yapmış. Dirilişimizde Her insan aynı boy ve şekilde fakat başka zerrelerden yapılmış bir bedenle mezardan kalkacaktır. Şimdiki beden çürüyüp toprak olacaktır. Umulur ki organını bağıslayanın amel defteri o kişi yasadıkçaacıkolur. Ne güzel sevaptır

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 52

 • Yahu nasıl güzel anlatmışsın çok beğendim.

  Kimin hayatını kurtaracağımızı, bizim organımızla hayata tutunduktan sonra iyilik mi kötülük mü yapacağını bilemeyiz. Ancak biz iyi olalım, yapalım iyiliğimizi atalım denize. Balık bilmezse halik bilir...

  Ben 18 yaşıma girdiğimde organlarımı bağışlamıştım. Herkesin evladı, anası, babası kendine özel... Toprakta çürütmeyelim gerçekten, insanlara umut ışığı olalım.

  0|2
  0|0
  • Okuduğun, değerlendirdiğin için çok teşekkür ederim.
   İlaveten anlayış ve duyarlılığın ile takdire şayansın...
   Tebrik ederim..

 • Gönül ister ki öldükten sonra yanıp Küller haline gelmek. Ya da ne bileyim. Hayvanlara yem etsinler... ama kimse bu isteğimi yerine getirmez.
  Sağlıklı biri olarak hepsini alsınlar boş beleş şeyleri mezarda ne diye tutayim. EistiyorumEn büyük hayallerimden biri de kan bağışı yapmak. Fırsat olmadı. Ayrıca kan kendini yeniler tazeler. Yaşamadım ama hissediyorum güzel bir duygu.

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim. Evet, haklısın...
   Şu ölmeden evvel intihar videosu çeken Mehmet Pişkin'in bile son arzusunu yerine getirmeyen bir zihniyet senin benim arkamdan ölümüze dahi saygı duymaz ki...
   Varsın din ve imanın gereklilikleri yerine getirilsin. Oysa kimse ruhun çektiği arzuyu veya acıyı düşünmüyor. Belki ben küllerimin milyarlarca zerrecik halinde havaya saçılmasını ya da okyanuslara karışmasını istiyorum?
   Ancak bu onlar için önemsiz...

 • Emeğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Bir ekleme de benden gelsin :) sürücü belgelerimizin yani ehliyetlerimizin arkasında organ bağışı ile ilgili bir bölüm mevcut. Yeni ehliyet alınırken veya ehliyet yeniletilirken organ bağışı yapılmak istendiği o bölümde belirtilebilir.

  0|1
  0|0
 • Bende hep öldukten sobra ne isime yariycak baskalarinin ihtiyaci olan herseyimi alsinlar diyorum ama din konusunda kafam karisik herkes farkli seyler soyluyor bazilari olmaz bazilari olur diyor ama satilmadigi para karsiigina verilmedigi surece gunah degilmis diyede duydum öyleyse alabilcekleri herseyimi butun organlarimi alabilirler

  0|1
  0|0
 • Gerçekten bilinçlendirici bir yazı olmuş. Organ bağışı bize ölümü hatırlattığı için aile içinde konuşulması zor bir konu. Ama bu konuda aile fertlerinin önceden kararlarının bilinmesinde fayda var, hayata ışık tutmak var. Ailemle en kısa zamanda bunu konuşacağım, teşekkür ederim :)

  0|1
  0|0
 • Güzel bir bence olmuş ben çok beğendim :)

  0|1
  0|1
 • Bende bağışlamayı düşünüyorum. Bir insan belkide birkaç insan benim sayemde tekrar hayat bulucak bu gerçekten çok güzel birşey.. Yok eksik organla gömülcekmişim, yok kan içinde olucakmışım hiçbiri umrumda değil umrumda olan sadece umutları tükenmiş bir insanın umudu olmak..

  2|1
  0|0
 • yazıyı tam olarak okumasam da genel bir göz gezdirdim ve bence çok güzel bir yazı hazırlamışsın teşekkür ederiz. kendi adıma organ bağışı yapıp yapmama konusunu detaylı düşünmedim ancak organlarımı bağışlayacak olursam da bedenime iyi davranılmasını saygı duyulmasını isterim. gelişigüzel beni kesip de işleri bitince aileme teslim etmelerini istemem.

  0|1
  0|0
 • Elimde olsa organ bagisi yapmak isterim ama kullanmis oldugum birkac ilac yuzunden bagis yapamaz kesimine girmis oldum. Keske zamaninda doktorum bu konuda beni uyarsaydi diyorum simdi.

  0|1
  0|0
  • Anlayışınız için teşekkürler ve rahatsızlığınız için de geçmiş olsun.

 • Seve seve bağışlarım, şükür iyi baktım hepsine.
  Stresten sıkıntıdan biraz yıpranmış olabilirler ama.
  Senelerce spor yapmış ve asla sigara vs kullanmamış biri olarak , iyi bir mirasa sahibim.
  Paylaşım için ayrıca teşekkürler.

  0|1
  0|0
 • Bagislamak da laf mi deneylerde kadavra olarak kullanillarak parca pincik edilsin.

  0|1
  0|0
 • Yazılanlardan çok etkilendim en kısa zamanda kesinlikle bu kartı çıkarıcam.

  0|1
  0|0
 • Boşuna demiyolar müslümanlar geri kafalı diye ulan ölüyosun l*n ölüyosun kara toprağın altında çürüyüp gitcek bir can kurtarsana çürüyüp gitmesindense.

  1|1
  3|1
  • Muslumanim ve organlarımı bağışladım. Nerem cahil? Dinle alakası yok bunun.

  • Hepsini Göster
  • Dinle alakası yoksa o zaman niye o sizin çok naçizane din adamlarınız günahtırdeyip duruyoda insanların beyinlerini yıkıyo yalış bilgilerle yoksa tabikide dinle alakası yok dini katan sizsiniz işin içine

  • Bazı alimler yanlışta de kotuleseler de bir çok alim caiz diyor. Dinimizde bir yasağı yok bunun. Cahiller öyle inanmak istediği için bahane ediyorlar.

 • Ehliyetde işaretledim diye annemle papaz olduk. Ben isterim ama ailem izin vermez sanırım..

  0|1
  0|0
  • Siz artık reşit olmuş bir bireysiniz. Ailenizin bu kararınıza saygı duyması gerek.

 • Arada kamu spotuna da yer vermeniz çok güzel olmuş. Bence'nizi fazlasıyla beğendim. Bilinçlendirici ve yararlı bir paylaşım için teşekkürler.

  0|1
  0|0
 • Sahsen bn yUzumu de bagislamk istiyorum. 😊 tesekkurler bu guzel paylasim icin.

  0|1
  0|0
 • Bagis kartim var.
  Emegine saglik guzel olmus.

  0|1
  0|0
 • Güzel bir konuya temas etmişsiniz, ben bağşlayacağım.
  Ölür ise tenler ölür, canlar ölesi değildir.
  Toprakta solucan kemireceğine yaşayan bir insana faydam olsun.

  0|1
  0|0
 • 18 yaşına geldiğimde ilk is organlarımı bağışlamıştım. Sonradan yeni bilgisayarlı sisteme geçtiler. 3 4 ay önce organ bağışımı yeniler tüm kartımı aldım. En büyük. mirasım.

  0|1
  0|0
 • Organ bağışına EVET! Senin organlarınla bir sürü kişi hayat bulucak bu cok güzel bir sey

  0|2
  0|0
 • Kızlar Devam
  32

Erkekler Ne Diyor 27

 • Çok başarılı bir çalışma olmuş Teşekkürler bilinçlendirilmesi gereken bir konu bu...

  0|1
  0|0
 • Düsünüyorum.

  0|1
  0|0
 • Bu konu bayağı tartışıldı din bakımından. Beyin ölümü gerçekleştiğinde organlar alındığı için ben caiz olmadığını düşünüyorum, daha nefes almaya devam eden birini kesip biçiyorlar ve çok nadirde olsa bunların düzelenleri var. Şimdi dersiniz ki hiç mi acımıyorsun küçücük çocuklara, gençlere.. Elbette üzülüyorum ama bence caiz değil bu şartlar altında bağışlamayı düşünmüyorum. İleride ölüden almak mümkün olur, son nefesimi verdiğimde alabilirlerse hepsini alsınlar..

  0|0
  0|2
 • tabiki evet, sonuçta çürüyeceğini kimse inkar edemez.
  https://i.hizliresim.com/9RD0l8.jpg

  0|1
  0|0
 • böbrek satmak suçmu peki?

  0|0
  0|0
 • Ben düşünüyorum bir insanı hayata tutundurabilirsem ne mutlu bana milletin ne dedğinin benim için bir önemi yok özellikle hiç kimsenin benim aklım var düşünebiliyorum ;)

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim.

  • Hepsini Göster
  • Rica ederim. Dediğiniz gibi farkındalık yaratabildiysem ne mutlu bana...

  • yarattın yarattın ama herkes anlamz milletin oyuncağı kaybolmuş bulma derdindeler ;)

 • Çok güzel bir paylaşım tebrik ederim.

  0|1
  0|0
 • Emeğine sağlık, bilgilendirmeler için teşekkürler..

  0|1
  0|1
 • Yazının hepsini okumadım ama tüm organlarımı bağışlamayı düşünüyorum bunun için bir yere başvurmam gereklimi biliyormusunuz.

  0|1
  0|0
 • Benim de bağış kartım var. Fakat zorla da olsa madde ekledim ben. Eşcinseller travestiler lgbt üyeleri hatta onlara sempati besleyenler... onlar hariç diye bir şart koştum. İbnelere yok organ morgan.

  1|1
  0|0
 • Ölüden organ nakli günümüz itibariyle yapılamamaktadır çünkü insan ölünce organları kullanılamaz hale gelir. Ölümün gerekliliği sadece beyin ölümü değildir; kan dolaşımı, sinir sistemi ve nefes almanın kendiliğinden, tümden durması gerekir fakat tıp ve ilaç sektörü ''beyin ölümü'' diye bir safsatayla, insanlar ruhunu teslim edip ölmeden organlarıın alınmasına kapı aralamıştır. Araştırmacı olun biraz, ölümün tanımını araştırın ve öldükten sonra mı yoksa önce mi kesileceğinizi anlayın. Bedene can veren beyin değil, ruhtur.

  0|0
  0|0
 • Mantıklı bir paylaşım olmuş.

  0|1
  0|0
 • Toplumumuz bu konuda daha da bilinçlendirilmeli.. organ bağışı hayat kurtarır.

  0|1
  0|0
 • evet, bağışlayacağım

  0|1
  0|0
 • Ben zor durumda olsam kimse oturup bana yardım etmez ben neden yardım edeyim.,
  Hem bu zamana kadar iyilik düşündüm de ne oldu.
  Kahretsin çok iyi biriyim.
  Ama vermem Artık iyilik yapmak istemiyorum.

  0|0
  2|1
 • baska bıseyımız yok saten

  0|0
  0|0
 • Teşekkürler

  0|0
  0|1
 • insan tırsıyor tabi otopsi video resimlerini görünce :(

  0|0
  0|2
 • Malesef

  0|0
  0|0
 • Kalbimi kimseye vermem benim cektiklerimi onlarda devam etmesin diye :) ck rmntk ck. s. s. s

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  7
Yükleniyor...