Tertemiz Çamaşırların Sırrı Çözüldü! Öğrenmek İçin Bize Katıl!
Kapat

Tarihin En Büyük Kumpası: Kadın Dediğin Hamarat Olur!

pentin a

Geçen gün tarihin en büyük kumpası daaannn diye aklıma geldi. Bir anda, dümdük! Kadınları dizginlemek için çok ince ayar çekilen bu kumpası duyunca, eminim hepiniz 'aaaa evet ya!'' diyeceksiniz.

Kadın dediğin hamarat olur!

Tarihin En Büyük Kumpası: Kadın Dediğin Hamarat Olur!

Tarih boyunca resmedilen bütün yazıtlarda, mağara duvarlarında, çeşme başlarında, kulaktan kulağa dolaşan laflarda bu cümleyi duyarız; kadın hamarat olur! Kadın dediğin iyi yemek yapar, iyi çocuk bakar, tertemiz olur, her gün evini süpürür, eşinin kıyafetlerini ütüler, en değişik kek börek tariflerini bilir... Bu büyük bir kumpas bence! Kadınları süslü kalıplara oturtup, kadınlıklarını yarıştırıyorlar. Kim daha güzel börek yapıyorsa, o daha kadın mesela. Çünkü hamaratlık, kadınlığın ilk halkasıdır. Hamarat olmayan bir kadının hayat damarlarından biri kopmuş demektir! Bir kadının östrojeni de hamaratlığı ile doğru orantılı olarak artar. Misal kekin kabarmadıysa daha kıllı bir kadın olmalısın çünkü ne biçim kadınsın?

Benim kadınlığım seninkini döver!

Tarihin En Büyük Kumpası: Kadın Dediğin Hamarat Olur!

Kocişim mutfakta önlükleri misal... Olmayan yeni geline yeni gelin der misin? Ben demem. Deli miyim, neden diyeyim? Toz pembe yatak örtüsü kullanmadan, efendime söyleyeyim bir kaşığa 40 mantı sığdırmadan nasıl kadın olacaksınız? Nasıl hava atacaksın görümcene bir kere? Toplanıp ne konuşacaksın mesela Esra Erol izlemezsen? Kadın olmanın şartları çok ağır, bu kumpasın içinde var olmak, yetişmek, ev içi tüm organizasyonlarda fevkalade olmak zorundasın.

Erkekler tezgahı kurmuş: Kadınlar yarışırken, biz de işe gidip evden sıyrılalım!

Tarihin En Büyük Kumpası: Kadın Dediğin Hamarat Olur!

Kadınlar bayılır zaten böyle süslü olaylara demişler, vermişler gazı. Biz de hiç dememişiz ki sanatta yarışalım, kültürde yarışalım, gelin bir işe girelim üretimde yarışalım, bir ayda kaç kitap okuduk onda yarışalım, izlediğimiz bir filmden bahsederken genel kültürümüzü sergileyelim, bilimde yarışalım... Yok yani, iki pasta süsü iki sufle akışkanına tav olmuşuz. Yıllarca uyutulmuşuz, eve öyle güzel montelenmişiz ki, itiraz etmeyi aklımıza bile getirmemişiz. Ev hanımlığı diye bir meslek icat etmişiz misal. Boş olmadığımızı göstermek için habire yükseltip yeni işler icat etmişiz evde. Dememişiz ki çalışalım da ay sonunda ev bütçesine katkıda yarışalım, geleceğimizi inşa etmekte yarışalım.

İyi kek yapmam iyi kadın olduğumu göstermez; kabartma tozunun icat olduğunu gösterir!

Tarihin En Büyük Kumpası: Kadın Dediğin Hamarat Olur!

Yardımsever olmak beni iyi bir kadın yapar, nazik ve kibar olmak iyi bir kadın yapar, ailemin gurur duyacağı biri olmak beni iyi bir kadın yapar, arkadaşlarımı kollamam beni iyi bir kadın yapar, sevdiğim insanın gönlünü hoş etmem beni iyi bir kadın yapar, çalışıp ekonomiye dahil olmam beni iyi bir insan ve iyi bir kadın yapar... İyi kadın olmak için size okumaktan sıkılacağınız kadar madde yazabilirim. Ama kadın olmayı kabartma tozu olmakla karıştırmayı bırakmayanlar, bu kumpasın içinde oyuncak olmaya devam edecekler. Demedi demeyin. Bir kabartma tozundan fazlası olan bütün kadın arkadaşlarımı gözlerinden öperim.

Tarihin En Büyük Kumpası: Kadın Dediğin Hamarat Olur!
33
27
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Gizli Üye
  Ben evde zaman zaman yemek çoğu zaman da salata yaparım. Benim için mutfakla uğraşmak, hem eşimle birlikte zaman geçirmek için bir firsat hem de günün stresinin atılması için çok önemli bir aktivitedir. Bazen eşim hiç karışmaz her şeyi bulaşık da dahil ben yaparım.

  Kadınların hamarat olmasındansa erkeklerin hamarat olmasının önemi ortaya çıkıyor. Fiziksel güç ve şiddeti elinde bulunduran erkeğin hamarat olmaya başlamasıyla daha nazik hale geleceği, eşini daha iyi anlayacağı ve ona asla fiziksel şiddet kullanmayacağını öngörebiliriz.

  Görüş hala geçerli mi?
  • pentin

   Ya çok keyifli. Ben asla kadınlar hamarat olmasın demek istemedim de, bunu bir yarışa, bir uğraşa, özel bir hedefe dönüştürdük çok tehlikeli buluyorum. Onu söylemek istedim daha çok.

   Tabii ki eşiyle vakit geçiren bir erkek hem ev hayatına hem aşk hayatına büyük katkı sunar.

 • ZodiacK
  Kadın nedir;
  Süslü olan, nefis yemekler hazırlayan, kocası çalışırken ev işlerini üstlenen, alışveriş yapmayı seven..

  Rekabet nedir;
  Aynur'dan daha şık olmak..
  Aysel'dan daha leziz yemekler yapmak..

  vs vs saçma sapan dayatmalar var. Bu dayatmalardan ayrışmış, alakası olmayan kadın candır 💕
  Görüş hala geçerli mi?
  • pentin

   ayrışmak öyle zor ki... Hayat zorluyor kadınları daha iyi olmak için.

En İyi Kız Görüşleri

 • atombombasietkisiii
  Şu an bu kumpası üşenmeden annem ve halama okudum "yalan, sen onlara inanma!" dediler. Ve eklediler "asscık kilo al heri! 😑" kendi dubamsı yağlarına bakmadan...

  Şimdi ben kime inanayım. Büyük çıkmazlardayım adminim.
  (bu arada seni mahhalecek takip ediyoruz adminim)
  Saygılar!
  Görüş hala geçerli mi?
  • pentin

   Valla anneler hep dogruyu soyler diyeyim, saygilar. :)

  • İronileri pek beceremiyorum sanırım 😊 Yani bu anlatıklarına katılıyorum. Özellikle yaşadığım yerde maalesef ki kalıplaşmış "kadın dediğin şu şu şekildedir" tabularına sıkışıp kalmış durumdalar. Ve bu yüzden çok eleştirilere maruz kalırım ama vazgeçmiyorum, dile getiriyorum her fırsatta bu yazdıklarının neredeyse aynısını.
   Gerçekten teşekkürler!

 • Ayzıiıtt
  Bir anlatım bu kadar güzel olabilir. Kıskanıyorsun benim keklerimi böreklerimi diyerek ‘ kekin kabarmadıysa daha kıllı bir kadın olmalısın çünkü ne biçim kadınsın?’ sözüne eşlik edecekler. Keyfim yerine geldi ahaha hamarat olmadığım için hayat damarlarımdan biri kopmuş sayılsa da.
  Görüş hala geçerli mi?
  • pentin

   Ya büyük kumpas var. İlk kim kadın dediğin hamarat olur demişse mezarında rahat yatamasın ya. Mahvetmişler bütün kadınlar kekle börekle varlığını sürdürmeye çalışıyorlar.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2531
 • Kış-Güneşim
  "Bir kadına duymak istediklerini söyle ve ne istiyorsan elinden al"(pohpohla) demişti bir bey.

  Hakikaten çok güzel bir kek kalıbına monte edilmişiz de, kadınlar olarak.
  yahu bu kadınların bir tanesi mi meydan okumamış rüzgara karşı? Hepsi mi (süslü laflı) dayatmalara tav olmuş?
  Ya da erkeklerin bakması kek kalıbı ile aşk yaşamak işimize mi gelmiş?
 • Erkeğin de kadına yarıdmcı olması lazım
  öyle evlendim "hizmet" beklerim karımdan diye bişey yok
 • HandsomeJack
  Tamamne toplumsal dayatımlar katılıyorum.
 • Greenwich-london472
  Canım benim.. ne kadar içten ve güzel bir bence olmuş 😍😍😍

  Seni yürekten kutlarım. Tüm kalbimdekilere tercüman olmuşsun.
  • pentin

   :) çok mersi. Vallahi iyi kadın olalım diye aşçı başı olmamızı bekliyorlar.

  • 😀😀😀 biliyor musun 20 yıllık evlilikten sonra çocuk da versen taklada atsan amudada kalksan, bir erkeğin ilgisinin başka bir kadına yönelmesini engelleyemeyeceğini acı bir tecrübeden sonra anladım. Ve ondan sonra da ipleri saldım bıraktım ucunu. Gitmek isteyen gitsin. Bizler de duyguları, kalbi, belli yetenekleri olan varlıklarız. Ve bu dünyaya sadece erkekleri doyurmak, temizlik, ütü ve toz almak için gelmedik. Var oluşumuzun sebebi bunlardan ibaret olamaz..
   İnsansak belli karakterlerimiz ve becerilerimiz olduğunu ve hepimizin tornadan çıkmış gibi aynı olmadığımızı erkekler de kabul etmeli.

 • nazlışşşşş
  Çok güzel tespit cidden eline sağlık instagram daki bir biriyle yarışan yeni gelinlere bakıyorum herşey okadar şaşalıki bazen diyorum onların yaşadığı hayat sa biz yaşamıyor sürünüyoruz
  • pentin

   vallahi sırf o şaşa gözümü korkutuyor diye hepten süsten püsten soğudum. Sonu yok çünkü.

 • Herkesin bir görevi varmış eskiden. Git şu dinazoru öldür gel bak mağarada sana bir şey vericem diye diye böyle oldu :D (Cem Yılmaz'dan alıntıdır). Yemek yapmayı biliyorum ama herşeyi de yapamıyorum.
  • pentin

   kadınlar evdeki işleri arttıra arttıra baya zıvanadan çıktı. Kontrol edemiyorsun, yetişemiyorsun hep daha iyisi var.

  • Mesela benim canım içli köfte çekiyor ama yapamıyorum :D

 • erkeksihayvan
  Çok zamandır dile getiriyorum bunu. Kadınlar kendilerine atfedilen bütün güzellikleri alıp karşılığında bedel ödüyorlar. (Prenses, çiçek, saf, narin, ilgi bekleyen, peşinden koşulması gereken vs)
  • pentin

   ödemeyince de kadın değilsin imajın oluyor, hayat cok zor.

  • erkeksihayvan

   O borcu almamak en iyisi

 • Blossom_
  Toplumun kişilerin üstüne yüklediği dayatmalardan biridir.
  Bizi savaşlar yıkmaz, bizi davranışlar sözler yıkar.
  • pentin

   çok tatlısın, aşırı doğru.

 • Bolga
  O kadar haklısınız ki..
  Toplumun bizlere vurmuş olduğu prangalardan sadece birisi bu.
  Hayatın müşterek olduğu, yardımlaşmanın kılıbıklık olarak algılandığı, eşine değer verme ve saygı duymanın hanımcılık olduğu ve daha nicesi ile dolu olan zihinlere sıfırlama gelmedikçe de ancak dem vurabiliriz böyle.
 • _Ateşkelebeği_
  Bir kadın olarak mecbur bırakılmak istemiyorum. Mecburiyet hayallerime engel olsun istemiyorum. Mükellef bir yazı, eline sağlık.
  • pentin

   Çok teşekkürler. Aynen mecburiyet olmadıkça hepsi çok keyifli, biri çıkıp bu görevin derse orası çizgiyi aşıyor.

 • İncimmm94
  Bencenı okuduktan "Sen dünyanın en iyi kadınısın" diye sarılmak geldi içimden😍😍😍
  • pentin

   :) çok teşekkür ederim, o senin iyi gözle okumandan öyle olmuş.

 • ponçikmom
  Kekine kabartma tozu katmayı unutan tüm kadınlar adına alnından öpüyorum seni canım ❤️❤️❤️👏👏👏👏👏
 • silentnight87
  Ellerine sağlık süper anlatım olmuş ama bunun bence en büyük sebebi birbiri ile yarışan kadınlar, onunda sebebi güçlü görünüp ezilmemek çabası
  • pentin

   Evet kesinlikle. Kadınlar da bu kaostan kurtulamıyor maalesef.

 • sercanayyildiz
  Olur olmasına da kadın köle değildir ama bunu bu şekilde görenler var
  • pentin

   bakma, kadınlar da kendini yarıştırıyor.

  • O ayrı konu kadın dediğin bir erkeğe ait olmalı erkekte öyle

 • biradetmehmet
  Erkeklerin sucu değil bu erkeklerin kumpası da değil
  kadınların birbirleriyle rekabetinin ürünü
  • pentin

   erkekler de destekliyor diyelim o halde. :) tabi devam ettiren kadınlar, maalesef.

  • biradetmehmet

   iş yerindeki tüm kadınlara sordum erkeklerin kalabalık oldugu ortamda neden süsleniyorsunuz sorusunu hepsinin ortak cevabı
   diğer kadınlardan daha güzel olmak onları kıskandırmak gömmek falan erkekler kimi umrunda

  • pentin

   kadınlar erkekler umurumda demekten çekinirler, yoksa hepimizin umurunda.

 • BCeren1903
  Kesinlikle katılıyorum. Özellikle hamaratlık kısmına. Hayır yani mükemmel bir yemek neden şart olsun ki? E zamanla zaten illaki alışacak o kadın. Bu hamaratlık ayrımı niye?
 • Balzaming
  Maalesef toplumsal normlar ok eskiden beri bu böyle kadın evde kalır erkek avlanmaya gider evden uzaklaşır. Şimdi de çok farklı degil evrilmiş hali bu dayatmalar değiştirilerek önümüze hala sunuluyor
 • Visal58
  Keyifle okudum ellerinize sağlık. :)
  Umarım okuyan herkes için farkındalık katar.
  • pentin

   çok teşekkürler mutlu oldum beğenmene.

 • PetrolHeads
  Kadınlığı ev işi yapmak sananlar oldukça biz ilerleyemeyiz, erkekleri geç de, okumaktan gözünü kaldırmayan kızı sırf yemek yapamıyor diye deliren anneler, siz yapmayın be.
 • Elagözlüçölahusu
  Öyle bir durum yok hamarat değilim ama kadın gibi kadının var mı?
 • Balinaa
  Eşe ve birazcık da aileye bağlı ya bazen çaresizlikten kadın olduklarını unutanlar var. Mesela şu anki eşim çok çalışıyor komiser kendisi gecesi gündüzü yok yine de asla yemek yapmaktan, yardım etmekten kaçınmaz kadın olmak, köle olmak değildir algısını ailesi ona fazlasıyla aşılamış bana öyle temiz, öyle kadına hassas biri denk geldi ki binlerce şükürrr ❤🏵🍁🌸 Kadın kendini ne kadar yetiştirirse yetiştirsin karşında ki boşsa yapacak bir şey olmuyor maalesef inşallah benim bulduğum gibi birini bulursunuz da toplum umrunuzda olmaz ❤
 • Game_Ower_1n4c
  Bir yumurta bile kıramıyan bir. Nesil yetişecek bazen geçmişe bakıp. Geleceği anlamak hiç de zor değil 🤔
 • Cotyoralı-Yaïr
  Benim varsayımım; "Evlenmek zorundasın" gibi baskılar kalktıktan sonra bütün iş çorap söküğü gibi gelecektir.

 • Espadon34
  Güzel bir yazı olmuş. Umarım egosu tavan yapmış hiç bir işe yaramayan hemcinslerşn bu güzel yazıdan ders çıkarır..
 • GS_Aras
  Kadınlarda hiç bişeye mecbur değil zaten neymiş evli kadın bile gece istediği saatte çıkarmış haber vermek bile zorunda değilmiş, kendi bedeniymiş kendi kararıymış istediğini yaparmış yine evli, çalışmasa bile evde temizlik yemek yapmak zorunda değilmiş miş mişşş.. Erkeklerde aynını diyecek nolucak ne aile denen bir değer, ne de toplumda bir düzen kalacak. Özgürlük çağdaşlık diye diye bellediniz anasını herşeyin. Kadın erkek herkes sorumluluğunu bilecek ona göre davranacak. Ben köpek gibi çalışacam eşim evde dizi izleyecek akşam geldiğimde yemek yok neden? Hamarat olmak zorunda değilmişte ondan :D Çalışmıyorsa bal gibi zorunda arkadaş
 • masalim_bitti
  Kadınım hamarat olmasamda olur ilgim şefkatim yeter😉😉😉
 • Kadının en büyük düşmanı gene bir kadın; kaynana, görümce, arkadaş, gelin vs vs adıyla değişen bir kadın. Kadınlar erkekler gibi işine gücüne bakıp hayata devam edemiyor. Görümcem ne yaptı, eltim benden güzel yemek yapıyor, yengem paspal, annem (kayınvalidem) kilo aldı vs vs her haberi takip edip yeri geldiğinde bir başkasına haber verir. Dediğin gibi üretim, kültür&sanat, siyaset veya moda tasarım gibi değişik alanlara değilde kek börek ev işi konularından başka bir şey göremiyorlar. Gerçi ülkede işsizlik gibi sorun olduğunu ifade etmekte fayda var. Eski, yeni hükümetler genelde kadına ev hanımlığını uygun görüyor maalesef :((
 • Ebdem
  Güzel bir paylaşım olmus ellerine sağlık canım ben hiç bir zaman kadın erkek esitligini gormedim goremiycez bu gidisle çünkü herseyden kadindan bekleniyor erkek hic bisey yapmadan disarda calisan biri kadinda calissin istiyor istesin ama oda kadının yaptigi herseyi yapsın ev arkadasi gibi madem hayat musterek karşılıkli saygi içersinde bunlar yapilirsa guzel yok kadin hem ev hem is olursa sıkıntı uzerine cocuk sıkıntı sosyal hayat yok gezmesi cevresi yok sıkıntı erkek gibi esit olmasi icin erkek gibi yasamasi gerek bence
 • istan342
  Hay elinize sağlık.
  Aynen öyle bıktım bu toplum dayatmalarından.
 • normalornot
  bu bence üzerine 1 dakikalık saygı duruşunda durulması gerekilir
  • pentin

   Çok teşekkür ederim :)

 • taitamen
  kadın. olmazsa dünyanın sonu gelir. dünyayı onlar yönetir. hep söylerim. biz erkekler güya yönettiğimiz sanırız. ama güç onlarda
 • Affedilmeyen
  Kadinin yine en büyuk dusmani kadin oldukca bu gibi dayatmalar asla bitmeyecek sanirim
  Hemcinslerin birbirleriyle barismasi gerek
 • Desuyonee
  ey galaksi, ey galaksideki tüm canlılar, şu benceye bir bakında, galaksideki canlılar evrendeki canlılar, samanyolu galaksisindeki canlılar bakın da bir hamarat olmada başarısız kadın görün!!!
 • pitar
  Kim ne istiyorsa onu yapsın dayatma olmasın ister yatsın ister iş yapsın fark etmez yapanida yapmayanida alan olur
 • Bahar22ay
  Yüreğine sağlık süpersin ♡
  • pentin

   Çok teşekkürler :)

 • Captan_Edward
  katılıyorum ama daha yemek yapmasını bilmeyenler var
 • Frannkenstein
  Bir diğer kumpası açıklıyorum. Erkek adam ev işi yapmaz!
  • pentin

   o da güzel konu. yazılabilir. :)

 • Recepp99
  Pentin hanım bir sorunum var yardımınıza ihtiyacım var lütfen cevap verin.
  • pentin

   Ok sorun nedir

  • Recepp99

   Allah Şükür iyi bir insan olduğunuzu cidden hissettim bana yardımcı olacağınızı düşünüyorum 2014 yılında paylaştığım fotoğraflar var sitede o zaman 14 yaşındaydım şimdiki fotoğraflarımı aratınca hemen onlar çıkıyor size linklerini atsam siler misiniz sizin için çok basit bir şey ama benim için önemli çok dua ederim

  • Recepp99

   Ergenlik fotoğraflarım hep abuk subuk gören olur diye çok tedirgin oluyorum

 • BÎRGŰNNN
  Çok güzel bir anlatım olmus emeğinize sağlık 👏
 • Bu zamanda hamarat kadın bulmak zor
 • Yamuşşşş10
  Güzel paylaşım olmuş teşekkürler
 • simpsonlar
  Güzel olmuş beğendim
 • Palolem
  Güzel paylaşım. Tartışmaya değer :)
 • Uslanmaz_053
  Kadınlar için harika bir anlatım olmuş.

 • MagRipOgLu
  Kadınlar için harika bir anlatım olmuş.
 • Zamansızzzayarsızz
  Kadınlarin doğasında var ıyi olma isteği
 • grmzayse
  Böyle gelmiş böyle gider
 • Arazzaras
  Güzel paylaşım :)
 • WarLander
  Kadın dediğin dedikodu yapmaz. 🤫
 • HinchAmarillo
  Kumpas mı? 😂😂😂
 • Gizli Üye
  “V” yi neden koydunuz o kadın değil :)
  • pentin

   O şey kocişim mutfakta önlüğü. Kocişim yani :)

  • Gizli Üye

   Kocişler iyi yemek yapar :)

 • Gizli Üye
  Sihiri bozmasana Alllasen...
  O değil de eğlenceli olmuş.
  Ara ara yaz böyle
 • Gizli Üye
  Çok güzel bilgiler
 • Gizli Üye
  Yine birilerinin feminizm damarı kabarmış. Ciddiye almayınız
 • Gizli Üye
  Kadınlar da erkekler gibi çalışmalı, kadınlar erkeklerin yapabildiği her işi yapabilir ve yapmalıdır. Elinin hamuruyla erkek işine burnunu sokma diyen gerici düşünce cinsiyet eşitliğinin en büyük düşmanıdır. Gerçek cinsiyet eşitliği için kadınların inşaat, tersane ve maden işçiliği, çöpçü, kanalizasyon çalışanı, tır şoförlüğü, vinç operatörü gibi erkeklerin yaptığı her işte çalışmaları gerekir.
  Kadınlar bu işleri yapabilecek güçteler.
  • pentin

   Erkekler de ev temizligi, cam silmek, bebek bakmak gibi seyleri yapsa da kadinlarin kollari rahatlasa.

  • Gizli Üye

   Bu tartışma şimdi uzar gider uzar gider. Gece gece hiç tartışasım yok biliyor musun. :D Benim yazdıklarımda ev işleri ile alakalı bir şey yok. Ben kadınların da erkeklerin çalıştığı bütün işlerde çalışabileceğini ve çalışması gerektiğini yazdım. Gerçek eşitlik budur.

 • Gizli Üye
  "Kadın dediğin dolma yapar sarma sarar" toplumun lafı
YÜKLENİYOR...