Doctor Who Hayranları, dizinin "Özel İzleme Sırası" ile Doctor Who Evreni'ni Keşfedin!!

Doctor Who - Özel Bölümler, Yan Diziler ve İzleme Sırası

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle Doctor Who dizisini hiç izlememiş olanlar için spoiler bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. Daha sonra, izleme sırası ve özel bölümler ile ilgili olan kısma devam edeceğiz. Yazının tamamını okumak istemeyenler listeye şu adresten ulaşabilirler:

https://www.dizi720p.com/blog/doctor-who-dizisinin-izleme-sirasi

Eksik bölümler şu an yüklenmekte. Ama en azından liste tam olarak yayınlanmıştır. Özellikle çevirisi bana ait olan bölümlere yorum yaparsanız sevinirim.

Doctor Who

Doctor Who dizisi, ilk 1963 yılında İngiltere'nin BBC kanalında yayınlanmaya başlamış bir bilim-kurgu dizisidir. Aynı zamanda, en uzun soluklu dizi olma ünvanını da kazanmıştır. Dizimiz, iki ayrı seri olarak sınıflandırılmaktadır.

Doctor, uzay gemisi ile zamanda yolculuk yaparak maceradan maceraya koşan bir uzaylıdır. Görünüş olarak insana benzese de, aslında farklı bir ırktandır: Zaman Lordu (Time Lord). Zaman Lord'ları çok uzun bir ömre sahiplerdir ancak öldüklerinde bir şekilde bütün hücrelerini yenileyip "rejenerasyon" olarak, farklı bir vücut ile hayata dönebilmektedirler. Bu sebeple, bu dizi değil 50 yıl, 500 yıl bile sürdürülebilir bir haldedir. Teorik olarak, farklı ırklara da dönüşme ihtimali olsa da, dizi gereği hep insan görünümünde karşımıza çıkmaktadır Doctor.

Doctor Who Evreni

Doctor Who dizisi, bir bilim-kurgu dizisi olması itibarıyla, aslında farklı bir kurgusal evrende yer almaktadır. Bilimsel kaideler, gerçek dünya ile çok çelişmese de, kurgusal bilim söz konusudur. İşte bu evrende yaşayan başka diziler de bulunmaktadır. Bu diziler kimi zaman kendi hikayelerini konu alsalar da, Doctor Who dizisinin tam olarak anlaşılabilmesi için çok önemli bilgiler içermektedir. En önemli nokta ise, ara sıra, bu yan diziler ile Doctor Who dizisinin hikayesi birleşmektedir. Aşağıda fazla spoilera kaçmadan, bunlarla ilgili bazı bilgiler vereceğim.

Bu diziler, yeni başlayanlar için "olmazsa-olmaz" değildir. Doctor Who'yu tek başına baştan sonra bir kere izlemek zaten yeteri kadar keyiflidir. Ancak ikinci izlemede, yan dizileri de içeren izleme sırası takip edildiğinde, kafanızda oluşan soruların nasıl bir anda cevaplandığını görünce hayret edeceksiniz. Ve hatta, dizi esnasında aklınıza bile gelmeyen şeyleri fark ettiğinizi göreceksiniz.

Doctor Who Klasik Seri (1963 - 1989): 1963 yılından 1989'a kadar BBC televizyonlarında yayınlanmıştır.

Doctor Who Hayranları, dizinin

Doctor Who Modern Seri (2005 - ...): 2005 yılında ekranlara yeniden dönmüştür. Klasik Seri ile organik bağları olsa da, yeni bir hikaye ile devam etmektedir. Ancak sık sık Klasik Seri'ye atıflarda bulunulmuştur. Yeni sezonu 2017'de yayınlanacaktır.

Torchwood: Doctor Who'nun 1. sezonunda ilk defa karşımıza çıkan Captain Jack Harkness'in, bazı olaylar sonucunda yalnız kalışı ve yaşadığı maceralar anlatılmaktadır. Jack, Doctor Who dizisine yeniden dönüş yapar. Bazı bölümler de, Doctor Who'nun bazı bölümlerinin girişi niteliğindedir.

Sarah Janes Adventures: Doktor'un klasik serisindeki yol arkadaşlarından biri olan Sarah Janes Smith, Doktor'dan ayrı düştükten sonra kendisinden bir daha haber alamaz. Ancak, artık evrene bakış açısı değiştiği için, normal bir hayat süremez ve Dünya'ya zarar vermeye çalışan uzaylılarla kendi başına mücadele etmeye çalışır. Bildiğim kadarıyla, başrolde oynayan Elisabeth Sladen, 2011 yılında kansere yenik düştüğü için dizi devam edememiştir.

Class: Yeni bir yan dizi olan "Class", yakında internete düşecektir. Henüz bu diziyle ilgili kapsamlı bilgiye sahip değilim. 8 bölüm yayınlanacağını duyurdular.

K-9: İzleme sırasına dahil edilmeyen, "K-9" isimli bir dizi daha vardır. Ama çok gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Benim Hikayem

Kısaca Doctor Who hikayemi anlatayım; muhtemelen benimkine benzer hikayesi olanlar vardır.

Diziye başladığımda, 3-4 bölüm izledikten sonra izlemeyi bıraktım. Çok sıkmıştı beni. Daha sonra 2009 yılında, tekrar başlamak istedim. Bunu neden istediğimi tam olarak ben de bilmiyorum. Ve sıkıla sıkıla tekrar 1. bölümden başlayıp izlemeye koyuldum. Sonra farkettim ki, ilk sezonun sonuna kadar sabretseymişim zaten devam edecekmişim. Sıkılmamın sebebi, ilk sezonda, daha önce Doctor Who'yu duymamış biri için aşırı fazla bilgi vardı. Bir de, senaristler, diziyi Klasik Seri'de haberdar olmayanlar için özel olarak hazırlamamışlar haklı olarak. Çünkü bu yaklaşık 50 yıllık bir mirası devam ettirmeliydi. Böylece baştan sonra (bir sürü özel bölümü izlemeden) bitirdim ve çok hoşuma gitti. Biraz araştırma yapmaya başlayınca fark ettim ki, dizinin en az kendisi kadar önemli özel bölümler vardı. Onları kaçırmıştım. Onları izlemeye başlayınca, bu sefer de "bu böyle olmayacak, ben en iyisi baştan sona izleyeyim" dedim. İkinci sefer de böyle izledim diziyi; ve gerçekten her şey bir anda değişmişti. Beni sıkan 1. sezondan bile aşırı derecede keyif almıştım; çünkü yeni şeyler öğrenmiştim.

Sonra yan dizileri öğrendim. Bir de o şekilde izledim. Diyeceksiniz ki, "işin gücün yok mu; bu ne boşluk böyle". Valla, o dönem diziye o kadar çok kapılmıştım ki; üniversitede okurken boş zamanlarımı hep buna ayırdım. Ondan sonra da tekrar izlemedim; eksik bir şey kalmamıştı pek.

Sonra, 2014'ün sonlarına doğru diziyi özledim ve bütün listeyi baştan sona tekrar izledim (Bilgisayarımda arşiv vardı o zamanlar). Bu arada izlerken, kendi sıralamamı da oluşturmuştum.

Bir de, 2015 yılında, çok sevdiğim ev arkadaşıma diziyi tavsiye ettim. Hastası oldu, verdiğim listeyle izlemeye başladı. Dayanamayıp bir de onunla izledim. Ve böylece, artık izlemekten çok "hiç izlememiş" biri ile beraber izleyip ona bir şeyleri anlatmanın daha keyifli olduğunu öğrenmiştim.

Velhasılıkelam, sevgili Doctor Who hayranlarına bir güzellik yapayım dedim ve bu listeyi hazırlamaya karar verdim. Dizi sitesi olan bir arkadaşımdan da rica ettim, sıralamayı web sitesinde yayınlayacak. Şu an bütün bölümleri siteye yüklüyor. Altyazısı olmayan özel bölümlerin alt yazılarını da ben çevireceğim. "The Christmas Invasion" bölümünü bugün ekledik mesela. (Normalde bir bölüm çevirmek 2,5 saatimi alır ama buna 15 saat harcadım. Kıymetimi bilin.)

İzleme Sırası

Öncelikle şu konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum. "İzleme Sırası" bir zorunluluk değildir. Herhangi bir dizi sitesinde, Doctor Who'yu sıradan bir dizi gibi izlemek isteyen kişilere söyleyecek bir sözümüz yok. Ancak, dizinden keyif alıp da, daha fazlasını isteyenlerin bu liste ile tatmin olacaklarını garanti edebilirim. Çünkü dizi sitelerinde özel bölümler bulunmamaktadır. Doctor Who hayranı olup da, bu listeyi takip ettikten sonra mutluluk hormonları salgılamayanlar gelsin beni bulsun, alnımı karışlasın.

- Bütün listeyi buraya eklemek istedim ancak çok uzun olduğu için yazıyı baya kısıtlıyor. O yüzden listenin tamamını vereceğim linkte, izleme bağlantılarıyla birlikte bulabilirsiniz. Arkadaşım sağolsun sitesinde bana ait bir bölüm oluşturdu. O sayfayı ben idare edeceğim. Vaktim olduça da çeşitli bilgiler yazmayı düşünüyorum oraya. Aşağıda vereceğim web sitesinde görüşlerinizi yorum olarak atarsanız beni memnun edersiniz. Ayrıca, benim çevirdiğim bölümlerde de yorumlarınızı istiyorum; böylece beni motive etmiş olursunuz. Boşu boşuna yaptığımı hissedersem vaz geçebilirim; gerçekten çok uğraştırıyor çünkü :)

https://www.dizi720p.com/blog/doctor-who-dizisinin-izleme-sirasi

Eksik bölümler yavaş yavaş yükleniyor bu sitede. Altyazısı olmayan veya çok bozuk olanları da ben çevirdikçe yükleyecekler.

İzleme sırasını kısa bir şekilde, ve sıranın neden gerekli olduğunu aşağıda örneklerle anlatacağım. Ancak fazla spoiler vermek istemediğim için biraz basit olacak. Sadece merak uyandırmak istiyorum sizde. Ben anlatmadan, kendiniz izlerseniz çok zevkli olacaktır.

1- DİKKAT: Diziyi baştan sona en az bir kere izlemiş olanlar, tekrar izlemek istediklerinde 1. sezona başlamadan önce şu iki bölümü izlemelidirler. İlk defa başlayanlar ise, direk 1. sezon 1. bölümden başlamalıdır. Yoksa çok fena spoiler yiyebilirsiniz.

- DW 7.14.1 : Night of the Doctor
- DW 7.15 : The Day of the Doctor

1. sezondaki Doktorumuzun nasıl rejenerasyon olduğunu bu bölümlerden öğreniyoruz. Başka sebepleri de var ama spoiler olacağı için fazla detaya girmek istemiyorum.

2- Az önce verdiğim DW 7.15 bölümü dizide toplamda 3 kere izlenecektir. Çünkü bu bölümde, 3 Doktor bir araya gelmektedir. Her izleme noktası, hangi Doktor'un ne zaman o bölüme gittiğini gösteriyor.

3- Doctor Who'nun 1. ve 2. sezonları izlendikten sonra artık Torchwood dizisi devreye giriyor. Bu noktada, Torchwood'un 1. sezon 10. bölüme kadar izlenmesi gerekiyor. Daha sonra araya DW 2.14 girecek ve Torchwood'a devam edilecek.

4- Torchwood 1.13 End of Days bölümü, Doctor Who'nun 3. sezon 11. bölümünün girişi gibidir. TW izlemeden izlendiğinde "Bu Jack nerden çıktı la?" diye bir soru sormayın diye hikayenin aslını öğreniyorsunuz.

Ayrıca yine bu TW 1.13'te, Doctor Who'nun 2. sezonda uğraştığı bir yaratığı da göreceksiniz.

5- Doctor Who 3. sezon bittikten sonra artık Sarah Jane Adventures'i de izlemeye başlayabiliriz. Sarah Jane'nin birçok farklı bölümünde, doğrudan Doktor'u anlatan veya Doktor'un ziyaret ettiği yerler bulunmaktadır. Evet! Doktor bu diziyi ziyaret ediyor. Bunun yanı sıra, Sarah Jane de Doctor Who'nun Modern serisinde birkaç ayrı bölümde oynamaktadır.

Hazırladığım Liste

Yukarıdan aşağı sıralanmış şekilde bütün bölüm isimlerini kolaylıkla bulabileceksiniz. Ayrıca başka yerde olmayan bölümleri de, ben çevirdikçe yükleyecekler. Ama siz istediğiniz yerden izleyebilirsiniz.

https://www.dizi720p.com/blog/doctor-who-dizisinin-izleme-sirasi

Liste neden önemli?

Doctor Who, diziler arasında eşsiz bir yapıya sahip. Bunun en önemli sebebi, konunun "Zaman Yolculuğu" olmasıdır. Dolayısıyla, diziyi tam manasıyla kavrayabilmek için izleme listesinin takip edilmesi, ve özel bölümlerin kaçırılmaması gerekiyor.

Hazırladığım listede, izleme sırasının yanı sıra, özel bölümler ve ekstralar da bulunmaktadır. Bu özel bölümler, dizinin anlam bütünlüğünü sağlamaktadır. Bazı fragmanlar doğrudan ana hikaye ile bağlantılı iken bazıları sadece tanıtım özelliği taşımaktadır. Hikayeyle bağlantılı olanları listeye ekledim. Bağlantılı olmayanları da "İkramlar" başlığı altında topladım. Ayrıca, yine hikayeyle ilgili olmayan bazı özel bölümleri de "İkramlar" başlığı altına, hangi sırada izlenmesi gerektiğiyle birlikte ekledim.

Örnek: Madam Vastra'ya hizmet eden Sontaran'ın nerden geldiğini, özel bölümü izlemeden öğrenemeyiz.

Listemde eksikler ve hatalar mutlaka vardır. Zaman içinde, sizlerin de önerileriyle bunlar tamamlanır. Ama şunu söyleyebilirim, bu listenin bir benzeri henüz bulunmamaktadır. İngilizce listeler var, ancak listemi onların da eksiklerini tamamlayarak hazırladım. Türkçede ise, böyle bir liste bulunmamaktadır.

Özel bölümlerin olduğu bazı siteler var, ben de bu sitelerden izledim çoğu zaman. Ancak yan dizileri de sıraya dahil eden site yine mevcut değildir. Yukarıda verdiğim sitede, eksik bölümler şu an yüklenmektedir. Dolayısıyle hem Listeyi hem de Özel Bölümleri aynı yerde bulabileceksiniz.

Hepinize iyi eğlenceler, umarım diziyi bilmeyenlere ilham, diziyi bilenlere de yeni bir bakış açısı katabilmişimdir. Sağlıcakla...


4|2
22

En İyi Kız Görüşü

 • allah razı olsun, allah ne muradın varsa versin, allah tuttuğunu altın etsin, allah seni başımızdan eksik etmesin (baya baya dilenciye bağladım olayı :D ) şaka bir yana cidden ellerine, emeğine sağlık. çooookkkkkk teşekkürler :)

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Eline sağlık, çok önemli konulara değinmissin. Özel bölümler ile dizinin diğer bölümleri arasında önem farkı yok. Sezon bölümleri ne kadar önemliyse özel bölümlerde o kadar önemli. Misal DW 4.17 : The end of Time bölümü dizinin en önemli bölümlerinden bir tanesi. Bu özel bölümler arasında. Eğer yapmakta olduğunuz listeyi hazırlamasaydınız bir çok kisi bu bölümlerden mahrum kalaçaktı ve diziden keyif alamayaçaktı. Tekrar elinize emeğinize sağlık.

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

 • drwhoizle. com diye bir site açılmış tüm bölümlere ben oradan ulaştım arkadaşlar

  0|0
  0|0
Yükleniyor...