İnsanın En Sadık Dostu: Köpekler İle İyi Anlaşmanın Yolları!

Herkesin bildiği gibi Türkiye'de sokak hayvanları hemen hemen her şehirde oldukça popüler ve bu hayvanların en tehlikeli görüneni, en çok korkutanı şüphesiz ki köpekler. Hem güçlü olmaları, hem de kolay saldırıyorlarmış gibi anlatılan efsaneler, onlara karşı olumsuz bir ön yargı oluşmasına ve bu vefalı canlılarla yeterince iletişime geçmemiş kişilerin soğuk durmasına yol açıyor.

Size garanti veriyorum ki yeterince doğru adımlar attığınızda asla tehdit altında değilsiniz!

İnsanın En Sadık Dostu: Köpekler İle İyi Anlaşmanın Yolları!

Korkuları yenmek

İnsanın En Sadık Dostu: Köpekler İle İyi Anlaşmanın Yolları!

İlk etapta içinizdeki korkuyu yenmelisiniz. Bu öyle yazıldığı kadar basit bir iş değil, özellikle yakın bir köpek dostunuz olmamışsa.

İnsan neyden korkar? Tanımadığı herhangi bir şeyden. Bilmediğinden. Gizemli olandan. Dolayısıyla onlarla sadece göz teması kurmuşsanız, dillerini bilmiyorsanız sizi ürkütmeleri doğal. Bunu yenmenin en iyi yolu ise kütle olarak sizi daha az tedirgin edecek bir ya da birkaç tanesiyle etkileşime geçmek. Bunun için de en ideal olanlar tabii ki yavrular. Onlarla iletişim kurmakla işe başlayın.

(Not: Şivava türünde, yapı olarak hep küçük kalanlar biraz agresif oluyor.)

Öncelikle belirtmek isterim; karşınızdaki canlı her ne olursa olsun, düşünceden yoksun bir organizma. Ne zaman ne yapacağı her zaman kestirilemeyebilir ancak her daim kendi içinde bir nedeni vardır. Ben, bu sebeplerin mantığını size açıklayıp olası saldırılardan korunmanız için ipuçları vereceğim. Böylece hem tek parça kalacak, hem de ilk görüşmeyi daha sıcak bir şekilde tamamlayacaksınız.

Neyi yapmamak lazım?

İnsanın En Sadık Dostu: Köpekler İle İyi Anlaşmanın Yolları!

En başta, ilk defa gördüğünüz bir köpeğin gözlerinin içine asla bakmayın. Bu köpeklerin dünyasında sana meydan okuyorum anlamı taşır ve o dakikadan itibaren size saygı duyması için gerçekten ondan güçlü olduğunuzu hissettirmek zorunda kalabilirsiniz. Rekabet değil, dostluk istediğinize eminim. O sebeple ilk görüşte uzun bir süre göz temasından kaçının.

Sık gördüğüm ikinci bir hata ise sizi umursamayan bir köpeği ısrarla sevmeye çalışmak! Sevgilinize, anne-babanıza, arkadaşlarınıza veya çevredekilere ne kadar hayvansever olduğunuzu ispat etmek için kendi halinde takılan bir köpeğin orasını burasını dürtmeyin. Eğer sizi gördüğünde hareketli bir tavır içerisine girmiyorsa yanından en az bir adım uzaklaşın.

3-5 köpekli bir grupta alfa olan dururken, sürünün ezik elemanlarına el uzatmayın. Hangisi en heybetli, en iri duruyorsa muhtemelen o liderdir ve eğer bir tanesini sevecekseniz, önce onu sevmek zorunluluğunuz vardır. Aksi takdirde liderin isteğiyle hepsi birden size tehdit oluşturabilir. Köpek sürüleri tarafından yaralanan insanların yaptığı en bariz hata hep bu olur. Sevimli diye minik olana yönelmeyin. Önce başkanlarıyla ilgilenilir. Aynı şekilde yemek veya su dağıtırken de bu sıralamayı gözden kaçırmayın.

Eğer yeterince uzun bir gelecekte beraber olacaksanız, oyun oynarken arka ayakları üzerinde durup, ön patilerini vücudunuza çıkarmasına izin vermeyin. Bu, dışarıdan çok sempatik görünüyor olabilir fakat köpekçede ben senden üstünüm mesajı taşır. Sizin otoritenizi kabul etmeyen köpek size saygı duymaz ve sizi sevmez. Bunu tabii ki korkutarak sağlamayacağız. Bu davranışa başvurduklarında elinizle hafifçe yere doğru itin ve biraz bağırarak gözlerine bakın.

Yazmaya gerek bile yok ama bir şeyler yeyip içtikleri sırada dokunmayın. Elinizle besleyebilirsiniz ama tabağına ya da kendisine müdahale etmeyin.

Korkuyorsa asla ve asla üzerine gitmeyin. Rahat bırakın. Kaçamayacağını zannederse ısırır. Köpekler, bazı özel cinsler dışında kavgacı değildir ama sizin sevgiyle yaklaşmanız, korkutulmuş ve sindirilmiş olanlar üzerinde hayati tehlike olarak algılanabilir ve canını kurtarmanın tek yolunun savaşmaktan geçtiğini düşünür. Anneyse, bulunduğu mahalleden bile geçmeyin.

Neyi yapmalısınız?

İnsanın En Sadık Dostu: Köpekler İle İyi Anlaşmanın Yolları!

Gelelim yine tanışma kısmına. Bu kısım en önemli ve en detaylı olanı. Söz konusu belirli bir bölgede yaşayan, belirli bir sahibi ya da sahipleri olan, kulübeye ve alana sahip evcil bir köpekse; yaklaşmanızı önermiyorum. Çünkü onlar bir zaman sonra artık dostluktan çıkıyor ve yalnızca sahibini ve bölgesini koruma iç güdüsüyle yetişmiş bekçilere dönüşüyor.

Sahipsizler ise nispeten daha az tehdit içerir. Onlara olan yaklaşımınız sakin ve rahat olmalıdır. Siz ona gitmeyin. Biraz yaklaşın. Islıkla veya el hareketleriyle selam verin, bırakın o size yanaşsın. Zaten yanaşma gereği duymuyorsa sizinle muhatap olacak durumda değildir. İşi vardır onun, boş verin.

Yanınıza geldiğinde direkt olarak elinize ve gövdenize (kokunuzun yoğun duyulduğu kısımlara) uzanacak. Bırakın sizi koklasın. Kendinizi kasmayın. Birkaç saniye içinde başını ve yine olumlu tepki aldığınızda diğer bölgelerini sevmeye devam edebilirsiniz. O sizi gerekli şekilde yönlendirecek. Dokunurken canını yakmaktan korkmanıza gerek yok. Köpeklerin acı eşiği bizimkinden kat kat daha yüksektir ve sizin sevgi dokunuşlarınızla acıyacak kadar narin yapıları yoktur. Eğer kuyruğunu hızlıca sallamaya başlamışsa, şımarık tavırlara giriyorsa (özellikle sırt üstü yatmak) o dakikadan itibaren elinizi rahatça dişlerine bile götürebilirsiniz.

Birkaç aylık olanlarda sık sık kolunuzu, parmağınızı kemirme hevesi görüşebilir. Bunu saldırı olarak algılayıp geri çekilmeyin. Emin olun sadece zarar vermeyecek düzeyde bir baskı uygulayacak. Diş kaşıntılarına karşı bunu yaparlar ve kesinlikle size yönelik atak maksatlı değildir.

Daha sonraki vakitlerde ve sonraki günlerde yiyecek ikram ederek, yaz günlerinde su içirerek dostluğunuzu daha da pekiştirmek mümkün.

İnsanın En Sadık Dostu: Köpekler İle İyi Anlaşmanın Yolları!
13
9
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşleri

 • Bir köpek sevmek istediğimde öncelikle avucumu uzatıp koklamasını bekliyorum. Bu arada onunla konuşup hem kendimi hem onu rahatlatıyorum. Sonra o koklayıp başını eğerse seviyorum.

  Veteriner tavsiyesi:köpeğe ilk olarak avucunuzu uzatın. Elinizin üstünü uzatmak ona baskı kurduğunuz anlamına gelir.

 • minnnak

  Bunlar zararsız iki ayaklıları yazsaydın ya yabancılık çekmezdin :) :)

En İyi Erkek Görüşü

 • Desuyonee

  o dediğine katılıyorum sokakta görülen bir köpeğe yaklaşırken ıslak çalınca falan eğer kuyruk sallamıyor ve bunu yapan kişiyle ilgilenmiyor ve sadece biraz bakıp sonra yoluna devam ediyosa yaklaşmamak gerekir.
  geçen gün öyle bir köpek gördümde benle hiç ilgilenmedi o yüzden yaklaşmadım

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

118
 • Jæquinn

  Bir rottweilerım olana kadar köpeklere karşı oldukça cesurdum. :)

 • cekilsurdaneziik

  Baya büyük bir köpek korkum var. Bunu yenmek istiyorum ama yaklaşamıyorum bile.

 • rrevolutionn

  Oldukça bilgilendirici, bu tip yazıları sık görmek istiyor gözlerim.

 • Mesya

  Çok yakın bir zamanda köpek sahipleneceğim, yardımcı olacak bir bence..

 • Lost10

  Herşeyi iyi ama ataların bir lafı var köpekten dost olmaz diye

 • oğuz-34

  onlarında bican taşıdığını bilip onlarada iyi davranıcaksın

 • Karanlık_Okyanus

  Çok güzel bir benceydi :) ellerinize sağlık.

 • Alaraguzelkalp

  Güzel bir paylasim teşekkürler

 • Duygusalmavi

  Mukemmel paylasim teşekkürler

 • LİiLİİTTH

  Güzel bir bence

 • CærMeN

  Güzel noktalara değinmişsin eline sağlık 🤗

 • FearlesLove

  Köpek severim

 • nur-banu

  Tek yolu var sevgi sev sev sev sadece sev.

 • GmzHyt

  Severim

 • halukus

  Harika olmuş, eline sağlık

 • MagRipOgLu

  Onlar en büyük dostlarımız

 • 201465

  Güzel bence.

 • MarjinalBirAdam

  Akita cinsi alacağım bir tane

 • Güzel

Yükleniyor...