Game of Thrones ile İlgili Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Şey

Merhaba arkadaşlar.

Bugün geçenlerde bir yerde denk geldiğim ve ilgimi çeken bir konu üzerine yazacağım. Hepimiz genelde Game of Thrones izliyoruz ama bilmediğimiz o kadar trivia bilgi var ki. Bende bunlar üzerine bir bence yazayım dedim. Hem eğlenceli, hem de dizi ile ilgili bilgilendirici bilgilerden oluşan, biraz da uzun bir benceye hazır olun. Kaynağımda 25 tane bilgi vardı ama ben ilgimi çeken 10 tanesini seçip koydum.

1. Matematiksel olarak Tyrion dizinin ana karakteri.

Game of Thrones ile İlgili Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Bilgi

Dizide ki hiç bir karakter tüm bölümlerde yer almadı. Sezon bazında sadece 3 karakter tüm bölümlerde oynadı. Cersei Lannister ve King Joffrey 1. sezonda tüm bölümlerde yer aldılar. Tyrion Lannister 2. ve 3. sezonun tüm bölümlerinde yer aldı.

Ayrıca bir takım matematikçi MAA’s Math Horizons'a seride diğer karakterlerle en çok birbiriyle ilişkisi olan karakteri analiz eden bir makale yazmışlar. Sonuca göre de diğer karakterlerle en fazla bağlantısı olan karakter Tyrion Lannister. Sonuç olarak ise aynen şunu demişler;

Our analysis suggests that he is the true protagonist of the book.

Analizimiz onun kitabın gerçek baş oyuncusu olduğunu belirtiyor.

2. Ramsay'ı oynayan aktör aslında Jon Snow'u oynamaya çok yakındı.

Iwan Rheon şu an Ramsay'ı oynuyor ama aslında neredeyse Jon Snow'u oynayabilirdi.

Telgraph gazetesine verdiği bir röportajda kendisinin Game of Thrones'un pilot bölümü için başvurduğunu ve son ikiye kadar kaldığını söylemiş ama rolü Kit Harington'a kaptırmış. Ramsay rolü için başvurduğundaysa da, dizinin üreticileri ona sadece "Boy*" adında bir karakter olarak rol vermişler sebebi ise oynadığı karakter için spoiler vermemekmiş. He aynen şu lafları aktarmış;

I wasn’t allowed to talk to anyone about it from the beginning of filming to the broadcast of the end of Season 3. I was supposed to say to everyone, 'Oh, my character is Boy,' which was really embarrassing."

3. sezonun çekimlerinin başından sonuna kadar bunun hakkında kimseye konuşmama izin verimedi. Bende de herkese rolüm hakkında bir Oğlan olduğunu söylemem beklendi ki bu cidden utanç vericiydi.

3. Lannister'ların şarkısı dizinin açılış şarkısı olabilirdi.

Dizinin yardımcı dizi sorumlusu David Benioff, HBO'dan sürekli dizinin jenerik müziğinin, Lanister'ların şarkısı olan ve Twyin Lannister'ın Reyne'leri yıkmasını ölümsüzleştiren "The Rains of Castamere" olmasını rica etmiş ama D. B. Weiss onu bunu yapmaması hakkında ikna etmiş.

The Rains of Castamere


4. George R.R. Martin dizinin yayınlanmayan pilot bölümünde ufak bir role sahipti.

George R. R. Martin dizinin yayınlanmayan pilot bölümünde Hitchcook misali ufak role sahipti. Lakin tüm pilot bölüm baştan çekildi ve bir çok değişiklik meydana geldi bu tekrar çekimde. Bunlardan bazıları; Michelle Fairley Catelyn Stark rolünü Jennifer Ehle'den alıyor ve Emile Clarke'de Dany rolünü sahipleniyor. Aslında Dany rolünü yayınlanmamış pilot bölümde Tamzin Merchant oynuyordu.

5. Dışarıda aslında birden fazla Khalesi var.

Khalesi aslında bir ünvandır ve kraliçenin Dothraki versiyonudur fakat dizinin hayranları bu ünvanı özel bir isim olarak benimsedi ve çocuklarına da verdiler. Social Security Administration'ın yayınladığı bir listeye göre 2014 yılında Khalesi ismi 755. popüler isim haline gelmiş ve 2013 yılında ise 1021. popüler isimmiş. Yani, bu isim gittikçe popüler bir hal alıyor.

6. Joffrey rolü için model alınan figür ise Sezar'dan başkası değildi.

Dizinin belki de en çok nefret edilen karakteri olan Kral Joffrey aslında Roman imparator Sezar'dan ilham alınarak yaratılmış. Sezar'da zalim, sadistik, diktatör ve cinsel bir sapıktı. Bir reddit kullanıcısı ise Joffrey ile Sezar arasında ki fiziksel benzerliği farketmeyi başarmış.

7. Red Woman neredeyse Lion Queen olacaktı.

Carice van Houten, Vulture dergisine ilk olarak Cersei Lannister başvurduğunu söylemiş. Onu auditon a(mülakat gibi bir şey) çağırmışlar ama başka bir eseri çektiği için katılmamış. Galiba Intruders'ı çekiyorduk demiş.

8. Sophie Turner, Lady'i evlat edinmiş.

Dizide onun Gri Kurt'u olan Lady'e Sansa Stark o kadar çabuk ısındığını biliyoruz ama gerçekte de Turner, Zunni (Lady) ile aynı bir bağ kurmuş. Çocukluğundan beri köpeği olmasını isteyen Turner, ailesi tarafından asla onay alamamış. Ama Zunni ile olan bağını gören annesi bu sefer dizinin yöneticilerini Turner'ın Lady'i evlat edebilmesi için ikna etmiş.

9. Charles Dance cidden bir geyiğin derisini yüzmüş.

Dizi sorumluları buna yaklaşıp vejetaryan olup olmadığı sormuşlar ve olmadığını öğrendiklerinde ise de yanında ölü bir havyanla bir kasap gelmiş ve deri yüzmeyi öğretmiş. Öbürkü gün ise yine bir ölü havyan ile gelmişler ve o gün derisini yüzüp, çekime almışlar. Kokunun 2 gün üzerinden gitmediğini belirtmiş.

O sahne

10. 6. sezonun her bir bölümünü çekmesi 10 milyon dolara mal olmuş.

2. sezonda dizinin her bir bölümü için HBO 6 milyon dolarlık bütçe ayırmış ve dizinin görevlileri Battle of Blackwater sahnesini çekmek için diziden 2 milyon dolar daha ek bütçe yalvarmışlar ve o bölümü çekmek 8 milyon dolara mal olmuş. Sadece 5. sezonu çekerken de 5 ülkeye gidilmiş, 151 set kurulmuş, 166 çekim görevlisi, 1000 den fazla görevli mürettebat ve 5000 den fazla extra yer almış.

Kaynak: https://www.imdb.com/imdbpicks/25-game-of-thrones-facts/ls060661851?linkId=24729811


8|1
54

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Bu dizinin bir ana karakteri yok. Ama 5 kişilik bir baş karakter ekibi var.

  John Snow, Bran Stark, Daenerys Targeryan, Tyrion Lannister ve Arya Stark.

  Bu beşi dışındaki herkes yan karakter.

  Ama sağolsun senaristler şu sıralar Tyrion, Arya ve Daenerys ile ne yapacaklarını pek bilemiyorlar. Tıkılıp kaldılar Essos'da.

  Khaleesi'nin ünvan olduğunu herkes biliyordu, dizide bile defalarca tekrarlandı.

  Joffrey bana Sezar'dan çok Caligula imajı veriyor. Ancak ne dizide, ne de kitaplarda Joffrey cinsel sapkınlıkları olan bir karakter değildi. Zırdeli, şımarık, saygısız bir veletti.

  Charles Dance'ın orda hakkaten deri yüzdüğünü biliyordum ki izlerken de 'ulan galiba adam hakkaten yüzüyor' demiş idim. Müthişti bu rolde kendisi.

  Dizinin bütçe konusunda özellikle savaş sahnelerinde dallamalık ettiğini düşünüyorum. Blackwater'daki savaş hiç de öyle ahım şahım değildi, bir Vikings'in Paris kuşatması klası yoktu. Aynı şekilde hiçbir savaşı da adam gibi çekmediler.

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 4

 • Çok güzel paylaşım ellerine sağlık :)

  0|1
  0|0
 • eline emeğine sağlık kuzu bilgilendirici güzel bir bence olmus teşekkürler :)

  0|1
  0|0
 • 6. sezona bos yere para harcamişlar o kadar rezalet sezondu tek umut 9. bölümdeki savaş olcak

  0|1
  0|0
  • Katılıyorum.
   Arya bir arpa boyu ilerlemedi.
   Sansa duvara ulaştı ama bir halta yaramıyıor.
   Khaleesi yine mal mal kayboldu, anca yolunu buldu.
   Jon Snow hala "You know nothing, Jon Snow" modunda.
   Kral tam bir sıkıntı zaten. Joeffrey'i özledik <3

   Sıkıcı bir sezon aldı başını gidiyor

  • Hepsini Göster
  • 2-3 senedir bu sitedeyim ama ilk defa bu kadar yorumlaşan birilerini görüyorum bence siz evlenin durmayın :D

  • @Emreylmzz
   Her muhabbet ettiğinle evleniyorsan, işin zor hacım.

 • çok güzel dizi severek izliyorum

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor... ;