Göz Şekline Göre Eyeliner Nasıl Çekilir?

bulutyureklibayan

Eyeliner son zamanların en çok kullanılan makyaj trendi olarak kalbimize taht kurmuş durumda. Bazen ayna karşısında saatlerimizi harcıyoruz. Fakat göz şeklini biliyor ve buna uygun eyeliner çekebiliyorsan saatlerini harcamaya gerek kalmayacak. Öncelikle göz şeklinin ne olduğunu bulabilmen açısından yardımcı olacağım.

Göz şekline göre eyeliner

1-Badem göz tipi

Eğer gözleriniz badem şeklindeyse çok şanslısınız. Çünkü badem gözlere sahip olan her kadın göz makyajı yapma konusunda oldukça başarılı olacaktır. Badem göz tipine sahip olan kadına makyaj yapmak hem eğlencelidir hemde daima başarılı bir sonuca ulaşılır.
Eyeliner Çekimi: Kirpik dipleri boyunca eyeliner çekimi yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu şekle kuyruk da ilave edilebilir. Yani dilediğinizi yapmakda özgürsünüz :)

2-Yuvarlak göz tipi

Buradaki amacınız yuvarlak olan gözünüzü daha inceltmeye çalışmak olmalı. Göz pınarlarına çizdiğiniz kuyruk ve gözünüzün uç kısmına uzun kuyruklu bir eyeliner çekimi ile bunu başarabilirsiniz. Ayrıca gözünüzün alt tarafına iç kısmı ortaya kadar gelmeyecek şekilde eyeliner kullanımı daha hoş gözükecektir :)

3-Düşük göz tipi

Düşük gözlerinizi yukarı kaldırarak gözlerinizi dengelemek asıl hedef. Dengeleyebilmek için ise eyelinerınıza kuyruk yaparak sürün ve bu eyelinerı göz pınarınızdan başlamayarak çekin. Üst göz kapağına sürülen eyelinerı kirpik dipleri boyunca ortaya kadar çekin ve alt kısma hiç dokunmayın!

4-Yakın göz tipi

Mantık gayet basit. Gözleriniz birbirine yakın ise uzaklaştırmak için üst göz kapağınızın ortasından başlayacak şekilde uzun kuyruklu bir eyeliner çekin. Aynı şekilde alt kirpik dibinizin ortasına kadar (hatta ortasına gelmeden üçde birlik kısmı olarak da geçer bu bölüm) eyeliner çekin ve hafif bir kuyruk daha ekleyin. Şimdi mükemmel görüneceksiniz :)

5-Uzak göz tipi

Kuyruk yapmıyoruz!! Burda amaç gözleri yakınlaştırmak kuyruk çekerek daha da uzaklaştırmaya gerek yok. İlla bir kuyruk çekicem diyorsan göz pınarlarına doğru çek. Zaten doğru seçim bu olacaktır. Göz pınarlarını yoğunlaştır. Biliyorum çevrende çoğu kişi uç kısma çekiyor ama unutma farklı olmak kusur değil hatta avantaj bile sayılabilir bu yüzden göz pınarlarına doğru çektiğin eyeliner ile çekici bakışlara sahip olacaksın.

Göz Şekline Göre Eyeliner Nasıl Çekilir?

6-Göz kapakları düşük göz tipi

Makyaj yaparken biraz zorlanıyor olabilirsin. Açlık Oyunları serisi ile gönlümüzde yer kapan Jennifer Lawrence bu gözlere sahip olan kişiler arasında en büyük örnek olabilir bize. O kirpik dipleri boyunca eyeliner çekip gözünün bittiği yerde de hafif kuyruk yapmayı tercih ediyor. Ayrıca eyelinerı gözkapağına azıcık taşırarak gözlerini dengeliyor. Ve kendi göz şekline göre yaptığı bu makyajın, bize bu göz şekline sahip insanlar içinde uygulanması gerektiğini ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

7-Küçük göz tipi

Gözlerinizi olduğundan daha büyük gösterebilmek için göz kapağınızın yarısından başlayıp inceden kalına doğru gidecek şekilde ve kuyruğu uzatarak istediğinizi elde edebilirsiniz.

8-Çıkık göz tipi

Kalın eyeliner çekiyoruz. Gözlerinizin alt kirpikleri boyuncada kalem çekerek gözlerinizin hatlarını belirlemeyebilirsiniz. Ayrıyeten buğulu koyu renkli yaptığınız göz makyajı ile gözünü daha geriye itersiniz :)

9-Çekik göz tipi

Çekik olan gözünüzü oval göstermelisiniz çünkü gözünüz çekik yani zaten doğal bir şekilde kuyruğu var bunun için kuyruklu eyeliner yapmayın. Alta ise sadece uçtan başlayarak orta kısma kadar eyeliner ya da kalem çekin ama alta da kuyruk yapmayın :)

Son olarak belirmek isterim ki renkli eyelinerlar da günümüzde moda, kolay gelsin.

Göz Şekline Göre Eyeliner Nasıl Çekilir?
12
28
Görüşünü yaz
28Kız Görüşü
12Erkek Görüşü
Kapat

En İyi Kız Görüşü

 • üçgenpeynirr
  bana hiçbiri uymuyor diyordum ama 6. da bahsettiğiniz kadının resmine bakınca gözlerimin tam da o şekilde olduğunu anladım :D onun gözleri çok çukurda gerçi benim o kadar değil hafif daha belirgin. ancak yine de ne sürersem süreyim gözümü açtığımda gözkapağım geriye katlanıyor ve makyajım görünmüyor. eyeliner sürüp ne kadar sabitlesem de üste bulaşıyor vs.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye
  Aslinda cok da albenisi olmayan bir kiz guzel ve yakisan bir eyeliner la cok daha farkli gorunebiliyor cok guzel anlatmissin emegine saglik :D
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2711
 • Anthemiss
  Badem ve iri gozlere sahip olmak gercekten sansli olmak :) fazla ugrasmadan guzel sonuclar ortaya cikiyo. Bu yuzden goz makyaji yaparken buyuk zevk aliyorum. Bence icin ellerine saglik :)
  Sevdim 1 Kişi
 • böddd
  Bir ek ekleyceğim. Benimde gözlerim küçük oldugu için. :)
  Eğer gözlerinizi büyük göstermek istiyorsanız, göz kalemi olarak transparan ve ya beyaz göz kalemi kullanın. Siyah kullanmak gözleri daha küçük gösterir!
  Ha bir de çok kalın eyeliner çekmemek gerekiyor.
  Son olarak göz makyajınızı çok yaptığınız zaman rujunuz daha açık nude tonlarında olması gerekir. :) Asla çok koyu bir ruj sürmeyin.
  Sevdim 1 Kişi
 • KışGüneşiyim
  Çıkıklı gözlüyüm ama gözümün altına hiç bir şey sürmeden daha güzel göründüğümü düşünüyorum :) Neyse güzel bence.
  Sevdim 1 Kişi
 • hayalindegüzel
  her göze yakışmıyo bnce hatta bazılarında berbat duruyo tarz marz hikaye
  Sevdim 1 Kişi
 • _asia_
  sanırım gözlerim çıkık gözler grubuna giriyor ama emin değili sjsjsdf hala beceremiyom şu eyeliner işini
  Sevdim 1 Kişi
 • aizou
  Badem göz benimki bana kendim adına soylemek gerekirse ince eyeliner yakisiyor
  Sevdim 1 Kişi
 • yanındayımcnm
  Bayılıyorum buna yaa. Ama beyaz ten de ayrı bir güzelliği var
  Sevdim 1 Kişi
 • nilsuuuu
  Benim gözlerim iri ve hafif çekik bu badem oluyor sanırım😕
  Sevdim 1 Kişi
 • Dea-Tacita
  Kendi göz tipimi fotolara bakarak bile anlayamadım. Ben öleyim :(
 • noktalıvirgüll
  Bilmiyordum bunu ama doğru yapiyormuşum 😊
  Sevdim 1 Kişi
 • soyafasulyesi
  eyeliner sürmeyi hiçbir zaman beceremedim
  Sevdim 1 Kişi
 • attationhither1
  benim göz şeklim ne çözemediim
  Sevdim 1 Kişi
 • Karaktersiz2
  Faydalı olmuş
  Sevdim 1 Kişi
 • yarenbirsen
  Bildiğim şeyler.
  Sevdim 1 Kişi
 • DearEar
  Benim gozlerim yuvarlak demeki dogru yapiyordum
 • Eyepekian
  Benim gözüm hangisi ya bir bulamadim :D
 • missqizemli
  Teşekkürler
  Sevdim 1 Kişi
 • Siуαн_ƒσχ
  badem gözlüyüm o yüzden 1 dk bıle sürmüyor çekmem
  Sevdim 1 Kişi
 • kremşanti
  Badem gözlüyüm
  Sevdim 1 Kişi
 • psikolojiyemigiriş
  eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Daha Fazla (18)
YÜKLENİYOR...