1 Türkü 1 Hikâye "Zeytinyağlı Yiyemem Aman"

MustiEmre u

Yılın ilk seri Bencesinden herkese merhabalar. Geçen gün hikayesini televizyonda izlediğim ve sonu tahmin ettiğim gibi bitmeyen bu türküyü gelin hep beraber inceleyelim.

1 Türkü 1 Hikâye Zeytinyağlı Yiyemem Aman

Hikâyesi Bursa'ya dayanmakta. Emine, varlıklı ve tok gözlü bir ağanın kızıdır. Hüseyin ağanın hiç erkek evladı olmadığı gibi karısını da genç yaşta kaybetmiştir. Fazlaca şımarık büyüyen Emine ise ele avuca sığmaz bir hale gelmiştir.

1 Türkü 1 Hikâye Zeytinyağlı Yiyemem Aman

Öyle ki ona talip olan görücüleri beğenmez üstüne de kovmaktan beter edermiş. Hüseyin ağa ise kızına şart koşar; ya kendi istediği gibi birini çıkarır karşısına ya da ağanın münasip gördüğü biriyle evlenir. Emine'nin ise ne zamandır Murat'a karşı gönlü vardır. Fakat Murat bir baltaya sap olamamış serserinin tekidir. Dahası Emine'ye evlilik sözü vererek ondan bileziklerini ister. Bilezikleri alan Murat ortadan kaybolmuş ve Emine'yi bir başına bırakmıştır.

1 Türkü 1 Hikâye Zeytinyağlı Yiyemem Aman

Ama ne yapıp edip babasının karşısına bir damat adayı çıkarması gerekiyordu. O da çiftlikte çalışan dürüst, yağız delikanlı olan Mustafa'yı bu planına alet eder. Ancak bilmediği bir şey vardır ki o da Mustafa Emine'ye sevdalıdır.

1 Türkü 1 Hikâye Zeytinyağlı Yiyemem Aman

Fakat işler hiçte Emine'nin beklediği gibi gitmez. Babası, istemeye gelen Mustafa'ya Emine'yi verir. Ve o şaşalı konak yaşantısından zeytinyağlı yemeyip, basma fistan giymeyen Emine kendini bir anda Mustafa'nın o fakir hayatında bulur kendisini.

1 Türkü 1 Hikâye Zeytinyağlı Yiyemem Aman

Ama Mustafa'nın annesi ve babası hiçbir zaman Emine'ye kötü davranmamışlar. Hatta el üstünde tutmuşlar. Zamanla Murat'ın asıl amacının parasını yemek olduğunu ve Mustafa'nın gerçek sevgisini anlayan Emine bu sevgiyi karşılıksız bırakmaz ve hayatına mutlu mesut sürdürür.

2024'e bu güzel hikayeyle başlamak hele ki mutlu şekilde bitmesi bana çok keyif verdi. Umarım siz de aynı keyfi yaşarsınız.

Yeni yılınız güzel geçsin...

#1Türkü1Hikaye

#ZeytinyağlıYiyememAman

#MustiEmre

1 Türkü 1 Hikâye "Zeytinyağlı Yiyemem Aman"
13 Cevap