Yüz Tipine Göre Saç Modelleri Nasıl Olmalı?

Lastiktokalı

Saçlarında değişiklik yapmanın zamanı artık geldi. Ama hala hangi modeli deneyeceğine karar veremedin mi? Aslında sana ne yakışır emin de değil gibisin. Kafanda deli sorular... Ama ben sana cevaplarla geldim. Sadece yazıyı okuman ve gerekli adımları takip etmen yeterli.

Yüz şeklin hangisi?

Kendin için doğru saç modelini bulmak istiyorsan öncelikle yüz şeklini bilmen gerek. Bunun için de saçını arkaya doğru sıkıca topla ve aynaya bakıp aşağıdaki yüz tiplerinden hangisine sahip olduğunu belirle. Yanaklarına, elmacık kemiklerine ve çene çizgine özellikle dikkat et. Yüz şekline göre saç modelleri kadın için nasıl olmalıdır sorusunun cevabı aşağıda seni bekliyor:

5 ortak yüz şekli!

1. Yuvarlak yüz

Yuvarlak yüzler genişlik ve uzunluk bakımından eşittir. Elmacık kemikleri yüzün en geniş noktasıdır. Çene ve alın sert açılar olmadan yuvarlanır.

2. Dikdörtgen/ uzun yüz

Uzun yüzlerde alın, çene ve elmacık kemikleri aynı genişliktedir. Yüz, belirgin şekilde uzundur.

3. Kare yüz

Kare yüzlerde alın, elmacık kemikleri ve çene aynı genişliktedir. Kare bir yüzün tanımlayıcı özelliği güçlü bir çene çizgisidir.

4. Kalp yüz

Kalp şeklinde yüzlerde alın en geniş bölgedir. Yüz, dar bir çeneye doğru sivrilir. Kalp şeklindeki yüzler genellikle kıvrımlı bir zirveye sahiptir.

5. Oval yüz

Oval yüzler genişliklerinden biraz daha uzundur. Çene ve alın keskin açılar olmadan yumuşak bir şekilde yuvarlanır. Elmacık kemikleri yüzün en geniş kısmıdır.

Yüz şekline göre saç modelleri

Artık yüz şeklini bildiğine göre, hangi saç stilinin senin için en uygun olduğunu bulmanın zamanı geldi!

Yuvarlak yüzler için saç modelleri

Yüz Tipine Göre Saç Modelleri Nasıl Olmalı?

Yuvarlak yüze yakışan saç modelleri, yüzü uzatan stillerde olanlardır. Yüzü örten katlara sahip uzun saçlar, yüzün daha uzun görünmesini sağlar. Yuvarlak bir yüzün varsa saçını yanlara ayırmanı öneririm. Bu da uzunluk yanılsaması yaratır.

Birçok kişi kaküllerin yuvarlak yüzlere yakışmadığına inanıyor ama bence bu doğru değil! Havalı, yandan taranan kaküller, bu yüz şekli için düz kaküllerden daha güzel görünecektir. Kaküllerinin en kısa parçası göz hizasında bitmelidir.

Yuvarlak yüz için saç modelleri ile ilgili karar verirken yapılmaması gerekenleri de konuşalım. Eğer yüzün yuvarlak ve de tombul ise dümdüz kesilmiş kalın kaküllerden ve çene hizasında kısa saçlardan uzak durmalısın. Yuvarlak tombul yüze saç modeli tercihin katlı ve dalgalı uzun bir saç olmalı. Üstelik bu model saça sahip olmak Dyson Airwrap saç şekillendirici ile çok da kolay. Coanda etkisi ile aşırı ısıya maruz bırakmadan saçını dalgalı hale getirebilirsin. Dyson, hava akımından yararlanarak saçı kendine doğru çekip sarıyor. Bu da saç şekillendirme konusunda istediğin sonuca ulaşmanı sağlıyor.

Dikdörtgen / uzun yüzler için saç modelleri

Yüz Tipine Göre Saç Modelleri Nasıl Olmalı?

Uzun yüzlü kadınlar genişlik yanılsamasını yaratan saç stillerini seçmelidir. Uzun yüzler herhangi bir saç uzunluğunu kaldırabilir. Bu nedenle uzun yüz için saç kesimi her boyda uygulanabilir. Düz ve yandan taranmış kaküller bu yüz şeklinde de oldukça iyi durur. Düz uçlu kaküller kaşın alt kısmında sona ermeli, yandan taranan kaküller yüzün ortasına doğru kesilmelidir.

Eğer uzun bir yüzün varsa kaşta sona eren daha uzun kaküller kestirmek uzun yüzüne genişlik katacaktır.

Kare yüzler için saç modelleri

Yüz Tipine Göre Saç Modelleri Nasıl Olmalı?

Kare yüzlü kadınlar çene çizgisini yumuşatan saç modellerini tercih etmeliler. Eğer yüzünün şekli kareyse; yüzü örten katlara sahip bir saç modeli seçmelisin. Yüzü örten katlar kare yüzlerin çene çizgisini yumuşatır.

Kalp şeklinde yüzler için saç modelleri

Yüz Tipine Göre Saç Modelleri Nasıl Olmalı?

Kalp şeklindeki yüzler, alnı daraltan saç stilleriyle en iyi şekilde görünür. Alnın bir kısmını gizleyerek yüzün daha uzun görünmesini sağlayan, yandan ayrılarak taranmış ve omuz uzunluğunda bir bob, uygun bir model olabilir. Alnı kısmen örten yandan taranmış bir saç, kalp şeklinde bir yüzün uzamasına yardımcı olur.

Daha uzun saçları tercih ediyorsan kuaföründen çeneye değen katlar isteyebilirsin.

Oval yüzler için saç modelleri

Yüz Tipine Göre Saç Modelleri Nasıl Olmalı?

Oval yüz için saç kesimi en kolay olanıdır. Oval yüzlerde hemen hemen her model güzel durabilir. Ancak yüzünün simetrisini vurgulayan bir saç modeli seçmeni öneririm. Örneğin, bir bob veya lob (uzun bir bob) kesim oval bir yüzde harika görünür. Bu modelde yüzün daha kısa görünmesine sebep olacak düz kaküllerden kaçınmalısın. Pürüzsüz ve düz olan uzun saçlar oval bir yüzü harika gösterir.

Bazen kuaföründe aldığın sonuç o beğendiğin Holywood yıldızının saçına benzemez. Böyle durumlarda panik yapma. Ve durumun birkaç küçük dokunuşla düzeltilebilir olabileceğini unutma. Peki sen, kendine yakışan saç modelini biliyor musun? Ya da "Bana her şey yakışır" diyecek kadar iddialı mısın? Hadi birlikte tartışalım!

Yüz Tipine Göre Saç Modelleri Nasıl Olmalı?
4
1
Görüşünü yaz
4Kız Görüşü
1Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

41
 • Merkür_00

  Yuzumun seklını bulamadım😂

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Britney1_

  yuzum kiloluyken yuvarlak ideal kiloda ise kalp gibi

  Yorumla
 • Selooooow

  Yüzümün şeklimi bulamadım dbqlnd

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • zeynep____

  Emeginiz icin tesekkurler👏

  Yorumla
 • Gizli Üye

  Bir gün saç uzatma özgürlüğü ve şansını elde edersem deneyebilirim belki.

  Yorumla
YÜKLENİYOR...