Allah Var mı Yok mu Sizce ?

arkadaşlar bence allah yok. çok düşündüm. her müslümanın allaha inanmayan birine verebileceği en klasik cevap "hiç birşey yoktan var olmaz mutlaka bir yaratıcıya ihtiyacı var" olurdu. biz diyoruz 2 atom çarpıştı ve evren oluştu. direkt olarak müslümanların cevabı ise "o 2 atomun bir yaratıcısı olması lazım" olurdu. allah yaratılmamıştır bir yaratıcısı yoktur yani kendi kendine oluşmuştur. e o zaman kendi kendine yaratıcıya ihtiyaç olmadan var olmak mümkün. o 2 atom kendi kendine yaratıcısız bir biçimde oluştu ve bu evren meydana geldi. ayrıca bu evrendeki düzen tesadüf olamaz diyenler olursa "Evrim" adlı kitabı okumalarını ve bu sorularınında cevabını almalarını tavsiye ederim. :)) sonuç olarak allah yok sizce var mıdır varsa neye dayanarak var olduğuna inanıyorsunuz ? kendi dininizi kendiniz mi seçtiniz yoksa müslüman bir ailede doğup büyüdüğünüz için bu kurallar size zorla dayatıldı mı ?


2|0
3130

En İyi Kız Görüşü

 • Kesinlikle katılıyorum , din insanları kandırmak , bir şeylere bağlamaktr.farkında mısnız örneğin islam dini arapların cahiliyye dvrinden hemen sonra cıkmıstır. Cunku düzeni saglamak gerektiğinden dolayı... Aynı zamanda her dinde mucizeler vardır.. Cok sacma , nedense mucizeler kameranın icadı ile birlikte neredeyse 0 a düşmüştür ... Düşünmekten zarar gelmez eminim biraz düşünseniz mantıklı bulacaksınızz...:)

  2|9
  4|4
  • Hepsini Göster
  • Bursalılar 16

  • Benim düşüncelerimi nasıl ben sesletim yoluyla diğer insanlara aktardığım zaman varlığını ne olduğunu öğrenebiliyorlarsa, nasıl rüyamı ve hayallerimi ben anlatmadan bilemiyorlarsa Allah'ın varlığıda o söylemediği müddetçe bilinemezdi. Lakin o peygamberler ve kitaplar aracılığı ile ben varım ve bana iman edin dedi. Etrafına bir bak kendine bir bak dedi bunlar tesadüf sonucu oluşamayacak kadar eşsiz eserler değil mi. Allah'ın varlığı bu kadar açık ve net şüphe götürmez. Size ve bize düşmek evrenin içinde galaksilerin içinde içinde gezegenlerin içinde dünyanin icinde milyarlarca insandan biri olarak haddimizi bilmektir.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 30

 • Bunları felsefi yazmışsın gel birde bana sor bunu Elhamdülillah müslümanım ve 5 kişininde müslüman olmasını sağladım şükür Rabbimebak şimdi yazmışın 2 atomun birleşmesieşittir dünya peki yumurtaya can vermek bu nedir onuda geç müslüman olan bir arkadaşım var ve ona ayet okudukça ağlardı neden neden ağlıyorsun dediğimde ilkkez bu duyguları hissetiğini söylüyordu okuduğum ayet şu elemneşrahreke sadrak( göğsünü açıp genişletmedik mi) yani huzuru veren Rabbin var Kuranı kerim Allah kelamı olmasaydı durduk yere kim derdiki göğsünü açıp genişletmedik mi diye yine hollandada bir bilim adamından bizzat dinlediğim bir konuşmada dediki inançsızım ama bir çok bilimsel açıklamayı kuran adlı kitaptan yapıyorum onun insan ürünü olduğuna inanıyorum ama bu kdar herşeye bir cevap verebilecek insanıda tanımadım tanışmak isterim dedi oysa bilmiyor Allah kelamı aslında biliyor ama bilmezlikten geliyor öbür bir cevabım ise inançlı unançsız herkes düştüğü yerde kalmak için tutup kaldıracak bir içtenlik geçiriyor peki kime niye Rabbin olmasa bunu düşünemezsin peki ya namaz hareketlerimizin inanmayanlar tarafından bilimsel olarak yararlı bulunup spor olarak yapmasına ne diyeceksin.. Güneş batar batmaya ama geri doğmasıda mı ateistlerin kötülük kanıtını anında çürütebilirim Rabbindeki güç sınırsızsa herkes mutlu olurdu iyi olurdu diyenler cennet ve cehennem kavramı şudur aslında Rabbimin yarattığı herşey secde ederken şeytan ateşten yaratıldığını üstün olduğunu düşündü secde etmedi ve sonra çok düşündü ya ben yok olursam çünkü o sınırsız bir güç ve dediki ayarttıklarımı cehennem denilen bir yer yarat ve oraya yanıma bana al ölle çıktı yani ;-) sorgulamak ayrıdır yok demek ayrı zaten Rabbin ilmi istiyor ilk ayet onun için ''igra'' dır yani oku der oku araştır sorgulaki öğrenesin ;-) varsa sormak istediğin ekle ;-)

  4|2
  0|1
 • müslüman bir ailenin çocuğu olarak doğduğum için şanslıyım,çünkü doğru yoldayım.bunu sana her türlü açıklayabilirim ama takdir edersin ki çok uzun sürer.bunlar burada yazışarak konuşulacak şeyler değil.

  fakat seniin ailen müslüman da olsa,imanı zayıf olan(6.hissim)bi ailen.yani onların bu hali senin üzerinde böyle bir etki bırakmış.çünkü ailem,din hakkındaki bütün sorularımı cevaplamıştı benim.yani bize diyosun ya 'aileniz müslüman diye mi müslümansınız' sen de aynı durumu yaşıyorsun . 'ailenin imanı zayıf diye imanın zayıf.bu yuzden Allahın varlığından şüphe ediyorsun' .ateist de olabilirler tabi bilemem.ateistlerse,islamı araştırman güzel olmuş.tavsiyem ailenden soyut düşünüp araştırman.

  belli ki araştırma yapmaya bile üşenmişsin,insanlara sormuşsun.bak araştırmalısın,bütün dinleri araştırmalısın.daha sonra aklı başında olan her insan müslümanlığı zaten seçecektir..tek sorun cahilliktir.

  3|5
  0|1
  • vaaaaarooooolllllllllllllllll gözüm...

  • Muhtemelen Mormon bir aileden gelseydin, kendini Mormon olduğun için şanslı hissederdin.

  • Aileyle alakası olsa bile buna %100 diyemeyiz. Kız akıllı demek ki bu tür saçma şeyleri ona mantıklı bile anlatmış olsalar anlamış bunların saçma olduğuna. Bunu aileye atmak yanlış. Ben ateistim. Ama ailem tam dindar. Herşeyini yaparla. bir soru sorsam babam bulur ama bulamasa bile heryeri arar soruşturur bizzat görüştürür cevap veren kişiyle. Ama ateistim. Çünkü milletin anlatmasını bıraktım ve bunların akıl işi oldugunu düşündüm. Bunun bir ötesi yok AKIL diyorum. Mantığa yatmazsa insan neden inansın ki. Demek ki senin ailen şöyle diyip kendi ailesini savunup övünenlerden nefret ediyorum.

 • bundan 1 sene öncesine kadar çok emindim herşeyden. şu an hala sorguluyorum. neden bu kadar farklılıklar var? neden eşitsizlik çok fazla? birileri sadece ayakkabılarını dizip sergilemek için koca odayı doldururken, birileri bir lokma ekmeğe, bir sıcak çatıya muhtaç. aldığım her fazla ürün bile zihnimi kurcalıyor. benim yerime buna hayati derecede ihtiyacı olan milyonlarca insan var diye düşünüyorum. ben bile düşünürken onları düşünen bir yaratıcı da var mı diye geçiyor aklımdan. kalpleri kötü, herkes hakkında hatta en yakınları hakkında kötüyü düşünen, dileyen insanlara bir şey olmuyor, işleri yolunda gidiyor, paraları, sağlıkları yerinde. ama diğer yandan iyi niyetliler bir türlü tutunamıyorlar. ya eziliyorlar, dışlanıyorlar ya da kullanılmaya göz yummaları gerekiyor. neden böyle bir adalet sistemi var diye düşünüyorum. sonra da böyle zorluklar olucak ki sınav olsun, doğru kaldığını, bozulmadığını nasıl gösterebilirsin başka türlü ki diye düşünüyorum. kimisi sevilmek için kılını kıpırdatmazken, hatta nefret edilmesi gerekirken ona hem ailesi hem de çevresi tarafından sevgi seli yağıyor. kimileri de hak ettiği halde, ihtiyacı olduğu halde yapayalnız. uzun süredir dua etmiyorum. nedenini tam olarak açıklayamam. sanki kendimi kandırıyormuşum gibi hissetmeye başladım. sesim duvarlarda yankılanıp tekrar bana geri dönüyor. bir yere ulaştığını hissedemiyorum. kalbimi kapatmak istemiyorum ama son zamanlarda yaşadıklarım, hissettiklerim tam olarak bunlar. sürekli düşünüyorum. sürekli sorguluyorum.

  2|1
  0|0
  • hayatta eşitlik olsaydı eğer buna sınav denmezdi. Bak iyi bir insan var çok zulüm görüyo ve bu onun sınavı. Ve bide diğer hayat var sınavın bitiminde alıcağımız yer. O iyi insan mükaafatını alıcak değil mi? o zmaan buna adaletsizlik diyemezsin. Kötü insanlar ise ebedi ateş var bu da adalettir. Kafa karışıklığı normal birşey insanız. Dua et herzman et herşeyi seni yaratan ve bu hayatı snaa verenden iste. Allah'a sığın. Sana yalnızca Rabbimiz yardımcı olucaktır. Unutma bu hayat bir gün bitecek.

  • Hepsini Göster
  • Bak canım kardeşim Mevlananın bir sözü var Zor olacakki imtihan olsun diye.
   Yani herşey basit olsaydi her diledigin şey gerçekleseydi ozaman daha saçma olmazmıydı bu dunyaya gelişimizin sebebi bizim bir sebebimiz var kimi fakir olarak verir sınavı kimi zengin olarak

  • @espender hadi ordan burdan

 • Ben inanıyorum

  Ama hayatta ve dinde herşeyi de sorgularım

  Beyin ve zeka ne için var?

  Bugün inançla ilgili bir soruya "Öncelikle insanım" dedim, Eksileri topladım link

  Evet insanım, Ama ÖNCE insanım

  İnancımı da Allah sorgulayacak

  İnsanlar değil?

  Sorun çok güzel sürekli araştır ve bilgilerle dol ,doğruyu bulacaksındır.

  Seni yargılamak bize düşmez.

  0|0
  0|1
 • Allah'ın olduğu kesin de, senin beyninin olup olduğu meçhul..

  2|5
  2|2
  • katılıyorum :D

  • Hepsini Göster
  • @Vendora Benim düşüncelerimi nasıl ben sesletim yoluyla diğer insanlara aktardığım zaman varlığını ne olduğunu öğrenebiliyorlarsa, nasıl rüyamı ve hayallerimi ben anlatmadan bilemiyorlarsa Allah'ın varlığıda o söylemediği müddetçe bilinemezdi. Lakin o peygamberler ve kitaplar aracılığı ile ben varım ve bana iman edin dedi. Etrafına bir bak kendine bir bak dedi bunlar tesadüf sonucu oluşamayacak kadar eşsiz eserler değil mi. Allah'ın varlığı bu kadar açık ve net şüphe götürmez. Size ve bize düşmek evrenin içinde galaksilerin içinde içinde gezegenlerin içinde dünyanin icinde milyarlarca insandan biri olarak haddimizi bilmektir.

  • Aynen😂çok doğru söyledin

 • Bunu sorgulamıyorum , Agnostiğim ben . İnsanında Tanrının varlığı hakkında yorum yapıcak kadar evrimleştiğini de düşünmüyorum . Aslında ben varlığı ya da yokluğu hakkında yorum yapmak istemiyorum . Kesin var ! , Kesin yok ! demektense bilmemeyi , öğrenmemeyi tercih ediyorum :) Din kavramını da sürekli tartışan insanlardan nefret ederim . Yorumlarda da inanmıycak kadar kafayı yemedim gibi saçma sapan şeyler okudum ? kafayı yemek ne alaka ?

  İnançlar önemlidir değilmi ? bir ateist sana kafayı yemişsin tanrı yok tabi ! diyemeyeceği gibi Kafayı yemişsin Allah var tabii ! diyemezsin çok inançlı müslüman :) Sandığım kadarıyla İslam dininde Saygı kavramı yer alıyor . Bundan haberin varmıydı ?

  1|0
  1|0
 • sen evrim adlı kitabı okuycağına KURAN-I KERİM okusaydın eğer bu sorguya düşmezdin. diyecek çok bir söz yok bir din kardeşin olarak diyceğim tek şey hemen tövbe et ve ALLAH tan af dile..

  0|0
  0|0
 • Var ve inanıyorum.

  1|3
  1|1
 • beynin evrenin karanlık sonsuz boşluğu gibi .. Anlıyorum seni ama var Allah. Daha çok okumalısın.

  2|0
  0|0
  • yok. acı gerçek bu ama yok. dirilmeyeceksin öldükten sonra ölüp gitcen.

  • Önce burnun düşecek sonra mezarına kurtlar yılanlar dolacak yeni ölüler çürümüş ölüler aynı yerde toprak olup gideceksin.. diyosuunnn ;)

 • ateistlere saygım var,

  facedeki birçok ateist sayfanın da takipçilerindenim

  ama allaha inanıyorum

  soruna cevabım: evet bence var.

  1|1
  0|1
 • Var

  1|0
  0|1
 • İlk olarak dinler toplulukları bir arada tutmak için üretilmis bir yalandır. İkici olarak evet bir tanrı olabilir ama ona isim koymak allah veyada zeus gibi isimler bicmek haddimize degildir. Kurandaki ve diger 3 kitaptaki kurallar ise bir insanda olması gerek kurallar yani bir insan zina yalan iftira dedikodu yapmamalı. Hadi peygamberlik bölümüne gelim neden kadın yok cünkü eski dönemde kadınlara değer yoktu vs falan derken bilgisiz cahil ve intihara kadar giden felsefik konulara dalıyoruz peki siz bu evrenin neresinde dogarsanız o dine mehsup oluyorsunuz demek istedigim din olamasada bir yaratıcı olabilir. Sayet ona allah diye isim koymak bana düşmez. Bunlar arapların uydurmaları yahudilerde bisiler uydurmus hiristiyanlarda. Arkadaslar millet armut agıcını kesip put yapip elma istiyor o puttan ve bu ona dogru geliryor. Bakıldığın müslümanlık daha mantıklı

  0|0
  0|0
 • Sözler köşküm, hayalhanem, çay house iletişime geç yeterli cevabı alırsın zira benimde şüphelerim vardı şimdi elhamdulillah gerçek bir Müslümanım diyebilirim

  0|0
  0|0
  • inan sende gerçek bir müslüman degilsindir

  • @Mustafiii ben sana tavsiyede bulundum dinimi sorgulamak sana kalmadı

  • Benim düşüncelerimi nasıl ben sesletim yoluyla diğer insanlara aktardığım zaman varlığını ne olduğunu öğrenebiliyorlarsa, nasıl rüyamı ve hayallerimi ben anlatmadan bilemiyorlarsa Allah'ın varlığıda o söylemediği müddetçe bilinemezdi. Lakin o peygamberler ve kitaplar aracılığı ile ben varım ve bana iman edin dedi. Etrafına bir bak kendine bir bak dedi bunlar tesadüf sonucu oluşamayacak kadar eşsiz eserler değil mi. Allah'ın varlığı bu kadar açık ve net şüphe götürmez. Size ve bize düşmek evrenin içinde galaksilerin içinde içinde gezegenlerin içinde dünyanin icinde milyarlarca insandan biri olarak haddimizi bilmektir.

 • Arkadaşlar allah var sizin Allah'a inanmamanız için sizin denizin içindeki kum tanelerimi aramanız sizin yabancı ülkelere sizin uzaya sizin Kıbrıs'a sizin rusyaya gitmeniz her yeri aramanız lazımki allahaı bulaniliniz ama siz hiç biyeri aramdan ateist oluyorsanız pes yanı

  1|0
  0|0
 • Çok basit bir soru. Çok sevdiğim bir söz vardır ; bir topluluğa , gökyüzünde görünmeyen bir adam olduğunu söylersen, sana inanacaklardır. Aynı topluluğa resmin ıslak olduğunu söylersen, emin olmak için dokunacaklardır.
  sorunun cevabı için, Geroge Calin'in tanrı konulu stund up'unu izleyerek hem gülücek hem de gerçekleri görüceksindir. ayrıca Richard Dawkins'in röportajlarına da göz atabilirsin

  1|0
  0|0
  • Benim düşüncelerimi nasıl ben sesletim yoluyla diğer insanlara aktardığım zaman varlığını ne olduğunu öğrenebiliyorlarsa, nasıl rüyamı ve hayallerimi ben anlatmadan bilemiyorlarsa Allah'ın varlığıda o söylemediği müddetçe bilinemezdi. Lakin o peygamberler ve kitaplar aracılığı ile ben varım ve bana iman edin dedi. Etrafına bir bak kendine bir bak dedi bunlar tesadüf sonucu oluşamayacak kadar eşsiz eserler değil mi. Allah'ın varlığı bu kadar açık ve net şüphe götürmez. Size ve bize düşmek evrenin içinde galaksilerin içinde içinde gezegenlerin içinde dünyanin icinde milyarlarca insandan biri olarak haddimizi bilmektir.

 • yok

  0|1
  1|1
 • aıle tarafından bsey ogretılmedı ama var oldugunu bılıyorum ınanıyorum tabıkı ama gereksımlerı yerıne getırıomuyum bu belırsız..

  0|0
  0|0
 • Müslüman değilim fakat tanri yoktur diyemiyorum. Bir cok sorum cevapsız kalıyor

  1|0
  0|0
 • Kafan karışık hepsi bu. Şimdi şöyle söyliyim bu hayatın bir amacı var sen bu amacı görmezden gelebilirsin ama buna yok diyemezsin.Evrim var diyelim o zaman maymunlar neden hala maymun? Bilim bu saçmalığı rededeli çook zaman oldu. Yani insanların kromozom sayısı farklı bir kere. Kuranı kerim okumak onu anlamaya çalışmak lazım. tabi araştır incili tevratı hepsini oku.Akıl bize verilmş en büyük hazine bunu kullan. Ama kullanırken tarafsız bak herşeye ancak böyle doğruyu bulursun.

  0|0
  0|0
  • Bilimin şu anda evrim dışında canlıların oluşumu ile ilgili elinde birşey yok. Evrimin reddediliği saçmalığı ise Evanjalist kilisenin popülist söylemlerinden ibaret, tabi aynı şekilde bunları birebir çevirim "alimim" diye gezinen sözde müslüman dolandırıcılar da var ortalıkta. "Maymunların neden halen maymun olduğu" mantığı ise evrim konusunda pek bir fikrinin olmadığını ortaya koyuyor. Bu güne kadar var olan canlı türlerinin %99'u artık yok.

  • Bu yaptığınız dedikleriniz kendi kendini kandırmak olur sadece. Mantıklı gelmeyen şeylere inanmıyorsunuz peki ama beyninin yüzde 2sini çalıştırabilirken kendini mantıklı zannetmek büyük gaflet. Herkes dilediğine inanabilir ama sırf ufak beyinleriniz almadı diye bişeye yok demek sadece yobazlık ve cahilliktir.

 • tabi kide var bn inaniyorum o bizim Yaraticimiz o olmasaydi biz nasil yaratilirdi daglari herseyi biz kendimiz nasil yaratabilirdik Anne karninda mucizevi bebegi biz kendimiz yaratabili miydik bence var ve sinsuz inaniyorum

  0|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  10

Erkekler Ne Diyor 30

 • Bir insan ömrü kadar süre Allahın varlığı ve yokluğu hakkında tartışabilinecek kadar uzun değil.Bu sorunun cevabı dinlerin tekelinde kişinin özeline bırakılmıştır.

  Ay'a ayak basalı bir asır bile olmamışken ve evreni algılamada emekle dönemindeyken bizler, insanlık tarihi kadar eski bir soruya hemencecik cevap verebilineceğini düşünmek ahmaklıktır.

  1|0
  0|0
 • oğlum töbe diyin lan tamam ak parti düşmanınyız yobaz düşmanıyız ama bu ülke ulu önder atatürk ve göğsü imanlı askerle ve dualar ile kuruldu bende ak parti sevmiyorum hata nefret ediyorum her kapalı gördüğümde içimden sövüyorum ama hiç bir cuma namazını kaçırmıyor islam dini en güzel ve yüce yaradanın bize buyurduğu en güzel dindir allah c.c. tabikide vardır

  1|4
  1|2
 • Evrimin başlangıcının nasıl olduğu hala net belli olmasa bile tanrı insanı değil insan tanrı yaratmıştır

  0|3
  2|1
 • *-Dinliyor musunuz?

  -Dinliyorum.

  -Ben bilgi istiyorum! İnanç ya da varsayım değil, bilgi. Tanrı'nın kendini göstermesini, benimle konuşmasını istiyorum. Ama o suskun. Karanlıkta Ona sesleniyorum. Ama sanki hiç kimse yok. Belki de kimse yoktur. O halde yaşam korkunç bir şey. Her şeyin bir hiç olduğunu bilen biri ölüm karşısında yaşayamaz. Çoğu insan ne ölüm'ü ne de yaşamın hiçliğini düşünür. Ama bir gün hayatın son anlarında karanlıkla yüzleşmeleri gerekecek. O gün... Korkumuzdan bir imge yaratır ve sonra o imgeye Tanrı adını veririz.

  0|0
  0|0
  • Aslında her şey basittir. Araştırıp kendini bu işe verip de müslüman olan bir kimse gördün mü sen? Fakat bunun aynı değeri neden ateistler veya deistler için geçerli?


   Ben tek meselenin bir şeylere dayanma ihtiyacı ve yoksulluğu olduğuna inanıyorum.

   Onlar inanmayı seçiyorlar, çünkü onlar bir şeye inanmak istiyorlar.

 • 1. Bir vagonu diğer vagon çekiyorsa en baştakini kim çekiyor? Şu halde bu kainatın icat edeni ve var edeni olmalı değil mi?

  2. Bir harf bile katipsiz olmaz iken, insanın ve evrenin sahipsiz olacağını nasıl düşünebiliriz? Ayrıca bir şeyi yapan usta bile yaptığı şeyin türünden değildir. Örneğin saatı yapan saat türünden, harfi yazan da harf türünden değildir. Şu halde bizi ve evreni yaratan da bizim ve evrenin türünden olmaması gerekir.

  3. Allah’ın varlığını inkar etmek bizi rahatlatacak mıdır? Tam tersine bu anlayış bizi bir boşluk içine düşürecektir. Niye, neden, nasıl, kim için yaşayacaksın? Ölümden sonra hayatın ne olacak? Eğer başka hayat yoksa, bize verilen sonsuzluk duygusunun ve ebedi yaşamak arzusunun karşılığını nerede bulacağız? Bu durumda böyle duygular bize niye verildi?

  Şimdi insafla düşünelim: bu harika makineyi akılsız, şuursuz, ilimden, iradeden ve kudretten mahrum basit bir toprak nasıl yaratır? Bitki alimlerinin, dev laboratuarlarda bile bir tek yaprağını yapamadıkları bir gerçekken, ağaç, başka bir ifadeyle odun, o harikulade çiçekleri ve meyveleri nasıl yapar? Her bir ağaç, o mucizevi yaratılışıyla isimleri ve sıfatları sonsuz bir zatı ispat etmez mi?

  0|0
  1|0
  • Tamam kardeşim dediklerinin hepsine katılıyorum. Senin mantığından yola çıkarak, sana basit bir soru soruyorum. Bunca harikulade şeyleri yaratabilen o gücü (Allah'ı) kim yarattı o zaman? Sana göre her şeyi yaratan bir şey olmalı ya. Kusura bakma gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Saygılar..

 • İslam 1500 yıldır, tek tanrı inancı ise 2500 senedir var. Bundan önceki en az 10 bin yıllık dönemde insanlar çok tanrılı dinlere inanıyordu.

  Belki onlar haklıydı. Dünyadaki bu adaletsiliğin ve saçmalığın altında belki gerçekten de tanrıların didişmesi vardır.

  0|1
  1|2
 • gece veya gündüz diye bişi var mı sence hıyar beyinli sende bunu açıkla...

  2|2
  1|0
  • yanlış kitaplar okuma evin yolunu bilmeyenle arkadaşlık yapma yoksa sende bu beyinle evin yolunu bulamazsın bak nasihatlarımı iyi al hade hayırlı geceler...

 • Arkadaşlar Eğer Allah c. c yoksa
  insanlar nasıl yaratıldı
  Agaçlar neden çeşit çeşit
  Hayvanlar neden çeşit çesit
  Atomlar nasıl oluştu
  Ve evrendeki gezegenler neden sıra sıra dizilmiş
  Atıyorum merkür ün yerinde neden dünya yok ya da . Gezegenden sayılmayan plüton yerinde neden yoktur Bir araba mühendisi herşeyi sıra sıra ölçülü nasıl diziyosa bu evrende o şekilde bir usta bir sanatkar tarafından yapılmış ve bunun gibi milyonlarca kanıtmı desen tatmin edici seylermi desem var yani sırf bunu müslimanım diye anlatmıyorum sadece mantık getirin at gözlükleriyle bakmayın

  0|1
  0|0
 • Öbür tarafta anlarsın var mıyokmu ama biraz geç olabilir.

  1|3
  0|2


 • Allahı ya da yaratıcıyı kim yarattı diyorsunuz.Burda bana göre bir Mantık hatası var şöyle ki; Diyelimki bir yazılım var, ve bunun yazılımcısı kim diye soruyorsunuz bende size Mehmet diyorum.Peki Mehmeti kim yazdı ? yani sizin bu soruyu sormanız için mehmetin de bir program,yazılım olması gerekiyor..:S

  0|3
  0|2
  • Çok mantıklı bir açıklama olmuş :DD

  • Hepsini Göster
  • harika yorum

  • Benzetmeler %100 doğru olamaz. Sen bişeye benzetiyosun da yani onla onun bir alakası yok ki aynısı değil çok farklı şeyler. Bak anladım dediğini. Yazılım bunlar allahın yaptığı bir yazılımız biz. İki kod bile tek başına olamaz ama mehmet nasıl olmuş diyolar. Sende yazılımı zaten Mehmet yapmış diyosun. Ama bak Mehmetin her zaman ezelden beridir orda olduğunu nerden biliyorsun ki? Bu olağanüstü evren yaratıcısız olması imkansız diyolar. Ama allahın yoktan var olması daha imkansız çünkü allah evrenden bile daha muhteşem özellikte.

 • Var da diyemem yok ta diyemem. İnanırım sadece. Insandan tarihinin en eski zamanlarından değin istenen sadece budur. Fakat ben evreni görüyorum. Gece yıldızları vs. Bu muhteşemliğe hayran oluyor insan. Ve korkuyor. Kaybolmaktan yokluktan. Oysaki bu kadar sonsuzlukları var eden tözsel bir varlığın mevcudiyetinin olması insanı rahatlatır. Herşeye gücü yeten aşkın bir varlık yarattığınıda düşünür olmalıdır. Ben böyle bir vareden aşkın bir yaradıcıya inanıyorum. Fakat bu kesinlikle sanıldığı gibi muhammedin tanrı figürü olamaz. Sadece ona duyulan inanca bir hakaret ve bilinçli kötüye kullanımından ibaret bir komünistin sözleridir

  0|0
  0|0
  • Herşeyin başlangıcı olmak zorunda değil çünkü zaman kavramını da o yarattı ama bu sana guc gelebilir o 2 atomun birleşmesi zamanın oluşumu ve o 2 atom nerden çıktı tabiki Allah yarattı eger zaman olmasaydı su anda sende yoktun Evrende yoktu su anda sen bu aklın düşüncesini dusunebiliyorsan demek ki bu dusuncenin bir yaratıcısı var

 • Simdi sonuca odaklanalim. muslumanlar ateistlerin iddiasinin dogru oldugunu varsayarsa zararli cikmazlar. ama ateistler muslumanlarin iddiasinin dogru oldugunu varsayarsa cok cetin bir azap var. akilli insan ihtiyati elden birakmaz. ben ateist olsam inanirim ama geregini yapamam. Şu an muslumanim diyenlerinde yaptigi sey bununla ayni. bundan once ateistlere gün gibi delliller gösterildi tüm sorulari yanitlandi. delillerin dogrulugunu kabul ettiler hatta tanriyida kabul ettiler fakat biz o tanriya tapmayiz dediler. siz ateistler simdi o ateistlerden duyduklarinizi burada bize satiyorsunuz. onlarin iddialari iddiadan öteye gidemedi. ihtiyati elden birakmayin bana güvenin.

  0|0
  0|0
 • Ben inaniyorum var olduguna,inanmayacak kadar kafayi yemedim daha :D

  2|2
  1|0
 • Evet var ama benim okuduğum kitap başkaydı :) Bütün sorularına cevap bulabilirsin bu kitapta tavsiye ederim.

  0|1
  0|0
 • güzel yazmissin.ben Allah in varligina inanıyorum sebebide vicdanimin sesi.herhangi birsey vicdanimi acitiyosa bana korku saliyosa yanlis yoldayım derim kendi kendime vicdanim rahatsa o ise imzami atiyorum.Allah i sorgulamakta beni en cok korkutan seylerdendir.

  0|0
  0|1
 • Keşke herkes senin kadar derin düşünebilse ve beynini uyuşturmasa ben allah kesin vardır ya da yoktur demiyorum fakat varsa eyer adaletti olduğunu düşünmüyorum olsaydı eyer dünyada çocuklar öldürülmezdi insanlar aç kalmazdı insan insanı özdürmezdi zengin insan fakir insan olmazdı eyer dünya bir imtihan yeriyse böyle bir imtihan olmamalı kurunun yanında yaşta yanmamalı daha adaletli olmalı diye düşünüyorum.

  0|0
  0|0
  • Hakikaten malsin *

  • Hepsini Göster
  • @seyma1992 haklısın 3 yaşındaki kız çocugu ( bebek diyesim gelmedi değil) nun suçu da şerefsizlik yapmak Allah onuda öyle sınıyor demi hayatı öğrensin 3 YAŞINDAKİ ÇOCUK. Tecavuze uğrayıp ölüyorsa buna hiçbi şekilde adalet diyemezsin. Adalat olmamaktan da farklı bişey bu anlatılamayacak kadar iğrenç bişey

  • @Fatihkml Herşeyden önce seni tebrik ediyorum bu cevaptan dolayı ama bunu insanlara anlatamıyoruz işte neden diyecek olursan, bunların peygamberi bile 6 yaşında ki kıza nikah kıyıp 9 yaşında iken gerdeğe girdi. :-( Yani onlar içün bunlar normal.

 • senin kafana silahda dayasam inanmazsın sıktı artık bu konu. İnanmiyorsan inanma.
  İnananada o zaman neden inaniyorsun diye sormayacaksin
  Ben sana soruyormuyum yok?

  0|0
  0|0
 • Evrim mi saçmalıktan başka ne ki :D Bilimsel olarak yalanlanan bir kitaba nasıl inandın ki? Ama özgürsün tabi .

  1|0
  0|0
  • Evrime inanmamak da nedir ya. Delil var kanır var neyine inanmadığını sorabilir miyim? Buda Allah'ın bir kibiri öyle değil mi, insanları direk yaratabilir evrime ihtiyaç duymaz... herşeyin altında o kadar değişik şeyler yatıyor ki.

 • Bende sana kuran adlı kitabın tefsirini okumanı tavsiye ederim

  Evet müslüman bir ailenin çocğu olarak doğdum ve allaha inanıyorum;)

  1|1
  0|0
 • Bende bazen şupheleniyorum ama Allah tam olarak kendini gösterseydi ben varım iyilikler yapanlar cennete kotuluk yapanlar ceheneme gidicek deseydi herkez iyilik yapip camiyede giderdi bence Allah siz kendi aklinız irademizle düşünmek için soktu bu sınava bizleri

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  10
Yükleniyor... ;