SAÇ BAKIM

Sohbet 24 gü

Hayallerinin Peşinde Kendi Yolunda İlerleyen İki Genç Kadın: Aleyna Hadımoğlu ve Emine Yiğci!

kedili_prenses

Herkese selamlar,

Söz konusu hayallerimiz olduğunda konuşacak ne çok şeyimiz var değil mi? 🌟

Elidor’un genç kadınların hayallerine giden yolda yanlarında olmak için Toplum Gönüllüleri Vakfı ve online eğitim platformu Udemy ile bir iş birliğine girerek başlattığı “Kendi Yolumuzda” projesi hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum. Projenin iki yüzüyle yani Türkiye’nin dalga sörfü dalında ilk olimpik milli sporcusu Aleyna Hadımoğlu ve hukuk fakültesi öğrencisi Emine Yiğci ile bir sohbet gerçekleştirmeye karar verdim, onlar da beni kırmadı ve harika bir sohbet oldu.

Hedeflerine ulaşmak için nereden başlaman gerektiğini bilmiyorsan, şunu bilmelisin ki yalnız değilsin! Senin gibi, benim gibi çok sayıda genç kadın var. Ama engeller karşısında yıkılmadan hayallerimize ulaşmamız mümkün; tıpkı Emine Yiğci ve Aleyna Hadımoğlu gibi.

Şimdi, sıkı durun, Emine Yiğit ve Aleyna Hadımoğlu ile sohbetimiz baş-lı-yor! 🎉

1- Genç kadınlara ilham verecek bir hikayeniz var... Yolculuğunuz nasıl başladı, biraz anlatır mısınız?

Aleyna:

11 yaşındayken başladım dalga sörfüne. Babamın sörfe merakı ve bir sörf okulu açması ile başladı benim için de macera. Ancak ondan önce de sörf benim hayallerimin bir parçasıydı. Televizyonda, filmlerde gördükçe “Ben de sörf yapmak istiyorum” derdim. İlk hayalim iyi bir sörfçü olmakken zaman içinde bu dünyanın farklı yerlerinde, farklı dalgalarda sörf yapabilmeye ve zaman içinde de yol kat ettikçe ülkemizi uluslararası arenada temsil etmeye evrildi. Annemin ve babamın yanı sıra hocalarımın ve benimle aynı sporu yapan erkek sporcuların da desteğiyle hayallerime ulaştım diyebilirim. Yurtdışında yarışlara katıldım, milli takımın kurulmasıyla milli takımdaki tek kadın sporcu olarak ülkemizi temsil ettim. Ardından dalga sörfünün olimpiyatlara entegre olmasıyla birlikte “olimpik milli sporcu” unvanını kazandım. Şu an ise hayalim daha fazla insana ilham olmak, hayal etmeye devam ettikçe başarabileceklerinin bir sınırı olmadığını göstermek.

Hayallerinin Peşinde Kendi Yolunda İlerleyen İki Genç Kadın: Aleyna Hadımoğlu ve Emine Yiğci!
Aleyna Hadımoğlu

Emine:

Ben bütün yolculukların bir hayalle başladığına inanıyorum. Benim de yola çıkarken kurduğum hayaller vardı. Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı bir köyünde doğdum. Bu köy ilçeye ulaşımın çok zor olduğu bir dağ köyü. Nüfus azlığından dolayı ulaşım ancak orada yaşayan, arabası olan kişilerle sağlanıyordu. Bu sebeple lise yıllarımda evime gidip gelmek benim için oldukça güç olmuştu. Ortaokulda izlediğim bir TV dizisinden ilham alarak hukuk okumaya karar verdim. Tüm zorluklara rağmen önce Anadolu Lisesi’ni, sonra da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandım. Bunları annemin, babamın, amcamın, kardeşlerimin ve öğretmenlerimin yanı sıra eğitim hayalimi destekleyen kurumların da katkılarıyla başardım. Son sınıftayım, yakında avukat olmaya hazırlanıyorum. En büyük hayalim kadın hakları alanında çalışmalar yapmak. Şimdi de çocukluğunda bir TV dizi karakterini kendine rol model olarak belirlemiş biri olarak başka genç kadınlara rol model olma fırsatı yakalamak bana çok inanılmaz geliyor.

Hayallerinin Peşinde Kendi Yolunda İlerleyen İki Genç Kadın: Aleyna Hadımoğlu ve Emine Yiğci!
Emine Yiğci

2- Kendi yolunuzda adım adım ilerlerken zorluklarla karşılaştınız mı? Bu zorluklarla nasıl mücadele ettiniz?

Aleyna:

İlk başlarda yalnızca ailemin desteği vardı. Federasyonun henüz kurulmadığı dönemlerde yarışlara ve antrenmanlara kendi imkanlarımızla katıldım. Zaman içerisinde de kamu kurumlarından ve farklı markalardan destek aldım. Öğrencilik dönemimde okulu ve dalga sörfünü bir arada götürmek benim için çok önemliydi. Sörfün yanında her zaman okula giden, derslerini asla aksatmayan bir öğrenciydim. Şimdi çalışmaya başladım ama düzenimde hiçbir şey değişmedi. Hafta içi kara antrenmanlarımı, hafta sonu da sörf antrenmanlarımı yapıyorum. Bu da yorucu bir tempo aslında. Fakat bir hedefiniz olunca bu yollar zorluk gibi değil, keyif gibi geliyor. Bir amaç uğruna yol alınca, bir hayalin gerçekleşmesi için çalışınca birkaç saatlik yol bile çok keyifli bir hal alıyor çünkü hayallerinizi gerçekleştirmek hepsine değiyor. Ek olarak dalga sörfünün ağırlıklı olarak erkekler tarafından yapılan bir spor olması da insanların önyargılı olmasına sebep oluyordu diyebilirim. “Yapamazsın” diyenler oldu, sörf yaptığıma inanmayanlar, bunun bana uygun bir spor olmadığını söyleyenler oldu ama ben bunlara kulak asmadım. Yoluma bildiğim gibi devam ettim, hayallerime odaklandım.

Emine:

Çocukluğumdan beri hep sınırları zorladım. Bir gerçekliği kabul etmenin onunla yaşamak zorunda olmak anlamına geldiğini düşünmüyorum. Aksine potansiyelimi kullanmamayı, şansımı denememeyi kendime yakıştıramazdım. Tabii ki pek çok zorlukla karşılaştım, bana inanmayan birçok insan oldu. Ama aldığım desteklerle yoluma devam ettim. Ben çok şanslıyım ki bana inanan bir ailem ve öğretmenlerim vardı. Ayrıca yolculuğumda bana destek veren kurumlar ve yol göstericilerim de oldu. Onlardan da aldığım güçle hayallerime inanmaktan hiç vazgeçmedim. Yapıcı olmayan hiçbir eleştiriyi dinlemedim, çabalarımın boş yere olduğunu düşünenlerin söylediklerine kulaklarımı tıkadım.

3- Gelecekle ilgili ne gibi hayalleriniz var?

Aleyna:

Benim için sörften aldığım keyfin yanı sıra en önemli motivasyon kaynağı hayatına dokunabileceğim, ilham olabileceğim insanlar. Özellikle kız çocuklarının sörf yaparken beni izlemesi, sörf yapmak için heves etmesinden çok mutlu oluyorum. Onlara ders veriyor, bu sporla tanışmalarını sağlıyorum. Onlara güçlü olduklarını, istedikleri her şeyi başarabileceklerini göstermek istiyorum. Şimdi de Elidor’un “Kendi Yolumuzda” projesi ile daha fazla genç kadına hayallerine giden yolda ilerlemeleri için cesaret verme fırsatı bulduğum için çok mutluyum.

Emine:

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandığımda Aydın Doğan Vakfı’ndan burs aldım. Şu anda da “Kendi Yolumuzda” projesinin yanı sıra aynı vakfın benim gibi öğrenci arkadaşlarımla oluşturulan ve geliştirilen 'Sen de Yapabilirsin' projesinde yer alıyor ve Türkiye'de bulunan kız öğrenci yurtlarını ziyaret ederek genç kızlara özgüven kazandırma, toplumsal cinsiyet eşitliği ve rol model olarak üniversite eğitimine teşvik etme amaçlı eğitim faaliyetlerinde yer alıyorum. İleride benim geçtiğim zorlu yollardan geçen kız çocuklarına yardım etmek ve mezun olduğumda kadın hakları alanında çalışan bir avukat olmak istiyorum.

4- Elidor’un gerçekleştirdiği “Kendi Yolumuzda” projesi’nde olmak nasıl bir duygu? Genç kadınlar bu proje kapsamında ne gibi faydalar elde edecek ve projeye nasıl dahil olabilirler?

Hayallerinin Peşinde Kendi Yolunda İlerleyen İki Genç Kadın: Aleyna Hadımoğlu ve Emine Yiğci!
Kendi Yolumuzda

Aleyna:

Elidor ekibi bana ”Kendi Yolumuzda” projesinden ilk bahsettiğinde çok heyecanlandım. Birilerine ilham kaynağı olabilme fırsatı yakalamak ve genç kadınlara yönelik bir projede onları temsil etme şansı bulmak çok heyecanlı ve gurur verici benim açımdan. Elidor bu proje ile genç kadınların hayallerini eğitimle destekliyor. Eğitime erişim genç kadınların önlerindeki fırsatları keşfetmeleri ve kendi ayakları üzerinde duran güçlü bireyler olmaları için kritik. Toplum Gönüllüleri Vakfı ile 200 genç kadına üniversite hayatları boyunca burs veriyor. Ayrıca yine Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi ile birlikte hazırladıkları bir kişisel gelişim programı var. Bu eğitimlerle genç kadınlara hayallerine giden yolculuğu planlamaları ve kendilerini tanımaları için değerli bilgiler sunuluyor. Emine ile birlikte hikayelerimizle biz de bu eğitimlerde yer alıyoruz. Buna ek olarak online eğitim platformu Udemy’den seçilen eğitimlere de indirimli erişim imkânı sunuluyor. Bu eğitimler de genç kadınların kendilerini geliştirmek istedikleri alanda yeni beceriler kazanması için önemli bir fırsat. Tüm bunların arkasında Elidor’un Türkiye çapında yaptığı bir araştırma yer alıyor. Araştırmaya göre genç kadınların hayallerine giden yolda engel olarak gördüğü başlıklar arasında bir yol göstericinin eksikliği, ilerlemek istediği alanda yeterli bilgiye sahip olmamak, eğitimlerine yönelik maddi imkansızlıklar yer alıyor.

Emine:

Bu projede kendimden çok şey buluyorum çünkü hayallerim bana, hayatta sınırsız olasılık olduğunu bilmenin gücüyle yoluma devam etme şansı verdi. Şimdi de başka genç kadınların hayallerinin peşinden gitmesine ve güçlenmesine katkı sağlayacak bu projede yer almaktan mutluluk duyuyorum. Projenin önemli amaçlarından biri de genç kadınların çevrelerinden ve toplumdan bekledikleri duygusal destek konusunda farkındalığın artmasına katkı sağlaması. Çünkü sahip olduğumuz imkanlar kadar ailemizden, sevdiklerimizden gördüğümüz destek de önemli. Yine Aleyna’nın bahsettiği araştırmaya göre 10 genç kadından 6’sı hayalleriyle arasında engeller olduğunu düşünüyor. Cesaretlerini en çok kıran ise destek görememek, hayallerine inanılmaması ve kadınlara yönelik sınırlayıcı beklentiler. Ama güzel olan şu ki genç kadınların yüzde 78’i de bu sınırlayıcı beklentileri kabullenmiyor. Neredeyse tamamı bir hayali olduğunu söylüyor. Biz de hayallerinin peşinden gitmek isteyen tüm genç kadınları kendiyolumuzda.com adresini ziyaret etmeye çağırıyoruz. Aleyna’nın bahsettiği burs ve eğitim imkanları ile ilgili tüm bilgileri projenin web sitesinden alabilirler.

5- Geleceği için hayaller kuran ama önünde engeller olan, nereden başlayacağını bilmeyen genç kadınlara ne söylemek istersiniz?

Aleyna:

Hayallerinin Peşinde Kendi Yolunda İlerleyen İki Genç Kadın: Aleyna Hadımoğlu ve Emine Yiğci!
Aleyna Hadımoğlu

Bana göre başarıya giden her yol hayal kurmak ile başlar, bir hedefi hayal ederek yola çıkarsınız ve o hedefe ulaşmak, hayallerinizi gerçekleştirmek için çalışırsınız. Hayallerinizi gerçekleştirmeye giden yol uzun olabilir, yorucu olabilir. İşte azmetmek burada devreye girer, yol ne kadar uzun ve zorlu olursa olsun, yolun sonunda çok güzel şeylerin olacağını bilerek sabretmek, azmetmek gerekir. Bence hayal kurmak, çalışmak, azmetmek üçlüsü başarıda en önemli üç etken.

Emine:

Hayallerinin Peşinde Kendi Yolunda İlerleyen İki Genç Kadın: Aleyna Hadımoğlu ve Emine Yiğci!
Emine Yiğci

Benim genç kadınlara en önemli tavsiyem kendilerine inanmaları olur. Hayal kurmak hayatın karşındaki olasılıklarla sınırlı olmadığını görmek anlamına gelir. Her zaman “Yapamazsın” diyen insanlar çıkar karşınıza ama belki de her başarının arkasında da o “Yapamazsın” ifadesi yatar. Kadınlar olarak büyük bir potansiyelimiz var, bu potansiyeli gerçekleştirmek de bizim elimizde. Yeter ki inanmaktan ve hayal kurmaktan vazgeçmeyelim. Bir de birbirimize destek olmayı hiç bırakmayalım. Desteklendiğinizi bildiğinizde yapabileceklerinizin, hayallerinizin gerçekten de bir sınırı yok.

Benimle sohbet etmeyi kabul ettiğiniz için kendi adıma ve KScanlar adına çok teşekkür ederim. ❤️️

Kendi yolculuğuna buradan başla KScan! “Kendi Yolumuzda” projesi ile ilgili görüşünü bekliyorum.

Hayallerinin Peşinde Kendi Yolunda İlerleyen İki Genç Kadın: Aleyna Hadımoğlu ve Emine Yiğci!
225
271
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Minirea
  Elidor ve Toplum Gönüllüleri Vakfı harika bir projeye imza atmış 👏 Sohbette çok keyifli ve ilham verici olmuş. Ben de bütün yolculukların bir hayalle başladığına inanıyorum. Hayallerimize, hedeflerimize ulaşmak için zaman zaman desteğe de ihtiyaç duyuyoruz. Böyle projelerin olması gerçekten çok güzel. Hayallerinin Peşinde Kendi Yolunda İlerleyen İki Genç Kadın: Aleyna Hadımoğlu ve Emine Yiğci!Hayallerimize ulaşmaya çalışırken birçok engele takılıyoruz, hem duygusal hem de maddi anlamda desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Severek kullandığım markanın böyle bir projeye imza atması çok güzel. Gelecekte başarılı ve kendi ayaklarının üstünde duran daha çok kadın görmek dileğiyle ❤
  Görüş hala geçerli mi?
  • Prodigy_

   Herşey hayal etmek ve cesaret etmek ile başlar. Tebrikler.

En İyi Kız Görüşleri

 • Eğitim, her bir bireyin en önemli haklarından biri fakat günümüz şartlarında kadınlar için çok daha önemli. Bu yüzden kendi yolunda ilerlemek isteyenlere hayallerinin peşinde koşmaları için fırsat verdiğiniz için teşekkürler! Yolun başında olanlara, ne yapacağını bilemeyenlere veya bilse bile omzunda bir el arayanlara ilham olur umarım. 😍💖
  Görüş hala geçerli mi?
 • Zeynepyapma0
  Yapamazsın diyenlere inat her zaman sınır tanımayan herkese sonuna kadar destek veriyorum. Bu projenin de anlam ve önemi yine çok büyük, hayallerine koşan nice insan için tek söyliyeceğim; Yolda hangi engel olursa olsun gülerek geçin. Çünkü sıkıcı bir yol hedefi şaşan ok'a benzer. Her daim yüzünüzden gülüş ve içinizde azim bitmesin..
  Görüş hala geçerli mi?
 • ponçikmom
  Ne harika iki genç kadın, ne güzel başarı hikayeleri. İnançlarına, tutku ve azimlerine hayran kalmamak elde değil... 👏🏻👏🏻👏🏻
  Bayıldım kızlar ❤❤❤
  İkinizi ve özellikle Elidor'u bu güzel projeden ötürü kutluyorum, bir anne olarak çok gurur duydum. 🤩🤩🤗
  Teşekkür ederim 🙏🏻🙏🏻🙏🏻
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • AtACaaN
  Hayallerinin peşinde giden böyle güçlü kadınlar gördükçe ülkenin geleceğine dair içim umut doluyor. :)
  Siz gibi güçlü kadınlar hep olsun, daha çok olsun. :)
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

221270
 • Cok da güzel bir sohbet olmuş
 • Hoş bir sohbet. Emeğine sağlık
 • Yüreklendirici ve destekleyici bir söyleşi olmuş. Umarım birilerine ışık da olur. Emeğine sağlık 🌺
 • Gozde16gozde
  hepimizin hayallerinin gerçekleşmesi dileğiyle
 • Daisyyygirl
  Başarılarının devamını dilerim ve gerçekten hoş bir sohbet olmuş ❣️
 • elyamali
  Başarılı iki kadın. Tebrikler.
 • yeter_mi
  Gayet güzel bir röportaj olmuş. Hayallerinizin peşinden koşun 💪
 • thebschh
  başarılarınıb devamını dilerimm
 • xxmeryemmi
  Hayallerinizden asla vazgeçmeyin
 • Gmzklds
  Kadın zaten hiçbirşey yapamaz erkek herşeyi yapar mesela gücü sadece kadına vurmak
 • WirlWind
  Hoş ve tadında bir ropörtaj olmuş...
 • suunmxv
  Hayallerin pesinde kosalim ama olur mu hayatlar orasini bilemem :D
 • Suskzmz
  Allah herkese hayalinin gerçekleştiğini görmeyi nasip etsin
 • Gizli Üye
  harika bir paylaşım olmuş gerçekten elinize sağlık
 • Billy59
  İnsanların hayallerinin peşinden gitmesi ne kadar güzel
 • asusss1
  İlk defa görüyorum bu modelleri aleyna ve emineyi elidor markasının yüzü olmak için çok uygunlar bence
 • Miraaa92738
  hayal edip gerçekleştirmek kadar güzel duygu var mı...
 • sevinpinar
  Göstermiş olduğunuz emekler için teşekkür ederim
 • nurunks
  hep hayallerımın peşındenn gittim zaten. herkes de öyle yapmalı bence
 • ҡєԀı-ʟıṡѧ
  His bir sohbet emeğine sağlık teşekkürler canım
 • Sumeyhaaaccik99990
  İkiside çok güzel kadın!!!
 • Başarı öyküsü tam bir :) eline sağlık
 • Hakikigurl
  Harika olmuş emeğinize sağlık
 • suskunhatu
  Bende hayallerimin peşinden gideceğim inşallah. Yapamazsın diyorlar ama yapacağım buna inanıyorum
 • yaybem8
  Tebrikler başarılar diliyorum
 • ElçinGüzell
  hep erkekler güçlü olucak diye bir kural yok mesela ben kendi ayaklarımın üzerinde dura bilen bir kadınım
 • Gizli Üye
  her şey hayal etmekle başlıyor
 • Reyada
  Böyle yazilari okumak güzel, motive edici
 • turuncupaten
  Aile destek olmayınca hiç bişey olmuyor işte 🥲 ( kendime üzüldüm ) Tebrikler harikasınız 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
 • Edige
  Hem başarılı hemde güzeller ya💕
 • ıtisloveday
  Her ikisinede başarılar diliyorum
 • jessicahyde
  Bir kadın olarak gurur duydum gerçekten
 • PabloHoney29
  Hayallerimizden başkalarının düşünceleri yüzünden vazgeçmemeliyiz , eğer bir hayalden bu kadar kolay vazgeçiyorsak onu hiçbir zaman tam anlamıyla istememişiz demektir
 • _xCeylanx_
  Ben de hayallerimin Peşin’den gitmek isterdim
 • Didem0303
  Gerçekten ilham verici olmuş
 • pikachunisa
  Aleyna Hadımoğlu tercihim ne güzel :)
 • Mirakhan
  Elidor çok beğeniyorum ben gerşekten
 • bibakipcikariim
  Çok güzel olmuş cidden 🙃🙃🙃
 • Dolunay_13
  Sayılarımızın artması ve daha fazla ilham olmak için neler mümkün
 • Baaasak
  Elidor çocukken kullanıyordum ardında çok güzel koku ve gür saçlar bırakıyordu ❤
 • elagozluezoo
  Cok begendim cok guzel bi paylasim olmus, ustelik etkinlik de cok hos
 • Gizli Üye
  Keşke hemcinslerimize erkekler kisitlama yapmasa baski uygulamasa biz kadinlar çok güçlü bireyleriz👏👏
 • Imjinx
  Helal olsun. Böyle insanlara ihtiyacımız var. 👏
 • Sevda2301
  Çok güzel zengin içerikli bir yazı olmuş emeğine sağlık
 • AranızdakiDelii_
  Çok güzel bir konuşma olmuş
 • odaolur1
  Her kadın ayrı yarı çok çok güzel ve güçlü secim yapamıyorum
 • İsimyokbitti
  Ne güzel keşke her istediğimizi gerçekleştirebilsek benim hayallerim hep parayla gerçekleştirilebilecek şeyler bunun içinde çalışmam gerek ve şartları...
 • zynp3535
  Çok güzel yaaaa harika bi şey
 • Naznisakorin
  Biz bu yolda yükselmeliyiz
 • slandrella00
  helal olsun cidden türkiyede yerlerde dövülerek sürünen kadınlar yerine her daim bu şekilde ayakta duran kadınlar görmek istiyoruz
 • leykea
  Çok güzel bir yazı elinize sağlık😍
 • Yaryar21
  harika örnek aldığım kimseler
 • owlsss
  Yolları açık olsun tüm kadınlarımız da umarım istediklerini başarırlar
 • Gizli Üye
  Gayet iyi olmuş hepsini okudum
 • Çok güzel ya♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
 • gojiberry
  Hayallerinin peşinde ilerlerken harika saçlarının olmasına gerek yok,

  Başkalarının görmek istediği şekilde giyinmene ya da davranmana gerek yok,

  Ekranlarda gösterilen vitrin mankenini andıran kadınlar gibi saçlarını boyatmana, her an makyaj yapmana ya da pahalı giysilere ihtiyacın yok,

  Senin özel bedenini, tanıdığın tanımadığın insanlara sergileyip kendini kanıtlamana gerek yok,

  Sen kalbinle, ruhunla güzelsin.✨

  Sırf para kazanmak için kadının bedenini, duygularını ve parasını kullanan bu tür reklamlara itibar etme..

  Sen senken güzelsin.. 🌿
 • lüleli_turkuvaz
  Gerçekten ilham veren bir yazı olmuş çok güzel teşekkürler 😊❤️🌸
 • theraceagainstfate24
  mükemmel bir paylaşım olmuş
 • kelebekgulusu
  Cok guzel bi paylasim olmus emeginize saglik
 • Gizli Üye
  Çok iyi bir sohbet olmuş yaaaa
 • Daha Fazla (431)
YÜKLENİYOR...