REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hüzün_Kovan_Kuşu

Takım elbise, gerek iş hayatında gerekse özel günlerde sıkça kullanılır. Özellikle özel günlerde herkes şık ve bakımlı olmak ister. Bunun kilit anahtarını takım elbise görenlerin giyecek takım elbisenin hakkını vermeleri gerekir. Takım elbise seçimi yaparken bilmeniz gereken birkaç kural vardır. Bazı kuralların zihinde tasarlanması zor olacağından bol bol fotoğraf ile sizlere göstereceğim.

Gömlek seçimi

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takım elbise almayı kesin kararlaştırdığınız zaman ilk olarak takım elbisenin rengini belirlemelisiniz. Siyah, gri, lacivert, füme ve yeşil gibi size hitap eden rengi belirledikten sonra gömleği seçmelisiniz. Gömlek ile takım renginin birbirine uyuşmasına dikkat edilmelidir. Açık mavi ve siyah gömlek gri renge; beyaz gömlek ise siyah takıma uygundur. Beyaz renk gri renk için de kullanılır.

Gömlekte %100 pamuk veya fazla çekmesini istemiyorsanız %70 pamuk, %30 polyester ile imal edilmiş gömlekleri tercih edebilirsiniz.

Siyah ve lacivert renkler birbirini boğacağından aynı takımda kullanmamanızı tavsiye ederim.

Klasik ruhunu yoğun bir biçimde hissetmek isteyenler ''devrik manşetli'' gömlek tercih edebilir.

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kol kısmının geriye doğru katlanıp kol düğmesi ile kapatılan gömleklere devrik manşetli gömlek denir. Burada kol düğme seçimi tamamen sizin zevkinize kalmış.

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle devrik manşetli gömlek tercih ediyorsanız kol kısmının ceket kolu kısmından 2-3 cm kadar dışarıda kalmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca gömleğin bedeninize uygun olmasına da dikkat edin. Özellikle yaka kısmı çok önemli. İnternet sitelerinde gömlek yakasının çevresini keyfi olarak vermiyorlar. Gömlek yakası çok sıkmayacak şekilde boğaza yapışık halde olacaktır.

Gömlek yakasının bol olmamasına dikkat edin.

Ayakkabı ve kemer seçimi

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gömlek seçimini yaptıktan sonra sıra ayakkabı ve kemer seçimine gelir. Ayakkabı ve kemer renginin de takım elbisenin rengine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Gri renk takım elbise tercih diyorsanız kahverengi veya siyah bir ayakkabı uygun olacaktır. Eğer beyaz gömlekli siyah bir takım tercih ederseniz kemerin ve ayakkabının siyah olması gerekir.

Ayakkabı ile kemerin aynı tonda olmalarına dikkat edin.

Takım seçimi

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıra en zor kısma geldi. Şıklığın amiral seviyesi. Burada takım renginden ziyade ceketin üzerinize oturmasına dikkat etmeniz gerekiyor. İlk etapta belirtmiş olduğunuz rengi seçmeden önce ürün özelliklerini dikkatlice kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Bir takımda kullanılabilecek en iyi kumaş türleri yün ve kaşmirdir. Yün ve kaşmir sizi yaz aylarında terletmeyeceği gibi kış aylarında da üşütmez. %100 yün ile imal edilmiş takım elbise almanızı tavsiye ederim. %100 kaşmir ile imal edilmiş takımlar hem sıcak tutar hem de hafif olur; fakat kaşmir takıma ayıracağız para 3-4 kat daha fazla olmalıdır.

Ceketin omuz kısımlarının tam oturmasına dikkat edilmelidir.

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takım elbisenin omuz kısmının omuzdan aşağıya sarkmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca takım elbisenin yaka kısmının gömlek kısmına yapışık olmasına da dikkat edilmeli. Takım elbise bol olmamalı. Gömlek ile arasında mesafe olmamalı. Takım elbisenin darlığı ise düğmeleri kapatamayacak ve rahatça nefes alamayacak biçimde dar olmamalı.

Pantolon çok dar olmamalı.

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğu erkek dar pantolon sever ama siz takımı jean ile kombinlemiyorsunuz. Dolayısıyla pantolonun bacağa yapışacak biçimde dar olması hoş görüntü oluşturmaz. Ayrıca pantolonun bol olmaması gerekir. Pantolon paçaları straight (boru) paça olmalıdır ve ayakkabının üzerinde kalmalıdır.

Kravat seçimi

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En son kravat seçimi yapılır. Kravatın %100 yün olması daha çekici durur. Kravatın yaka kısmı kafa büyüklüğüne oranla ayarlanır.

Kravatın kemer üstünde kalmasına dikkat edelim.

Kravat, kemerden aşağıda veya kemerden çok yukarıda kalmamalıdır. Kravatın son kısmı kemerin hemen üzerinde kalmalıdır. Ayrıca kravatın genişliği, ceketin kelebek kısmındaki genişliğiyle eşit olmalıdır.

Palto, şal, atkı, papyon ve yelek kullanmaktan çekinmeyin

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kravat takmak istemeyenler papyon da takabilir. Ayrıca ben klasiğin içinde spor ruhunu da ilave etmek istiyorum diyenler takıma şal da ilave edebilir. İnanın daha çekici ve farklı bir görüntü olacaktır.

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kravat ve papyon takmaktan hoşlanmayanlar, gömleğin yaka kısmını açıp arasından şal bağlayabilirler.

Bordo, yeşil, mavi ve kahverengi renkleri kullanmaktan kaçınmayın

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok parlak olmayacak şekilde farklı renkler de kullanabilirsiniz. Bordo ruhunu yansıtmak isteyenler altından füme renk pantolon tercih edebilirler. Farklı renk kullanımlarında yaka mendili ve şal kullanmanız gerektiğini de unutmayın. Aksi taktirde çok sadeye kaçar.

Fazla klasiğe kaçmak istemeyenler ceket yırtmacına dikkat etmeli.

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ceketin arka kısmında en az 1 yırtmacın bulunması önemli. Aksi taktirde çok ağıra kaçar. Tavsiyem çift yırtmaçlı ceketlerdir. Ayrıca ceket boyunun, pantolon fermuarının hemen altında kalmasına dikkat edin. Yukarısı ve aşağısı ceketin kötü gözükmesine neden olacaktır. Ayrıca biraz daha spor tarzını yansıtmak isteyenler tek düğmeli ceketleri tercih edebilirler.

Özel dikim

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takım elbisenin vücuda oturması çok önemli. Fakat satın aldığınız her takım elbise vücudunuza oturmayabilir. Eğer uzun bir süre kullanışlı takım elbise arıyorsanız özel diktirebilirsiniz. Özel dikimde bizzat vücut ölçüleriniz alınır ve buna göre takım dikilir. Ayrıca kafanızda tasarlamış olduğunuz herhangi bir rengi, modeli de belirtebilirsiniz.

Dilerseniz isminizin baş harfini bile takım elbiseye ilave ettirebilirsiniz. Sadece size özel dikilecek bu takım elbise gardıroptaki yerini almak için usta eller tarafından hızlıca dikilip size sunulacak.

Takım elbiseye 3000 TL ve üzeri vermekten çekinmeyin.

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Beymen mağazaları yılın belli tarihlerinde özel dikim için etkinlikler düzenliyor. Buradan veya diğer markaların firmalarıyla anlaşarak size özel bir takım elbise diktirebilirsiniz. Şimdi alıp düğününüzde bile kullanabileceğiniz takım elbiseler tasarlanmakta. Takım elbise şık ve çekici olmakla beraber aynı zamanda kalite kokmalı. Satın aldığınızda eve gelip makasla tek tek ipliklerini ayıklamak zorunda kalmayacağınız bir takım elbise seçmelisiniz. Bunun için de özenle hazırlanmış takımlar, özel markalar seçmelisiniz.

Özel günlerde şık ve kaliteli giyinmeniz dileğimle, hoşçakalın.

Takım Elbise Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
10
14
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Lonelywarrior40
  Nedense kendime kumaş pantolon ve slim fit kesimi olan gömlekleri yakıştırsam da ceketi hiçbir zaman yakıştıramadım; belki de doğru ceket ve takım olmadığındandır, kimbilir.

  Gayet güzel bilgiler; çok beğendim, tebrikler.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Erisa
  Takım elbise alıcağımı sanmıyorum ama olur ya bir gün alırsam nelere dikkat ediceğimi biliyorum.

  Moda konu etiketinde neden feno olduğunu da bu bencenden anlamış olduk.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

913
 • yurdan
  Takım elbise giyecek beyler içine yelekte giyin. Çok hoş oluyorsunuz. Renk olarakta siyah ve lacivertten şaşmayın lütfen.
  Not: Yelek, takımla aynı kumaştan dikilmiş olsun mümkünse.
  Bu bence güzel bence 😄
 • AhmetttKk
  Özel tasarım takım elbiseleri dikenlere nasil ulaşabilirim?
 • shakespearee
  hayatımda hiç takım elbisem olmadı. o yüzden öyle bir sıkıntı yok hacı. yinede tenk yu veri maç.
 • Markomen
  Gayet güzel olmuş. Yalnız 3.000 TL'yi takım elbiseye verirsem, bu içime oturur ve bir daha dışarı çıkmaz.
 • BenekliBandana
  Harika olmuş. Bence erkeğe en çok yakışan giyim stili bu. Tabi inceliklerini bilerek giyilmeli.
 • Aykut1990
  Eyw. Knk Takım alacağımda sana mesaj atarım Styling im sen olursun😊😎😏
 • Kediseverkedicik
  Takım elbise güzel şey ya :D Fırsatım olduğunda diktireyim.
 • Sİyahsal
  Şu şalı mavi yeşil karışımı beğendim 10 fotoda ki çok güzel duruyor 😊
 • Twins15
  Takım elbise dedin mi orda duracaksin vazgeçilmezimdir takım
 • Almenda
  bazı insanlarda rahmetli turgut özal gibi duruyor
 • Junkii
  Paylaşım için teşekkürler.
 • KirmiiziOjemm
  Sevgilime hediye edersem aklımda bulunsun 😂😂
 • Evenesence
  Fabrikanin modellerk cok şık erkek takiminda
 • Biberliturta
  Mahmut tuncer incelik katmış
 • guzel bilgiler ;) eline saglik
 • themis34
  Çekicilik göremedim
 • Gizli Üye
  Dolabını merak etmeye başladım 😕

  Bir de moda-stil fenosu ol diyince de abartma diyon lan, çogzel anlatıyon iste
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlik..
 • Gizli Üye
  Eline sağlık...
 • Gizli Üye
  Faydalı bir bence olmuş. Eline sağlık. Şimdi olmasa da ileride almayı düşünüyorum. Alacağım zaman tekrardan bakmak için bu yorumu işaret bâbında bırakıyorum.
 • Gizli Üye
  Kamu kurumunda çalışıyorum zaten aldığım 3 bin lira haftanın 5 günü takım giyiyorum bir takıma 3 bin vereceksem hey yavrum hey :D neyim yetmiyor altınyıldızın ya da karacanın sattığı 300 liralık takım elbise
 • Gizli Üye
  Güzel bir paylaşım, emeğine sağlık
YÜKLENİYOR...