Medyanın En Çok Değiştirdiği Kadın: Meryem Uzerli

Bir döneme damga vuran Hürrem Sultan Meryem Uzerli. Yapımcının ilk görüşte hayran olduğu ve başrol oynaması için apar topar İstanbul'a getirdiği genç kız, artık 32 yaşında olgun bir kadın ve anne. Türkiye'nin en sevilen kadın oyuncusuyken medyanın üzerinde oynadığı, yalan haberler ve başlıklar sayesinde Türk insanları tarafından hadsizce yargılanıyor. Peki ne değişti? Artan tepkiler üzerine Meryem Uzerli konusundaki kendi düşünlerimi paylaşmak istedim.

Medyanın en çok değiştirdiği kadın: Meryem UzerliHürrem Sultan rolüyle çok sevdik, bağrımıza bastık, destekledik.

Doğrusu sevilmeyecek gibi de değildi, hem oynadığı karakter hem kendi karakteri Türkiye için yeni ve ilginçti.

Birçok kez ödül aldı, oyunculuğu takdir gördü, gerçekten de çok iyi bir şekilde canlandırıyordu Hürrem'i. 2012 yılında ''yılın kadını'' seçildi. Elidor markasının ard arda 5 yıl yüzü oldu.

Hürrem Sultan rolünden.

Kariyerinin en gözde yıllarında olduğu sıralarda rol arkadaşı Nebahat Çehre'nin çöpçatanlığıyla Can Ateş'le bir ilişkisi vardı.

Muhteşem Yüzyıl 3. sezonunun sonlarına doğru en iyi kadın oyuncu dalında altın kelebek ödülü aldığı gece dizilerin uzunluğundan, ne kadar yorulduklarından bahsetti. Kırık Türkçesiyle söylemek istedikleri başka yerlere çekildi. Çok kısa bir süre sonra Meryem Uzerli'nin Muhteşem Yüzyıl setini terk ettiği medyaya yansıdı. Haberler aldığı parayı beğenmedi, dizinin süresini beğenmedi gibi yalan olaylar yarattı. Meryem Uzerli'nin gidiş nedeni ise sevgilisi Can Ateş'ten hamile kalmasıydı.

Sonradan yaptığı röportajdan gördük ki Meryem Uzerli, Can Ateş'den hamileydi ve Can Ateş bebeği istemiyordu, oysa Meryem Uzerli bebeğini öldürmek istemediğini söylediğini ve ne olursa olsun doğuracağını söylediğini açıklamıştı. Meryem Uzerli Hürrem Sultan rolünü bırakmak zorunda kaldı ve bununla beraber bebeğinin babası da onu bıraktı. Daha sonra yaptığı açıklama da ise sözleri yürek burkucuydu; ''O bana değil, Hürrem'e aşıktı.''

Hürrem Sultan'ın yaşlılığını başarılı oyuncu Vahide Perçin en iyi şekilde canlandırdı.

Bir süre sonra çok farklı bir kadın olarak çıktı karşımıza. Kızıl saçları fenomen haline gelen, hafif balık etli kadın gitmiş yerine sarışın, zayıf ve bir çocuk annesi olgun bir kadın gelmişti.

Kızıyla yeni bir hayat kurdu.

Bu sırada sosyal medya hesabından peygamber efendimize ''sevginin elçisi'' dedi ve medya bu olayı yine olduğundan çok farklı yansıtarak ''Hz. Muhammed müslüman değildi'' demiş gibi gösterdi.

Uzun süre dili ve ırkıyla yargılandı. Meryem Uzerli Alman-Türk evliliğinden doğan ve Müslüman olarak yetiştirilen bir çocuk. Babası Türk olduğu için Türk sayılıyor fakat Türk olan babasının ailesini Almanya'da kurmasıyla orada büyüdü ve ana dili olarak Almancayı öğrendi. Kaldı ki, Türk olmasa, Müslüman olmasa bir insanın kendisinin seçemeyeceği şeyler için yargılamak, dışlamak, hakaret etmek kimsenin haddi değil.

Kızıyla hayatını düzene soktuktan sonra, Muhteşem Yüzyıl'da eşini canlandıran Halit Ergenç'e ''yılın adamı'' ödülünü kendi elleriyle takdim etti ve af diledi.

Elidor markasıyla tekrar sözleşme imzalayıp reklamlarla hayatımıza geri döndü.

Daha sonra Murat Yıldırım ve Uğur Polat'la başrollerini paylaştığı ''Gecenin Kraliçesi'' dizisiyle ekranlara geri döndü. Medya sette Meryem Uzerli yüzünden kriz olduğunu söyledi, birçok yalan haber çıktı ve bu haberler o kadar büyüdü ki rol arkadaşı Murat Yıldırım twitter hesabında ve röportajlarında bu haberlerin yalan olduğuna dair açıklama yaptı.

Meryem Uzerli şuanda ''Gecenin Kraliçesi'' dizisinde ''Selin'' rolüyle hayatına devam ediyor. Her geçen gün medya biraz daha aşağılamaya çalışıyor. Reyting analizcileri Gecenin Kraliçesi'nin reytinglerinin tns tarafından bilerek düşürüldüğünü savunuyor. Bu sadece dizinin oyuncularının kariyerleriyle oynamak değil, dizide çalışan, emeği geçen yüzlerce kişinin ekmek parasıyla oynamak oysa. Aynı zamanda dizi 70 ülkede yayınlanıyor ve Türkiye haricindeki tüm ülkelerde reyting rekorları kırıyor.

Dizi hayatına tekrar döndüğü için sayısız eleştiri aldı. Fakat bana en saçma geleni ve en çok söylenen ''parası bitti geldi.'' oldu. Meryem Uzerli bir oyuncu değil mi? Oyunculuk onun mesleği. Sizin yarın kalkıp gideceğiniz işiniz gibi, o da ekmek parasını oyunculuktan kazanıyor. Bu yüzden tepki alabilir mi bir oyuncu? Kaldı ki Meryem, Türkiye'nin en gözde kadınıyken bebeği için tüm ününden, parasından vazgeçebilecek kadar yürekliydi, cesurdu. Sevilmesinin de tepki almasının da nedeni buydu zaten; O görmek istediğimiz kişi değil olmak istediği kadın oluyordu. Son derece doğal ve içtendi.

Gücün, şatavatın, entrikanın içinde görmeye alışık olduğumuz bütünleştiği Hürrem Sultan rolünden sonra ikinci Türk dizisini yine hayatını intikama adamış aşka tutsak bir kadın olarak sürdüren Selin Alkan karakterini başarıyla canlandırıyor.

Ben çok başarılı bir oyuncu olduğuna inanıyorum. Tek rolle bunu Türkiye'ye kanıtladı. Son zamanlar çok tepki alıyor fikirlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Benim tavsiyem medyanın uydurması olan saçma sapan haberlere inanmamalıyız. Sadece Meryem Uzerli için değil, her ünlü için geçerli. Katılmayabilirsiniz fakat bunu saygılı bir şekilde göstermenizi arzu ederim.


30|2
3418

En İyi Erkek Görüşü

 • Bu kadını ilk zamanlarından beri çok sempatik bulurum ve bence bu kadar sevilmesinin sebebi hafif toparlak, sevimli, samimi bir tarzı olmasıydı. bir de karizması vardı öyle cılız, çıtı pıtı değildi falan.

  Sonra şu ayrılık hikayesinden sonra Almanya'ya kaçmasının ardından yaptığı röpörtajı okudum, naif bir insan olmanın bedeli bizim millette yarı yolda bırakılıp bir de üstüne hakaret işitmek olduğundan ceremesini çekmiş. Ki zaten o Can Ateş midir, ne fikimse onun var diye zayıflamış yoksa set ekibi kilosunu falan çok beğeniyormuş kendisinin. Adam 'seni beğenmiyorum böyle, kilo ver' falan dedi diye kilo vermiş işte.

  Bana bizdeki kast sistemine sahip bir ortamda, doğru düzgün bir çevresi olmadan naifçe davranınca bir anda bunalıma girmiş gibi geldi. Bizdeki parayı bulmuş tiplerin ne kadar ahlaksız olduğunu hepiniz bilirsiniz zaten.

  Hamile kalınca da kürtajı reddetmiş, ki 'Ben çocuk öldüremem' gibi laflar etse de, bana kalırsa yaşı 30'a dayanmışken çocuk sahibi olma fikri o kadar da kötü gelmemiştir kendisine. 'Zaten yaşım geldi, aldırmayayım' demediyse ne olayım.

  Ama şu yeni dizisi, ki bir tek fragmanını izledim, bence gereksiz bir hamle. Bir kere klasik türk dizisi olduğu fragmanlardan belli, konu bile özgün değil ve komple Meryem Üzerli'nin popülaritesinden para kazanmak için yapılmış birşey. Ki anladığım kadarıyla alman aksanıyla fransız göçmenini canlandırıyor, saçma sanki.

  Cem Yılmaz'ın Bir Tat Bir Doku'da iyi bir lafı vardı. 'İnsanlar biz ünlülerin, sanatçıların falan açlıktan gebermesini istiyorlar. A Takımı'na falan çıkalım, sürünelim istiyorlar' diye. Bu kadına da aynı muamele geldi, sanırsın kadın Muhteşem Yüzyıl'dan sonra bir daha oyunculuk yapmamalıymış gibi.

  4|0
  0|0
  • Türkiye'nin en gözde kadınıyken bebeği için tüm kariyerinden vazgeçecek çok nadir kadın vardır. Bence asıl sorun 30 yaşlarına gelmesi falan değil, öncelikle bir cana kıymak istememesiydi. Fakat anne olmanın zamanı geldiğini de düşünmüştür tabi, röportajında da demişti bir daha olamayabilirdi diye.

  • Hepsini Göster
  • Zaten üç bölüm mü ne kalmıştı dizide, 4. sezonda Vahide Gördüm alacaktı rolü gene. Bitmişti o dizideki rolü ki öyle birden terkedişinde 'İdare etsinler ben daha dayanamıyorum, nasılsa iki bölüm mü ne gidecek bensiz' diye düşünmesi de etken bana sorarsan.

  • Kadın hamileydi, bir kadın olarak düşünmesi gereken hiçbirşey kalmamıştı bence.

En İyi Kız Görüşü

 • Kim ne derse desin ben çok beğeniyorum kendisini ayrıca oyunculuğu da çok başarılı. Başarılı ve kıskanılan kişilerin her zaman kuyusu kazılır, Meryem'de aynı oyunun kurbanı olmuş. Güzel olmuş eline sağlık.

  4|0
  0|0
  • Çok yazık gerçekten bu kadar başarılı bir kadının kariyeriyle oynanması.

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 17

 • Kadın seksi kim ne derse desin.

  1|0
  0|0
 • Gereksiz bir yazi olmus. Kendisini kendisinden daha iyi korumus, savunmus ve sahip cikmissin. Onlar isini yapiyor ve medya onunde olan her insan boyle entrikalardan gecebilir. Cesitli seyler sallanir, kimisi dogru da cikabilir. Biz bunlari bilemeyiz, sadece inanmak istedigimize inaniriz. Hayranisin fark ettim, bu cok dogal zaten herkesin hayran oldugu kisiler olabilir. Ben de begeniyorum Meryem Uzerli'yi, guzel bir kadin ve oyuncu ama bosverin siz izlemenize bakin. Begendigin rolu izlersin, begenmedigin cikarsa yani zevkine hitap etmiyorsa izlemezsin. Ama unlulerin ozel hayatlarini kendimize bu kadar dert etmemiz cok gereksiz.

  2|0
  0|0
  • Sorun beğenmek, beğenmemek değil. Başarılı bir kadının kariyeriyle bu kadar oynanması hiç adil değil. Bugün de aldığı ödülleri eleştiren haberler çıktı, ya bu kadın bize ne yaptı? Mesleğini icra etti sadece. Bıraksınlar isteyen sevsin isteyen sevmesin. Ama kadının dizisinin reytingleriyle bile oynandığı söyleniyor.

  • Hepsini Göster
  • Çok adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz. Uzerli'yi bir kaç yıldır takip eden biri olarak yapılan haksızlıklara göz yummak istemedim. Fakat bir fandan ziyade bir insan olarak haksızlıklara karşı çıkmayı görev sayarım. Benim yapabileceğim tek şey bunları yazmak. Kadının dizisinin reytingleriyle oynayıp kariyerini mahfetmek üzereler, dün bir hata yaptığını söyleyerek sosyal medya hesaplarını kapattı. Kimse kusura bakmasın bu bakar başarılı bir kadının önünü kesmek de ancak bize yakışırdı zaten. Fakat bunu yapanlar sanmasınlar ki bu dünyaya kazık çakacaklar, Gecenin Kraliçesi'nin başrol oyuncusundan çay dağıtan görevlisine kadar hepsinin hakkına girdiler.

  • Diziyi izlemiyorum bilgim yok fakat bu dedigin seyler her alanda, her sektorde yapilan seydir. Onlar goz onunde oldugu icin onlari goruyoruz ve sen de onlari savunuyorsun fakat hakkinin savunulmasini hak eden cok daha fazla insanimiz var. Kimsenin sesine kulak vermedigi, medya onunde degil de kendi dunyasinda cirpinan ama sesini duyuramayan magdurlarimiz var. Ne degerler kaybetti bu ulke sacmaliklari yuzunden. Benim cok daha uzuldugum kisiler ve degerler oldu. Buna da yazik etmisler ne diyim ama oturup da karalar baglamam. Ekran karsisina gecen insan tum pisligiyle goze almistir zaten bu isi. Neyse ben kendi acimdan degerlendirdim sana lafim yok. Konu gereksiz uzadi zaten cevap vermek zorunda degilsin, saygi duyup cekilelim.

 • Valla sultan gibi kadın asaleti var... çekemeyenlerin haseti.

  1|0
  0|0
 • Guzel olmus

  1|0
  0|0
 • Sultanımızı hatırlatıyor.

  1|0
  0|0
 • çok itici

  4|0
  0|0
 • güzel bir paylaşım olmuş

  1|0
  0|0
 • Güzel felan değil bana göre. Güzel böyle olur! datingwebonline.com/images/russian-brides.jpg

  1|0
  1|0
 • Su an cok cirkinlesti. Kadin bitmis adeta. 45 yasinda gibi gorunuyor

  1|0
  0|0
  • Ben çok çekici buluyorum, Şu an bir Hürrem değil evet ama bir anne olarak, bir kadın olarak hem çok güzel hem de çekici.

  • Hepsini Göster
  • Var 😀

 • Çok beğeniyorum kendisini

  0|0
  0|0
 • hiç sevmiyorum bu kadını çekici veya yetenekli olarak görmüyorum

  0|0
  1|0
 • Sanki bana bulunmaz hint kumaşı. Sen ben gibi insan işte...

  0|0
  0|0
  • Amaç abartmak değil. Kime böyle bir haksızlık yapılsa karşı çıkarım.

 • Türkçeyi katleden tipik Türk asıllı Alman işte ben beğenmiyorum beğenenede saygı duyarım

  1|0
  0|0
 • Pek beğenmiyorum

  1|0
  0|0
 • emeğine sağlık, iyiymiş :-)

  1|0
  0|0
 • hurrem sultandayken asi hircin di millet oyle sevdi hem muhtesem yuzyil gibi buyuk bir butceli dizide oynadi simdiki oynadi dizide masum olmus ve muhtesem yuzyil kadar buyuk degil

  0|0
  0|0
 • Bu kadın çok abartıldı.

  4|0
  0|0
  • Bazı noktalarda katılıyorum. Fakat bunu kadın değil onu sadece para için kullanan O3 Medya yaptı. Onun egoist bir kişiliği olmadığını tv de internet de yalan yanlış haberleri okuyup değilde kendi röportajlarını okuyarak çok rahat görebilirsiniz. Hatta bu ayın dergisi Harper's Bazaar'ı öneririm. Açıkçası ben hiç onun ününe gelip de bu kadar alcakgonullu olan bir kadın görmedim. O eleştirilse de sevilse de hep kendisiydi ve böyle devam eedeceğine inanıyorum.

Kızlar Ne Diyor 33

 • Güzelim kadın medyanın kuklası olmuş resmen. Geçmiş olsun ne diyelim.

  emeğine sağlık.

  3|0
  0|0
 • Bu kadının neden bu kadar abartıldığını anlamam. Sanki Türkiye'nin başka hiçbir derdi yokmuş gibi sabah bu kadın akşam bu kadın. Kendisini sevmiyorum ama emeğine sağlık. :)

  4|0
  0|0
 • Meryem Uzerli için bayabi uzun yazmışsın. Peki ama yazdığın şeylerde ben onun için üzülecek bişi göremedim. Çok sıradan basit olaylar gelmiş başına. Ülkende ünlü olmayıp şiddet gören , sokağa atılan, Ailesi tarafından reddedilen, evladınız şehit veren vs.. bir çok acı çeken kadın varken Meryem Uzerli gibi hayatı tıkırında giden birisi için fazla acıtasyon yapmışsın bence :)

  2|0
  0|0
  • Amacım acitasyon yapmak değil. Elbette ülkemizde çok kötü durumlar var. Ve hiç bitmeyecek. Ben bu yazıyı yazdığımda Meryem Uzerli için karalama kampanyası başlamıştı ve bunun adaletsizliğinden dem vurmak istedim. Neticesinde yine başarılı bir kadının hakkı yendi, benim görüşlerim burada kaldı. Bu ülkede başarılı bir kadın olmak çok zor.

 • sevgilisi ve bebeği ile ilgili olayı şimdi senden öğrendim ve üzüldüm. :(
  oyunculuğun üstesinden çok iyi gelebilen biri. beğendiğim biridir. Bencen için teşekkürler.

  1|0
  0|0
 • Kadın yargıları, kalıpları kırdı ya? Ahlaki değerleri? hiçe saydı, gömdü. İşte onu d gömmeye çalışıyorlar.

  1|0
  0|0
 • Benim en basindan beri cok begendigim ve takdir ettigim bir bayandir kendisi. Birilerinin amaclarina fazla ters düşmüş ki onun üzerine oynayip bitirmeye ugrasiyorlar. Basarili olanlar het zaman kiskanilir. 😊😊

  1|0
  0|0
 • Kim ne derse desin çok tatlı bir kadin ama eski balik etli hali çok daha sevimliydi.

  1|0
  0|0
 • Güzel olmuş

  1|0
  0|0
 • Çok his ve güzel

  1|0
  0|0
 • Şu kadın hamile iken ortada bırakılır mı bee 😣

  1|0
  0|0
 • Meryem candır ya ❤

  1|0
  0|0
 • Cok güzel bir kadin

  1|0
  0|0
 • gerçekten çok seviyorum zaten inanılmaz derecede güzel ve yetenekli tam aşık olunacak bir kadın

  1|0
  0|0
 • Üzüldum bunlari bilmiyordum

  2|0
  0|0
 • Meryemi seviyorum.

  1|0
  0|0
 • Teşekkür ettik güzel olmuş.

  0|0
  0|0
 • Kesinlikle katılıyorum. çok tatlı ve hoş bir kadın:)

  1|0
  0|0
 • bayılıyorum bu kadına

  1|0
  0|0
 • Güçlü ve güzel bir kadın.

  1|0
  0|0
 • Çok beğeniyorum
  Çok samimi ve içten
  diziyi takip ediyorum ve beğenerek izlyrm :)

  1|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  13
Yükleniyor...