Müzikleri Gibi İsimleri de Müstesna: 8 Türk Rock Müzik Grubu ve 8 İlginç İsim Hikayesi

Funda_a

Farklı olan her şey güzeldir ya hani. Müzik anlamında da her daim Rock müzik bir başkadır benim için.. Geçmiş yıllarda festivallerine gidip en sevdiğim müzisyenleri ve grupları canlı izleme şansına vakıf olmuş bir Rock sever olarak şanslı sayıyorum bu anlamda kendimi. Bugün KizlarSoruyor'da hem rock müziğin en iyilerine atıfta bulunmak, hem de baş tacı ettiğim canım rock müziğimin mihenk taşlarına başka bir bakış açısıyla bakmak istedim..

O zaman değişik bir müzik yolculuğuna çıkalım diyorum. O en 'kaya' Rock gruplarının çok enteresan isimleri ve hikayeleri ile yolculuğumuz başlasın.. :)

Metallicanın efsane solisti James Hetfield
Metallica'nın efsane solisti James Hetfield

Konuya geçmeden önce ilk görselin hikayesini baştan kısacık anlatmak isterim. Dünyanın en iyi gruplarından olan Metallica'nın efsane ve yaş almayan, çılgın solisti James Hetfield'in bu görseli içimi coşkuyla doldurup hemen bir konsere gitme arzusu uyandırıyor bende.. Enerjik, coşkulu ve fotoğrafta bile müziği duyabiliyor insan.. 2014 yılından efsane İstanbul konserinden bir kare.. Bonus niyetine ünlü Metallica grubunun isminin veriliş hikayesini en sonda yazacağımı belirterek asıl mevzumuza hemen geçiş yapayım..

Çünkü asıl mevzumuz enteresan isimleri olan Türk rock müzik grupları..

Pinhani

8-) Pinhani ile başlayalım. Alternatif Rock müzik yapan ve 2004 yılında kurulan grubu bir dönemin çok izlenen dizisi 'Kavak Yelleri' nin müzikleri ile hatırlarsınız muhtemelen..'Hele bi geeeel, uzaklar sana gelir, sen hele bi geeeeel, bütün dertler bitiverir..' Hatırladınız değil mi? :) İşte bu önemli grubun isim hikayesi.. Çok ilginç doğrusu..

Pinhani
Pinhani

7 kişiden oluşan ama eksilerek 4 kişilik çekirdek kadro olarak yola devam eden grubun kurucusu Sinan Kaynakçı'nın dedesi ilham kaynakları olmuş. 'Pinhan' gizli demekmiş ve Sinan'ın dedesi şiirlerini yerel dergi ve gazetelerde bu 'mahlas’ (takma isim) ile yayınlıyormuş. Tam gruba isim ararken 'İşte budur' demiş ve yıllar önce grubun adını Pinhan'dan esinlenerek Pinhani koymuş.. Çok iyi değil mi:)

Müzikleri Gibi İsimleri de Müstesna: 8 Türk Rock Müzik Grubu ve 8 İlginç İsim Hikayesi

Badem

7-) İlk temellerinin atılması 1995 yılına dayanan ancak asıl şeklini alıp tanınır hale gelmesi 2002 olan Badem grubunu daha çok Karacaoğlan şiirlerini Rock saundunda yorumlamasıyla biliriz.. Özel bir hayran kitlesi olan ve kaliteli şarkılara imza atan grubun isim hikayesine gelince.. Bu da ilginçten öte sempatik.. :)

Badem grubu
Badem grubu

Vokalist ve grubun kurucusu Mustafa Kemal Öztürk, fotoğrafta uzun saçlı olandır kendileri.. İşte o 1996 da iki arkadaşıyla birlikte grubu kurup isim arayışına yönelince, aklına çok basit ama sempatik bir şey geliyor.. Barış Baçeci'nin 'BA' sı, Devrim Ünay'ın 'DE' si ve de Mustafa'nın sadece 'M' sini alıyorlar.. Alın size Badem..Gerçek anlamı ayrı güzel, o da başka bir konu.. :)

Müzikleri Gibi İsimleri de Müstesna: 8 Türk Rock Müzik Grubu ve 8 İlginç İsim Hikayesi

Duman

6-) Kendisini görünce 'hey heyy 'demek geliyor içimden. Ülkemizin en sevilen Rock müzik gruplarından biri olan Duman ve grubun önüne geçen ünü ile Kaan Tangöze.. Grubun kalitesine ve Kaan Tangöze'nin çılgın hallerine bakınca sanki çok sıra dışı bir isim hikayesi bekliyor insan.. Ama aslolan şu;

Duman grubu / Kaan Tangöze
Duman grubu / Kaan Tangöze

Yıl:2006. Yer İstanbul. sıcak mı sıcak bir yaz günü. Yüz binlerce müzikseverin tanık olduğu muhteşem Duman konseri. Hep bir ağızdan söylenen, bağıra çağıra, avaz avaz söylenen şarkılar..Ve tabi ki Rock’n Coke Festivali..

'Seni kendime sakladım. Hepsini ben hesapladım..' derken asıl konuyu unuttum.. :) Grubun ismini diyordum.. Çok enteresan değil ama yine de Duman mevzu bahis olunca yazmadan geçemedim. Kurulduğu ilk aylarda isim sıkıntısı yaşayana grupta Kaan'ın fikriyle ilk albümlerindeki 'Halimiz duman' şarkısından esinlenerek duman koymuşlar.. Yakışmış mı.. Sonuna kadar..

Müzikleri Gibi İsimleri de Müstesna: 8 Türk Rock Müzik Grubu ve 8 İlginç İsim Hikayesi

Manga

5-) Ve geldik ona. Manga'ya.. 5. sıraya onları koymak istedim. Zira grubun isim verilme hikayesi çok güzel. Bayıldım. Amma velakin ona geçmeden önce kendileri hakkında bir kaç kelam edeyim. Duman için Kaan ne ise, Manga için de Ferman Akgül o.. Diğer müzisyenlerde çok kıymetli ama ön planda olan ve grubun yüzü olan isim Ferman Akgül çok kaliteli bir müzisyen. Grubun başarısı ve Eurovision macerası da onları unutulmazlar kategorisine koyuyor..

Manga
Manga

Grubun ismini gitarist Yağmur Sarıgül koymuş. 'Manga' Japon çizgi romanlarına verilen admış.'Man' rastgele,'ga'ise çizim anlamına geliyormuş. Bu ismi duyar duymaz hemen kabul etmişler.. Aynı zamanda evrensel bir isim olsun istedikleri için, Japon kültürünü de kendi kültürümüze yakın bularak hiç düşünmeden kendilerine 'Manga' demişler. Rastgele çizim.. Ama başarıları kesinlikle rastgele olmayan bir grup..

Ferman Akgül
Ferman Akgül

Yüksek Sadakat

4-) Bir başka başarılı Rock grubu olan Yüksek Sadakat'in isim babası ise grubun kurucu üyesi Kutlu Özmakinacı.. Kendisi müzikte teknolojik sistem ile çok yakından ilgileniyormuş ve bu sistemde bir terim olan Hi-Fi (High Fidelity eşittir Yüksek Sadakat) açılımı ilgisini çekmiş. Grubun adı da bu sebepten Yüksek Sadakat olmuş.. En ihtiyacımız olan.. Normalinden bir sadakat yani.. Sağlam isim gerçekten..

Yüksek Sadakat
Yüksek Sadakat

Mor ve Ötesi

3-) Olmazsa olmazlardan. Harun Tekin menşeli Mor ve ötesi.Gruba isim koyma aşamasında Kerem Kabadayı ve Harun Tekin seçe seçe sadece iki seçenek bırakmışlar.. Grubun adı ya 'Mor ötesi' ya da 'Arsız köfte' olacakmış.. Onlar küçük bir dokunuşla seçimlerini yapmışlar.. Mor ve ötesi. Onlara çok yakışmış..

Mor ve Ötesi
Mor ve Ötesi

Seksendört

2-) Grup Seksendört'ün isim hikayesi ise çok hoşuma gitti. Gerçekten de dedikleri gibi.. Hikaye şu.. Grubun ilk kurulduğu yıllar üyeleri genç, kanları kaynıyor ve farklı bir şeyler arıyorlar.. Öyle bir isim olsun ki ilgi çeksin, spekülasyonlara açık olsun diyorlar. Ve 'Seksendört' adını buluyorlar..

'Akla aynı anda bir sürü şey getiren bir isim 84. Acaba s eks and Dirt’le mi ilgisi var? Yoksa bu çocuklar 84’lü mü? Acaba George Orwell’ın 1984 kitabını mı kastediyorlar? Bütün bu olasılıklar insanların aklına gelsin istedik.' demişler.. Bu düşünce için çok doğru bir karar gibi dursa da kafamdaki soru işareti şu. Seksendört yerine ne bileyim 'Doksaniki' olsa aynı etkiyi bırakır mıydı. Yok yok, bu daha iyi..

Grup Seksendört
Grup Seksendört

Son Feci Bisiklet

1-) Son olacakta bu yazıyı yazmama sebep olan grup var.. O kadar ilginç ve o kadar sıra dışı bir isim ki.. Yahu 'Son feci bisiklet' diye grup ismimi olur derseniz. Olmuş.. Baştan söyleyeyim grubun hiç bir üyesinin bisiklet sporuyla uzaktan yakından ilgisi yok.. Ama;

Müzikleri Gibi İsimleri de Müstesna: 8 Türk Rock Müzik Grubu ve 8 İlginç İsim Hikayesi

Ama öyle tuhaf bir isim bulmuşlar ki gruba, insan böyle altında derin bir hikaye bekliyor. Oysa öyle değilmiş. O hikayeye birazdan geleceğim çünkü size grubun kurucusu, biricik vokalisti Arda'dan bahsetmem lazım.. Ankaralı müzisyenlerden oluşan ve uzun yıllar bu şehirde yola devam eden Son Feci Bisiklet'in en popüler üyesi Arda Kemirgent Google'da en çok aranan müzisyenlerden biri aynı zamanda. Kaan, Ferman ve Harun karşımı diyebilirim. Aslında o hepsi, belki de hiç biri. Nevi şahsına münhasır yani.

Müzikleri Gibi İsimleri de Müstesna: 8 Türk Rock Müzik Grubu ve 8 İlginç İsim Hikayesi

Onların deyişiyle 'sanıldığı kadar heyecanlı' bir hikayesi yok. Grubun adı bir zorunluluk nedeniyle oldukça hızlı bir şekilde konulmuş. 'Be The Band' isimli müzik yarışmasına katılabilmek için acilen kendilerine isim koymaları gereken grup hızlı bir araştırmaya girmişler. Akıllarına ilk gelen ve içlerine sinen 3 kelimeyi bir araya getirerek ortaya bu değişik ismi çıkarmışlar. Şarkılarının ismi de bir tuhaf.. Şimdi yazıyorum.. Hazır mısınız?

Son Feci Bisiklet şarkı isimleri;

Bikinisinde Astronomi / Pazar ve Ertesi / Uzaydan Geldiğine Göre Yorgun Olmalısın / Tavuk Korkusu / Küçük Saydam İnsanlar ve diğerleri.. Hepsi Arda'nın başının altından çıkıyor..

'Bu kız beni sever, bu kız beni öldürür.. Bu kız bana güzel rüyalar gördürür..' Bir zaman gece gündüz bu şarkı beynimde çalarak dolaşmıştım.. Çok lezzetli ve akılda kalıcı.. İnsan hakim olamıyor kendine.. Var olasın Son Feci Bisiklet. :)

İlk başta bahsettiğim şeyi de tamamlayıp ben gideyim.. Ünlü Metallica'nın efsane solisti James Hetfield koymuş gruba ismini.. Yıllaaar ve yıllar önce gruba isim aranırken yakın arkadaşı bir dergi çıkartmak için isim bulmuş. bBri 'Metalman' diğeri 'Metallica' imiş.. O, ilkini dergiye önerip Metallica yı kendi grubuna koymuş.. Başka bir isimle zaten olmazdı..

Müzikleri Gibi İsimleri de Müstesna: 8 Türk Rock Müzik Grubu ve 8 İlginç İsim Hikayesi

Güzel günlerde ve yine enteresan konularla görüşmek dileğiyle.. :)

#funda

Müzikleri Gibi İsimleri de Müstesna: 8 Türk Rock Müzik Grubu ve 8 İlginç İsim Hikayesi
26
5
Görüşünü yaz
5Kız Görüşü
26Erkek Görüşü
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • Jidotojimoshi
  Metallica, LOAD albümüne kadar deli olduğum Thrash Gurubudur. Kill em all, MofP, Metallica, and justice for all gibi dünyanın en iyi albümleri ile dolu bir kariyerden sonra LOAD ile halıya pislemiş reload ile sıvamıştır. Eski kemancı Sıraselviler, Atlas pasajı ve underground fanzinler 20 sene öncesine götürdün beni 😢🥺
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • b2223
  Çok bilgilendirici bir içerik olmuş. Elinize sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

425
 • FelFire
  Doksan mıydı ikiler? Yoksa iki olan doksanlar mıydı? (Cidden Seksendört daha iyi sanırım.) 🙄

  Ben seni sevmeye başladım sayın Funda!

  Bir tanecik de ben ekleyeyim : Yok Öyle Kararlı Şeyler!🤗
  • Funda_a

   Beni de neye başlaman güzel.. 🥰 Görüşün için çok teşekkür ediyorum..👍

 • biradetmehmet
  Yukarıdan okumaya başlayınca inşallah aşağıda karşıma gece yolcuları da cikar demiştim ama cikmadi :( olsun du yine de güzel bir yazı okumuş oldum
  • Funda_a

   Hepsini alamadım ne yazık ki

  • Olsun bir son dakika gölü bekleyip ama atamayan takim gibi oldu :)

  • Funda_a

   Afedersin.. Başka bir konuda, mutlaka.. :)

  • Hepsini Göster
 • SwordOfDemocles
  1979’lerin anadolu rock akımından sonra Tüekşye’de rock yarım kalmıştı. Şimdi yeni jenerasyon rock gruplar ve Özlem Tekin gibi solo sanatçıların varlığını görmek mutlu ediyor beni.
 • bebeto13
  Hatta mor ve ötesinin şu şarkısını dinledim : Sanki bir mesaj?https://www.youtube.com/embed/axxB5f2yUAM
 • superpsikolog
  Hepsi, muhteşem gruplar. Hikayeleride kendileri gibi güzel.
 • Affedilmeyen
  Güzel bir yazı yine..
  her zamanki olduğu gibi keyifle okudum eline sağlık:)
 • onur26vw
  Pinhani ismini beğendim, Son Feci Bisiklet adı garip geldi.
 • Sıwar
  Rack müzikleriyle pek aram yok ama sırf Manga ve Seksendürt beni eski günleri hatırlattığı için okumaya değer gördüm.
 • Pullman
  Eline ve emeğine sağlık, güzel bir bence olmuş. :)
  (Cinsellik kategorisinde yayınlanmış) :D
  • Funda_a

   Öyle olmuş ne yazık ki. Yazdım ama herhalde bir kaç saate düzeltilir..

 • Sonjin
  Çok güzel olmuş eline sağlık ama konu cinsel yaşam etiketinde :d
  • Funda_a

   Maalesef öyle oldu. Ben seçmedim. İçerikle alakası olmasa da sanırım bir sakıncalı kelime var. O yüzden.. Yazdım. Sanırım düzeltirler hemen..

  • Sonjin

   Bencelerinle ünlüsün site seni seviyor

  • Funda_a

   :) Ben de yazmayı çok seviyorum..

 • cagınkaraman
  Süpersin
 • ωιтcнєя
  Konu etiketi biraz alakasız olmuş :)
  • Funda_a

   Öyle oldu ne yazık ki. İçerikle alakası olmayan bir etiket. Sanırım sakıncalı bir kelime var içinde. O yüzden.. Yazdım, birazdan düzeltirler..

 • EmirAdakul
  En iyisi manga bence
 • AytacYigit
  Guzel paylasim olmus emegine saglik
  • Funda_a

   Teşekkür ediyorum. 👍🌹

 • Triggerr
  Duman'ın hikayesine bayılıyorum ya
 • OverNow
  Elinize sağlık
 • Mario45
  Güzelmiş
 • StromAnqel
  Duman efsanesi🤌⚡
 • hhyynn84
  ellerine sağlik
 • AtLaS_006
  Güzell
 • doanylmz
  Evet gayet ilgnçler :) 😁
 • Anadoluçocuğu45
  Güzel
 • _Cihangir17_
  Japon çizgi romanlarına verilmişse..
 • dark_night_judge
  Seksendördü severim, diğerlerini dinlemiyorum.
 • Gizli Üye
  Favorilerim; Badem, manga ve seksenkdört. ❤❤
 • Gizli Üye
  bohemian eksik
 • Gizli Üye
  Manga grubu♥️♥️♥️
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık Editör hanım 😊
 • Gizli Üye
  Merakla okudum. Teşekkürler
YÜKLENİYOR...