1 Şarkı 1 Hikaye "Sultan-ı Yegâh"

MustiEmre u

Bir Attila İlhan şiiri olup ilk defa Nur Yoldaş tarafından seslendirilmiştir. Sanatçı şarkıyı aşk için yazıldığını düşünse de aslında farklı bir amaç için yazıldığından haberi yoktur.

Attila İlhan
Attila İlhan

Aslında Attila İlhan'ın Sultan-ı Yegâh demesinin sebebi "Tekliğin Sultanlığı" anlamını taşımakta. Şiir 12 Eylül dönemi için yazılmış olup farkında olunmadan aşk için yazılmış şiir olarak düşünülmüş ve şarkı halini almıştır.

Besteci Ergüder Yoldaş
Besteci Ergüder Yoldaş

Besteci Ergüder Yoldaş'ın bir öğrencisi Ankara 'da, Attila İlhan'ı ziyaretlerindeki anıyı şöyle aktarıyor; sohbet çok güzel giderken birdenbire Attila İlhan, Ergüder Yoldaş'a "Yaaaa arkadaş, sizdeki nasıl bir cesarettir, nasıl bir yürektir ha! İyi yürek yemişsiniz demek! Böyle bir cesaret! Hem de böyle bir dönemde! Pes! Ben Sultan-ı Yegâh'ı darbeyi eleştirmek için yazmıştım" dedi. 12 Eylül'ün hemen sonrasındayız ya. "Allah'tan hiç kimse anlamadı" dedi. Ergüdar Yoldaş önce bir bana baktı sonra Attila İlhan'a döndü, Attila İlhan da "Şimdiye kadar anlamadılarsa artık anlamazlar" dedi, sonra sohbet devam etti.

1 Şarkı 1 Hikaye Sultan-ı Yegâh

Bu şarkıyı ilk defa Mor ve Ötesi grubundan dinlemiştim. Böyle bir hikayesi olması çok dikkatimi çekti sizle de paylaşmak istedim.

Kendinize çok iyi bakın...

SULTAN-I YEGÂH

Nur Yoldaş

1 Şarkı 1 Hikaye "Sultan-ı Yegâh"
13 Cevap