İnsanlık Üzerine 'Saçmalamalarım'

Bağımlılığımız aynı, hepimiz onaylanmış keşleriz.

Onaylanmış keşleriz biz.

Hepimiz sırtımızın sıvazlanmasını, küçük hediyeler almasını severiz.


Her çocuk hümanist doğar zamanla işin rengini kolektif bilinç değiştirir, yeni bir kavramla tanışır: mizantropi. Çocuklara bakınca içlerinde sadece saf ışık görüyorum, onlar insanlığın henüz kirlenmemiş eseri. Fakat yakında onlarda kirlenecek, tıpkı senin benim gibi yaşamaya devam edecekler. Kimseye de bir şey empoze ettiğim yok! Daha kendime bile empoze edemediğim şeyler var benim..

İnsanlık Üzerine 'Saçmalamalarım'

Bu çocuklar büyür. Türlü -kötü- özellikleri içinde barındıran bireyler haline gelirler. Onlara öyle öğretilir, öyle gördüler ve uyguladılar.. biraz senden biraz benden. Onları suçlamıyorum, insanlığın mayası bozuk!

-İnsanlar ne için dünyaya çocuk getirir?

*Sadece kendilerini avutuyorlar. Mesele iyi bir anne-baba olmak değil, aile kurmak veya çocuk sevgisini tatmak değil. Bunu sorgulamıyorum, konu bu değil. kendilerini kandırıyorlar. Her gün küfrettikleri dünyaya ve insanlığa çocuklarının faydalı olabileceğine inanıyorlar-inanmak istiyorlar. Aslında sadece bir yenisini daha katıyorlar, haberleri yok.. Dünyayı toz pembe, çocuklarını ise mucize olarak görüyorlar. Masalların sonu bize hep yanlış öğretildi, hiç akıllanmadık.. Daha kendisinden bir haber insanların anne-baba olma sevdası da bizi gerilere iteledi..

Tecavüzün, savaşın, ölümün, açlığın, zoofilinin, pedofilinin, çıkarın, dedikodunun, katliamın, düşmanlığın, şiddetin, terörün.. o kadar kokuşmuş durumdayız ki, sayarken yoruldum. Bu kavramların hakim olduğu bir dünyada, bir çocuğun mucize olabileceğine inanmak?

Çocuk eğer ince bir ruha sahipse bunlar karşısında yapacağı tek şey, iç kanama geçirmektir.. Tırnakları kopacak, saçları dökülecek. O gökkuşağı içine siyahı da katacak!

Daha da kötüsü çocuğu üzerinden bir yerlere gelmeye çalışan ebeveynler görüyorum. Kendileri bir hiç, çocuklarının 'bir şey' olmasını istiyorlar ki onlarda 'bir şey' olabilsinler. Körlüklerini göremeyecek kadar körler.

-İnsanlar ne için yaşıyor?

*İnsanlar hiçlik içinde kıvranıyor. Sıradan bir insan hayatı ortalama olarak şöyle geçer; Büyü, okula git, sınavlara hazırlan, üniversite oku, iş bul, çalış, evlen, çocuk dünyaya getir, çocuğunu hayata hazırla, yaşlan, hastalıklarla uğraş ve öl.

Beyhude geçip giden koskoca bir ömür, ne için? Kendisine veya dünyaya ne bıraktı? Ne sağladı? Kazancı ne oldu? Bunun farklısını ve fazlasını yapabilen insanlar var ama neden sayısı bu kadar az? Aklımda deli sorular..

Çoğu kişi bunu kabul etmez. Gerçekler acıdır ve acıtır, hemde öyle acıtır ki.. Yeni yerler gezmeyi, dünya mutfağından bilmem kaçıncı yemeği denemeyi ve para kazanmayı hatta aşık olmayı yetenek ve hayat amacı edinirler, bu kadarlar, tam olarak bir hiç olana kadar enerjilerini tüketirler. Daha vahim olanı, hiçlikleri üzerinden egolarını tatmin ederler.

A: ''Baak biz bu sene Amerika'ya gidiyoruz. Sahi siz daha gidemediniz mi?''

B: ''Bizde İspanya'ya gidiyoruz, ohoo çoktan gittik!''

Tipik bir ego savaşı, bil-mi-yor-lar.

-İnsanlar mutlu mu?

Bu soru için insanları ikiye ayırmam gerek.

1. İlk grup; kıskanılası.. hayat onlara güzel anasını satayım. Çok imreniyorum bunlara, öyle böyle değil. Sinirimden oturup ağlayasım geliyor.. yok yok, kendilerinden hızla koşarak kaçıyorum.

Bu insanlar mutludur efenim! gerçekten mutludur! Ha, ara sıra evet onlarda ayak parmaklarını masanın kenarına çarpıyor ama olsun.

Bu grup dünyaya karşı duyarsızdır. Yanlarında biri ölse umursamazlar, önemli olan onların kendi hayatıdır. Kendi yaşamları, kendi sağlıkları, kendi başarıları kendi kendi kendi.. ah yine yoruldum. Çok sıkıcılar!

2. Bunlar azınlık kesim, baş tacım. İkinci grup sanırım dünya nüfusunun en fazla %15-20 kadarını oluşturuyor. Fazla mı cömert davrandım? Muhtemelen %10'u geçmez.

Bunlar duyarlı insanlar. Sıcacık evlerinde otururken sokak hayvanlarını düşünecek kadar kocaman yüreklere sahipler. Bir başkası öldüğü zaman, savaş, terör olduğu zaman tepki gösterip içi parçalanan insanlar bunlar. Hiç tanımadıkları kişiler için göz yaşı dökebilecek insanlardır işte bunlar. Böyle güzeller, böyle özeller.

Ne acıdır ki olağan insani vasıfları tanrısallaştırdım, farkında mısınız?

Aslında özelden güzelden ziyade bunlar neyin ne olduğunu bilirler, her yaşadıkları gün çevrelerine bakarlar ve gördükleri tablo onları mutlu etmez. Biraz açıp haberlere bakmak yeterli.. İnsanoğlunun deliliğini o evlerinizde duran kutucukların içinde bulmak mümkün.

Bunlar mutlu olamaz-tam anlamıyla olamazlar, vicdanları el vermez. Belki hayatları mükemmeldir ama hep bir tarafları huzursuzdur.

Mutlu olmak istiyorsan,

bir amaca bağlan;

insanlara ya da eşyalara değil.

Gün, maddi dünyadan arınma günüdür! Vicdanınızı dinleme ve 'gerçek' bir amaç bulma günüdür. O hep gidemediğiniz resim kursuna kayıt olun artık, bir hayvan sahiplenin yuvaları olsun, Uzun zamandır okumak istediğiniz şeyleri okuyun ertelemeyin. Huzur evine gidin, bir çocuk yuvasına gidin.. yüzlerini güldürün! 'Ertelemeyin!'

Standart hayatlar yaşamaktan kaçının.. Dünya bir gün daha iyiye gitmiyor, farkı birileri yaratmak zorunda. Durmayın, devam edin!

Kendinizin ve başkalarının elinden tutun, insanlık ölüyor!

-Bluelady


11|6
1538

En İyi Erkek Görüşü

 • Çok güzel olmuş özelliklşe de şu 3 konu bana çok daha fazla hitap ediyor.
  Benim çevremde de sürekli çocuklarını anlatan onları yarıştıran ve onlarla övünen anneler var en büyük örneği de dayımla eşi varsa yoksa çocuklarını konuşur onlarla övünür artık sohbet açılınca midem bulanıyor gerçekten
  Resimler çok iyi olmuş. Şu hayatta insan olduğunuve bir gün öleceğini unutan o kadar çok insan var hepsi bir iş peşinde gerçekten
  Şu hayatta ama anlam veremediğimbir şey varsa oda genelde fakir insanların daha çok çocuk yapmak istemesidir. Kardeş güzel oluyor bir kardeşim daha olmasını isterim. Ama bakıyorum bazı ailelere 10 15 çocuk isminibile bilmiyorlar yemek ver tamamdır anne babadan başka bir şey görmüyorlar sonra da suç oranları arttıyor. Çocuk yapıp sokağa salmak anne babalık değildir önemli olan ona bakmaktır. Bir de dediğinde çok haklısın zengin sınıf fakire hiç acımıyor onlar için dışarıdaki insanlar eşyadan farksız ama kendi çocuklarına gelince iş değişiyor feryat figan
  Benceni çok severek okudum. Çok başarılı

  2|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Ne acıdır ki insanlık üzerine saçmalamalar bile güzel gelir oldu şimdilerde. Keşke her saçmalama bu kadar net, olumlu, güzel mesajlar veren bir şeyler ifade edebilse...

  3|1
  1|0
  • Sizin yorumunuzu görmek ne kadar güzel burada.. çok mutlu oldum teşekkür ederim.

  • Bence'yi çok beğendim, yazmasam olmazdı. Teşekkürler _Bluelady...

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 37

 • İnsanız sonuçta. Kimimiz aç, birimiz tok. Bazımız adam, bazımız şerefsiz, Biri mutlu, diğeri göz yaşıyla yüklü. Bir günümüz gam yüklü, ertesimiz düğünler boyu. #SinirliBiber

  https://i.hizliresim.com/bgE4JZ.gif

  1|0
  0|0
 • Çok güzel bir bence lakin bu düşünceleri bende çok yaşadım ve önceden şüphe duyduğum kitapta bunlara cevap buldum:
  Dünya hayatı, inkar edenler için bezendi. (Onlar), iman edenlerle eğleniyorlar. Halbuki takva sahibi olan o müminler, kıyamet günü onların üstündedir. Allah dilediğine hesapsız rızık verir.

  Her canlı ölümü tadacaktır. Kıyamet günü ecirleriniz size eksiksiz olarak verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı zevkten başka birşey değildir.

  (Ey münafıklar!) siz de tıpkı kendinizden öncekiler gibisiniz. Oysa onlar sizden daha güçlü, kuvvetli, mal ve evlatça sizden daha varlıklı idiler. Dünya nimetlerinden paylarına düşen kadar zevk sürdüler. Sizden öncekiler kısmetlerine düşen kadarıyla nasıl zevk sürmek istedilerse siz de onlar gibi kısmetinize düşen kadarıyla zevk sürmeye baktınız, siz de sizden önce batağa dalanlar gibi batağa daldınız. İşte bunların dünyada ve ahirette bütün amelleri heder olup gitti ve işte bunlar hep hüsran içinde kalanlardır. işte dünyanı özeti bu (bence)

  1|0
  0|0
  • Konumu din, inançla bağdaştırmak hiç istemedim.. Bu konuya girersek çıkamayız zaten, tadında bırakayım.. Teşekkür ederim yorumunuz için.

  • :) evet görüşler farklı farklı sonucta... ama cevabı nereden blduğumu söylemek istedim... sadece... ve dahada kafa karıstıran madem böyleydi de... gibi soruların cevaplarınıda buldum. ondan paylasmak istedim. saygılar..

 • Yazinin basligini gorunce fazla tevazu gosterdigini dusundum. Biraz goz ucuyla baktim. Insanlar kucuk hediyeler ve sirt sivazlanmasindan hoslaniyorlar neden? Cunku hepimiz dopamin bagimlisiyiz. Odul almak hosumuza gidiyor. Basta soyledigime gelelim. Sacmalamalarim yazman Montaigne'in de dedigi gibi tevazu degil enayiliktir. Sacmaliyorsan ben bu yaziyi neden okuyayim?

  1|0
  0|0
  • Doğrudur. Genelde yazılarım güldürükçü eğlendirici değildir, ya bilgi sunarım ya araştırma sunarım ya insanı gerecek sıkacak şeyler sunarım ya da fikir yazarım dolayısıyla beni ve yazılarımı ciddiye almamanız en güzeli, güzel geceler..

  • Hepsini Göster
  • Olabilir.. ama böyle bir başlık koymak istedim, bu da yazar olarak benim kararım değil mi?

   Her yazıda kitap isminde çok mu mantıklı isimler oluyor, kaldı ki mantıksızlığı severim.
   S* et diye bir kitap var mesela, seveni de çok, onun gibi..

  • Evet muhtemelen sen de seviyorsun o yazarı. Neyse zaten herkes istedigi başlığı yazar sıkıntı yok. Ama saçmalamalarım dersen belli bir kitleyi itersin ben sana bunu soyluyorum. Neyse boşver yazın oldukça iyi. En azindan bazi insanlar olarak senin yazini okuduk beğendik. Çalışmalarına devam et :) Yazıya biraz bilimsellik katsaydın çok daha hoş olurdu ama böyle de iyi ;)

 • katılımakla birklikte artık çocuk yapmaya gerek kalmadı insanlar belirli ideolojilerin ya da hayalerinin devam etmesi için miraslarını tüm varlığını şirketlere ya da gruplarına adamaya başladı descartes suyun içine bastonunu soktuğunda gözleri ile kırık gördüğünü fark etmiş eleriyle dokunmuş bakmış sağlam bu demiş ozaman bu durumda ya bana gözlerim yalan söylüyor ya da elerim kim bana söyleyebilirki yaşadığımız şu dünya gerçek :) İnsanların düzelmesi için nefsini yenip bilge dediğimiz kimliğe bürünmeleri gerekir ancak bu şekildede sınanmanın mantığı kalmaz çünkü insanalr cennetlik olur dünya barışı sağlanır fakat bu dediğim gibi olanaksızdır insanlar daima görmek istediklerini görür duymak istediklerini duyarlar bu algıda secicilikdir dogası itabari her insan önce kendi çıkarını düşünür ve her zaman daha fazlasını ister soy dediğimiz şeyler insanların egosunu ve güç arayışını devam etirme yönteminden baska bişiy değildir bu sayede ırk din dil gibi bir çok ayrımla beraber yeni savaşlar patlak verir neyse bide bir hikaye anlatıyım bir gün arkadaşın biri geldi yanıma olum bu dünya sahte asıl dünya öbür tarafta dedi bende madem öyle diyosun abi dedim neden çocuk yaptın madem bu hayat sana göre sahte ise neden bir çocuk yapıp onun sahte bir hayat yaşamasını izin verdin kendi, yapamadıklarını ona yüklemek için mi dedim bu hayatın sahte olduğunu bilebile ozaman kimse üremesin arkadaş neden yolumuzu uzatıyoruzki gerçek dünya öbür taraftaysa bu durumda nefsimize yenilmiş olmuyormuyuz dedim sonra cinselik hayvani bir içgüdü dedi içgüdü bu dedi su içmek aç kalınca yemek yemek gibi dedi bende abi dedim hayvanlar al insanları ayıran en önemli özelik nedir dedim akıl dedi ozaman onlar yapıyor akıları olmadığı için içgüdülerini belki bastıramıyolar ama bizde bir akıl var bunu kullanarak nefsimizi yenemezmiyiz dedim bişi demedi öyle kaldı :) Sonuç itibari ile uzun lafın kısası çok fazla saçmaladıysam af ola konudan konuya atlamış olabilirim ama kalın sağlıcakla:)

  1|0
  0|0
 • Eline sağlık, yine çok güzel bir yazı. Ben de benzerini yazmıştım. Demek ki aynı hissiyatlardayız ve demek ki hepimiz rezalet bir hayat içinde yaşamaya çalışıyoruz.
  Çok teşekkürler.

  1|0
  0|0
  • Atabilir misin yazının linkini, okumak istiyorum..
   Ben teşekkür ederim.

  • Hepsini Göster
  • Kendimiz ve sistem, ikisi de etkili.. anladım, görmemiştim ben yorumunu. Kaçırmışım.

  • Ben de elimden geldikçe takip ediyorum yazılarını ama kaçıyor bir yerde.
   Sisteme uymak zorunda değiliz. Dediğin gibi ikinci bir seçenek daha var ama biz koyun olmayı seçiyoruz. O yüzden bir numaralı suçlu biziz.
   Devamını bekliyoruz yazılarının. Saçmaladım diyorsun ya, mümkünse hep böyle saçmala :)

 • son zamanlarda okuduğum beni derinden etkileyen sağlam yazıydı. bende pompalı tüfek etkisi yaratan bu yazın için teşekkür ederim. çektiğim aşk acısı bile 1 kaç dk. lığınada olsa kayboldu.

  1|0
  0|0
  • Aşk acısından daha önemli şeyler var, hissettirebildiysem.. Rica ederim.

  • Hepsini Göster
  • Elbette, saygı duyarım.. iyi geceler.

  • sizede teşekkürler..

 • Okuyor musun bilmiyorum ama, yazın üslup olarak, kanal mesajlarına benzemiş.
  Ama bu, yazının güzel olmadığı anlamına gelmiyor, klavyene sağlık.

  1|0
  0|0
  • Kanal mesajları güzel olur zaten, değil mi.. Keşke öyle yazabilseydim ben sadece saçmaladım, haha.
   Teşekkür ederim.

  • Evet aynen.
   Sen hep saçmala o zaman.
   Güzel saçmalıyorsun. :)

 • Üşenmeden okuduğum tek Bence oldu bu uzunlukta ki, normalde bu kadar uzun olanların sadece başlığını okurum.

  1|0
  0|0
 • Kendi sınırlarının dışına cıktıgın bir yazı keyifle okudum her zamanki gibi tadındaydı bu cumleten etkilendigimi söylemem gerek :) '' Ne acıdır ki olağan insani vasıfları tanrısallaştırdım.. '' okurken bir cok yerinde kendımı buldum özellıklede o cümlede bu dunyaya yeni biyerler cok fazla anne baba olmak isteyen kisilerin bencilde istekleri belkide dünyayı durdurulamaz bir hale sürüklüyor yeni dogumlar = hayatın pencesine verilen yeni kurbanlar eline saglık :)

  1|0
  0|0
 • Peki ya sen MUTLU musun? İstediğin mi istenilen mi yaşadığın hayat?
  Tercihlerin kendi tercihlerin mi?
  Sahi biz önümüze konulanı mı yoksa öne sürdüğümüz hayatı mı yaşıyoruz?
  Ben gerçekten yönetmen olmayı mı istiyorum.
  Çoluk çocuk iş güç ev araba ve ölüm.
  Güzel. Berbat. Kararsızım

  0|0
  0|0
 • ilk kısmını okuyup bu ne l*n içim karardı diycektimde altı okuyunca gaza geldim

  1|0
  0|0
 • iyiler yalnız kendi canlarını düşünmezler ve yalnız yemezler.
  (okuyup etmeden yorum yazdığım nasıl da belli oluyor lan)

  1|0
  0|0
 • Yeaah bizim kafadan birileri cikdi. Modern koleyiz kole ne ozguru

  1|0
  0|0
 • Her zaman ki gibi harika yazmışsın.

  (Bence yazacağına mesajlarıma daha sık cevap versen) :D

  1|0
  1|0
 • Hersey akilda bitiyor :) sadece dusunup caba sarfetmek buyukbir basariya ulasabilir ellerine saglik bu cok anlamli olmus...

  0|0
  1|0
 • Mutlulugun formulu cok acik bir sen bir ben birde bebek :)

  0|0
  0|0
 • okumadım ama güzel birşeye benziyor

  1|0
  1|0
 • Parılda çılgın elmas, parılda...

  2|0
  0|0
  • Ah işte, bu yorumu bekliyordum..

  • Hepsini Göster
  • Popüler kültürün peşinden koşan insanlardan ne bekliyorsun ki?

  • Tabii guy ritchie'ni de biraz gişe kaygıs taşıyp filme popüler öğeler koyarak vülgerleştirmesi de yönetmenin talihsizliği. Gişe wins! Sonuç olarak bize kısmi olarak isyan, eleştiri kültürünü kazandıran filmler bile paralı prodüktörlerin masasından geçiyor. Fight Club yazarı Chuck Palacniuc'un internet sitesinde online fight club tişörtleri satılıyor. İki yüzlülük hepimize has sanırım.

 • Mükemmel ya mükemmel yine #V

  1|0
  0|0
 • Çok güzel yazmışsın. Teşekkür ederim.

  1|1
  1|0
 • Erkekler Devam
  17

Kızlar Ne Diyor 14

 • Çok güzel ve özgün bir bence olmuş..

  Bu özgünün altını şiddetle çiziyorum.

  ''Bir işe gir, işe git. Evlen, çocuk sahibi ol. Modayı takip et, normal davran. Kurallara uy. Televizyon izle. Monoton monoton takıl. Emeklilik için para biriktir...''

  Bu kısmına da ayrı bir bayıldım. ''Aykırı Ruh'' geçinenlerimiz bu maddeleri bir sindirsin önce.

  Eline sağlık ;)

  2|0
  1|0
  • Teşekkür ederim red'im :) O resmi bulmak için bir süre uğraştım, uzun zaman önce görüp kaydetmediğim bir resimdi, yazı çok hoşuma gitmişti benimde.

   Sitedeki aykırı ruhların çoğu normal ruh ciddiye almıyorum djkfk

 • Bir çırpıda okudum yüreğine sağlık... Her ne kadar hayata pozitif bakarak tutunmaya çalışsam da dünyanın ne denli boktan olduğu umursanmayacak gibi değil. Yine de biz karanlığa küfredeceğimize bir mum yakmaya devam edelim ve bonkör davranarak yazdığın yüzde yirmilik dilime girmeye çalışmayı bırakmayalım...

  1|0
  0|0
  • Tek yapabileceğimiz bir mum yakmak zaten, teşekkürler..

  • siz mum yakın ve dilek tutun benim başarılı olmam için eğer başarılı olursam yüzde 10 ihtimalede olsa herseye son verebilirim çünkü kulağıma buradan daha adaletli daha huzurlu ve mutlu yaşayabileceğimiz bir dünyanın varlığından bahsedildi öyleyse ihtimaler %50 %50 en azından şu an elime bir kumada verilse değil yuzde 50 yuzde 1 ihtimal dahi olsa insanlığı yok ederdim ama böyle bir şey olmıyacağı için kumandayı kendi çabamla almam gerekicek güç bende olursa barış ve adalet getirebilirim bu dünyaya ama ne kadar sürer bilmiyorum ayrıca ömrümün yetmiyceği aşikar yani o yüzde 10 luk ihtimali benimle aynı kafa yapısına sahip... anlatacağım plan doğrultusunda donanımlı bir elemana bırakıcağım :)

 • Çok güzel bir Bence, çok güzel bir sosyal mesaj:). Beğendim.

  1|0
  0|0
 • Tek kelime ile mükemmel. Değindiğin noktaları çok güzel açıklamışsın.

  1|0
  0|0
 • Harika bir bence. Cidden teşekkürler ve ellerine sağlık.

  1|0
  0|0
 • Kesinlikle katılıyorum.. Şuanki ruh halimi anlatmışsın..

  0|0
  0|0
 • Sitede okudugum en guzel bencelerden,. elinize saglik

  0|0
  0|0
 • güzel yazı eline sağlık. sen mutlu musun peki?

  1|0
  0|0
  • Duyarlı insanlar asla -tam- anlamıyla mutlu olamaz, yazımda da belirttim. İkinci gruba giriyorum. Teşekkür ederim yorumun için.

 • Güzel, emek vermişsin.

  1|0
  0|0
 • Helal be duygulandimmm. s

  1|0
  0|0
 • Güzel

  1|0
  0|0
 • Elinize sağlık.

  0|0
  0|0
 • Yine harika bir paylaşım dememe gerek var mı? Bence var. Harika bir yazı olmuş güzelim. Emeğine sağlık.

  1|0
  0|0
 • Bu yazı çok iyi olmuş :)

  1|0
  0|0
Yükleniyor...