Sezen Aksu: O Bir Minik Serçe!

lotus-patra m

O BİR MiNİK SERÇE

İlk bencem de ele almak istediğim konu bir Sezen aşığı olarak onun şarkılarını anlatmaktı aslında... Kısmet olmadı. Bugün Sezen modundayım ve başlıyorum! :)

Yazmak istediklerim Sezen'in biyografisi değil. Bu muhteşem ötesi, nesilden nesile aktarılacak güzellikte olan şarkıları hangi duygular ile yazmış, söylemiş onlara değinmek istiyorum. Sezen olurda dillere destan olan aşkı olmaz mı?

Bir çok bestesine imza atan, bir çok bestenin hamurunun yoğrulmasın da başrol oynayan Onno Tunç... Bu aşkın meyveleri olan şarkıları da bizlere miras kaldı diye düşünmeden edemeyeceğim.

Son Bakış...

Adı üstünde son bakış... Son bakışa yazılmış bir ağıt... Sezen Aksu'nun seslendirdiği; bestesi Onno Tunç'a, sözleri Aysel Gürel'e ait şarkıdır.Aksu'nun Sezen Aksu Söylüyor albümünde yer almış şarkı, 12 Eylül Darbesi'nin ardından idam edilen Erdal Eren'in son saatlerinde gazeteci Savaş Ay tarafından çekilen fotoğrafının verdiği ilham sonucu ortaya çıkmıştır.

Bu şarkının ikilinin aşkı ile alakası yok fakat bahsetmeden edemedim.Aslında Eren'in uğradığı haksızlık için bir tepkidir.Eren'e yazılmış bir ağıttır ve şarkı olup dillere düşmüştür.Eren'in hikayesini daha uzun konu almak gerek fakat kısa kesmek durumundayım.Ama mutlaka araştırmanızı ve okumanızı tavsiye ederim.

Amman amman, yandım amman kurşun gibi izler son bakışta ki o gözler kaldı aklımız da...

Git...

Hem git hem de gitme nasıl denir? İşte böyle denir... Onno Tunç ile olan dillere destan aşkını duymayan yoktur sanırım. Sezen Aksu'nun ifadesi ile; Nükhet Duru tarafından tanıştırılmış bu çifttin yaşadığı aşktan ilham alarak kaleme aldıkları şarkılardan biri de GİT şarkısıdır... Birçok kimsenin hangileri olduğunu bilmediği, Sezen Aksu'nun ise zaman zaman konserlerinde sırrını paylaşıp "bu şarkıyı Onno' ya yazdım" dediği en has şarkılarındandır. Onno Tunç'a sen ne şanslı adammışsın da kendini o kadına böyle sevdirmişsin dedirten şarkıdır.


Hikayesi şöyledir; bir kavganın ardından yatakta sırt sırta küskün şekilde yatarlar. sonra Onno uyanır, eline gitarı alıp odanın dışındaki koltuğa oturup git şarkısının bestesini çalmaya başlar. Sezen sesi duyup uyanır, küskün olduğu için belli de edemez ama melodiyi duyunca ağlamaya başlar ve şarkının sözleri o sırada dudaklarından dökülür. Sezen konserinde "Sabaha çoktan barışmıştık bile..." Der.

Git...git...git...gitme dur ne olursun. Gitme kal yalan söyledim doğru değil ayrılığa daha hiç hazır değilim. Aramızda yaşanacak yarım kalan bir şeyler var gitme dur daha şimdiden deliler gibi özledim...

İki Gözüm...

Gel barışalım artık...

90'ların başında bu sefer hem müzikal hem özel hayatta yıllarca süren bir ayrılık yaşanır. Sezen en son levent sokaklarında Onno'yu tabanca ile kovalayınca, haliyle uzun süre konuşmazlar. Bu ayrılık acısı ile birlikte yazılan bu şarkıyı Sertab Erener'in lal albümüne iki gözüm isimli bu şarkıyı koyar.

İki gözüm seneler geçiyor.Gönül ektiğini biçiyor. Bir selam lütfet bu ne çok hasret gel barışalım artık...

Yarası Saklım...

Bir yas şarkısı..

Onno Tunç, 1996 yılında Bursa'dan İstanbul'a dönerken, 14 Ocak Pazar günü arkadaşı Hasan Kanık ile birlikte kullanmakta oldukları-aynı uçuş grubundan (Bonair) arkadaşları-Nurettin Hasman'a ait Bonanza tipi uçağın Selimiye köyü yakınlarında düşmesi sonucu arkadaşı Hasan Kanık ile birlikte hayatını kaybetti. Cenaze töreni için kardeşi Arto Tunç'un yurtdışından dönmesi beklendi ve Onno Tunç ölümünden beş gün sonra (19 Ocak 1996 günü) Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde yapılan ayin sonrası Şişli Ermeni Mezarlığı'na defnedildi.

Onno'nun ölümünden sonra Sezen'in yazdığı şarkılar da tek tek efsaneye dönüştüler. Çünkü herkesin bildiği gibi o şarkılar aşkla yoğrulmuşlardı. 2017'de katıldığı bir radyo programında Sezen Aksu, ''Onno Tunç'suz bir gün geçmiyor her gece rüyalarımda'' diyerek aslında bu hikâyenin hiç bitmediğinin de altını çizmişti.

İyi ki Onno geçmiş hayatlarımızdan ve iyi ki Sezen'le yolları kesişmiş demek kalıyor geriye, bir de yüreklerimize dokunan şarkılara sarılmak.

Yarası saklım şarkısı Onno'nun ölümünden sonra yazdığı ilk şarkıdır...

Büyük aşktan kalanlar...
Büyük aşktan kalanlar...

Yaralı kuşum,hazan güneşim
Güz ayazında kor ateşim
Bir sözün uçur,göğüm gül açsın
Yadeller aldı bizi.

Onların aşkını ve aşklarından doğan şarkıları yazmaya birçok BENCE gerek. Ben elimden geldiği kadar birkaç tanesini sizler ile paylaştım. Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur.

Ben Sezen aşığı bir #LOTUS PATRA#

Sezen Aksu: O Bir Minik Serçe!
18
2
Görüşünü yaz
2Kız Görüşü
18Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Aşkın_Sonu
  Sezen AKSU'yu çok severdim ancak bu çözüm sürecindeki tavrı duruşu beni rahatsız etti. İyi niyetli olabilir ancak siyasetin alanına girmesi, bazı siyasi söylemleri rahatsız etti. Seni ülkenin her yeri dinliyor. Sanatçı duyarlı olmalı eyvallah ama hangi konuda olduğu çok önemli ya da neye hizmet ettiği. Eee bugün o siyaseti yapanlar 360 derece döndü. Nolcak şimdi. Sezen AKSU kendini nereye koyacak.

  Şarkılarını ve sesini çok seviyorum. Ama eskisi gibi değilim. Mesela TARKAN gibi olmak zor mu yani. Neyse artık. Kendini kanıtlamış, milyonlara sevdirmiş bir kadın. Klasik denebilecek şarkılar bıraktı, şarkıları bir çok dile çevrildi. Saygım sonsuz.

  Benceye gelince @lotus-patra iyi bir yazardır. Güzelde yazmış. Önerim daha kısa tutması bencesini.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • Teşekkürler @Aşkın_Sonu ben de benceleri kısa tutmaktan yanayım ama söz konusu Sezen olunca bu bile devede kulak misali.
   Yorumun için teşekkürler 🙂

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

217
 • MustiEmre
  Ya o kadar güzel yazmışsın ki, kendimi onların yanında hissettim bir an. Eline, emeğine, yüreğine sağlık. Muhteşem bir bence olmuş. Bu Sezen şarkısını, bu güzel benceye armağan ediyorum.


  https://youtu.be/TGHOcyiZrDs

  VAZGEÇTİM

  SEZEN AKSU

  1991
  Sevdim 1 Kişi
 • hhyynn84
  Göktan Sezen Soyluyordu

  Bütün gece sessiz oturduk
  Çıt çıkmıyordu
  Bütün gece sus-pus oturduk
  Sezen söylüyordu

  Gözlerin ayrılık dedi
  Gözyaşların yalan
  O güzel günler geldi geçti
  Sakın ağlama ardından

  Son defa elveda
  Diye diye içimden
  Kal demeni bekledim

  Yanlış gözlere ağlıyorum
  Bomboş hayallere sığınıyorum
  Eski resimlere bakamıyorum
  Lanet ettim sevdaya
  Sevdim 1 Kişi
 • superpsikolog
  Muhtesemdi, Erdal Eren'in hikayesini biliyordum. Sözler değil aslında bize geçen, o sözler yazılırken kelimelere işleyen duygular geçiyor. Tabiki o duyguyu yakalayabilmek için duygularla yanmış bir gönül şart.
  Ellerinize sağlık, devamını bekliyorum..
  Sevdim 1 Kişi
 • Desert_Lotus
  Her şarkının bir hikayesi vardır. Sezen hanımında sizin ve şarkılar gibi duygulu bir hayatı olduğu bilinen bir gerçek. Umarım herkes bir gün istediği şeye kavuşur. Teşekkürler Patra bu paylaşımın için çok beğenerek okudum. Yüreğine sağlık. :)
  Sevdim 1 Kişi
  • Teşekkür ederim 🙏
   Beğenmene sevindim🙂

 • RubbieRolePlayyy
  Çok keyifli bir içerik olmuş. Kullanılan şarkılara ise hayran kaldım. Herkes tarafından bilinen dillere pelesenk olmuş şarkılar yerine daha az bilinenleri tercih etmek cesaret işi. Ellerine sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
  • Ben yazdım ama sende okuyarak hissetmişsin...
   Teşekkür ederim 🙏

 • johnyx
  Heyecan ve emek ile yazılan ilk bencenizi, ziyadesiyle beğendiğimi ifade etmek isterim.
  Emeğine, yüreğine sağlık 😃

  Minik Serçe için yazılacak o kadar çok şey var ki..
  Bizlere ve gelecek nesillere harika eserler armağan etti.
  Sevdim 1 Kişi
  • Aynen öyle onunla aynı devirde bile yaşamak bir ayrıcalık bence.
   Teşekkür ederim 🙏

  • johnyx

   Öyle bir söz yazarı ve besteci ki Sezen Aksu , hiç kimsenin yan yana getiremeyeceği kelimeleri , cümle yapıp onlara duygu yükleyebiliyor.
   Sadece kelimeler değil , bunlara beste yapmak asıl marifet. Ve bunu milyonların beğenmesi.

  • johnyx

   Hiçbir şarkısına ayrım yapamam ama , pek sevdiğim bir şarkıdan alıntı ile ;

   "Haydi gel benimle ol
   Oturup yıldızlardan bakalım dünyadaki neslimize
   Ordaki sevgililer özenip birer birer
   Gün olur erişirler ikimize"

  • Hepsini Göster
 • Cassie_Robichaud
  Bütün benceyi 'Son bakış'ı dinleyerek okudum gözlerim doldu.
  Sezen Aksu çok hisli dev bir kadın. Tam bir yengeç kadını ❤️

  Emeğine sağlık keyifle okudum.😌🌸
  Sevdim 1 Kişi
  • Teşekkür ederim 🙂 bende yazarken ağladım...

 • Ayhan67
  Eline ve emeğine sağlık dostum ilgiyle okudum ilk bencen hayırlı olsun umarım devamı gelir bizde bu güzel ellerden çıkan yazıları okumaya devam ederiz 😊
  Sevdim 1 Kişi
 • LALOGLAN
  bencen'e bu gider :

  Cem Adrian - Sana Sarılınca - YouTube
  Sevdim 1 Kişi
 • Captive
  Sezen aksu müzik dünyasının efsanesidir ve öylede kalacaktır.. Son bakış-firuze - kaybolan yıllar-tükeneceğiz ve canımsın sen en sevdiğim eserleri.. Eline sağlık..
  Sevdim 1 Kişi
 • masumgunahkar
  Bu sarkilari hissetmeden yazamaz bi insan bu duygular kalpten dokulur dile o yuzden o anki haleti ruhiyeden damitilmis yillandikca guzellesen nice eserler dinledik sezenden
  Sevdim 1 Kişi
 • K__Li1983
  Şarkı sözlerine bakınca aslında anlıyoruz ki, nerdeyse herkes aynı hikayeleri yaşıyor)) aynı duyguları paylaşıyor. Konduramadım şarkısı ayrı güzel benim için.
  Sevdim 1 Kişi
 • nordun_gadasi
  Yılların eskitmediği bir sesten bahsediyoruz gadası. Emin ol tek aşık sen değilsin 🙃
  Sevdim 1 Kişi
 • IAmarPresterAen
  Güzel yazı emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • SwordOfDemocles
  Emeğine sağlık sevgili fenodaşım
  Sevdim 1 Kişi
 • blackman3419
  Mükemmel bir iş çıkarmışsın, tebrikler LOTUS PATRA
  Sevdim 1 Kişi
 • BLUE1982
  Güzel bir yazı eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • erkeksihayvan
  eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Okumaktan keyif aldım bir bu kadar daha olsa zevkle okurdum. Bilgi içerikli ve akıcı anlatımlı bencen çok güzel olmuş. Emeğine sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
YÜKLENİYOR...