Bir Şarkı Hikayesi: İçimdeki Fırtına

Moby8Dick

O bir Erol Evgin şarkısı, o bir Melih Kibar bestesi ve o bir Çiğdem Talu güftesi. ❤️❤️❤️
1979 yılında Erol Evgin'in ikinci albümünde yer verdiği ve seslendirdiği "İçimdeki Fırtına"nın masal gibi bir hikayesi var.

Bir Şarkı Hikayesi: İçimdeki Fırtına

Her Şeyin Başlangıcı; 1977

Bir Şarkı Hikayesi: İçimdeki FırtınaBir Şarkı Hikayesi: İçimdeki Fırtına

Melih Kibar, Kimya Mühendisliği yüksek lisans eğitimi için İngiltere'ye gider. (4 Ekim 1977)
Babasıyla çıktığı yolculukta, Londra'daki ilk gecesinde, yerleştiği otelde bir fırtınaya yakalanır. Bu öyle bir fırtına ki gece yarısı gök gürültüleri ve şimşekler ortalığı yıkar, uyumaya dahi izin vermeyecek kadar şiddetli bir gece yaşanır.

Melih Kibar biraz tedirginlik ve biraz da rahatsızlıkla çıkıp dolaşmak ve nefes almak ister. Aynı odada kaldığı babasına haber vermeden koridorda gezinmeye başlar ve çok geçmeden o karanlık koridorda bir şeye çarpar. Biraz eliyle yokladığında fark eder ki bu bir piyanodur.
O anki korkusunu bastırmak ve kendini oyalamak için oturur piyanonun başına o anki hisleriyle bir melodi çıkarır ortaya...

Apar topar odasından aldığı kayıt cihazıyla bu melodiyi kaydeden Melih Kibar ertesi gün dönecek olan babasıyla birlikte, yeni bestesini İstanbul'da Çiğdem Talu'ya gönderirir.

İki Sayfalık Pembe Bir Mektup

Çiğdem Talu, nerede, nasıl ve ne şartlar altında bestelendiğini bilmeden bu melodinin üstüne bir söz yazar ve Londra'ya Melih Kibar'a postalar.

İki pembe sayfadan oluşan bir mektup alan Melih Kibar
"Seni gidi seni, gene neler yapmışsın, gene çıldırttın beni. Ekte sözleri bulacaksın, inşallah unutmazsın." diye başlayan mektubun devamında gördüklerine inanamaz.

"İçimdeki Fırtına" başlıklı şarkı sözleri karşısında ayakta durmakta bile zorlanır, dengesini kaybeder, duvara tutunur.

"İşte o an bir fırtına kopar, sanki o an yer yerinden oynar...
Hoyrat bir rüzgâr eserken sallanan gemi misali sallanır durur içimde dünya!"

Hemen telefona sarılıp İstanbul'u arar, kendi anlatımıyla, bağlanabilmek için telefon başında tam 8 saat 40 dakika bekler ve sonunda Çiğdem Talu'nun sesini duyduğunda bu telepatik mucizeden bahseder.
Talu, Kibar’ın içinde bulunduğu fırtınadan ve korkusundan haberi olmadan “İçimdeki Fırtına”yı yazmıştır. İkisi de telefonda dakikalarca ağlar.

Erol Evgin, Melih Kibar ve Çiğdem Talu üçlüsüyle hayatımıza giren İşte Öyle Bir Şey, Sevdan Olmasa, Bir de Bana Sor, Söyle Canım ve Hep Böyle Kal gibi şaheserlerin yanında yerini alan İçimdeki Fırtına'nın hikayesi birbirinden uzaktaki bu iki kalbin arasındaki bağa dayanır.

Bir Şarkı Hikayesi: İçimdeki Fırtına
30 Görüş